W domu energooszczędnym najważniejsza jest skorupa, czyli przegrody zewnętrzne: płyta fundamentowa, ściany, dach, okna i drzwi. Wszystkie te elementy powinny być dobrane i wykonane na miarę klimatu, w jakim żyjemy i budujemy dom.
Którędy i ile ciepła ucieka z domu?
Udziały procentowe w stratach ciepła zależą od kształtu budynku i stosunku jego kubatury do ogrzewanej powierzchni. W domu energooszczędnym mogą przedstawiać się tak, jak na zdjęciu.
W jakiej technologii najlepiej budować dom energooszczędny?
Technologia ma drugorzędne znacznie nie tylko dla energooszczędności, ale też jedynie pośrednio wpływa na koszty. Jeśli ściany mają być warstwowe, to nonsensem jest szukać najtańszej technologii wykonania warstwy konstrukcyjnej, podobnie jak bez sensu jest szukać na nią możliwie najcieplejszego materiału konstrukcyjnego.
Zarówno ostateczne koszty, jak i końcowa termoizolacyjność zależą do tego: ile damy – tam gdzie trzeba – izolacji termicznej, jak dokładnie ocieplimy mostki termiczne, czy nie przesadzimy z wielkością okien i czy nie pożałujemy pieniędzy na dobrą wentylację z rekuperatorem itp.
Nie ma jednej najlepszej pod każdym względem technologii budowania domu energooszczędnego, świat wciąż poszukuje i ulepsza znane technologie. Należy więc korzystać ze sprawdzonych, dopracowanych w szczegółach technologii, które zdały egzamin z energooszczędności w zrealizowanych obiektach.
Domy energooszczędne mogą być zatem zarówno murowane (ze ścianami dwu lub trójwarstwowymi), jak i drewniane szkieletowe, gdyż taka konstrukcja ułatwia zastosowanie bardzo grubej izolacji termicznej.
Dla energooszczędności budynku nie jest ważne, czy jego ściany zostaną zbudowane z betonu komórkowego, ceramiki, keramzytobetonu, silikatów czy drewna. Ważne jest, by miały odpowiednie parametry cieplne (U ścian domu energooszczędnego powinno wynosić 0,15–0,25 [W/(m²•K)].
Ile ciepła ucieka przez przegrody domu budowanego wg obowiązujących przepisów, a ile w domu energooszczędnym?