Grunt to posadzka

Grunt to posadzka

Pytanie czytelnika

Czy na posadzki do domu lepsze jest lite drewno, czy może panele? Nie wykluczam ułożenia w różnych pomieszczeniach innych rodzajów posadzek – czym się kierować podczas wyboru i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę?

Redakcja

Jak to zwykle jest z różnymi materiałami o podobnym przeznaczeniu, każdy ma zalety i wady. Parkiet wyróżnia się szlachetnym wyglądem i bardzo wysoką trwałością. Panele są mniej trwałe, ale można je samodzielnie i szybko ułożyć. Takich różnic jest oczywiście więcej i trzeba je poznać, by dokonać wyboru zgodnego z własnymi oczekiwaniami.

Materiały

Parkiet. Układa się z nazywanych potocznie „klepkami” drewnianych deszczułek z drewna litego. Na parkiety używa się następujących gatunków drewna:

  • liściaste: akacja, brzoza, buk, dąb, jesion, klon, orzech;
  • egzotyczne: daru daru, iroko, kempas, tek.

Klasyczny (tradycyjny) układa się z prostych, pojedynczych deszczułek z brzegami uformowanymi w pióra i wpusty. Deszczułki przykleja się do podłoża. Parkiet taki można ułożyć w różne wzory: jodełkę pojedynczą, podwójną oraz potrójną, kwadraty oraz cegiełki.


fot. Kronopol

Lamelowy, inaczej lamparkiet, układa się z deszczułek bez wpustów i wypustów, dlatego w gotowej posadzce nie są one połączone między sobą, lecz tylko przyklejone do podłoża. Lamparkiet sprzedawany jest w oddzielnych deszczułkach (jak parkiet tradycyjny) lub w płytkach po kilkanaście deszczułek ułożonych w określony wzór i naklejonych na elastyczną siatkę.

Mozaikowy to małe listewki bez piór i wpustów, łączone w kwadraty i naklejone na papier perforowany lub siatkę tekstylną (po przyklejeniu parkietu papier lub siatkę trzeba usunąć). Ten rodzaj parkietu wymaga idealnie równego podłoża. Z listewek z ciemnego i jasnego drewna można tworzyć rozmaite wzory, w tym także z efektem „trójwymiarowości”.

Przemysłowy to wąskie deszczułki do układania na sztorc, połączone w płyty taśmą, którą usuwa się po przyklejeniu parkietu.

Warstwowy – tak nazywa się parkiet z dwóch lub trzech warstw drewna, sprasowanych i połączonych specjalnym klejem, który zapobiega odkształceniom deszczułek. Warstwę górną wykonuje się z najlepszych gatunków drewna (po ułożeniu wymaga wykończenia). Warstwę spodnią robi się z surowca gorszej jakości, np. z forniru świerkowego.

Panele. Mają konstrukcję złożoną z warstw: wierzchniej, środkowej i spodniej. Warstwa wierzchnia paneli jest dekoracyjna. Warstwa środkowa wykonana jest z płyty drewnopochodnej (HDF lub gorszej jakości MDF) albo z deszczułek ułożonych poprzecznie. Warstwa spodnia zapewnia panelom sztywność.

Drewniane – takie panele produkuje się z drewna klejonego warstwowo: warstwę wierzchnią stanowi twarde drewno drzew liściastych, warstwę spodnią – sklejka lub okleina z drewna gorszego gatunku, najczęściej sosny.

Laminowane – warstwą wierzchnią tych paneli jest albo laminowany papier z nadrukiem imitującym drewno, kamień lub terakotę, albo cienki fornir. Warstwę spodnią wykonuje się z tworzywa sztucznego lub kilku warstw papieru.

Małgorzata Cuch


Pełny artykuł w PDF: Grunt to posadzka

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom na skraju lasu
Współwłaściciel „Grupy Archipelag” – architekt Robert Wójciak mieszka z żoną Darią oraz dwójką dzieci Kacprem i Marceliną, w miejscowości Miękinia leżącej w pobliżu Wrocławia.
Dom na skraju lasu
Chcieliśmy dom bez udziwnień
Dorota i Sławomir Lewandowscy wznieśli swój dom poza miastem – w Strzelcach Górnych leżących w pobliżu Bydgoszczy. Pięknie położona działka ma 1600 m², a stojący na niej budynek również nie należy do małych. Ogrzanie 280 mm² powierzchni użytkowej kosztuje jednak mniej niż płaci za ciepło mieszkaniec przeciętnego bloku! Dlaczego? Otóż za komfort cieplny w domu odpowiada pompa ciepła.
Chcieliśmy dom bez udziwnień
Grzeją i chłodzą. Pompy ciepła w klimatyzacji
Nie da się mieszkać komfortowo w dusznym pomieszczeniu. Zależność odczucia duszności od temperatury i wilgotności (wykres obok) pokazuje, jak ważna jest klimatyzacja. A jeśli wierzyć w prognozy globalnego ocieplenia, potrzeba chłodzenia pomieszczeń w lecie stanie się wkrótce nie mniej ważna niż ogrzewanie w zimie. Obie te funkcje – ogrzewanie i chłodzenie – doskonale spełnia pompa ciepła.
Grzeją i chłodzą. Pompy ciepła w klimatyzacji
Wyławiamy najważniejsze informacje
Kameralna atmosfera, nieograniczony czas korzystania z kąpieli, a także komfortowa odległość od domu to największe zalety basenów ogrodowych – coraz rzadziej w Polsce utożsamianych z luksusem.
Wyławiamy najważniejsze informacje
W wejściu i w przejściu
Drzwi powinny pasować do reszty wyposażenia domu, bo oprócz funkcji przegrody dzielącej i łączącej pomieszczenia, mogą stanowić też efektowną dekorację wnętrza. Oferta producentów, handlowców i projektantów jest tak szeroka, że jest w czym wybierać. Jednak zanim wybierzemy konkretny rodzaj i model, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii, które pomogą podjąć właściwe decyzje.
W wejściu i w przejściu
Kolorowe oblicze domu
Jednym z ostatnich dylematów związanych z budową domu jest wygląd, a dokładnie: faktura i kolorystyka elewacji. Decydując się na konkretny rodzaj tynku czy okładziny, nie zapominajmy, że zewnętrzna powłoka budynku mieszkalnego powinna nie tylko estetycznie wyglądać, ale także spełniać walory użytkowe.
Kolorowe oblicze domu
Zanim się wykąpiesz...
Bez bieżącej wody i kanalizacji nie wyobrażamy sobie życia. Co zrobić, by zapewnić domownikom stały dostęp do wody i w najbardziej optymalny sposób z niej korzystać? Jak rozwiązać problem odprowadzenia ścieków, by instalacja pracowała cicho, wydajnie, nie wydzielała przykrych zapachów i nie zatykała się?
Zanim się wykąpiesz...
Powietrze - zawsze czyste i chłodne kiedy trzeba
W każdym domu jednorodzinnym musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza. Po prostu tlen jest niezbędny do życia ludzi. Wskazane jest również, aby w okresie zimowym świeżego powietrza nie było za dużo, a w letnim – za mało. Ponadto temperatura i wilgotność napływającego powietrza powinny być zbliżone do wartości uznanych za optymalne i to niezależnie od pory roku lub doby. Dopiero wtedy można mówić o komforcie życia mieszkańców.
Powietrze - zawsze czyste i chłodne kiedy trzeba
Kolektory słoneczne
Ilość energii niesionej przez promieniowanie słoneczne znacznie przewyższa potrzeby energetyczne ludzkości. Nic więc dziwnego, że od dawien dawna ludzie próbowali w sposób bezpośredni wykorzystać energię Słońca. Już w starożytności ciepłą wodę do wieczornej kąpieli uzyskiwano, stawiając na słońcu naczynia z zimną wodą.
Kolektory słoneczne
Podobieństwa i różnice
Pytanie czytelnikaPrzede mną budowa domu i mnóstwo wątpliwości. Już teraz zastanawiam się nad technologią budowy. Biorę pod uwagę ściany jedno- lub dwuwarstwowe, bo trójwarstwowe są dla mnie za drogie. Oczywiście chciałbym, żeby było możliwie tanio, ale solidnie. Który z tych wariantów wybrać?
Podobieństwa i różnice
Solidny i trwały
Pytanie czytelnikaNiedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem starego domu. Jedną z wielu modernizacji, jakie chcę wykonać, jest wymiana ogrzewania na nowocześniejsze. Stary kocioł na węgiel zamierzam zastąpić gazowym. W związku z tym spaliny trzeba będzie odprowadzać przez nowoczesny komin, a w domu jest stary, murowany z cegieł. I tu mam dylemat, bo dowiedziałem się, że odpowiednie są w tej sytuacji zarówno kominy ceramiczne, jak i stalowe. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.
Solidny i trwały
Ścieżki i podjazdy - naturalnie
Kostka w ogrodzie sprzyja wygodnemu przemieszczaniu się, ale jeśli jest jej zbyt dużo, sprawia przytłaczające wrażenie. Efekt ten można złagodzić, stosując nawierzchnie z prześwitami, w których nie tylko będzie rosła trawa, ale również niektóre rośliny ogrodowe.
Ścieżki i podjazdy - naturalnie
Kamień naturalne piękno
Jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda. To tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu. Wykonuje się z niego posadzki, cokoły, elewacje ścienne, blaty kuchenne, armaturę łazienkową, a także wykłada nim kominki i schody. Na zewnątrz można robić z niego murki, ścieżki, oczka wodne, strumyki, podjazdy, tarasy, skarpy i ogrodzenia. W Polsce najczęściej wykorzystuje się występujące w różnych odmianach granity, marmury, trawertyny i piaskowce. Podpowiadamy, jakie może być zastosowanie tych kamieni zarówno w domu, jak i w ogrodzie.
Kamień naturalne piękno
Gorący powiew
Niemal nie wyobrażamy sobie nowego domu bez kominka w salonie. Warto wykorzystać kominek nie tylko jako ozdobę, ale także efektywne źródło ciepła.
Gorący powiew
Więcej światła
Dobre oświetlenie wewnątrz domu zapewnia komfort, to znaczy jest wystarczająco intensywne, a jego źródła – właściwie rozmieszczone i dobrane odpowiednio do charakteru pomieszczeń. W każdym miejscu może to oznaczać co innego.
Więcej światła
Dom w dobrym świetle
Oświetlenie zewnętrzne może pełnić nie tylko praktyczne funkcje, jak lampy przy bramie, furtce czy wejściu do domu. Może też wydobywać z mroku walory architektoniczne budynku i piękno roślin w ogrodzie. 
Dom w dobrym świetle
Bezpieczny prąd
Instalacja elektryczna powinna być wygodna i odpowiadać szczególnym potrzebom konkretnej rodziny, ale każda powinna być przede wszystkim bezpieczna. Współ-czesne zabezpieczenia różnią się od spotykanych jeszcze w starszych domach. Jaka powinna być instalacja, by ponadto nie wymagała modernizacji przez wiele lat, a pomieszczeń nie szpeciły przedłużacze?
Bezpieczny prąd
Pomiędzy siecią i domem
Przyłącze to stosunkowo krótki odcinek linii, łączący sieć rozdzielczą niskiego napięcia z instalacją domową. Końcowym elementem przyłącza jest złącze, czyli skrzynka z bezpiecznikami i ewentualnie innym osprzętem zabezpieczającym. Zwykle wewnątrz skrzynki umieszcza się także licznik energii elektrycznej.
Pomiędzy siecią i domem
Bez kurzu i hałasu
Sprzątanie to nie tylko hałas i kurz. To także uciążliwość ciągnięcia odkurzacza przez wszystkie pomieszczenia lub prze-noszenia go między piętrami. Ale nie musi tak być, wystarczy wyposażyć dom w odkurzacz centralny. Posprząta cicho, szybko i co najważniejsze – skutecznie!
Bez kurzu i hałasu
Bez kurzu i hałasu
Sprzątanie to nie tylko hałas i kurz. To także uciążliwość ciągnięcia odkurzacza przez wszystkie pomieszczenia lub prze-noszenia go między piętrami. Ale nie musi tak być, wystarczy wyposażyć dom w odkurzacz centralny. Posprząta cicho, szybko i co najważniejsze – skutecznie!
Bez kurzu i hałasu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz