Jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda. To tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu. Wykonuje się z niego posadzki, cokoły, elewacje ścienne, blaty kuchenne, armaturę łazienkową, a także wykłada nim kominki i schody. Na zewnątrz można robić z niego murki, ścieżki, oczka wodne, strumyki, podjazdy, tarasy, skarpy i ogrodzenia. W Polsce najczęściej wykorzystuje się występujące w różnych odmianach granity, marmury, trawertyny i piaskowce. Podpowiadamy, jakie może być zastosowanie tych kamieni zarówno w domu, jak i w ogrodzie.
W domu...
Przed przystąpieniem do prac związanych z urządzaniem wnętrza musimy postawić sobie kilka kluczowych pytań. Po pierwsze, dobrze jest zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć; czy wnętrze naszego domu ma być ciepłe i przytulne, czy może raczej dostojne i eleganckie. Elementy z kamienia o wiele bardziej pasują do tego drugiego. Kolejne pytania muszą dotyczyć kolorystyki kamienia (obecnie bardzo modne są jasne odcienie), jego faktury i tego w jakich ma znaleźć się pomieszczeniach. Kiedy już wszystko sobie dokładnie przemyślimy, wówczas można przystąpić do wyboru konkretnych rodzajów kamienia.
Posadzki
Blat kuchenny z granitu Madura Gold (fot. Athena Marmor Polska)
Zarówno ciągi komunikacyjne, jak i posadzki w pomieszczeniach czy schody, z uwagi na to, że poddawane są stałemu naciskowi i narażone są na ścieranie i zabrudzenia, powinny być wykonane z kamienia twardego, nieprzepuszczalnego, o niskim stopniu ścieralności.
Na posadzki w okolicach wejścia, które najszybciej się brudzą, najlepiej nadaje się bardzo twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne granit. Kamień ten znajduje zresztą zastosowanie nie tylko w domu, ale także w obiektach użyteczności publicznej, w których odbywa się intensywny ruch kołowy czy pieszy (np. perony). Jego faktura może być gładka: szlifowana lub polerowana, ale także płomieniowana lub młotkowana, co nadaje powierzchni kamienia chropowatości i tym samym – lepszej przyczepności.
Innym kamieniem, z którego wykonuje się posadzki, jest delikatniejszy od granitu i bardziej zróżnicowany kolorystycznie marmur.
Świetnie pasuje do łazienek, salonów oraz na schody. Znakomicie komponuje się z metalem i drewnem.
Nie należy natomiast układać go przy wejściach, ponieważ tam znajduje się zwykle dużo drobin piasku, które mogą zmatowić jego szlachetną powierzchnię.
Marmur nie nadaje się też na podłogę w kuchni, bo nie jest niestety odporny na działanie kwasów znajdujących się w produktach spożywczych (sok z cytryny, ocet), chłonie je i może się odbarwiać, co widać zwłaszcza na jego jasnych odmianach.
Tańszą alternatywą dla kamieni naturalnych są konglomeraty, czyli naturalne kamienne kruszywo z 5-procentowym dodatkiem żywicy poliestrowej i pigmentów.
Na każdej posadzce świetnie sprawdzają się zwłaszcza konglomeraty granitowe i kwarcowe (najtwardsze i najbardziej odporne na ścieranie).