Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej

Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów. Dominują produkty z Niemiec i Szwecji, ale są też polskie.

Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
(fot. Vaillant)
W marcu br. zwróciliśmy się do kilkudziesięciu firm aktywnych na polskim rynku pomp ciepła z prośbą o wypełnienie ankiety, wskazującej na modele pomp ciepła polecane do zastosowań w domach jednorodzinnych. Po analizie otrzymanych odpowiedzi, ostatecznie zdecydowaliśmy się ograniczyć przegląd oferty rynkowej do około dwudziestu czołowych dostawców/producentów.

 

Ustalenie listy tych czołowych graczy na krajowym rynku nie jest proste. Nie wszystkie firmy udzieliły nam odpowiedzi na zadane wprost pytanie o skalę produkcji lub sprzedaży. Dlatego wspieramy się dodatkowymi dwoma źródłami informacji.

 

Jest to wynik rankingu rozpoznawalności marki oraz dane o sprzedaży pomp ciepła w 2007 r. według BGR Consult. Jak widać, próba korelacji tych dwóch rozkładów nie jest zadaniem prostym. W rankingu rozpoznawalności marki/firmy, wykonanym w końcu 2008 r., czołowe trzy pozycje zajmują wielkie marki (Viessmann, Junkers, Vaillant), doskonale znane od lat na rynku kotłów. W ostatnich latach wszyscy wielcy producenci kotłów zainteresowali się również produkcją pomp ciepła, ale ich realny udział w rynku p.c. jest jeszcze nieduży (tylko Viessmann ma już znaczny udział).

 

Ponadto, nie zawsze „światowa” marka produktu jest kojarzona z jego polskim dostawcą. Na wykresie z 2 pierwsze miejsce zajmuje szwedzka marka IVT (należy do grupy kapitałowej Bosch), a polskim dostawcą pomp ciepła IVT jest firma Sun Energy, którą rozpoznaje zaledwie 6% czytelników BD. Podobnie firma Hydro-tech (ok. 12% rozpoznawalności na) powinna być kojarzona z marką Alpha Innotec (produkt niemiecki) jako dostawca pomp ciepła tej marki.

 

Biorąc pod uwagę zarówno oba rozkłady, jak i szereg dodatkowych informacji o krajowym rynku pomp ciepła, wybraliśmy marki/firmy mające realnie istotny udział w rynku i ich produkty prezentujemy w zbiorczym zestawieniu tabelarycznym. Łącznie to zestawienie zawiera informacje o 70 modelach pomp ciepła. Zanim jednak przystąpimy do wyboru konkretnego modelu pompy ciepła, niezbędne jest określenie kryteriów wyboru. Omówiemy je w kolejności wyznaczającej pewien algorytm podejmowania decyzji.

Funkcje pompy ciepła

Ze względu na przeznaczenie możemy podzielić p.c. na cztery rodzaje, realizujące następujące funkcje:
  • ogrzewanie
  • tylko c.w.u.
  • ogrzewanie + c.w.u.
  • chłodzenie
Pompa ciepła, która służy do ogrzewania pomieszczeń, może również służyć do grzania wody użytkowej, czyli wytwarzania c.w.u., jeśli podłączymy do niej zbiornik ciepłej wody. Funkcja łączona „ogrzewanie + c.w.u.” jest rozumiana jako rozwiązanie kompaktowe, czyli pompa ciepła zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. w jednej obudowie. Pojemność zasobnika c.w.u. w kompakcie jest zwykle ograniczona do 160–180 l, a więc w przypadku większych potrzeb na c.w.u. (duża rodzina, częste kąpiele) lepiej połączyć p.c. służącą do ogrzewania z zewnętrznym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300–500 l.

 

Oferowane są też p.c. służące tylko do wytwarzania c.w.u. Zwykle mają one niewielką moc (ok. 2 kW) i mogą to być p.c. powietrze-woda, pobierające ciepło z powietrza usuwanego z wnętrza pomieszczeń. Funkcja chłodzenia zwykle jest możliwa opcjonalnie przez dołączenie dodatkowego modułu. Otrzymywanie ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie omówimy szczegółowo w kolejnych artykułach tego cyklu.

Pełny artykuł w PDF: Wybieramy pompę ciepła. Przegląd oferty rynkowej.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła w praktyce
Warto pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu, na który składają się jeszcze dolne źródło oraz instalacja grzewcza. Odpowiedni efekt działania można uzys­kać tylko wówczas, jeśli wszystkie te części są odpowiednio dobrane (na podstawie szczegółowych wyliczeń) oraz wykonane.
Pompa ciepła w praktyce
Przebieg granicy działki
Wraz z zakupem gruntu, na którym zamierzamy wybudować dom, zazwyczaj zyskujemy nowych sąsiadów. Aby ustrzec się w przyszłości ewentualnych nieporozumień dotyczących graniczących ze sobą działek, warto zapoznać się z zapisami prawa regulującymi stosunki międzysąsiedzkie w tym zakresie. Dziś spróbujemy przybliżyć sprawy dotyczące samych granic i znajdujących się w ich pobliżu nasadzeń.
Przebieg granicy działki
System automatycznego nawadniania
Wprowadzenie automatyki do ogrodu? Dlaczego nie, przecież system automatycznego nawadniania praktycznie nie wymaga obsługi, a oprócz tego jest prawie niewidoczny, bo jego elementy zakopane są pod ziemią.
System automatycznego nawadniania
Ogrzewanie podłogowe
Sprzedawcy kuszą, że z ogrzewaniem podło-gowym jest cieplej, taniej, ładniej i wygodniej. Ale czy można je mieć pod drewnianą posadzką? Czy wolno stawiać na nim masywne meble i czy w ogóle jest opłacalne?
Ogrzewanie podłogowe
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Pytanie czytelnika: Latem zamierzam remontować dom i w związku z tym będę wy-mieniał komin na nowoczesny. Budynek będziemy ogrzewać kotłem na gaz ziemny, ale nie jest to ostateczny wybór i może kiedyś zmienimy rodzaj paliwa. Jaki komin wybrać: stalowy czy ceramiczny prefabrykowany? Z jakich części się składają i czy oba rodzaje równie łatwo zamontować w modernizowanym budynku?
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Pytanie czytelnika: Niedługo będziemy malować ściany w naszym domu. Zastanawiam się, jakimi farbami najlepiej jest pomalować salon, sypialnię, pokój kilkuletniego dziecka. Dodam, że zależy mi również na dobrych farbach do łazienki i kuchni, aby ściany można było często zmywać, gdy się zabrudzą. Zastanawiam się też nad farbami do korytarza, który najszybciej się brudzi – czy potrzebne są tutaj jakieś specjalne rodzaje farb?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Rolety, żaluzje, zasłony
Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele... ale nie skupiajmy się tylko na względach estetycznych.
Rolety, żaluzje, zasłony
Modernizacja c.o.
Dom ocieplony, okna wymienione, a rachunki za ogrzewanie nadal wysokie? Może czas na remont instalacji centralnego ogrzewania?
Modernizacja c.o.
Uzdatnianie wody
Na co dzień korzystamy, używając jej do higieny osobistej, prania czy zmywania, a przede wszystkim do picia i przygotowywania potraw. Żeby nie szkodziła, musi być czysta. Co zrobić, by właśnie taka płynęła z kranu?
Uzdatnianie wody
Klimatyzacja
Klimatyzacja może bardzo poprawić komfort użytkowania domu, i to nie tylko w upalne lato. Trzeba jednak pewnej wiedzy, by wybrać rozwiązanie najlepiej pasujące do naszych potrzeb, i w pełni wykorzystać jego możliwości.
Klimatyzacja
Instalacje inteligentne
Nawet jeśli przez telefon można włączyć w domu ogrzewanie albo zaprogramować w piątek, jaka muzyka ma powitać naszych sobotnich gości, przesadą jest mówić, że mamy inteligentną instalację. Ważniejsza jest możliwość wymiany informacji pomiędzy różnymi urządzeniami zainstalowanymi w domu tak, by pracowały jak najefektywniej.
Instalacje inteligentne
Bramy garażowe
Dobór rodzaju bramy garażowej zależy od kilku podstawowych czynników. Sprawdź co wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do twojego garażu.
Bramy garażowe
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Jest wiele kwestii, które moglibyśmy poruszyć przy okazji tematu o drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych. Nie wszystkie jednak są pomocne i tym samym istotne dla potencjalnych inwestorów. Przedstawiamy zatem tylko te, które naprawdę interesują naszych Czytelników.
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Okna
Wybór, zakup i montaż okien – to 3 kroki pozwalające pomyślnie zamknąć stan surowy budowanego domu. Aż 3 czy tylko 3? Odpowiedź jest prosta – wystarczy trzymać się najważniejszych elementów każdego z etapów przedstawionych w artykule.
Okna
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja więźby dachowej to tylko element nośny dachu, który musi być czymś przykryty. Dopiero wtedy dach będzie chronić dom przed warunkami atmosferycznymi. Od wyboru materiału pokrycia zależy nie tylko wygląd budynku, ale również trwałość, szczelność i oczywiście koszt wykonania dachu. W pewnym stopniu również dobór rynien i rur spustowych. To dlatego ten wybór jest tak ważny dla każdego inwestora.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja dachu
Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku, ponieważ chroni wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz w znaczący sposób wpływa na estetykę budowli. W zależności od stopnia skomplikowania i użytych materiałów koszt jego wykonania może wynieść nawet 40% wartości budynku. Ważne jest zatem zachowanie umiaru zwłaszcza na etapie projektowania domu.
Konstrukcja dachu
Szczelne i ciepłe przegrody
W domu energooszczędnym najważniejsza jest skorupa, czyli przegrody zewnętrzne: płyta fundamentowa, ściany, dach, okna i drzwi. Wszystkie te elementy powinny być dobrane i wykonane na miarę klimatu, w jakim żyjemy i budujemy dom.
Szczelne i ciepłe przegrody
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz