Co to za owad podobny do kolibra?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co to za owad podobny do kolibra?

Fruczak gołąbek to motyl z rodziny zawisakowatych, który wyróżnia się na tle większości motyli za sprawą swojego charakterystycznego wyglądu.

aktualizacja: 2022-09-09 11:09:48

Ma do 4,5 centymetrów długości, krępą budowę, szaro-brązowe oraz pomarańczowe skrzydła oraz ssawkę, dzięki której jest w stanie spijać nektar z kwiatów. Na niektórych makrofotografiach wykonanych z odpowiedniej perspektywy przypomina kolibra, ponieważ tak jak ten ptak jest w stanie zawisnąć w powietrzu, a jego ssawka do złudzenia przypomina dziób kolibra.

Czym żywi się fruczak gołąbek?

Brązowe lub zielone gąsienice motyla, mające również charakterystyczny niebieski róg, żerują przede wszystkim na przytuliach oraz wiciokrzewach.

Można je więc zaobserwować na przytuliach bagiennych, stepowych, sudeckich, błotnych, białych i wielu innych, jak i na rozmaitych odmianach wiciokrzewów.

Dorosłe osobniki fruczaka gołąbka najchętniej odżywiają się nektarem kwiatów, które mają długie i wąskie kielichy. Dostęp do niego ułatwia im długa ssawka.

W związku z tym szczególnie preferują kwiaty takich roślin, jak cieciorka, firletka, dalia, fuksja, jaśmin, lawenda, tytoń, werbena, wiciokrzew czy też szałwia.

Czy fruczak gołąbek jest pod ochroną?

Populacja fruczaka gołąbka jest duża, a gatunek ten nie jest w żadnym stopniu zagrożony wyginięciem, wobec czego owad ten nie znajduje się pod ochroną. Jego wygląd jest na tyle intrygujący dla pasjonatów interesujących się owadami, że część z nich decyduje się na hodowlę "owadzich kolibrów".

Warto jednak przyciągnąć go w naturalny sposób, rezygnując z pomysłów łapania go w sieci czy zniewolenie, tym bardziej, że nie można go nigdzie kupić.

Jeśli w ogrodzie pojawią się takie rośliny jak jaśmin, lawenda czy szałwie, istnieje spora szansa, że w końcu zawita tam również ten niezwykły motyl. Również inne kwiaty w formie kielichów mogą przyciągnąć go do ogrodu.

Gdzie występuje fruczak gołąbek?

Fruczak gołąbek to owad, który występuje przede wszystkim w Europie Środkowej, Europie Południowej, Afryce Północnej, częściowo w Azji oraz w Europie Północnej, a konkretnie na Półwyspie Fennoskandzkim.

Dorosłe osobniki przylatują do Polski w maju i w czerwcu, a w sierpniu wykluwają małe fruczaki gołąbki, które pozostają u nas do października. Entomolodzy przypuszczają, że część z nich ma zdolność hibernacji i zostaje u nas na zimę, a z kolei inni twierdzą, że młode osobniki giną z zimna, ponieważ nie są jeszcze gotowe na, aby odlecieć na południe Europy.

Dorosłe osobniki jednak zadomowiły się w Polsce i uwielbiają odwiedzać pełne kwiatów ogrody czy nawet pojedyncze rabatki w centrach miast. Dzięki swojemu wyglądowi sprawiają sporo radości właścicielom ogrodów, ale wciąż nie mamy kompletnych informacji na temat ich zwyczajów.

Kiedy tylko jest to możliwe fruczaki gołąbki znajdują się pod naukową obserwacją, a to dowodzi, że należą do bardzo płochliwych owadów, które wyjątkowo nie przepadają za chemicznymi środkami do ochrony roślin. Najczęściej można jest obserwować w okresie kwitnienia i w słoneczne dni.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!