Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2009
Wyławiamy najważniejsze informacje

Kameralna atmosfera, nieograniczony czas korzystania z kąpieli, a także komfortowa odległość od domu to największe zalety basenów ogrodowych – coraz rzadziej w Polsce utożsamianych z luksusem.

Temat basenów przydomowych szczególnie intensywnie odradza się w okresie przedwakacyjnym. Wielu naszych Czytelników i Forumowiczów rozważa budowę własnego basenu, podkreślając jego wymienione wyżej atuty. Równie często jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące opłacalności takiej inwestycji, warunków utrzymania basenu czy w końcu wyboru konkretnego rodzaju niecki.

W artykule tym poruszamy więc najważniejsze wątki pojawiające się w dyskusjach, wyjaśniamy działanie podstawowych instalacji basenowych oraz prezentujemy oferty producentów basenów i zadaszeń.

Technologia


fot. Centrum Techniki Basenowej

Technologie wykonywania basenów ogrodowych są różnorodne – każda z nich może być godna polecenia, jeśli tylko zostanie odpowiednio dostosowana do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce, basen kupiony będzie od renomowanego producenta, a jego montaż lub budowa zostaną fachowo przeprowadzone. Najczęściej spotyka się baseny:

Budowane na miejscu; murowane – zazwyczaj z żelbetową niecką. Elementy niecek budowanych w tej technologii mogą być monolityczne – betonowane ze styropianu lub poliestru, lub murowane z bloczków betonowych. Wykończeniem mogą być płytki ceramiczne, folia lub laminat. Budowa w tej technologii jest najbardziej czasochłonna.

Prefabrykowane – to gotowe jednoczęściowe lub wieloelementowe niecki, przystosowane do składania na miejscu, do wyboru mamy kilka ich rodzajów:

  • z drewnianym szkieletem wzmocnionym stalowymi rozporami – zrobione są z impregnowanego ciśnieniowo drewna. Ściany obija się wodoodporną sklejką, następnie matami izolującymi i na końcu przykleja się ozdobną folią PVC;
  • z niecką stalową z podporami usztywniającymi (ukrytymi zazwyczaj pod drewnianym tarasem wokół basenu lub bez podpór). Dno i ściany uszczelnia się folią;
  • z niecką z laminatu (materiał musi być wysokiej jakości) – umieszcza się w ziemi z podkładem z wylewki betonowej. Przestrzeń między wykopem a ścianami niecki wypełnia się piaskiem wymieszanym z cementem.

Uwaga! Baseny prefabrykowane najczęściej wymagają wykonania płyty dennej na zagęszczonym gruncie.

Emilia Rosłaniec


Pełny artykuł w PDF: Wyławiamy najważniejsze informacje

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny