Jak zabezpieczyć agregat prądotwórczy przed kradzieżą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zabezpieczyć agregat prądotwórczy przed kradzieżą?

Jeśli ktoś nie ma prądu na działce lub planuje budowę domu w miejscu, w którym nie ma przyłącza elektrycznego, agregat prądotwórczy stanowi optymalne rozwiązanie jego problemów.

aktualizacja: 2022-08-30 07:57:14
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?
  • Jak bezpiecznie przechowywać agregat prądotwórczy?
  • Jak zabezpieczyć agregat prądotwórczy przed kradzieżą?

Urządzenie to składa się z trzech elementów, a mianowicie z silnika, prądnicy i falownika, które generują prąd. Dzięki temu właściciel posesji lub działki może uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu. Agregaty stanowią również idealne rozwiązanie awaryjne podczas przerw w dostawie prądu, które zdarzają się podczas burz lub awarii systemowych. Co warto wiedzieć o agregatach i jak uchronić go przed kradzieżą?

Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?

Ulokowanie agregatu prądotwórczego w optymalnym miejscu wcale nie jest takie łatwe, jak by się mogło pozornie wydawać. Zanim zapadnie decyzja warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Pierwszym z nich jest fakt, że urządzenia tego rodzaju hałasują. Natężony hałas działa niekorzystnie na samopoczucie domowników, jeśli ma się z nim do czynienie non stop, dlatego warto wybrać miejsce na tyle odległe, aby im nie doskwierał. Wiele osób decyduje się na garaż lub wiatę wolnostojącą, która znajduje się w odpowiedniej odległości, ponieważ wówczas nawet duże natężenie hałasu nie będzie słyszalne w domu.

Jeśli pierwszym parametrem, jaki bierzemy pod uwagę przed zakupem jest moc agregatu prądotwórczego i jego przeznaczenie w danym gospodarstwie, to drugim powinno być to, aby był adekwatny do miejsca, w którym planujemy go umieścić.

Jak bezpiecznie przechowywać agregat prądotwórczy?

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniego miejsca jest bezpieczeństwo. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo domowników, ale również o optymalne zabezpieczenie samego urządzenia. Ze względu na obecność silników generatory prądów wydzielają gazy, które w dużym stężeniu mogą być niebezpieczne dla człowieka.

Dlatego bardzo ważne jest, aby ulokować je w miejscu, w którym domownicy nie spędzają dużo czasu i w którym zadbano o odpowiednią cyrkulację powietrza. Ponadto zadaszone pomieszczenia, wiaty i garaże chronią generatory prądu przed czynnikami atmosferycznymi, które mogą mieć na nie destrukcyjny wpływ.

Jak zabezpieczyć agregat prądotwórczy przed kradzieżą?

Wysokiej jakości agregaty prądotwórcze nie są urządzeniami tanimi. Kosztują nawet kilka tysięcy złotych, dlatego ich kradzież bywa bolesna dla właścicieli. Mimo możliwości pozbawienia wolności do pięciu lat, wciąż zdarzają się przypadki, w których z prywatnych posesji znikają generatory prądu.

Jak temu zapobiegać?

W przypadku drogich agregatów warto zainwestować w lokalizator GPS, który pozwoli na monitorowanie skradzionego agregatu i szybkie znalezienie nie tylko urządzenia, ale również sprawców kradzieży. Niedrogim rozwiązaniem może być zastosowanie lokalizatora, który emituje sygnał Bluetooth wykrywany przez telefony komórkowe znajdujące się w pobliżu np. AirTag.

Immobilizer często jest montowany fabrycznie przez producenta jednak możemy się w niego zaopatrzyć samodzielnie. Urządzenie blokuje pompy wtryskowe lub moduły sterującymi hydrauliką.

Prawidłowe zabezpieczenie mienia to również najbardziej prozaiczne metody, które sprowadzają się na przykład do przechowywania agregatów w miejscach trudnych do sforsowania przez złodzieja.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!