Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2009
Podobieństwa i różnice

Pytanie czytelnika

Przede mną budowa domu i mnóstwo wątpliwości. Już teraz zastanawiam się nad technologią budowy. Biorę pod uwagę ściany jedno- lub dwuwarstwowe, bo trójwarstwowe są dla mnie za drogie. Oczywiście chciałbym, żeby było możliwie tanio, ale solidnie. Który z tych wariantów wybrać?

Redakcja

Ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe różnią się materiałami, sposobem wykonania i minimalnie – ceną. Oba warianty są dobre, ale żeby dokonać słusznego wyboru, trzeba wiedzieć, na ile sprawna jest nasza ekipa wykonawcza, trzeba znać pożądaną ciepłochronność ścian i układ budynku.

O wyborze technologii czasami decyduje regionalna moda, nie zawsze warto się nią jednak kierować. Warto natomiast uwzględnić lokalną architekturę. Stawiając ścianę jedno- lub dwuwarstwową, nie ma się też technicznych ograniczeń

trzeba pamiętać jedynie o tym, że w świetle nowych przepisów zaostrzono wymaganą ciepłochronność ścian jednowarstwowych.

Na pytanie „co wybrać?” zwykle nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo jeśli wybór ma być racjonalny, trzeba uwzględnić konkretne uwarunkowania. A te mogą się znacznie różnić nawet w dwóch podobnych domach budowanych w sąsiedztwie.  Zacznijmy jednak od tego, co trzeba wiedzieć, aby wybrać pomiędzy dwoma rozwiązaniami: czym się różnią i w czym są podobne.

Ściany jednowarstwowe

To jedna warstwa muru oraz wykończenie. Zwolennicy cenią takie ściany za to, że nie jest konieczne ich ocieplanie, w związku z czym stawia się je szybciej niż ściany dwuwarstwowe. Nie wymagają też wykańczania z zewnątrz zaraz po wymurowaniu, a to znaczy, że koszty budowy można rozłożyć na raty. Zwolennicy dodają jeszcze, że ściany jednowarstwowe łatwo absorbują parę wodną z wnętrza domu. Przeciwnicy ścian jednowarstwowych za ich wadę uważają to, że wymagają murowania ściśle według zaleceń producenta, a więc – wyjątkowej staranności. Na to na naszym rynku usług nie zawsze można liczyć, a niedokładności wykonawstwa nie zakryje w tych ścianach warstwa izolacji.Budowa ściany jednowarstwowejBudowa ściany dwuwarstwowej

Niedokładności i zaniedbania, jak niewłaściwa obróbka elementów, wmurowanie materiałów uszkodzonych czy użycie grubszej niż zalecana warstwy zaprawy, skutkują pojawieniem się w ścianach mostków termicznych, czyli miejsc, przez które szczególnie łatwo uciekać będzie z domu ciepło. Przeciwnicy będą przeciwstawiać zaletom jedną istotną wadę – owe ściany spełniają wprawdzie wymagania normy cieplnej, ale norma ta nie sprzyja przesadnej energooszczędności.

Materiały. Na ściany jednowarstwowe nadaje się tylko kilka materiałów wyróżniających się dwiema przeciwstawnymi cechami: wytrzymałością i ciepłochronnością. Są to bloczki z betonu komórkowego, pustaki z ceramiki poryzowanej oraz pustaki z keramzytobetonu (mogą być jednorodne lub ze styropianowymi wkładkami). Z materiałów tych wznosi się ściany grubości od 36 do 50 cm.

Aleksandra Kuśmierczyk


Pełny artykuł w PDF: Podobieństwa i różnice

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny