Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2009
Rolety, żaluzje, zasłony
Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele... ale nie skupiajmy się tylko na względach estetycznych.
Z troski o własne bezpieczeństwo zaopatrzmy okna w rolety zewnętrzne i okiennice, a żeby uchronić dom przed nadmiarem słońca i zapewnić domownikom intymność zamontujmy markizy, żaluzje, wertikale, rolety, story lub naklejmy na szyby folie odbijające światło.

Rolety, żaluzje, zasłony
(fot. Fakro)
Okienne dodatki mają do spełnienia różne funkcje, a ich wybór zależy od naszych upodobań i potrzeb.

 

Decyzje dotyczące elementów wystroju wnętrz, a więc i wyboru okiennych akcesoriów, podejmujemy zwykle pod koniec procesu urządzania domu. Jedynie montaż rolet zewnętrznych trzeba przewidzieć dużo wcześniej, już podczas stawiania murów, ponieważ ich elementy konstrukcyjne są ukryte w ścianie, a pancerz chowa się w specjalnej wnęce wymurowanej nad oknem.

 

Zewnętrzne rolety stosujemy zwykle jako zabezpieczenie przed włamaniem, ale również jako barierę przed hałasem i słońcem nadmiernie nagrzewającym wnętrza w upalne dni (zamontowanie rolet może obniżyć temperaturę wewnątrz nawet o 8°C) i wychładzaniem się pomieszczeń – w mroźne noce. Rolety zmniejszają straty ciepła zimą nawet o 40%, chronią również okna przed niszczącym wpływem deszczu i śniegu, przedłużając ich trwałość.

 

Zewnętrzne rolety zamontowane w oknach połaciowych przede wszystkim chronią poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadmiernym wzrostem temperatury we wnętrzu.

 

Poza wyborem rodzaju rolet, zdecydować musimy o sposobie ich sterowania, czy będzie to napęd elektryczny uruchamiany np. za pomocą pilota, czy rolety podłączymy do instalacji inteligentnej sterującej pracą większości domowych urządzeń. Rolety mogą być również rozwijane i zwijane za pomocą baterii kumulującej promienie słoneczne lub, co jest najmniej wygodnym rozwiązaniem, sterowane ręcznie.

 

Nie bez znaczenia jest też kolor, który powinien harmonizować z elewacją. Najlepiej, jeśli rolety są w tym samym kolorze co okna, tynk lub pokrycie dachy albo inne elementy elewacyjne: rynny, okapniki daszków, barierki na tarasie, klinkier na cokole wokół domu…

 

Uwagi kolorystyczne dotyczą również doboru materiału na markizy i wybarwienia okiennic. Spotyka się czasem zbyt krzykliwe w kolorach markizy zamontowane nad drzwiami tarasowymi. Często ten element traktowany jest jako sezonowy i do jego wyboru nie przykładamy zbyt dużej wagi. Niestety zbyt intensywne kolory i wzory mogą zeszpecić pieczołowicie projektowaną kolorystykę całej elewacji.

 

Jeśli zależy nam na względach bezpieczeństwa, zdecydujmy się na rolety antywłamaniowe, wyposażone w specjalne zabezpieczenia: wzmocnienia dolnej listwy, maskownice prowadnicy, zamek montowany w dolnej lub środkowej części pancerza oraz rygiel ręczny. Warto pamiętać, że najtrudniejsze do sforsowania są rolety zamontowane w świetle okna.

 

Zastanawiając się nad wewnętrznym wystrojem okien, skupiamy się głównie na względach estetycznych; kolory i wzory rolet, żaluzji i zasłon dobieramy więc do stylu urządzenia wnętrza: kolorów ścian, mebli oraz naszych indywidualnych upodobań i obowiązujących trendów. Ważne jest jednak, byśmy nie zapominali o funkcji, jaką mają pełnić te przesłony, bo oprócz dekoracji okien powinny w różnym stopniu zatrzymywać promienie słoneczne i chronić przed wzrokiem sąsiadów. 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Pełny artykuł w PDF: Rolety, żaluzje, zasłony

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny