Klimatyzacja

Klimatyzacja
Klimatyzacja może bardzo poprawić komfort użytkowania domu, i to nie tylko w upalne lato. Trzeba jednak pewnej wiedzy, by wybrać rozwiązanie najlepiej pasujące do naszych potrzeb, i w pełni wykorzystać jego możliwości.

Klimatyzacja
(fot. PZK Hydropol-Dekor)
Wiele osób ze słowem „klimatyzacja” kojarzy jedynie urządzenie, które może zapewnić obniżenie zbyt wysokiej temperatury podczas upalnej pogody.

 

Prawdziwa instalacja klimatyzacyjna składa się jednak z wielu elementów oprócz klimatyzatora i służy nie tylko obniżeniu temperatury powietrza, ale także nadaniu mu cech, zapewniających uczucie komfortu: odpowiedniej czystości i wilgotności oraz właściwej prędkości przepływu (bez przeciągów), jak również doprowadzeniu właściwej ilości świeżego powietrza nawiewanego, które także będzie spełniać powyższe kryteria.

 

Jednak dla przeciętnego inwestora rzeczywiście najważniejsza jest możliwość chłodzenia powietrza, dlatego w taki zawężony sposób będziemy dalej mówić o klimatyzacji. Do samego obniżenia temperatury wystarcza zaś typowy klimatyzator i nie trzeba tworzyć rozbudowanej instalacji, co pozwala utrzymać koszty na rozsądnym poziomie.

 

Warto poznać podstawowe wady i zalety różnych typów klimatyzatorów, warto też wiedzieć, jakie warunki muszą zostać spełnione, by działały sprawnie.

Nie tylko chłodzenie

Podstawową funkcją klimatyzatorów jest chłodzenie powietrza, ale pracują w pełni efektywnie tylko wówczas, gdy w pomieszczeniu krąży ono w obiegu zamkniętym. Oczywiście nie wolno całkowicie zrezygnować z doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz przez wentylację, jednak należy w miarę możliwości ograniczyć jego ilość, bo im intensywniej będziemy wietrzyć, tym mniej efektywne będzie chłodzenie. Musimy więc zdecydować się na rozsądny kompromis.

 

Kolejną funkcją klimatyzatorów jest osuszanie powietrza. To przydatne, bo wysoka temperatura jest o wiele bardziej uciążliwa, gdy towarzyszy jej duża wilgotność. Z taką sytuacją mamy do czynienia latem: powietrze wydaje się „ciężkie” i jest nam duszno.

 

Prawie wszystkie dostępne na polskim rynku urządzenia mają też funkcję grzania, ale nie należy liczyć, że zastąpią grzejniki. Nadają się tylko do sporadycznego dogrzewania jesienią i wiosną. Elementy klimatyzatora nie mogą też mieć kontaktu ze zbyt chłodnym powietrzem (zwykle poniżej –5°C), bo grozi to ich uszkodzeniem.

Jaki klimatyzator wybrać?

Większość użytkowników wybiera do domu lub mieszkania klimatyzatory typu monoblok, bo są stosunkowo niedrogie i nie wymagają fachowego montażu, który oczywiście też kosztuje (zwykle 800–1200 zł). Są to urządzenia przenośne, można więc zmieniać pomieszczenie, które mają chłodzić.

 

Klimatyzatory monoblok mają jednak istotne wady. Przede wszystkim wymagają wyprowadzenia na zewnątrz budynku rury (średnicy ponad 10 cm). Rurę najczęściej wystawia się przez uchylone okno. Przez rurę wyrzucane jest powietrze zassane z pomieszczenia, potrzebne do schłodzenia sprężarki klimatyzatora. W efekcie pogarszają się warunki pracy, bo powietrze nie krąży już w obiegu zamkniętym. Tracimy część schłodzonego powietrza z pomieszczenia (bo zostaje wyrzucone na zewnątrz), a na jego miejsce – przez niedomknięte okno – napływa ciepłe powietrze z zewnątrz.

 

Z tych względów wydajność tego rodzaju urządzeń jest niewysoka i zużywają one proporcjonalnie więcej energii niż klimatyzatory innych typów.

 

Wadą klimatyzatorów typu monoblok jest powodowany przez nie uciążliwy hałas. Sprężarka, i wentylatory pracują w pomieszczeniu, a więc stosunkowo blisko nas. Dlatego warto się wystrzegać najtańszych urządzeń, które mogą być szczególnie głośne, zwłaszcza gdy ich podzespoły nieco się zużyją, wtedy bowiem obudowa może wpadać w głośne wibracje.

 

Powyższych wad nie ma klimatyzator typu split. Dwie części klimatyzatora (jednostki wewnętrzna i zewnętrzna) połączone są jedynie cienkimi rurkami, którymi przepływa czynnik chłodniczy. Sprężarka i skraplacz znajdują się wówczas w jednostce zewnętrznej poza budynkiem. Ciepło powstające w urządzeniu jest od razu oddawane na zewnątrz, a powietrze w pomieszczeniu może krążyć nawet w obiegu zamkniętym. Dzięki temu zdecydowanie wzrasta sprawność klimatyzatora: schładza on powietrze szybciej i zużywa mniej energii.

 

Także hałas jest w tym wypadku o wiele mniej dokuczliwy, bo głośna jest przede wszystkim jednostka zewnętrzna. W pomieszczeniu szumi tylko wentylator, odpowiedzialny za cyrkulację powietrza.

 

Klimatyzatory split to urządzenia stacjonarne, wymagają więc fachowego montażu. Co prawda niektórzy producenci dopuszczają również montaż samodzielny, jednak jego prawidłowe wykonanie dla osoby bez doświadczenia i odpowiednich narzędzi może być bardzo trudne.

 

Jeśli nie chcemy montować oddzielnego klimatyzatora w każdym z pomieszczeń, to możemy zastosować tzw. multi-split. Wówczas jedna jednostka zewnętrzna, o większej mocy, łączy się z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. To rozwiązanie jest tańsze, mniej psuje też wygląd elewacji budynku. Szczególnie w tym wypadku dobór klimatyzatora o odpowiednich parametrach trzeba powierzyć specjaliście, który musi dopilnować, by przewody z czynnikiem chłodniczym nie przekroczyły maksymalnej dla danego modelu długości czy różnicy poziomów.

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF: Klimatyzacja

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła w praktyce
Warto pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu, na który składają się jeszcze dolne źródło oraz instalacja grzewcza. Odpowiedni efekt działania można uzys­kać tylko wówczas, jeśli wszystkie te części są odpowiednio dobrane (na podstawie szczegółowych wyliczeń) oraz wykonane.
Pompa ciepła w praktyce
Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów. Dominują produkty z Niemiec i Szwecji, ale są też polskie.
Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Przebieg granicy działki
Wraz z zakupem gruntu, na którym zamierzamy wybudować dom, zazwyczaj zyskujemy nowych sąsiadów. Aby ustrzec się w przyszłości ewentualnych nieporozumień dotyczących graniczących ze sobą działek, warto zapoznać się z zapisami prawa regulującymi stosunki międzysąsiedzkie w tym zakresie. Dziś spróbujemy przybliżyć sprawy dotyczące samych granic i znajdujących się w ich pobliżu nasadzeń.
Przebieg granicy działki
System automatycznego nawadniania
Wprowadzenie automatyki do ogrodu? Dlaczego nie, przecież system automatycznego nawadniania praktycznie nie wymaga obsługi, a oprócz tego jest prawie niewidoczny, bo jego elementy zakopane są pod ziemią.
System automatycznego nawadniania
Ogrzewanie podłogowe
Sprzedawcy kuszą, że z ogrzewaniem podło-gowym jest cieplej, taniej, ładniej i wygodniej. Ale czy można je mieć pod drewnianą posadzką? Czy wolno stawiać na nim masywne meble i czy w ogóle jest opłacalne?
Ogrzewanie podłogowe
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Pytanie czytelnika: Latem zamierzam remontować dom i w związku z tym będę wy-mieniał komin na nowoczesny. Budynek będziemy ogrzewać kotłem na gaz ziemny, ale nie jest to ostateczny wybór i może kiedyś zmienimy rodzaj paliwa. Jaki komin wybrać: stalowy czy ceramiczny prefabrykowany? Z jakich części się składają i czy oba rodzaje równie łatwo zamontować w modernizowanym budynku?
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Pytanie czytelnika: Niedługo będziemy malować ściany w naszym domu. Zastanawiam się, jakimi farbami najlepiej jest pomalować salon, sypialnię, pokój kilkuletniego dziecka. Dodam, że zależy mi również na dobrych farbach do łazienki i kuchni, aby ściany można było często zmywać, gdy się zabrudzą. Zastanawiam się też nad farbami do korytarza, który najszybciej się brudzi – czy potrzebne są tutaj jakieś specjalne rodzaje farb?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Rolety, żaluzje, zasłony
Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele... ale nie skupiajmy się tylko na względach estetycznych.
Rolety, żaluzje, zasłony
Modernizacja c.o.
Dom ocieplony, okna wymienione, a rachunki za ogrzewanie nadal wysokie? Może czas na remont instalacji centralnego ogrzewania?
Modernizacja c.o.
Uzdatnianie wody
Na co dzień korzystamy, używając jej do higieny osobistej, prania czy zmywania, a przede wszystkim do picia i przygotowywania potraw. Żeby nie szkodziła, musi być czysta. Co zrobić, by właśnie taka płynęła z kranu?
Uzdatnianie wody
Instalacje inteligentne
Nawet jeśli przez telefon można włączyć w domu ogrzewanie albo zaprogramować w piątek, jaka muzyka ma powitać naszych sobotnich gości, przesadą jest mówić, że mamy inteligentną instalację. Ważniejsza jest możliwość wymiany informacji pomiędzy różnymi urządzeniami zainstalowanymi w domu tak, by pracowały jak najefektywniej.
Instalacje inteligentne
Bramy garażowe
Dobór rodzaju bramy garażowej zależy od kilku podstawowych czynników. Sprawdź co wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do twojego garażu.
Bramy garażowe
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Jest wiele kwestii, które moglibyśmy poruszyć przy okazji tematu o drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych. Nie wszystkie jednak są pomocne i tym samym istotne dla potencjalnych inwestorów. Przedstawiamy zatem tylko te, które naprawdę interesują naszych Czytelników.
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Okna
Wybór, zakup i montaż okien – to 3 kroki pozwalające pomyślnie zamknąć stan surowy budowanego domu. Aż 3 czy tylko 3? Odpowiedź jest prosta – wystarczy trzymać się najważniejszych elementów każdego z etapów przedstawionych w artykule.
Okna
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja więźby dachowej to tylko element nośny dachu, który musi być czymś przykryty. Dopiero wtedy dach będzie chronić dom przed warunkami atmosferycznymi. Od wyboru materiału pokrycia zależy nie tylko wygląd budynku, ale również trwałość, szczelność i oczywiście koszt wykonania dachu. W pewnym stopniu również dobór rynien i rur spustowych. To dlatego ten wybór jest tak ważny dla każdego inwestora.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja dachu
Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku, ponieważ chroni wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz w znaczący sposób wpływa na estetykę budowli. W zależności od stopnia skomplikowania i użytych materiałów koszt jego wykonania może wynieść nawet 40% wartości budynku. Ważne jest zatem zachowanie umiaru zwłaszcza na etapie projektowania domu.
Konstrukcja dachu
Szczelne i ciepłe przegrody
W domu energooszczędnym najważniejsza jest skorupa, czyli przegrody zewnętrzne: płyta fundamentowa, ściany, dach, okna i drzwi. Wszystkie te elementy powinny być dobrane i wykonane na miarę klimatu, w jakim żyjemy i budujemy dom.
Szczelne i ciepłe przegrody
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz