Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2009
Kamień naturalne piękno

Jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda. To tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu. Wykonuje się z niego posadzki, cokoły, elewacje ścienne, blaty kuchenne, armaturę łazienkową, a także wykłada nim kominki i schody. Na zewnątrz można robić z niego murki, ścieżki, oczka wodne, strumyki, podjazdy, tarasy, skarpy i ogrodzenia. W Polsce najczęściej wykorzystuje się występujące w różnych odmianach granity, marmury, trawertyny i piaskowce. Podpowiadamy, jakie może być zastosowanie tych kamieni zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

W domu...

Przed przystąpieniem do prac związanych z urządzaniem wnętrza musimy postawić sobie kilka kluczowych pytań. Po pierwsze, dobrze jest zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć; czy wnętrze naszego domu ma być ciepłe i przytulne, czy może raczej dostojne i eleganckie. Elementy z kamienia o wiele bardziej pasują do tego drugiego. Kolejne pytania muszą dotyczyć kolorystyki kamienia (obecnie bardzo modne są jasne odcienie), jego faktury i tego w jakich ma znaleźć się pomieszczeniach.  Kiedy już wszystko sobie dokładnie przemyślimy, wówczas można przystąpić do wyboru konkretnych rodzajów kamienia.

Posadzki


Blat kuchenny z granitu Madura Gold (fot. Athena Marmor Polska)

Zarówno ciągi komunikacyjne, jak i posadzki w pomieszczeniach czy schody, z uwagi na to, że poddawane są stałemu naciskowi i narażone są na ścieranie i zabrudzenia, powinny być wykonane z kamienia twardego, nieprzepuszczalnego, o niskim stopniu ścieralności.

Na posadzki w okolicach wejścia, które najszybciej się brudzą, najlepiej nadaje się bardzo twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne granit. Kamień ten znajduje zresztą zastosowanie nie tylko w domu, ale także w obiektach użyteczności publicznej, w których odbywa się intensywny ruch kołowy czy pieszy (np. perony). Jego faktura może być gładka: szlifowana lub polerowana, ale także płomieniowana lub młotkowana, co nadaje powierzchni kamienia chropowatości i tym samym – lepszej przyczepności.

Innym kamieniem, z którego wykonuje się posadzki, jest delikatniejszy od granitu i bardziej zróżnicowany kolorystycznie marmur.

Świetnie pasuje do łazienek, salonów oraz na schody. Znakomicie  komponuje się z metalem i drewnem.

Nie należy natomiast układać go przy wejściach, ponieważ tam znajduje się zwykle dużo drobin piasku, które mogą zmatowić jego szlachetną powierzchnię.

Marmur nie nadaje się też na podłogę w kuchni, bo nie jest niestety odporny na działanie kwasów znajdujących się w produktach spożywczych  (sok z cytryny, ocet), chłonie je i może się odbarwiać, co widać zwłaszcza na jego jasnych odmianach.

Tańszą alternatywą dla kamieni naturalnych są konglomeraty, czyli naturalne kamienne kruszywo  z 5-procentowym dodatkiem żywicy poliestrowej i pigmentów.

Na każdej posadzce świetnie sprawdzają się zwłaszcza konglomeraty granitowe i kwarcowe (najtwardsze i najbardziej odporne na ścieranie).

Tomasz Wojciuk


Pełny artykuł w PDF: Kamień naturalne piękno

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny