Instalacje inteligentne

Instalacje inteligentne
Nawet jeśli przez telefon można włączyć w domu ogrzewanie albo zaprogramować w piątek, jaka muzyka ma powitać naszych sobotnich gości, przesadą jest mówić, że mamy inteligentną instalację. Ważniejsza jest możliwość wymiany informacji pomiędzy różnymi urządzeniami zainstalowanymi w domu tak, by pracowały jak najefektywniej.

Instalacje inteligentne
 (fot. IRA)
We współczesnych domach coraz więcej urządzeń sterowanych jest przez różnego rodzaju programatory i czujniki. Kolejnym etapem automatyzacji jest połączenie tych elementów w sieć, pozwalającą na wymianę informacji. Powstaje wówczas instalacja nazywana inteligentną. Często zamiast o „inteligentnej instalacji” mówi się również o „inteligentnym systemie”, traktując te określenia jako równoważne. Pewne zamieszanie wprowadza natomiast termin „okablowanie strukturalne”.

 

Bywa, że jest ono używane zamiennie z dwoma poprzednimi (inteligentna instalacja lub inteligentny system), jednak właściwsze jest zawężenie jego znaczenia do samych przewodów sygnałowych oraz zasilających, bo to właśnie oznacza termin „okablowanie”. Warto przy tym wiedzieć, że w niektórych systemach inteligentnych komunikacja odbywa się drogą radiową, a przewodów służących wymianie informacji (sygnałowych) w ogóle wówczas nie ma.

 

Warto też pamiętać, że określenie „inteligentny” w przypadku różnych układów automatyki jest bardzo chętnie stosowane ze względów marketingowych. W praktyce często trudno zaś powiedzieć, kiedy działająca w domu, niekiedy bardzo zaawansowana, automatyka zaczyna tworzyć inteligentną instalację.

 

W instalacji nazywanej inteligentną najważniejsze jest to, że informacja pochodząca z jednego czujnika może być wykorzystana przez wiele urządzeń. Jeśli jest to sygnał czujnika otwarcia okna, oczywiście odbierze go instalacja alarmowa, może on też wpłynąć na działanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Nie ma przecież sensu ogrzewanie pomieszczenia, w którym otwarto wszystkie okna. Nie warto też, by wentylacja mechaniczna dostarczała tam świeże powietrze.

 

W domu z instalacją inteligentną wzajemne powiązania poszczególnych czujników i urządzeń oraz sterujące ich współpracą programy można w każdej chwili zmienić. Można też dodać do systemu nowe elementy. w naszym przykładzie takim dodatkowym elementem może być np. czujnik obecności osób. Płynące z niego sygnały warto wykorzystać do obniżenia temperatury oraz zmniejszenia intensywności wentylacji w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.

Dobry projekt

Profesjonalny projekt wymaga połączenia wiedzy z wielu dziedzin, a wszystko razem musi odpowiadać potrzebom określonego użytkownika. W projekcie trzeba określić umiejscowienie, liczbę i rodzaj czujników (temperatury, ruchu itp.) oraz przycisków sterujących. Zarówno czujniki, jak i przyciski są przez projektantów i instalatorów nazywane „sensorami”. Może to wydawać się dziwne, ale z ich punktu widzenia najważniejsze jest to, że zarówno jedne, jak i drugie są źródłem sygnałów sterujących pracą systemu. Następną kategorię, wymagającą nie mniej staranności od projektanta, stanowią elementy wykonawcze: silniki napędów, siłowniki czy ściemniacze, nazywane przez wykonawców „aktorami”.

 

W tym wypadku trzeba pamiętać nie tylko o połączeniu ich przewodami sygnałowymi, ale również o zapewnieniu odpowiedniego zasilania z instalacji elektrycznej. Dlatego w praktyce rozbudowa wykonanej instalacji może być trudna. Samo dodanie nowego czujnika nie stanowi wielkiego problemu, gdyż może on nawet działać bezprzewodowo i mieć zasilanie bateryjne. Gorzej jednak z urządzeniem, którego pracą będzie sterować. Jeśli to np. napęd opuszczający i podnoszący rolety okienne, to musi mieć doprowadzone zasilanie sieciowe.

 

Programowanie też nie jest łatwe, ale w tym przypadku łatwiej później naprawić ewentualne błędy. W projekcie trzeba określić priorytety dla poszczególnych sygnałów. Wyobraźmy sobie, że czujnik stężenia CO wysyła sygnał do systemu wentylacji mechanicznej, że potrzebne jest przewietrzenie garażu. W tym samym czasie czujniki obecności osób oraz temperatury dla zmniejszenia strat ciepła ograniczają wentylację garażu, bo akurat nikogo tam nie ma. Projektant musi zatem zdecydować, który z takich sygnałów instalacja ma potraktować jako ważniejszy.

 

Jak widać, bez dobrego, przemyślanego projektu system nie będzie działał prawidłowo.

Użyteczne możliwości

Dzięki współdziałaniu wielu elementów instalacji mogą być wykonywane nie tylko pojedyncze zadania, ale też sekwencje czynności. Inteligentna instalacja może odciążyć naszą zawodną pamięć. Gdy wychodzimy z domu i chcemy włączyć instalację alarmową, najpierw zostaną sprawdzone (i ewentualnie zamknięte) wszystkie okna. Na czas naszej nieobecności zostanie także odcięty dopływ gazu do kuchenki oraz prądu do gniazd (z wyjątkiem tych obwodów, które zasilają lodówkę czy kocioł c.o. – takie szczegóły też musi przewidywać dobry projekt). W czasie podróży do pracy lub na urlopie nie będziemy musieli się zatem zastanawiać, czy wyłączyliśmy żelazko. Nawet gdy wtyczka została w gnieździe, zostanie na pewno wyłączone. Wbrew pozorom zastosowanie opisanych rozwiązań nie jest bardzo trudne ani też nazbyt kosztowne.

 

Możliwości są jednak o wiele większe. Stosowana coraz częściej automatyka pogodowa nie musi współpracować tylko z samą instalacją grzewczą. Kiedy wzrasta prędkość wiatru, sprawi ona, że markizy nad oknami zostaną schowane, a w czasie deszczu zostanie automatycznie zamknięte okno dachowe i wyłączy się zraszacz trawnika. Podczas upałów rolety lub żaluzje będą automatycznie opuszczane w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, by się niepotrzebnie nie nagrzewały.

 

Instalacja inteligentna jest też niezwykle pomocna w czasie dłuższej nieobecności domowników. Zraszacz sam podleje ogród, stosownie do wskazań czujnika wilgotności gleby. Automatykę szczególnie docenią posiadacze ogrodów zimowych i szklarni. Sterowane automatycznie rolety mogą ograniczyć nadmierne nasłonecznienie, automat zadba też o przewietrzenie szklarni. Inteligentna instalacja pozwala rozszerzyć możliwości instalacji alarmowej, na przykład może dodatkowo uruchomić kamery w razie wykrycia intruza. Pytanie tylko, ilu inwestorów zdecyduje się na takie kosztowne urządzenia, jak elektryczny napęd rolet, żaluzji, markiz, a do tego siłowniki zamykające okna połaciowe? A jeśli ich nie będzie, to czym będzie sterować nasza inteligentna automatyka?

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF: Instalacje inteligentne

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła w praktyce
Warto pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu, na który składają się jeszcze dolne źródło oraz instalacja grzewcza. Odpowiedni efekt działania można uzys­kać tylko wówczas, jeśli wszystkie te części są odpowiednio dobrane (na podstawie szczegółowych wyliczeń) oraz wykonane.
Pompa ciepła w praktyce
Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów. Dominują produkty z Niemiec i Szwecji, ale są też polskie.
Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Przebieg granicy działki
Wraz z zakupem gruntu, na którym zamierzamy wybudować dom, zazwyczaj zyskujemy nowych sąsiadów. Aby ustrzec się w przyszłości ewentualnych nieporozumień dotyczących graniczących ze sobą działek, warto zapoznać się z zapisami prawa regulującymi stosunki międzysąsiedzkie w tym zakresie. Dziś spróbujemy przybliżyć sprawy dotyczące samych granic i znajdujących się w ich pobliżu nasadzeń.
Przebieg granicy działki
System automatycznego nawadniania
Wprowadzenie automatyki do ogrodu? Dlaczego nie, przecież system automatycznego nawadniania praktycznie nie wymaga obsługi, a oprócz tego jest prawie niewidoczny, bo jego elementy zakopane są pod ziemią.
System automatycznego nawadniania
Ogrzewanie podłogowe
Sprzedawcy kuszą, że z ogrzewaniem podło-gowym jest cieplej, taniej, ładniej i wygodniej. Ale czy można je mieć pod drewnianą posadzką? Czy wolno stawiać na nim masywne meble i czy w ogóle jest opłacalne?
Ogrzewanie podłogowe
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Pytanie czytelnika: Latem zamierzam remontować dom i w związku z tym będę wy-mieniał komin na nowoczesny. Budynek będziemy ogrzewać kotłem na gaz ziemny, ale nie jest to ostateczny wybór i może kiedyś zmienimy rodzaj paliwa. Jaki komin wybrać: stalowy czy ceramiczny prefabrykowany? Z jakich części się składają i czy oba rodzaje równie łatwo zamontować w modernizowanym budynku?
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Pytanie czytelnika: Niedługo będziemy malować ściany w naszym domu. Zastanawiam się, jakimi farbami najlepiej jest pomalować salon, sypialnię, pokój kilkuletniego dziecka. Dodam, że zależy mi również na dobrych farbach do łazienki i kuchni, aby ściany można było często zmywać, gdy się zabrudzą. Zastanawiam się też nad farbami do korytarza, który najszybciej się brudzi – czy potrzebne są tutaj jakieś specjalne rodzaje farb?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Rolety, żaluzje, zasłony
Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele... ale nie skupiajmy się tylko na względach estetycznych.
Rolety, żaluzje, zasłony
Modernizacja c.o.
Dom ocieplony, okna wymienione, a rachunki za ogrzewanie nadal wysokie? Może czas na remont instalacji centralnego ogrzewania?
Modernizacja c.o.
Uzdatnianie wody
Na co dzień korzystamy, używając jej do higieny osobistej, prania czy zmywania, a przede wszystkim do picia i przygotowywania potraw. Żeby nie szkodziła, musi być czysta. Co zrobić, by właśnie taka płynęła z kranu?
Uzdatnianie wody
Klimatyzacja
Klimatyzacja może bardzo poprawić komfort użytkowania domu, i to nie tylko w upalne lato. Trzeba jednak pewnej wiedzy, by wybrać rozwiązanie najlepiej pasujące do naszych potrzeb, i w pełni wykorzystać jego możliwości.
Klimatyzacja
Bramy garażowe
Dobór rodzaju bramy garażowej zależy od kilku podstawowych czynników. Sprawdź co wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do twojego garażu.
Bramy garażowe
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Jest wiele kwestii, które moglibyśmy poruszyć przy okazji tematu o drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych. Nie wszystkie jednak są pomocne i tym samym istotne dla potencjalnych inwestorów. Przedstawiamy zatem tylko te, które naprawdę interesują naszych Czytelników.
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Okna
Wybór, zakup i montaż okien – to 3 kroki pozwalające pomyślnie zamknąć stan surowy budowanego domu. Aż 3 czy tylko 3? Odpowiedź jest prosta – wystarczy trzymać się najważniejszych elementów każdego z etapów przedstawionych w artykule.
Okna
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja więźby dachowej to tylko element nośny dachu, który musi być czymś przykryty. Dopiero wtedy dach będzie chronić dom przed warunkami atmosferycznymi. Od wyboru materiału pokrycia zależy nie tylko wygląd budynku, ale również trwałość, szczelność i oczywiście koszt wykonania dachu. W pewnym stopniu również dobór rynien i rur spustowych. To dlatego ten wybór jest tak ważny dla każdego inwestora.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja dachu
Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku, ponieważ chroni wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz w znaczący sposób wpływa na estetykę budowli. W zależności od stopnia skomplikowania i użytych materiałów koszt jego wykonania może wynieść nawet 40% wartości budynku. Ważne jest zatem zachowanie umiaru zwłaszcza na etapie projektowania domu.
Konstrukcja dachu
Szczelne i ciepłe przegrody
W domu energooszczędnym najważniejsza jest skorupa, czyli przegrody zewnętrzne: płyta fundamentowa, ściany, dach, okna i drzwi. Wszystkie te elementy powinny być dobrane i wykonane na miarę klimatu, w jakim żyjemy i budujemy dom.
Szczelne i ciepłe przegrody
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz