Drzwi powinny pasować do reszty wyposażenia domu, bo oprócz funkcji przegrody dzielącej i łączącej pomieszczenia, mogą stanowić też efektowną dekorację wnętrza. Oferta producentów, handlowców i projektantów jest tak szeroka, że jest w czym wybierać. Jednak zanim wybierzemy konkretny rodzaj i model, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii, które pomogą podjąć właściwe decyzje.
W większości naszych domów królują tradycyjne jednoskrzydłowe drzwi osadzone w standardowych ościeżnicach.
Są klasyczne, nowoczesne lub stylowe, drewniane lub malowane, pełne lub przeszklone… i na tym nasza wyobraźnia się wyczerpuje. Dlatego celem tego artykułu jest namówienie Państwa do większej odwagi w stosowaniu innych rozwiązań. Już podczas analizowania projektu domu i zastanawiania się nad jego funkcjonalnością i stylem wystroju można podjąć decyzje dotyczące zamiany tradycyjnie otwierających się drzwi na przesuwane, składane, łamane, harmonijkowe lub powiększone o dodatkowe skrzydło lub nadświetle.
Możliwości aranżacyjnych jest sporo, szczególnie jeśli zamienimy jednoskrzydłowe, skromne drzwi w okazały portal albo przeciwnie – drzwi „znikną” zastąpione taflą szkła pozbawioną najmniejszej nawet ramy.
O takich zmianach trzeba pomyśleć już podczas stawiania ścian, bo być może niezbędne będzie powiększenie otworu drzwiowego wszerz lub wzwyż albo przygotowanie w ścianie miejsce na kasetę, w której będą chować się przesuwane skrzydła.
Pierwsze decyzje
Przykład stylowych drzwi z bocznymi przeszklonymi skrzydłami i górnym nadświetlem. Oddzielają dwie strefy w domu, przepuszczając światło w głąb
Mimo że w trakcie budowy murów i potem, kiedy zaczynają się prace wykończeniowe, nie wydaje się nam konieczne myślenie o drzwiach, które montuje się jako jeden z ostatnich elementów wystroju, to ważne jest odpowiednio wczesne podjęcie kilku decyzji, których będą od nas wymagać fachowcy: elektryk, tynkarz i glazurnik.
Granica między podłogą drewnianą i terakotową. Połączenie drewnianej podłogi z salonu z płytkami w łazience musi znaleźć się dokładnie pod skrzydłem drzwi. Wypadnie ono w innym miejscu, jeśli skrzydło będzie z przylgą, a w innym, jeśli będzie całkowicie wpuszczone w ościeżnicę (typu szwedzkiego). Obsadzenie futryny w otworze drzwiowym w zależności od grubości muru też może wyznaczyć tę granicę w różnych miejscach.
Miejsce zamontowania włącznika światła. Włącznik powinien być umieszczony po tej samej stronie co klamka. Jeśli drzwi są dwuskrzydłowe, to umieszcza się dwa włączniki po ich obu stronach. Często zdarza się, że zmieniamy w stosunku do projektu pierwotnego drzwi lewe na prawe lub odwrotnie, albo kierunek otwierania drzwi nie do wewnątrz, a na zewnątrz pomieszczenia. Zwykle skrzydło drzwiowe powinno otwierać się na pustą ścianę, tak by nie zawężać wejścia lub nie zasłaniać widoku na pokój. Jednak czasami nie jest to tak oczywiste i, aby podjąć właściwą decyzję, trzeba pomyśleć, jak będą ustawione meble, jak będzie przebiegać komunikacja.
Tynkowanie otworu drzwiowego. Sposób tynkowania zależy od grubości ściany i szerokości osadzonej w niej ościeżnicy. Jeśli ościeżnica jest węższa niż grubość ściany, to trzeba ją ustawić w jednej linii ze ścianą od tej strony, gdzie chcemy wykończyć drzwi ozdobną, płaską listwą (opaską). Z drugiej strony trzeba otynkować otwór i wzmocnić narożnik ściany kątownikiem aluminiowym lub zamontować opaskę narożną.