Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów. Dominują produkty z Niemiec i Szwecji, ale są też polskie.
(fot. Vaillant)
W marcu br. zwróciliśmy się do kilkudziesięciu firm aktywnych na polskim rynku pomp ciepła z prośbą o wypełnienie ankiety, wskazującej na modele pomp ciepła polecane do zastosowań w domach jednorodzinnych. Po analizie otrzymanych odpowiedzi, ostatecznie zdecydowaliśmy się ograniczyć przegląd oferty rynkowej do około dwudziestu czołowych dostawców/producentów.
Ustalenie listy tych czołowych graczy na krajowym rynku nie jest proste. Nie wszystkie firmy udzieliły nam odpowiedzi na zadane wprost pytanie o skalę produkcji lub sprzedaży. Dlatego wspieramy się dodatkowymi dwoma źródłami informacji.
Jest to wynik rankingu rozpoznawalności marki oraz dane o sprzedaży pomp ciepła w 2007 r. według BGR Consult. Jak widać, próba korelacji tych dwóch rozkładów nie jest zadaniem prostym. W rankingu rozpoznawalności marki/firmy, wykonanym w końcu 2008 r., czołowe trzy pozycje zajmują wielkie marki (Viessmann, Junkers, Vaillant), doskonale znane od lat na rynku kotłów. W ostatnich latach wszyscy wielcy producenci kotłów zainteresowali się również produkcją pomp ciepła, ale ich realny udział w rynku p.c. jest jeszcze nieduży (tylko Viessmann ma już znaczny udział).
Ponadto, nie zawsze „światowa” marka produktu jest kojarzona z jego polskim dostawcą. Na wykresie z 2 pierwsze miejsce zajmuje szwedzka marka IVT (należy do grupy kapitałowej Bosch), a polskim dostawcą pomp ciepła IVT jest firma Sun Energy, którą rozpoznaje zaledwie 6% czytelników BD. Podobnie firma Hydro-tech (ok. 12% rozpoznawalności na) powinna być kojarzona z marką Alpha Innotec (produkt niemiecki) jako dostawca pomp ciepła tej marki.
Biorąc pod uwagę zarówno oba rozkłady, jak i szereg dodatkowych informacji o krajowym rynku pomp ciepła, wybraliśmy marki/firmy mające realnie istotny udział w rynku i ich produkty prezentujemy w zbiorczym zestawieniu tabelarycznym. Łącznie to zestawienie zawiera informacje o 70 modelach pomp ciepła. Zanim jednak przystąpimy do wyboru konkretnego modelu pompy ciepła, niezbędne jest określenie kryteriów wyboru. Omówiemy je w kolejności wyznaczającej pewien algorytm podejmowania decyzji.
Funkcje pompy ciepła
Ze względu na przeznaczenie możemy podzielić p.c. na cztery rodzaje, realizujące następujące funkcje:
ogrzewanie
tylko c.w.u.
ogrzewanie + c.w.u.
chłodzenie
Pompa ciepła, która służy do ogrzewania pomieszczeń, może również służyć do grzania wody użytkowej, czyli wytwarzania c.w.u., jeśli podłączymy do niej zbiornik ciepłej wody. Funkcja łączona „ogrzewanie + c.w.u.” jest rozumiana jako rozwiązanie kompaktowe, czyli pompa ciepła zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. w jednej obudowie. Pojemność zasobnika c.w.u. w kompakcie jest zwykle ograniczona do 160–180 l, a więc w przypadku większych potrzeb na c.w.u. (duża rodzina, częste kąpiele) lepiej połączyć p.c. służącą do ogrzewania z zewnętrznym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300–500 l.
Oferowane są też p.c. służące tylko do wytwarzania c.w.u. Zwykle mają one niewielką moc (ok. 2 kW) i mogą to być p.c. powietrze-woda, pobierające ciepło z powietrza usuwanego z wnętrza pomieszczeń. Funkcja chłodzenia zwykle jest możliwa opcjonalnie przez dołączenie dodatkowego modułu. Otrzymywanie ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie omówimy szczegółowo w kolejnych artykułach tego cyklu.