Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?

Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Pytanie czytelnika: Latem zamierzam remontować dom i w związku z tym będę wy-mieniał komin na nowoczesny. Budynek będziemy ogrzewać kotłem na gaz ziemny, ale nie jest to ostateczny wybór i może kiedyś zmienimy rodzaj paliwa. Jaki komin wybrać: stalowy czy ceramiczny prefabrykowany? Z jakich części się składają i czy oba rodzaje równie łatwo zamontować w modernizowanym budynku?

Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
(fot. Schiedel)
Redakcja: Wybór komina zależy od indywidualnych warunków technicznych konkretnego domu, jego powierzchni, rozmieszczenia urządzeń grzewczych, a także od tego, czy planujemy w przyszłości ewentualną zmianę rodzaju paliwa do ogrzewania domu.

Ceramiczne kominy prefabrykowane

Z prefabrykowanych elementów ceramicznych można stawiać kominy jednokanałowe oraz wielokanałowe zespolone – zarówno spalinowe, jak i wentylacyjne. Takie kominy stawia się podczas budowy nowych domów, ale można je wbudować również w czasie prac modernizacyjnych. Nie wymagają oddzielnego fundamentu i większość z nich można opierać na stropie, ale zawsze warto poradzić się w tej sprawie specjalistów.

 

Produkuje się odmiany ceramicznych kominów prefabrykowanych przystosowane do kotłów gazowych i olejowych (inne są przeznaczone do kotłów na paliwa stałe i kominków). Są też modele uniwersalne, które mogą odprowadzać spaliny zarówno z kotłów na gaz i olej, jak i kotłów na paliwa stałe oraz kominków.

 

Ceramiczny komin prefabrykowany składa się z następujących elementów:
  • wkład kominowy, czyli odporna na działanie wysokiej temperatury i agresywnych skroplin rura spalinowa z ceramiki szamotowej lub kamionki kwasoodpornej,
  • pustaki ceramiczne z betonu lekkiego lub ceramiki, które stanowią obudowę osłaniającą wkład; na brzegach pustaków zwykle są małe wcięcia, które po zmontowaniu komina tworzą kanały wentylacyjne do odprowadzania wilgoci,
  • ocieplenie z wełny mineralnej (w niektórych kominach prefabrykowanych). Wełna, odporna na temperaturę 700°C, otula wkład kominowy.
Ceramiczny komin prefabrykowany może być jednokanałowy lub zespolony z kanałem wentylacyjnym. Może być wolno stojący lub dostawiony do ścian wewnętrznych. Jeśli jest ocieplony, można go postawić również na zewnątrz domu. Montaż takiego komina rozpoczyna się od zamontowania segmentów wyczystki ze szczelnie zamykanymi drzwiczkami i zbieraczem kondensatu. Następnie łączy się na zaprawę lub kit kwasoodporny kolejne elementy wkładu kominowego, po czym wkłada się ocieplenie i ustawia pustaki obudowy zewnętrznej. Kanał utworzony z elementów wkładu łączy się z kotłem za pomocą prefabrykowanego trójnika przyłączeniowego.

 

Zewnętrzną powierzchnię obudowy komina można otynkować albo pokryć płytami gipsowo-kartonowymi, a część, która wystaje ponad dach – otynkować, albo obłożyć płytkami klinkierowymi. Wierzch komina osłania się czapą, którą można kupić lub zamówić indywidualne jej wykonanie. Sprzedawane są zestawy kominowe zawierające wszystkie elementy potrzebne do jego postawienia.

 

Zalety ceramicznych kominów prefabrykowanych:
  • łatwość montażu (elementy łatwo wiercić, ciąć, szlifować),
  • odporność na pożar sadzy,
  • zdolność do akumulowania ciepła (elementy są ciężkie, więc wolno stygną),
  • trwałość, bo kominy te nie odkształcają się ani nie korodują, są też odporne na działanie wysokiej temperatury oraz na wahania temperatury,
  • gwarancja dłuższa niż na kominy stalowe – średnio 30 lat.

Dwuścienne kominy stalowe

Przeznaczone są przede wszystkim do montowania na zewnątrz domu. Są lekkie, dzięki czemu nie wymagają fundamentowania: mogą opierać się na konsoli wsporczej lub specjalnym stojaku. Produkowane są w odmianach – do kotłów gazowych i olejowych oraz do kotłów na paliwa stałe i do kominków.

 

Dwuścienny komin stalowy składa się z wewnętrznej rury spalinowej z blachy kwasoodpornej, izolacji termicznej ze specjalnej wełny mineralnej standardowej grubości 50 mm oraz zewnętrznej rury ze stali nierdzewnej lub aluminiowej. Oprócz rur, jego elementy to:
  • podstawa komina, na której się on opiera,
  • trójnik łączący kocioł z rurami,
  • wyczystka z odskraplaczem,
  • ustnik.
Wyczystka z odskraplaczem zakończone są drzwiami lub zatyczką, które umożliwiają czyszczenie i odprowadzanie skroplin z komina. Ustnik warto przykryć daszkiem przeciwdeszczowym lub obrotową nasadą, która zapewnia lepszy ciąg kominowy.

 

Stalowy komin dwuścienny mocuje się do ściany budynku obejmami zaciskowymi i opiera na konsoli wsporczej. Kominów tych nie obudowuje się i uważa za ciekawy detal elewacji, zwłaszcza w domach o nowoczesnym wyglądzie.

 

Kominy takie stosuje się głównie w budynkach, w których jest modernizowany system ogrzewania, gdy nowy kocioł instalowany jest z dala od istniejących przewodów spalinowych.

 


Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła w praktyce
Warto pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu, na który składają się jeszcze dolne źródło oraz instalacja grzewcza. Odpowiedni efekt działania można uzys­kać tylko wówczas, jeśli wszystkie te części są odpowiednio dobrane (na podstawie szczegółowych wyliczeń) oraz wykonane.
Pompa ciepła w praktyce
Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów. Dominują produkty z Niemiec i Szwecji, ale są też polskie.
Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
Przebieg granicy działki
Wraz z zakupem gruntu, na którym zamierzamy wybudować dom, zazwyczaj zyskujemy nowych sąsiadów. Aby ustrzec się w przyszłości ewentualnych nieporozumień dotyczących graniczących ze sobą działek, warto zapoznać się z zapisami prawa regulującymi stosunki międzysąsiedzkie w tym zakresie. Dziś spróbujemy przybliżyć sprawy dotyczące samych granic i znajdujących się w ich pobliżu nasadzeń.
Przebieg granicy działki
System automatycznego nawadniania
Wprowadzenie automatyki do ogrodu? Dlaczego nie, przecież system automatycznego nawadniania praktycznie nie wymaga obsługi, a oprócz tego jest prawie niewidoczny, bo jego elementy zakopane są pod ziemią.
System automatycznego nawadniania
Ogrzewanie podłogowe
Sprzedawcy kuszą, że z ogrzewaniem podło-gowym jest cieplej, taniej, ładniej i wygodniej. Ale czy można je mieć pod drewnianą posadzką? Czy wolno stawiać na nim masywne meble i czy w ogóle jest opłacalne?
Ogrzewanie podłogowe
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Pytanie czytelnika: Niedługo będziemy malować ściany w naszym domu. Zastanawiam się, jakimi farbami najlepiej jest pomalować salon, sypialnię, pokój kilkuletniego dziecka. Dodam, że zależy mi również na dobrych farbach do łazienki i kuchni, aby ściany można było często zmywać, gdy się zabrudzą. Zastanawiam się też nad farbami do korytarza, który najszybciej się brudzi – czy potrzebne są tutaj jakieś specjalne rodzaje farb?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Rolety, żaluzje, zasłony
Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele... ale nie skupiajmy się tylko na względach estetycznych.
Rolety, żaluzje, zasłony
Modernizacja c.o.
Dom ocieplony, okna wymienione, a rachunki za ogrzewanie nadal wysokie? Może czas na remont instalacji centralnego ogrzewania?
Modernizacja c.o.
Uzdatnianie wody
Na co dzień korzystamy, używając jej do higieny osobistej, prania czy zmywania, a przede wszystkim do picia i przygotowywania potraw. Żeby nie szkodziła, musi być czysta. Co zrobić, by właśnie taka płynęła z kranu?
Uzdatnianie wody
Klimatyzacja
Klimatyzacja może bardzo poprawić komfort użytkowania domu, i to nie tylko w upalne lato. Trzeba jednak pewnej wiedzy, by wybrać rozwiązanie najlepiej pasujące do naszych potrzeb, i w pełni wykorzystać jego możliwości.
Klimatyzacja
Instalacje inteligentne
Nawet jeśli przez telefon można włączyć w domu ogrzewanie albo zaprogramować w piątek, jaka muzyka ma powitać naszych sobotnich gości, przesadą jest mówić, że mamy inteligentną instalację. Ważniejsza jest możliwość wymiany informacji pomiędzy różnymi urządzeniami zainstalowanymi w domu tak, by pracowały jak najefektywniej.
Instalacje inteligentne
Bramy garażowe
Dobór rodzaju bramy garażowej zależy od kilku podstawowych czynników. Sprawdź co wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do twojego garażu.
Bramy garażowe
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Jest wiele kwestii, które moglibyśmy poruszyć przy okazji tematu o drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych. Nie wszystkie jednak są pomocne i tym samym istotne dla potencjalnych inwestorów. Przedstawiamy zatem tylko te, które naprawdę interesują naszych Czytelników.
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Okna
Wybór, zakup i montaż okien – to 3 kroki pozwalające pomyślnie zamknąć stan surowy budowanego domu. Aż 3 czy tylko 3? Odpowiedź jest prosta – wystarczy trzymać się najważniejszych elementów każdego z etapów przedstawionych w artykule.
Okna
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja więźby dachowej to tylko element nośny dachu, który musi być czymś przykryty. Dopiero wtedy dach będzie chronić dom przed warunkami atmosferycznymi. Od wyboru materiału pokrycia zależy nie tylko wygląd budynku, ale również trwałość, szczelność i oczywiście koszt wykonania dachu. W pewnym stopniu również dobór rynien i rur spustowych. To dlatego ten wybór jest tak ważny dla każdego inwestora.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja dachu
Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku, ponieważ chroni wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz w znaczący sposób wpływa na estetykę budowli. W zależności od stopnia skomplikowania i użytych materiałów koszt jego wykonania może wynieść nawet 40% wartości budynku. Ważne jest zatem zachowanie umiaru zwłaszcza na etapie projektowania domu.
Konstrukcja dachu
Szczelne i ciepłe przegrody
W domu energooszczędnym najważniejsza jest skorupa, czyli przegrody zewnętrzne: płyta fundamentowa, ściany, dach, okna i drzwi. Wszystkie te elementy powinny być dobrane i wykonane na miarę klimatu, w jakim żyjemy i budujemy dom.
Szczelne i ciepłe przegrody
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Zaczęło się od małego domku
– Starsza pani, od której nabyliśmy działkę z niewielkim domkiem wzniesionym kilkadziesiąt lat temu, postanowiła przeprowadzić się do syna w okolice Zielonej Góry – wspomina Karol Tessa. – Nie mogła jednak zabrać ze sobą zwierzaków. I w ten sposób „dostaliśmy w prezencie” – typowego podwórzowego psa Bariego oraz dochodzącego kota Zenka. One były właściwie u siebie.
Zaczęło się od małego domku
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz