Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2009
Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
Pytanie czytelnika: Latem zamierzam remontować dom i w związku z tym będę wy-mieniał komin na nowoczesny. Budynek będziemy ogrzewać kotłem na gaz ziemny, ale nie jest to ostateczny wybór i może kiedyś zmienimy rodzaj paliwa. Jaki komin wybrać: stalowy czy ceramiczny prefabrykowany? Z jakich części się składają i czy oba rodzaje równie łatwo zamontować w modernizowanym budynku?

Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?
(fot. Schiedel)
Redakcja: Wybór komina zależy od indywidualnych warunków technicznych konkretnego domu, jego powierzchni, rozmieszczenia urządzeń grzewczych, a także od tego, czy planujemy w przyszłości ewentualną zmianę rodzaju paliwa do ogrzewania domu.

Ceramiczne kominy prefabrykowane

Z prefabrykowanych elementów ceramicznych można stawiać kominy jednokanałowe oraz wielokanałowe zespolone – zarówno spalinowe, jak i wentylacyjne. Takie kominy stawia się podczas budowy nowych domów, ale można je wbudować również w czasie prac modernizacyjnych. Nie wymagają oddzielnego fundamentu i większość z nich można opierać na stropie, ale zawsze warto poradzić się w tej sprawie specjalistów.

 

Produkuje się odmiany ceramicznych kominów prefabrykowanych przystosowane do kotłów gazowych i olejowych (inne są przeznaczone do kotłów na paliwa stałe i kominków). Są też modele uniwersalne, które mogą odprowadzać spaliny zarówno z kotłów na gaz i olej, jak i kotłów na paliwa stałe oraz kominków.

 

Ceramiczny komin prefabrykowany składa się z następujących elementów:
 • wkład kominowy, czyli odporna na działanie wysokiej temperatury i agresywnych skroplin rura spalinowa z ceramiki szamotowej lub kamionki kwasoodpornej,
 • pustaki ceramiczne z betonu lekkiego lub ceramiki, które stanowią obudowę osłaniającą wkład; na brzegach pustaków zwykle są małe wcięcia, które po zmontowaniu komina tworzą kanały wentylacyjne do odprowadzania wilgoci,
 • ocieplenie z wełny mineralnej (w niektórych kominach prefabrykowanych). Wełna, odporna na temperaturę 700°C, otula wkład kominowy.
Ceramiczny komin prefabrykowany może być jednokanałowy lub zespolony z kanałem wentylacyjnym. Może być wolno stojący lub dostawiony do ścian wewnętrznych. Jeśli jest ocieplony, można go postawić również na zewnątrz domu. Montaż takiego komina rozpoczyna się od zamontowania segmentów wyczystki ze szczelnie zamykanymi drzwiczkami i zbieraczem kondensatu. Następnie łączy się na zaprawę lub kit kwasoodporny kolejne elementy wkładu kominowego, po czym wkłada się ocieplenie i ustawia pustaki obudowy zewnętrznej. Kanał utworzony z elementów wkładu łączy się z kotłem za pomocą prefabrykowanego trójnika przyłączeniowego.

 

Zewnętrzną powierzchnię obudowy komina można otynkować albo pokryć płytami gipsowo-kartonowymi, a część, która wystaje ponad dach – otynkować, albo obłożyć płytkami klinkierowymi. Wierzch komina osłania się czapą, którą można kupić lub zamówić indywidualne jej wykonanie. Sprzedawane są zestawy kominowe zawierające wszystkie elementy potrzebne do jego postawienia.

 

Zalety ceramicznych kominów prefabrykowanych:
 • łatwość montażu (elementy łatwo wiercić, ciąć, szlifować),
 • odporność na pożar sadzy,
 • zdolność do akumulowania ciepła (elementy są ciężkie, więc wolno stygną),
 • trwałość, bo kominy te nie odkształcają się ani nie korodują, są też odporne na działanie wysokiej temperatury oraz na wahania temperatury,
 • gwarancja dłuższa niż na kominy stalowe – średnio 30 lat.

Dwuścienne kominy stalowe

Przeznaczone są przede wszystkim do montowania na zewnątrz domu. Są lekkie, dzięki czemu nie wymagają fundamentowania: mogą opierać się na konsoli wsporczej lub specjalnym stojaku. Produkowane są w odmianach – do kotłów gazowych i olejowych oraz do kotłów na paliwa stałe i do kominków.

 

Dwuścienny komin stalowy składa się z wewnętrznej rury spalinowej z blachy kwasoodpornej, izolacji termicznej ze specjalnej wełny mineralnej standardowej grubości 50 mm oraz zewnętrznej rury ze stali nierdzewnej lub aluminiowej. Oprócz rur, jego elementy to:
 • podstawa komina, na której się on opiera,
 • trójnik łączący kocioł z rurami,
 • wyczystka z odskraplaczem,
 • ustnik.
Wyczystka z odskraplaczem zakończone są drzwiami lub zatyczką, które umożliwiają czyszczenie i odprowadzanie skroplin z komina. Ustnik warto przykryć daszkiem przeciwdeszczowym lub obrotową nasadą, która zapewnia lepszy ciąg kominowy.

 

Stalowy komin dwuścienny mocuje się do ściany budynku obejmami zaciskowymi i opiera na konsoli wsporczej. Kominów tych nie obudowuje się i uważa za ciekawy detal elewacji, zwłaszcza w domach o nowoczesnym wyglądzie.

 

Kominy takie stosuje się głównie w budynkach, w których jest modernizowany system ogrzewania, gdy nowy kocioł instalowany jest z dala od istniejących przewodów spalinowych.

 


Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Komin stalowy czy ceramiczny komin prefabrykowany?

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny