Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2008
Urządzenia na miarę nowego wieku
Nawet ludzie przekonani o zaletach pomp ciepła ulegają często obiegowym opiniom, których korzenie sięgają przeważnie odległych czasów. Czasów, kiedy urządzenia te były traktowane jak ciekawostka techniczna, a parametry ich działania zdecydowanie odbiegały od tych, z jakimi mamy do czynienia obecnie.
Często powtarzana i nieprawdziwa opinia głosi, iż sprężarki pracują bardzo głośno i zakłócają spokój domowników. Okazuje się jednak, że znacznie więcej hałasu od pompy ciepła wytwarza nawet bardzo nowoczesna lodówka.
Urządzenia na miarę nowego wieku

W miejscowości Grzebienisko, leżącej w odległości 30 km od centrum Poznania, stanął kilka lat temu niewielki dom Jadwigi i Mariana. Budynek liczący około 120 m2 usytuowany jest na skraju wsi, z dala od innych zabudowań. Wzniesiono go z bloczków silikatowych ocieplonych styropianem. Dach wykonany został z dachówki cementowej i zaizolowany termicznie wełną mineralną.

 

– Teren wokół jest płaski, a jedną z cech tego miejsca jest częste występowanie silnych zachodnich wiatrów – mówi Marian. – Wydawało mi się, że dom będzie bardzo trudno dogrzać. Tymczasem okazało się, że po zamontowaniu pompy ciepła w domu panuje idealna temperatura 21°C. Do dzisiaj trudno mi w to uwierzyć, ale mamy ciepło w domu za 120–130 złotych miesięcznie w sezonie grzewczym! Natomiast po sezonie, kiedy grzana jest tylko ciepła woda, koszty są naprawdę minimalne.

 

Nieprawdopodobne! Nie znajduję innego słowa, aby określić jak wspaniałym urządzeniem jest pompa ciepła. Zapewnia ona komfort, a jej ważną zaletą jest również to, że działa automatycznie i prawie nie wymaga nadzoru. Można o niej naprawdę zapomnieć. Gdyby nie to, że w pomieszczeniu, w którym stoi znajduje się jednocześnie spiżarnia, to przez długie tygodnie po prostu nie oglądałbym instalacji. Zaskoczeniem była też dla mnie niezwykle cicha praca urządzenia. Dość powiedzieć, że włączona lodówka w kuchni jest znacznie głośniejsza, niż nasz „Fighter”.

 

Pompa ciepła „Fighter 1240” o mocy 6 kW jest urządzeniem kompaktowym, w którym mieści się 160 litrowy zasobnik ciepłej wody użytkowej. Współpracuje z kolektorem poziomym długości 400 metrów (dwie pętle po 200 metrów). Nad kolektorem ułożona jest rura drenarska rozsączająca wodę deszczową „wyłapaną” przez rynny.

 

– Planując wybudowanie domu długo zastanawialiśmy się z żoną, jaki rodzaj ogrzewania wybrać – wspomina Marian. – Oprócz pompy ciepła w grę wchodziło również zainstalowanie pieca gazowego. Ponieważ nasz dom stoi na uboczu, ułożenie gazociągu tylko dla nas, byłoby bardzo kosztowne. I wówczas znaleźliśmy w jednym z czasopism artykuł o pompach ciepła. Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej. W ten sposób trafiliśmy do firmy instalacyjnej. A tam okazało się, że dokładając tylko niewielką sumę do tej, którą musielibyśmy przeznaczyć na sieć gazową, będziemy mogli kupić nowoczesne urządzenie na miarę XXI wieku.

Marek Żelkowski

Pełna wersja artykułu: Urządzenia na miarę nowego wieku

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje