Dlaczego mam pająki w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego mam pająki w domu?

Gdy na dworze temperatura zaczyna znacznie spadać, to wówczas pająki bardzo chętnie przekraczają progi domów. Niestety, ze względu na niezbyt zachęcający wygląd oraz spryt w swych poczynaniach nie są one miłymi gośćmi. Co zatem zrobić, gdy te długonogie owady pojawią się w domowych wnętrzach? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak długo żyją pająki w domu?
  • Jak skutecznie odstraszyć pająki?

Jak długo żyją pająki w domu?

Pająki to stworzenia o niezbyt przyjemnym wyglądzie, które są obecne w większości siedlisk na całym świecie.

Jeśli chodzi o ich żywotność, to w dużym stopniu jest ona zależna od warunków, w jakich bytują. W mieszkaniach pająki przeżywają około jednego roku. Długość ich życia w dużej mierze jest determinowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak:

  • temperatura - pająki nie lubią zimna,
  • dostępność pożywienia - pająki odżywiają się owadami, tj: muchy, komary, ćmy, mrówki, karaluchy, świerszcze, skorki czy stonogi,
  • obfitość schronienia - aby przetrwać pająki budują sieci w chronionych miejscach, najczęściej przy suficie oraz w rogach pomieszczeń.

Czasem zdarza się, że w odpowiednich warunkach owady te potrafią przeżyć trzy lata, a nawet więcej.

Jak skutecznie odstraszyć pająki?

Pająki to takie owady, które u wielu osób wzbudzają paniczny strach. Jak zatem pozbyć się skutecznie z mieszkania tych nieprzyjemnych intruzów?

W celu ich skutecznego pozbycia się wcale nie trzeba sięgać po preparaty owadobójcze.

Do tego celu doskonale nadaje się mięta, ocet oraz cytryna. Wystarczy olejek miętowy połączyć z wodą w proporcjach 1:9, dobrze wymieszać, przeleć do butelki z atomizerem,a następnie przygotowanym preparatem spryskać te miejsca, w których zadomowiły się pająki.

Można też ich się skutecznie pozbyć przy pomocy soku z cytryny. Wystarczy zmoczyć nim dobrze ściereczkę, a następnie przetrzeć wszystkie futryny. Sok z cytryny można także przelać do butelki z atomizerem i spryskać nim miejsca, w których mieszkają pająki. Kolejny sposób to pokrojenie cytryny na plastry i potarcie nimi futryn czy progów.

Pająki nie lubią też zapachu octu. Żeby się ich skutecznie pozbyć należy przyrządzić roztwór wody z octem w stosunku 1:1. Preparat ten można wykorzystywać przecierając meble, drzwi, ramy okienne oraz listwy narożnikowe.

Stosując powyższe aromaty można być pewnym w stu procentach tego, że odwiedziny tych nieproszonych gości staną się bardzo rzadkie.

Podobne działanie wykazują żołędzie oraz kasztany. Wystarczy ozdobić nimi parapety czy półki na komodzie lub rozłożyć je w zakamarkach, aby ich woń szybko wygoniła te czworonożne szkodniki.

Dobrym pomysłem jest też wykonanie generalnych porządków. Pająki szukają bowiem zawsze ciepłych zakamarków i tam tworzą pajęczyny.

Zlikwidowanie pajęczych nici często powoduje ich usunięcie się z mieszkania.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: www.pixabay.com

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!