Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2009
Ścieżki i podjazdy - naturalnie

Kostka w ogrodzie sprzyja wygodnemu przemieszczaniu się, ale jeśli jest jej zbyt dużo, sprawia przytłaczające wrażenie. Efekt ten można złagodzić, stosując nawierzchnie z prześwitami, w których nie tylko będzie rosła trawa, ale również niektóre rośliny ogrodowe.

Materiałów do budowy nawierzchni ogrodowych jest wiele. Wszystkie muszą cechować się odpornością na mróz i ścieranie. Te przeznaczone na  podjazdy muszą ponadto znosić większe obciążenia niż materiały na ścieżki ogrodowe. Zanim jednak dokonamy zakupu kostki czy płyt, warto dokładnie zaplanować trasy ścieżek i ich kształt oraz wielkość podjazdu. Pozwoli to określić dokładną ilość potrzebnego materiału.

Projekt nawierzchni najlepiej zlecić architektowi krajobrazu projektującemu ogród. Warto wiedzieć, że projekt zamówiony w firmie oferującej kostkę zwykle wliczony jest w jej cenę. Aby ogrodowe szlaki zaplanować samodzielne, potrzebny będzie plan działki (najlepiej w skali 1:100) z zaznaczonymi istniejącymi i planowanymi budynkami, elementami małej architektury i nasadzeniami.

Projekt nawierzchni


Bruk klinkierowy to materiał, którego barwa z upływem czasu nie zmieni się pod wpływem warunków atmosferycznych (fot. CRH Klinkier)

Lokalizacja. Nawierzchnię w ogrodzie warto utwardzić tylko tam, gdzie jest to konieczne. Na małych działkach wystarczy wybrukować podjazd oraz dojście od furtki do domu, a na większych także ścieżki, które powinny prowadzić do  placu zabaw, altany czy oczka wodnego. Jeśli ścieżki zaplanujemy w miejscu wydeptanych szlaków, z pewnością uzyskamy funkcjonalny układ dróżek.

Wymiary. Pamiętajmy, że minimalne wymiary miejsca postojowego na samochód osobowy to 2,5 × 5 m, a minimalna szerokość podjazdu to 3 m. Aby na ścieżce ogrodowej swobodnie mogły wyminąć się dwie osoby, powinna mieć szerokość min. 0,8 m, natomiast ścieżka od furtki do drzwi wejściowych powinna mieć szerokość 1,2–1,5 m.

Wygląd. Nawierzchnie mogą uatrakcyjnić ogród, pod warunkiem że rodzaj i kolor materiałów użytych do ich wykonania pasują do wykończenia elewacji domu, rodzaju ogrodzenia i charakteru całego ogrodu.

Komponowanie ze sobą różnych materiałów w obrębie nawierzchni może ją urozmaicić. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej wygląda połączenie dwóch materiałów (więcej może stworzyć wrażenie przeładowania).

Jeśli decydujemy się na kostkę betonową, warto zachować umiar w wyborze jej kształtów i kolorów. W ogrodzie zazwyczaj dróżki jednobarwne prezentują się lepiej niż nawierzchnie w wymyślne, wielobarwne wzory. Roślinność ogrodowa najlepiej bowiem komponuje się z naturalnie wyglądającymi ścieżkami o stonowanej kolorystyce. Im bardziej wymyślna jest architektura domu, tym prostsza powinna być nawierzchnia.

Materiały na podjazdy i na ścieżki

Kostka kamienna

Dzięki naturalności, kostka kamienna doskonale komponuje się z ogrodem, wygląda szlachetnie i jest wysoko cenionym materiałem. Jej kolory, w odcieniach szarości, beżu, aż po czerń, są bardzo trwałe. Można z niej układać nawierzchnie jednobarwne albo wzorzyste. Kostka kamienna najczęściej ma kształt nieregularny, zbliżony do prostopadłościanu (pięknie wygląda kostka o zaokrąglonych krawędziach, tzw. rustykalna). Nawierzchnia z kostki o powierzchni obrobionej: piaskowanej, groszkowanej lub płomieniowanej, jest mniej śliska niż o powierzchni gładkiej.

Na nawierzchnie ogrodowe stosuje się najczęściej: granit, bazalt, sjenit – skały twarde, nienasiąkliwe, niepodatne na zanieczyszczenia, odporne na ścieranie, ale też piaskowiec i wapień – skały miękkie, nasiąkliwe, mniej odporne na ścieranie. Rzadziej wykorzystuje się marmur, kwarcyt, porfir i serpentynit.

Małgorzata Cuch


Pełny artykuł w PDF: Ścieżki i podjazdy - naturalnie

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny