Kiedy trzeba naostrzyć sekator?
Ostrzenie sekatora powinno odbywać się minimum raz w roku, najlepiej tuż przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego. Jest to minimalna częstotliwość ostrzenia sekatora, który nawet nieużywany może się przez rok nieco stępić. Jeśli jednak jest on bardzo często wykorzystywany, to należy wiedzieć, że może on znacznie szybciej ulec stępieniu.
Oznaki tępego sekatora są bardzo łatwe do zauważenia – trudności w cięciu gałęzi, ból ręki i nadgarstka przy cięciu sektorem i konieczność użycia znacznie większej siły do pracy, a nawet częściowe miażdżenie gałęzi zamiast ich rozcinania.
Jak naostrzyć sekator?
Ostrzenie sekatora warto rozpocząć od jego rozkręcenia na mniejsze elementy. Pomoże to w dokładnym jego oczyszczeniu i naostrzeniu. Kiedy mamy już przygotowane elementy sekatora, należy je dokładnie oczyścić z resztek roślin, ziemi i innych zabrudzeń.
Należy to robić ostrożnie, by nie zarysować ostrza sekatora. Niektóre ostrza można myć wodą, inne specjalnym środkiem ogrodniczym. Mocniejsze, trudne do usunięcia zabrudzenia można spróbować usunąć rozpuszczalnikiem. Po myciu dokładnie osusz ostrza, by zapobiec ich rdzewieniu.
Samo ostrzenie sekatora jest stosunkowo proste. Wykorzystamy do tego szlifierkę kątową z papierem ściernym lub specjalistyczną ostrzałkę do ostrzy. Klasyczny sekator ostrzymy tylko od strony wewnętrznej, zaś sekatory kowadełkowe ostrzymy z obu stron. Czynność ostrzenia wykonuj pod kątem 45 stopni płynnymi ruchami od strony ostrza po zewnętrzną stronę sekatora. Ostrze będzie gotowe, kiedy zauważysz idealnie gładką, równą powierzchnię ostrze bez żadnych poszarpań i nierówności
Jak dbać o sekator?
Odpowiednie dbanie o sekator to nie tylko regularne jego ostrzenie. Przede wszystkim zadbaj o bezpieczne przechowywanie sekatora. Narzędzia ogrodowe nie powinny być przechowywane na zewnątrz, ze względu na zmieniające się warunki pogodowe – słońce i deszcz na zmianę to idealny przepis na rdze i zniszczenie sekatora oraz innych narzędzi.
By zachować sekator w jak najlepszej kondycji dokładnie go wyczyść po skończonej pracy. Oczywiście rzetelne czyszczenie każdego elementu po jego rozkręceniu nie musi być wykonywane codziennie, jednak po zakończeniu sezonu ogrodniczego powinniśmy dokładnie wyczyścić cały sekator właśnie najlepiej poprzedzając to rozłożeniem go na pojedyncze części. Zaś po codziennej pracy wystarczy ogólne przeczyszczenie sekatora z liści, resztek gałęzi czy ziemi oczywiście zachowując uwagę, by nie zarysować i uszkodzić ostrzy.
- Jak ukryć kosz na śmieci na posesji?
- Jak zbudować kuchnię ogrodową?
- Czas na inteligentne ogrody!
- Jak ukryć szambo w ogrodzie?
Dobrym pomysłem jest kilka razy do roku zdezynfekować sekator odrobiną alkoholu, by potem zabezpieczyć go preparatem przeciwko rdzy. Takie czynności pomogą nie tylko w ochronie sekatora przed rdzą, ale także zdezynfekują sekator, by ten nie przenosił szkodliwych bakterii, wirusów i szkodników pomiędzy roślinami.
Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com