Czy na posadzki do domu lepsze jest lite drewno, czy może panele? Nie wykluczam ułożenia w różnych pomieszczeniach innych rodzajów posadzek – czym się kierować podczas wyboru i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę?
Redakcja
Jak to zwykle jest z różnymi materiałami o podobnym przeznaczeniu, każdy ma zalety i wady. Parkiet wyróżnia się szlachetnym wyglądem i bardzo wysoką trwałością. Panele są mniej trwałe, ale można je samodzielnie i szybko ułożyć. Takich różnic jest oczywiście więcej i trzeba je poznać, by dokonać wyboru zgodnego z własnymi oczekiwaniami.
Materiały
Parkiet. Układa się z nazywanych potocznie „klepkami” drewnianych deszczułek z drewna litego. Na parkiety używa się następujących gatunków drewna:
Klasyczny (tradycyjny) układa się z prostych, pojedynczych deszczułek z brzegami uformowanymi w pióra i wpusty. Deszczułki przykleja się do podłoża. Parkiet taki można ułożyć w różne wzory: jodełkę pojedynczą, podwójną oraz potrójną, kwadraty oraz cegiełki.
fot. Kronopol
Lamelowy, inaczej lamparkiet, układa się z deszczułek bez wpustów i wypustów, dlatego w gotowej posadzce nie są one połączone między sobą, lecz tylko przyklejone do podłoża. Lamparkiet sprzedawany jest w oddzielnych deszczułkach (jak parkiet tradycyjny) lub w płytkach po kilkanaście deszczułek ułożonych w określony wzór i naklejonych na elastyczną siatkę.
Mozaikowy to małe listewki bez piór i wpustów, łączone w kwadraty i naklejone na papier perforowany lub siatkę tekstylną (po przyklejeniu parkietu papier lub siatkę trzeba usunąć). Ten rodzaj parkietu wymaga idealnie równego podłoża. Z listewek z ciemnego i jasnego drewna można tworzyć rozmaite wzory, w tym także z efektem „trójwymiarowości”.
Przemysłowy to wąskie deszczułki do układania na sztorc, połączone w płyty taśmą, którą usuwa się po przyklejeniu parkietu.
Warstwowy – tak nazywa się parkiet z dwóch lub trzech warstw drewna, sprasowanych i połączonych specjalnym klejem, który zapobiega odkształceniom deszczułek. Warstwę górną wykonuje się z najlepszych gatunków drewna (po ułożeniu wymaga wykończenia). Warstwę spodnią robi się z surowca gorszej jakości, np. z forniru świerkowego.
Panele. Mają konstrukcję złożoną z warstw: wierzchniej, środkowej i spodniej. Warstwa wierzchnia paneli jest dekoracyjna. Warstwa środkowa wykonana jest z płyty drewnopochodnej (HDF lub gorszej jakości MDF) albo z deszczułek ułożonych poprzecznie. Warstwa spodnia zapewnia panelom sztywność.
Drewniane – takie panele produkuje się z drewna klejonego warstwowo: warstwę wierzchnią stanowi twarde drewno drzew liściastych, warstwę spodnią – sklejka lub okleina z drewna gorszego gatunku, najczęściej sosny.
Laminowane – warstwą wierzchnią tych paneli jest albo laminowany papier z nadrukiem imitującym drewno, kamień lub terakotę, albo cienki fornir. Warstwę spodnią wykonuje się z tworzywa sztucznego lub kilku warstw papieru.