Ścieżki i podjazdy - naturalnie

Ścieżki i podjazdy - naturalnie

Kostka w ogrodzie sprzyja wygodnemu przemieszczaniu się, ale jeśli jest jej zbyt dużo, sprawia przytłaczające wrażenie. Efekt ten można złagodzić, stosując nawierzchnie z prześwitami, w których nie tylko będzie rosła trawa, ale również niektóre rośliny ogrodowe.

Materiałów do budowy nawierzchni ogrodowych jest wiele. Wszystkie muszą cechować się odpornością na mróz i ścieranie. Te przeznaczone na  podjazdy muszą ponadto znosić większe obciążenia niż materiały na ścieżki ogrodowe. Zanim jednak dokonamy zakupu kostki czy płyt, warto dokładnie zaplanować trasy ścieżek i ich kształt oraz wielkość podjazdu. Pozwoli to określić dokładną ilość potrzebnego materiału.

Projekt nawierzchni najlepiej zlecić architektowi krajobrazu projektującemu ogród. Warto wiedzieć, że projekt zamówiony w firmie oferującej kostkę zwykle wliczony jest w jej cenę. Aby ogrodowe szlaki zaplanować samodzielne, potrzebny będzie plan działki (najlepiej w skali 1:100) z zaznaczonymi istniejącymi i planowanymi budynkami, elementami małej architektury i nasadzeniami.

Projekt nawierzchni


Bruk klinkierowy to materiał, którego barwa z upływem czasu nie zmieni się pod wpływem warunków atmosferycznych (fot. CRH Klinkier)

Lokalizacja. Nawierzchnię w ogrodzie warto utwardzić tylko tam, gdzie jest to konieczne. Na małych działkach wystarczy wybrukować podjazd oraz dojście od furtki do domu, a na większych także ścieżki, które powinny prowadzić do  placu zabaw, altany czy oczka wodnego. Jeśli ścieżki zaplanujemy w miejscu wydeptanych szlaków, z pewnością uzyskamy funkcjonalny układ dróżek.

Wymiary. Pamiętajmy, że minimalne wymiary miejsca postojowego na samochód osobowy to 2,5 × 5 m, a minimalna szerokość podjazdu to 3 m. Aby na ścieżce ogrodowej swobodnie mogły wyminąć się dwie osoby, powinna mieć szerokość min. 0,8 m, natomiast ścieżka od furtki do drzwi wejściowych powinna mieć szerokość 1,2–1,5 m.

Wygląd. Nawierzchnie mogą uatrakcyjnić ogród, pod warunkiem że rodzaj i kolor materiałów użytych do ich wykonania pasują do wykończenia elewacji domu, rodzaju ogrodzenia i charakteru całego ogrodu.

Komponowanie ze sobą różnych materiałów w obrębie nawierzchni może ją urozmaicić. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej wygląda połączenie dwóch materiałów (więcej może stworzyć wrażenie przeładowania).

Jeśli decydujemy się na kostkę betonową, warto zachować umiar w wyborze jej kształtów i kolorów. W ogrodzie zazwyczaj dróżki jednobarwne prezentują się lepiej niż nawierzchnie w wymyślne, wielobarwne wzory. Roślinność ogrodowa najlepiej bowiem komponuje się z naturalnie wyglądającymi ścieżkami o stonowanej kolorystyce. Im bardziej wymyślna jest architektura domu, tym prostsza powinna być nawierzchnia.

Materiały na podjazdy i na ścieżki

Kostka kamienna

Dzięki naturalności, kostka kamienna doskonale komponuje się z ogrodem, wygląda szlachetnie i jest wysoko cenionym materiałem. Jej kolory, w odcieniach szarości, beżu, aż po czerń, są bardzo trwałe. Można z niej układać nawierzchnie jednobarwne albo wzorzyste. Kostka kamienna najczęściej ma kształt nieregularny, zbliżony do prostopadłościanu (pięknie wygląda kostka o zaokrąglonych krawędziach, tzw. rustykalna). Nawierzchnia z kostki o powierzchni obrobionej: piaskowanej, groszkowanej lub płomieniowanej, jest mniej śliska niż o powierzchni gładkiej.

Na nawierzchnie ogrodowe stosuje się najczęściej: granit, bazalt, sjenit – skały twarde, nienasiąkliwe, niepodatne na zanieczyszczenia, odporne na ścieranie, ale też piaskowiec i wapień – skały miękkie, nasiąkliwe, mniej odporne na ścieranie. Rzadziej wykorzystuje się marmur, kwarcyt, porfir i serpentynit.

Małgorzata Cuch


Pełny artykuł w PDF: Ścieżki i podjazdy - naturalnie

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom na skraju lasu
Współwłaściciel „Grupy Archipelag” – architekt Robert Wójciak mieszka z żoną Darią oraz dwójką dzieci Kacprem i Marceliną, w miejscowości Miękinia leżącej w pobliżu Wrocławia.
Dom na skraju lasu
Chcieliśmy dom bez udziwnień
Dorota i Sławomir Lewandowscy wznieśli swój dom poza miastem – w Strzelcach Górnych leżących w pobliżu Bydgoszczy. Pięknie położona działka ma 1600 m², a stojący na niej budynek również nie należy do małych. Ogrzanie 280 mm² powierzchni użytkowej kosztuje jednak mniej niż płaci za ciepło mieszkaniec przeciętnego bloku! Dlaczego? Otóż za komfort cieplny w domu odpowiada pompa ciepła.
Chcieliśmy dom bez udziwnień
Grzeją i chłodzą. Pompy ciepła w klimatyzacji
Nie da się mieszkać komfortowo w dusznym pomieszczeniu. Zależność odczucia duszności od temperatury i wilgotności (wykres obok) pokazuje, jak ważna jest klimatyzacja. A jeśli wierzyć w prognozy globalnego ocieplenia, potrzeba chłodzenia pomieszczeń w lecie stanie się wkrótce nie mniej ważna niż ogrzewanie w zimie. Obie te funkcje – ogrzewanie i chłodzenie – doskonale spełnia pompa ciepła.
Grzeją i chłodzą. Pompy ciepła w klimatyzacji
Wyławiamy najważniejsze informacje
Kameralna atmosfera, nieograniczony czas korzystania z kąpieli, a także komfortowa odległość od domu to największe zalety basenów ogrodowych – coraz rzadziej w Polsce utożsamianych z luksusem.
Wyławiamy najważniejsze informacje
Grunt to posadzka
Pytanie czytelnika Czy na posadzki do domu lepsze jest lite drewno, czy może panele? Nie wykluczam ułożenia w różnych pomieszczeniach innych rodzajów posadzek – czym się kierować podczas wyboru i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę?
Grunt to posadzka
W wejściu i w przejściu
Drzwi powinny pasować do reszty wyposażenia domu, bo oprócz funkcji przegrody dzielącej i łączącej pomieszczenia, mogą stanowić też efektowną dekorację wnętrza. Oferta producentów, handlowców i projektantów jest tak szeroka, że jest w czym wybierać. Jednak zanim wybierzemy konkretny rodzaj i model, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii, które pomogą podjąć właściwe decyzje.
W wejściu i w przejściu
Kolorowe oblicze domu
Jednym z ostatnich dylematów związanych z budową domu jest wygląd, a dokładnie: faktura i kolorystyka elewacji. Decydując się na konkretny rodzaj tynku czy okładziny, nie zapominajmy, że zewnętrzna powłoka budynku mieszkalnego powinna nie tylko estetycznie wyglądać, ale także spełniać walory użytkowe.
Kolorowe oblicze domu
Zanim się wykąpiesz...
Bez bieżącej wody i kanalizacji nie wyobrażamy sobie życia. Co zrobić, by zapewnić domownikom stały dostęp do wody i w najbardziej optymalny sposób z niej korzystać? Jak rozwiązać problem odprowadzenia ścieków, by instalacja pracowała cicho, wydajnie, nie wydzielała przykrych zapachów i nie zatykała się?
Zanim się wykąpiesz...
Powietrze - zawsze czyste i chłodne kiedy trzeba
W każdym domu jednorodzinnym musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza. Po prostu tlen jest niezbędny do życia ludzi. Wskazane jest również, aby w okresie zimowym świeżego powietrza nie było za dużo, a w letnim – za mało. Ponadto temperatura i wilgotność napływającego powietrza powinny być zbliżone do wartości uznanych za optymalne i to niezależnie od pory roku lub doby. Dopiero wtedy można mówić o komforcie życia mieszkańców.
Powietrze - zawsze czyste i chłodne kiedy trzeba
Kolektory słoneczne
Ilość energii niesionej przez promieniowanie słoneczne znacznie przewyższa potrzeby energetyczne ludzkości. Nic więc dziwnego, że od dawien dawna ludzie próbowali w sposób bezpośredni wykorzystać energię Słońca. Już w starożytności ciepłą wodę do wieczornej kąpieli uzyskiwano, stawiając na słońcu naczynia z zimną wodą.
Kolektory słoneczne
Podobieństwa i różnice
Pytanie czytelnikaPrzede mną budowa domu i mnóstwo wątpliwości. Już teraz zastanawiam się nad technologią budowy. Biorę pod uwagę ściany jedno- lub dwuwarstwowe, bo trójwarstwowe są dla mnie za drogie. Oczywiście chciałbym, żeby było możliwie tanio, ale solidnie. Który z tych wariantów wybrać?
Podobieństwa i różnice
Solidny i trwały
Pytanie czytelnikaNiedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem starego domu. Jedną z wielu modernizacji, jakie chcę wykonać, jest wymiana ogrzewania na nowocześniejsze. Stary kocioł na węgiel zamierzam zastąpić gazowym. W związku z tym spaliny trzeba będzie odprowadzać przez nowoczesny komin, a w domu jest stary, murowany z cegieł. I tu mam dylemat, bo dowiedziałem się, że odpowiednie są w tej sytuacji zarówno kominy ceramiczne, jak i stalowe. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.
Solidny i trwały
Kamień naturalne piękno
Jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda. To tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu. Wykonuje się z niego posadzki, cokoły, elewacje ścienne, blaty kuchenne, armaturę łazienkową, a także wykłada nim kominki i schody. Na zewnątrz można robić z niego murki, ścieżki, oczka wodne, strumyki, podjazdy, tarasy, skarpy i ogrodzenia. W Polsce najczęściej wykorzystuje się występujące w różnych odmianach granity, marmury, trawertyny i piaskowce. Podpowiadamy, jakie może być zastosowanie tych kamieni zarówno w domu, jak i w ogrodzie.
Kamień naturalne piękno
Gorący powiew
Niemal nie wyobrażamy sobie nowego domu bez kominka w salonie. Warto wykorzystać kominek nie tylko jako ozdobę, ale także efektywne źródło ciepła.
Gorący powiew
Więcej światła
Dobre oświetlenie wewnątrz domu zapewnia komfort, to znaczy jest wystarczająco intensywne, a jego źródła – właściwie rozmieszczone i dobrane odpowiednio do charakteru pomieszczeń. W każdym miejscu może to oznaczać co innego.
Więcej światła
Dom w dobrym świetle
Oświetlenie zewnętrzne może pełnić nie tylko praktyczne funkcje, jak lampy przy bramie, furtce czy wejściu do domu. Może też wydobywać z mroku walory architektoniczne budynku i piękno roślin w ogrodzie. 
Dom w dobrym świetle
Bezpieczny prąd
Instalacja elektryczna powinna być wygodna i odpowiadać szczególnym potrzebom konkretnej rodziny, ale każda powinna być przede wszystkim bezpieczna. Współ-czesne zabezpieczenia różnią się od spotykanych jeszcze w starszych domach. Jaka powinna być instalacja, by ponadto nie wymagała modernizacji przez wiele lat, a pomieszczeń nie szpeciły przedłużacze?
Bezpieczny prąd
Pomiędzy siecią i domem
Przyłącze to stosunkowo krótki odcinek linii, łączący sieć rozdzielczą niskiego napięcia z instalacją domową. Końcowym elementem przyłącza jest złącze, czyli skrzynka z bezpiecznikami i ewentualnie innym osprzętem zabezpieczającym. Zwykle wewnątrz skrzynki umieszcza się także licznik energii elektrycznej.
Pomiędzy siecią i domem
Bez kurzu i hałasu
Sprzątanie to nie tylko hałas i kurz. To także uciążliwość ciągnięcia odkurzacza przez wszystkie pomieszczenia lub prze-noszenia go między piętrami. Ale nie musi tak być, wystarczy wyposażyć dom w odkurzacz centralny. Posprząta cicho, szybko i co najważniejsze – skutecznie!
Bez kurzu i hałasu
Bez kurzu i hałasu
Sprzątanie to nie tylko hałas i kurz. To także uciążliwość ciągnięcia odkurzacza przez wszystkie pomieszczenia lub prze-noszenia go między piętrami. Ale nie musi tak być, wystarczy wyposażyć dom w odkurzacz centralny. Posprząta cicho, szybko i co najważniejsze – skutecznie!
Bez kurzu i hałasu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz