Za rozbudowę nawierzchni w ogrodzie zapłaciłam 19 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Za rozbudowę nawierzchni w ogrodzie zapłaciłam 19 000 zł

Nie kombinowałam ani z materiałami brukarskimi, ani z wykonawcą. Poprzednia ekipa, choć droższa od konkurencyjnych, tak dobrze zrealizowała usługę, że wróciłam do niej. Poprosiłam o ten sam materiał co wcześniej, czyli o betonową kostkę - mówi Czesia - Członkini Klubu Budujących Dom, która kostkę betonową położyła w 1990 i 2011 r., a rozbudowała nawierzchnię w 2017 r.

Działka: grunt niejednorodny.

Kostka brukowa:

  • Na rozbudowanym podjeździe - dwuwarstwowa z betonu, zaimpregnowana przemysłowo oraz wyrób z posypką mineralną imitujący granit. 
  • Wymiary - 11,8 × 11,8 cm, 8,8 × 11,8 cm i 17,8 × 11,8 cm; grubość 8 cm.
  • Kolor - jasnoszary. 
  • Obrzeża - krawężniki o wys. 30 cm. 
  • Kostka na placyku wypoczynkowym - z granitu, drobna.
Wzdłuż tej nawierzchni biegną pasy z kostki imitującej granit.
Wzdłuż tej nawierzchni biegną pasy z kostki imitującej granit.

Decyzja: pierwsze wybrukowane kostką trakty poprowadziłam do garażu, wokół domu, pod altaną i od gospodarczego wjazdu na działkę. Konieczność rozbudowania ostatniego z nich pojawiła się, gdy córka wyszła za mąż i postanowiła zostać z nami, w nowej części domu. Młodzi zaczęli garażować samochody w budynku gospodarczym, więc potrzebne było doprowadzenie tam twardej nawierzchni.

Nie kombinowałam ani z materiałami brukarskimi, ani z wykonawcą. Poprzednia ekipa, choć droższa od konkurencyjnych, tak dobrze zrealizowała usługę, że wróciłam do niej. Poprosiłam o ten sam materiał co wcześniej, czyli o betonową kostkę, bo chciałam nawiązać do istniejącej. Jest jasnoszara, harmonizuje z kolorem cegły silikatowej na budynku gospodarczym, rozjaśnia przestrzeń w ogrodzie, ale nie uwidacznia plam z błota i jest antypoślizgowa. Ma grubość 8 cm na wypadek wjazdu cięższych aut. Takie elementy były niewiele droższe od standardowych.

Tak jak poprzednio, kupiłam również kostkę granitową. Wcześniej utwardziłam nią mały placyk przy ogrodowym wodopoju dla psa bernardyna, a rok temu - kącik wypoczynkowy z ławeczką, tuż przy budynku gospodarczym. Szlachetny granit ładniej eksponuje żywą zieleń.

Dobudowany fragment drogi ma szerokość 3 m.
Dobudowany fragment drogi ma szerokość 3 m.

Rozbudowa nawierzchni - rady i przestrogi:

Dobre w kostce brukowej jest to, że pozwala na łatwą rozbudowę traktów. Daje się także przełożyć w inne miejsce. Zrobiłam tak z pierwszą betonową kostką - poprosiłam wykonawców o zdjęcie jej z podjazdu do garażu w bryle domu i przeniesienie jej na drogę przy wjeździe gospodarczym.

Brukarze zbudowali nowy fragment równie starannie. Pracując ciężkim sprzętem, nie uszkodzili przewodów, które elektrycy 18 lat temu poprowadzili do napędu bramy wjazdowej. Miejsca z kablami oznaczyli folią ostrzegawczą.

Celowo wybrałam kostkę wymagającą wąskich fug, bo chciałam uniknąć wysiewania się trawy i chwastów w piaskowej spoinie. Jeśli jednak się pojawiają, biorę szpachelkę, podważam korzenie i wyrywam je. Nigdy nie usuwam z fug mchu, nie lubię sterylnych nawierzchni. Ze względu na psa nie polewam nawierzchni Roundupem.

Koszty rozbudowy nawierzchni:

  • materiały na rozbudowaną nawierzchnię z robocizną - 19 000 zł.

Polecany reportaż:

Przeczytaj reportaż o całym ogrodzie Czesi:

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierajacym: Nowy placyk wypoczynkowy z nawierzchnią z drobnej kostki granitowej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje