Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2009
Grunt to posadzka

Pytanie czytelnika

Czy na posadzki do domu lepsze jest lite drewno, czy może panele? Nie wykluczam ułożenia w różnych pomieszczeniach innych rodzajów posadzek – czym się kierować podczas wyboru i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę?

Redakcja

Jak to zwykle jest z różnymi materiałami o podobnym przeznaczeniu, każdy ma zalety i wady. Parkiet wyróżnia się szlachetnym wyglądem i bardzo wysoką trwałością. Panele są mniej trwałe, ale można je samodzielnie i szybko ułożyć. Takich różnic jest oczywiście więcej i trzeba je poznać, by dokonać wyboru zgodnego z własnymi oczekiwaniami.

Materiały

Parkiet. Układa się z nazywanych potocznie „klepkami” drewnianych deszczułek z drewna litego. Na parkiety używa się następujących gatunków drewna:

  • liściaste: akacja, brzoza, buk, dąb, jesion, klon, orzech;
  • egzotyczne: daru daru, iroko, kempas, tek.

Klasyczny (tradycyjny) układa się z prostych, pojedynczych deszczułek z brzegami uformowanymi w pióra i wpusty. Deszczułki przykleja się do podłoża. Parkiet taki można ułożyć w różne wzory: jodełkę pojedynczą, podwójną oraz potrójną, kwadraty oraz cegiełki.


fot. Kronopol

Lamelowy, inaczej lamparkiet, układa się z deszczułek bez wpustów i wypustów, dlatego w gotowej posadzce nie są one połączone między sobą, lecz tylko przyklejone do podłoża. Lamparkiet sprzedawany jest w oddzielnych deszczułkach (jak parkiet tradycyjny) lub w płytkach po kilkanaście deszczułek ułożonych w określony wzór i naklejonych na elastyczną siatkę.

Mozaikowy to małe listewki bez piór i wpustów, łączone w kwadraty i naklejone na papier perforowany lub siatkę tekstylną (po przyklejeniu parkietu papier lub siatkę trzeba usunąć). Ten rodzaj parkietu wymaga idealnie równego podłoża. Z listewek z ciemnego i jasnego drewna można tworzyć rozmaite wzory, w tym także z efektem „trójwymiarowości”.

Przemysłowy to wąskie deszczułki do układania na sztorc, połączone w płyty taśmą, którą usuwa się po przyklejeniu parkietu.

Warstwowy – tak nazywa się parkiet z dwóch lub trzech warstw drewna, sprasowanych i połączonych specjalnym klejem, który zapobiega odkształceniom deszczułek. Warstwę górną wykonuje się z najlepszych gatunków drewna (po ułożeniu wymaga wykończenia). Warstwę spodnią robi się z surowca gorszej jakości, np. z forniru świerkowego.

Panele. Mają konstrukcję złożoną z warstw: wierzchniej, środkowej i spodniej. Warstwa wierzchnia paneli jest dekoracyjna. Warstwa środkowa wykonana jest z płyty drewnopochodnej (HDF lub gorszej jakości MDF) albo z deszczułek ułożonych poprzecznie. Warstwa spodnia zapewnia panelom sztywność.

Drewniane – takie panele produkuje się z drewna klejonego warstwowo: warstwę wierzchnią stanowi twarde drewno drzew liściastych, warstwę spodnią – sklejka lub okleina z drewna gorszego gatunku, najczęściej sosny.

Laminowane – warstwą wierzchnią tych paneli jest albo laminowany papier z nadrukiem imitującym drewno, kamień lub terakotę, albo cienki fornir. Warstwę spodnią wykonuje się z tworzywa sztucznego lub kilku warstw papieru.

Małgorzata Cuch


Pełny artykuł w PDF: Grunt to posadzka

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny