Bez kurzu i hałasu

Bez kurzu i hałasu

Sprzątanie to nie tylko hałas i kurz. To także uciążliwość ciągnięcia odkurzacza przez wszystkie pomieszczenia lub prze-noszenia go między piętrami. Ale nie musi tak być, wystarczy wyposażyć dom w odkurzacz centralny. Posprząta cicho, szybko i co najważniejsze – skutecznie!

Centralne odkurzanie zassany z pomieszczenia kurz usuwa poza budynek i nie wdmuchuje go z powrotem do pomieszczenia, tak jak odkurzacz tradycyjny, który, jeśli ma filtr kiepskiej jakości, wraz z „wydychanym” powietrzem do pokoju z powrotem wdmuchuje zebrane wcześniej drobne zanieczyszczenia. Sprzątanie za jego pomocą nie męczy, bo nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, a kabel elektryczny nie plącze się pod nogami. Nie trzeba też tak często, jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, opróżniać worka na śmieci.

Obecnie centralny odkurzacz jest standardowym wyposażeniem nowoczesnego domu. A w domu, w którym mieszka alergik lub małe dzieci, jest po prostu nieodzowny. Aby sprawnie działał, zaprojektowanie instalacji: optymalne rozmieszczenie gniazd ssących, ulokowanie i dobranie jednostki centralnej o odpowiedniej mocy oraz poprowadzenie rur, warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy.

Jak on działa?

 

Instalacja centralnego odkurzania składa się z:

  • jednostki centralnej umieszczonej w pomieszczeniu technicznym
  • rur ukrytych w ścianach i pod podłogą
  • gniazd ssących rozmieszczonych w taki sposób, aby można było z nich sprzątnąć cały dom
  • wyrzutni umieszczonej na zewnętrznej ścianie domu (to tędy powietrze usuwane jest poza budynek)
  • tłumika, który wycisza pracę wyrzutni

Instalacja centralnego odkurzania przypomina zwykły odkurzacz. Z odkurzacza, zwanego jednostką centralną, rozchodzi się sieć przewodów (rur) na poszczególne kondygnacje w domu. Elementy te są zamontowane na stałe. Jednostka centralna w pomieszczeniu technicznym, a rury – wbudowane w ścianę lub ukryte w stropie – w takich miejscach, żeby korzystając z nich, można było posprzątać cały dom.

Na końcu przewodów znajdują się gniazda ssące. Wystarczy włożyć lekki wąż elastyczny ze szczotką do gniazda i… odkurzacz już sprząta.

Powietrze z brudem i kurzem zasysane jest przez jednostkę centralną, a gdy do niej wpłynie, po oczyszczeniu na filtrze usuwane jest poza budynek. W ten sposób nie ma ryzyka, że zakurzone powietrze wróci z powrotem do sprzątanego pokoju. Dzięki temu usuwamy z pomieszczeń również roztocza i ich odchody, bakterie i zarodniki grzybów szkodliwe dla naszego zdrowia.

„Połykacz” kurzu

Jednostkę centralną można zamontować praktycznie w każdym miejscu, chociaż zaleca się umieszczenie jej w pomieszczeniach znajdujących się w najniższej części budynku, takich jak garaż, pralnia, piwnica, itp. Mocuje się ją możliwie blisko ściany zewnętrznej, tak żeby rura wyrzucająca na zewnątrz powietrze z odkurzacza była jak najkrótsza.

Jednostka centralna składa się z silnika, filtra powietrza i zbiornika na kurz. Podczas pracy silnik wytwarza podciśnienie, które zasysa kurz, wywołując przepływ powietrza w instalacji.

Jednostki centralne produkowane są jako kompaktowe, gdzie wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie, albo jako split, w których silnik i filtr powietrza możemy zamontować w różnych miejscach.

Oferowane na rynku odkurzacze różnią się przede wszystkim sposobem filtracji zanieczyszczeń. Najbardziej skuteczne są separatory zanieczyszczeń, mogą być cyklonowe lub wodne.

Separatory cyklonowe. Powietrze z kurzem zasysane jest do środka jednostki centralnej i wprawiane w ruch wirowy. Dzięki temu większe cząsteczki uderzają o ścianki odkurzacza i opadają na dno, a mniejsze zatrzymują się na zamontowanym na wylocie filtrze powietrza, co powoduje, że powietrze opuszczające jednostkę centralną jest bardzo skutecznie oczyszczone. Spadek mocy ssącej następuje dopiero po kilku miesiącach częstego użytkowania i nie zależy od poziomu zapełnienia zbiornika na kurz, a od stopnia zanieczyszczenia filtra. Filtr należy czyścić co pół roku.

W separatorze wodnym zanieczyszczone powietrze jest w sposób ciągły spryskiwane wodą tuż przed jednostką centralną. Brudna woda gromadzi się w dolnej części separatora i stamtąd jest odprowadzana do kanalizacji. Dzięki temu odkurzacz pracuje właściwie bezobsługowo. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy do jednostki centralnej doprowadzić wodę, a separator podłączyć do kanalizacji.

Tańszym, ale mniej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów workowych – papierowych lub z tkaniny (wielokrotnego użytku). Ich wadą jest szybkie zatykanie filtra i przez to spadek mocy ssącej.

Monika Czeczotek


Pełny artykuł w PDF: Bez kurzu i hałasu

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom na skraju lasu
Współwłaściciel „Grupy Archipelag” – architekt Robert Wójciak mieszka z żoną Darią oraz dwójką dzieci Kacprem i Marceliną, w miejscowości Miękinia leżącej w pobliżu Wrocławia.
Dom na skraju lasu
Chcieliśmy dom bez udziwnień
Dorota i Sławomir Lewandowscy wznieśli swój dom poza miastem – w Strzelcach Górnych leżących w pobliżu Bydgoszczy. Pięknie położona działka ma 1600 m², a stojący na niej budynek również nie należy do małych. Ogrzanie 280 mm² powierzchni użytkowej kosztuje jednak mniej niż płaci za ciepło mieszkaniec przeciętnego bloku! Dlaczego? Otóż za komfort cieplny w domu odpowiada pompa ciepła.
Chcieliśmy dom bez udziwnień
Grzeją i chłodzą. Pompy ciepła w klimatyzacji
Nie da się mieszkać komfortowo w dusznym pomieszczeniu. Zależność odczucia duszności od temperatury i wilgotności (wykres obok) pokazuje, jak ważna jest klimatyzacja. A jeśli wierzyć w prognozy globalnego ocieplenia, potrzeba chłodzenia pomieszczeń w lecie stanie się wkrótce nie mniej ważna niż ogrzewanie w zimie. Obie te funkcje – ogrzewanie i chłodzenie – doskonale spełnia pompa ciepła.
Grzeją i chłodzą. Pompy ciepła w klimatyzacji
Wyławiamy najważniejsze informacje
Kameralna atmosfera, nieograniczony czas korzystania z kąpieli, a także komfortowa odległość od domu to największe zalety basenów ogrodowych – coraz rzadziej w Polsce utożsamianych z luksusem.
Wyławiamy najważniejsze informacje
Grunt to posadzka
Pytanie czytelnika Czy na posadzki do domu lepsze jest lite drewno, czy może panele? Nie wykluczam ułożenia w różnych pomieszczeniach innych rodzajów posadzek – czym się kierować podczas wyboru i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę?
Grunt to posadzka
W wejściu i w przejściu
Drzwi powinny pasować do reszty wyposażenia domu, bo oprócz funkcji przegrody dzielącej i łączącej pomieszczenia, mogą stanowić też efektowną dekorację wnętrza. Oferta producentów, handlowców i projektantów jest tak szeroka, że jest w czym wybierać. Jednak zanim wybierzemy konkretny rodzaj i model, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii, które pomogą podjąć właściwe decyzje.
W wejściu i w przejściu
Kolorowe oblicze domu
Jednym z ostatnich dylematów związanych z budową domu jest wygląd, a dokładnie: faktura i kolorystyka elewacji. Decydując się na konkretny rodzaj tynku czy okładziny, nie zapominajmy, że zewnętrzna powłoka budynku mieszkalnego powinna nie tylko estetycznie wyglądać, ale także spełniać walory użytkowe.
Kolorowe oblicze domu
Zanim się wykąpiesz...
Bez bieżącej wody i kanalizacji nie wyobrażamy sobie życia. Co zrobić, by zapewnić domownikom stały dostęp do wody i w najbardziej optymalny sposób z niej korzystać? Jak rozwiązać problem odprowadzenia ścieków, by instalacja pracowała cicho, wydajnie, nie wydzielała przykrych zapachów i nie zatykała się?
Zanim się wykąpiesz...
Powietrze - zawsze czyste i chłodne kiedy trzeba
W każdym domu jednorodzinnym musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza. Po prostu tlen jest niezbędny do życia ludzi. Wskazane jest również, aby w okresie zimowym świeżego powietrza nie było za dużo, a w letnim – za mało. Ponadto temperatura i wilgotność napływającego powietrza powinny być zbliżone do wartości uznanych za optymalne i to niezależnie od pory roku lub doby. Dopiero wtedy można mówić o komforcie życia mieszkańców.
Powietrze - zawsze czyste i chłodne kiedy trzeba
Kolektory słoneczne
Ilość energii niesionej przez promieniowanie słoneczne znacznie przewyższa potrzeby energetyczne ludzkości. Nic więc dziwnego, że od dawien dawna ludzie próbowali w sposób bezpośredni wykorzystać energię Słońca. Już w starożytności ciepłą wodę do wieczornej kąpieli uzyskiwano, stawiając na słońcu naczynia z zimną wodą.
Kolektory słoneczne
Podobieństwa i różnice
Pytanie czytelnikaPrzede mną budowa domu i mnóstwo wątpliwości. Już teraz zastanawiam się nad technologią budowy. Biorę pod uwagę ściany jedno- lub dwuwarstwowe, bo trójwarstwowe są dla mnie za drogie. Oczywiście chciałbym, żeby było możliwie tanio, ale solidnie. Który z tych wariantów wybrać?
Podobieństwa i różnice
Solidny i trwały
Pytanie czytelnikaNiedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem starego domu. Jedną z wielu modernizacji, jakie chcę wykonać, jest wymiana ogrzewania na nowocześniejsze. Stary kocioł na węgiel zamierzam zastąpić gazowym. W związku z tym spaliny trzeba będzie odprowadzać przez nowoczesny komin, a w domu jest stary, murowany z cegieł. I tu mam dylemat, bo dowiedziałem się, że odpowiednie są w tej sytuacji zarówno kominy ceramiczne, jak i stalowe. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.
Solidny i trwały
Ścieżki i podjazdy - naturalnie
Kostka w ogrodzie sprzyja wygodnemu przemieszczaniu się, ale jeśli jest jej zbyt dużo, sprawia przytłaczające wrażenie. Efekt ten można złagodzić, stosując nawierzchnie z prześwitami, w których nie tylko będzie rosła trawa, ale również niektóre rośliny ogrodowe.
Ścieżki i podjazdy - naturalnie
Kamień naturalne piękno
Jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda. To tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu. Wykonuje się z niego posadzki, cokoły, elewacje ścienne, blaty kuchenne, armaturę łazienkową, a także wykłada nim kominki i schody. Na zewnątrz można robić z niego murki, ścieżki, oczka wodne, strumyki, podjazdy, tarasy, skarpy i ogrodzenia. W Polsce najczęściej wykorzystuje się występujące w różnych odmianach granity, marmury, trawertyny i piaskowce. Podpowiadamy, jakie może być zastosowanie tych kamieni zarówno w domu, jak i w ogrodzie.
Kamień naturalne piękno
Gorący powiew
Niemal nie wyobrażamy sobie nowego domu bez kominka w salonie. Warto wykorzystać kominek nie tylko jako ozdobę, ale także efektywne źródło ciepła.
Gorący powiew
Więcej światła
Dobre oświetlenie wewnątrz domu zapewnia komfort, to znaczy jest wystarczająco intensywne, a jego źródła – właściwie rozmieszczone i dobrane odpowiednio do charakteru pomieszczeń. W każdym miejscu może to oznaczać co innego.
Więcej światła
Dom w dobrym świetle
Oświetlenie zewnętrzne może pełnić nie tylko praktyczne funkcje, jak lampy przy bramie, furtce czy wejściu do domu. Może też wydobywać z mroku walory architektoniczne budynku i piękno roślin w ogrodzie. 
Dom w dobrym świetle
Bezpieczny prąd
Instalacja elektryczna powinna być wygodna i odpowiadać szczególnym potrzebom konkretnej rodziny, ale każda powinna być przede wszystkim bezpieczna. Współ-czesne zabezpieczenia różnią się od spotykanych jeszcze w starszych domach. Jaka powinna być instalacja, by ponadto nie wymagała modernizacji przez wiele lat, a pomieszczeń nie szpeciły przedłużacze?
Bezpieczny prąd
Pomiędzy siecią i domem
Przyłącze to stosunkowo krótki odcinek linii, łączący sieć rozdzielczą niskiego napięcia z instalacją domową. Końcowym elementem przyłącza jest złącze, czyli skrzynka z bezpiecznikami i ewentualnie innym osprzętem zabezpieczającym. Zwykle wewnątrz skrzynki umieszcza się także licznik energii elektrycznej.
Pomiędzy siecią i domem
Najnowsze wydanie