Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Jest wiele kwestii, które moglibyśmy poruszyć przy okazji tematu o drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych. Nie wszystkie jednak są pomocne i tym samym istotne dla potencjalnych inwestorów. Przedstawiamy zatem tylko te, które naprawdę interesują naszych Czytelników.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
(fot. Sokółka Okna i Drzwi)
Bogata oferta producentów drzwi sprawia, że każdy bez żadnych trudności może dobrać odpowiedni dla siebie model. Tym jednak, co może odebrać wartość zakupionym drzwiom, jest nieprawidłowy montaż. Dlatego właśnie zlećmy go fachowcom. Dystrybutorzy znanych marek i markety budowlane bardzo często proponują usługi przeszkolonych ekip.

 

Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane przy samodzielnym montażu, ich skutki mogą nas zmusić do zakupu nowych drzwi. Wyjaśniamy także, jak uniknąć podobnych sytuacji, czyli jak powinien przebiegać profesjonalny montaż. Zebrane informacje pozwolą skontrolować fachowców i uświadomią, na co zwrócić uwagę przy odbiorze gotowych drzwi.

 

Gdy drzwi...
...otwierają się w złym kierunku

Przyczyną jest odwrotne zamontowanie ościeżnicy (ramy, w której osadzone są drzwi). To podstawowy błąd popełniany przy samodzielnym montażu. Recepta jednak na poprawny montaż jest prosta. Ościeżnica składa się z jednego poziomego elementu i dwóch pionowych. Na jednym z pionowych nawiercony jest otwór na zaczep zamka, na drugim słupy zawiasowe. Jeżeli drzwi mają otwierać się na prawą stronę, ościeżnicę należy montować tak, aby słupy zawiasowe także znajdowały się po prawej stronie. Odwrotnie postępujemy, gdy drzwi mają być otwierane na lewą stronę.

 

...samoczynnie otwierają się, szorują po posadzce i skrzypią
To efekt niedokładnego wypoziomowania ościeżnicy i/lub wyregulowania zawiasów. Po wstawieniu ościeżnicy w otwór i wstępnym zablokowaniu jej we właściwym położeniu drewnianymi lub plastikowymi klinami, konieczne jest sprawdzenie poziomicą pionu i poziomu. W razie niezgodności położenie ościeżnicy należy poprawić gumowym młotkiem i odpowiednio dopasować kliny, aby ustabilizować ostateczne położenie ościeżnicy. Ponadto należy sprawdzić kątownikiem, czy między pionowymi elementami a górną częścią ościeżnicy są kąty proste. Warto też sprawdzić przekątne ościeżnicy – powinny być takie same.

 

Po osadzeniu ościeżnicy w otworze drzwiowym (ościeżu) i jej trwałym zespoleniu z nim kotwami (co najmniej 6 do drzwi jednoskrzydłowych i 8 do dwuskrzydłowych) lub kołkami rozporowymi (co najmniej 2 na każdym słupie – jeden 20 cm od podłogi, drugi 20 cm od górnego elementu ościeżnicy; kołki wbijamy w przygotowane otwory i przykręcamy je do momentu, w którym poczujemy lekki opór), nakładamy skrzydło drzwiowe i sprawdzamy, czy te poprawnie poruszają się na zawiasach.

 

Jeśli nie, trzeba je odpowiednio wyregulować (regulacja w pionie – poruszenie skrzydła w lewo i w prawo, regulacja w pionie – przesunięcie skrzydła w górę i w dół, regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy). Nie powinno się do tego używać metalowych podkładek zakładanych na trzpień: świadczyłoby to o złym wymierzeniu otworu i nieprawidłowej regulacji.

 

...nie domykają się
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy dopuści się do tego, by pęczniejąca pianka wypaczyła ościeżnice.
Po trwałym zamocowaniu ościeżnicy na kołki lub kotwy należy zabezpieczyć ją taśmą malarską i wypełnić pianą montażową luzy między ościeżnicą a ścianą. Na czas schnięcia pianki (czyli wtedy, gdy ta powiększa swoją objętość) konieczne jest użycie poziomych rozpórek (listew lub narzędzi specjalistycznych), aby zapobiec przewężeniu w świetle ościeżnicy, przez co drzwi nie będą się domykać.

 

Przy zastosowaniu listew jako rozpórek należy zabezpieczyć elementy pionowe ościeżnicy, używając miękkiej podkładki pod listwy, np. grubej tektury.

 

Dopiero po utwardzeniu piany można dociąć jej nadmiar, usunąć kliny i miejsca po nich także wypełnić pianą. Do montażu drzwi zaleca się stosowanie pian niskoprężnych.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła w praktyce
Warto pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu, na który składają się jeszcze dolne źródło oraz instalacja grzewcza. Odpowiedni efekt działania można uzys­kać tylko wówczas, jeśli wszystkie te części są odpowiednio dobrane (na podstawie szczegółowych wyliczeń) oraz wykonane.
Pompa ciepła w praktyce
Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów. Dominują produkty z Niemiec i Szwecji, ale są też polskie.
Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Przebieg granicy działki
Wraz z zakupem gruntu, na którym zamierzamy wybudować dom, zazwyczaj zyskujemy nowych sąsiadów. Aby ustrzec się w przyszłości ewentualnych nieporozumień dotyczących graniczących ze sobą działek, warto zapoznać się z zapisami prawa regulującymi stosunki międzysąsiedzkie w tym zakresie. Dziś spróbujemy przybliżyć sprawy dotyczące samych granic i znajdujących się w ich pobliżu nasadzeń.
Przebieg granicy działki
System automatycznego nawadniania
Wprowadzenie automatyki do ogrodu? Dlaczego nie, przecież system automatycznego nawadniania praktycznie nie wymaga obsługi, a oprócz tego jest prawie niewidoczny, bo jego elementy zakopane są pod ziemią.
System automatycznego nawadniania
Ogrzewanie podłogowe
Sprzedawcy kuszą, że z ogrzewaniem podło-gowym jest cieplej, taniej, ładniej i wygodniej. Ale czy można je mieć pod drewnianą posadzką? Czy wolno stawiać na nim masywne meble i czy w ogóle jest opłacalne?
Ogrzewanie podłogowe
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Pytanie czytelnika: Latem zamierzam remontować dom i w związku z tym będę wy-mieniał komin na nowoczesny. Budynek będziemy ogrzewać kotłem na gaz ziemny, ale nie jest to ostateczny wybór i może kiedyś zmienimy rodzaj paliwa. Jaki komin wybrać: stalowy czy ceramiczny prefabrykowany? Z jakich części się składają i czy oba rodzaje równie łatwo zamontować w modernizowanym budynku?
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Pytanie czytelnika: Niedługo będziemy malować ściany w naszym domu. Zastanawiam się, jakimi farbami najlepiej jest pomalować salon, sypialnię, pokój kilkuletniego dziecka. Dodam, że zależy mi również na dobrych farbach do łazienki i kuchni, aby ściany można było często zmywać, gdy się zabrudzą. Zastanawiam się też nad farbami do korytarza, który najszybciej się brudzi – czy potrzebne są tutaj jakieś specjalne rodzaje farb?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Rolety, żaluzje, zasłony
Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele... ale nie skupiajmy się tylko na względach estetycznych.
Rolety, żaluzje, zasłony
Modernizacja c.o.
Dom ocieplony, okna wymienione, a rachunki za ogrzewanie nadal wysokie? Może czas na remont instalacji centralnego ogrzewania?
Modernizacja c.o.
Uzdatnianie wody
Na co dzień korzystamy, używając jej do higieny osobistej, prania czy zmywania, a przede wszystkim do picia i przygotowywania potraw. Żeby nie szkodziła, musi być czysta. Co zrobić, by właśnie taka płynęła z kranu?
Uzdatnianie wody
Klimatyzacja
Klimatyzacja może bardzo poprawić komfort użytkowania domu, i to nie tylko w upalne lato. Trzeba jednak pewnej wiedzy, by wybrać rozwiązanie najlepiej pasujące do naszych potrzeb, i w pełni wykorzystać jego możliwości.
Klimatyzacja
Instalacje inteligentne
Nawet jeśli przez telefon można włączyć w domu ogrzewanie albo zaprogramować w piątek, jaka muzyka ma powitać naszych sobotnich gości, przesadą jest mówić, że mamy inteligentną instalację. Ważniejsza jest możliwość wymiany informacji pomiędzy różnymi urządzeniami zainstalowanymi w domu tak, by pracowały jak najefektywniej.
Instalacje inteligentne
Bramy garażowe
Dobór rodzaju bramy garażowej zależy od kilku podstawowych czynników. Sprawdź co wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do twojego garażu.
Bramy garażowe
Okna
Wybór, zakup i montaż okien – to 3 kroki pozwalające pomyślnie zamknąć stan surowy budowanego domu. Aż 3 czy tylko 3? Odpowiedź jest prosta – wystarczy trzymać się najważniejszych elementów każdego z etapów przedstawionych w artykule.
Okna
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja więźby dachowej to tylko element nośny dachu, który musi być czymś przykryty. Dopiero wtedy dach będzie chronić dom przed warunkami atmosferycznymi. Od wyboru materiału pokrycia zależy nie tylko wygląd budynku, ale również trwałość, szczelność i oczywiście koszt wykonania dachu. W pewnym stopniu również dobór rynien i rur spustowych. To dlatego ten wybór jest tak ważny dla każdego inwestora.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja dachu
Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku, ponieważ chroni wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz w znaczący sposób wpływa na estetykę budowli. W zależności od stopnia skomplikowania i użytych materiałów koszt jego wykonania może wynieść nawet 40% wartości budynku. Ważne jest zatem zachowanie umiaru zwłaszcza na etapie projektowania domu.
Konstrukcja dachu
Szczelne i ciepłe przegrody
W domu energooszczędnym najważniejsza jest skorupa, czyli przegrody zewnętrzne: płyta fundamentowa, ściany, dach, okna i drzwi. Wszystkie te elementy powinny być dobrane i wykonane na miarę klimatu, w jakim żyjemy i budujemy dom.
Szczelne i ciepłe przegrody
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz