Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2008
Dzielą i łączą
Wszystkie elementy do drzwi wewnętrznych najwygodniej kupić w jednym miejscu. Bardziej opłaca się kupować drzwi wraz z montażem, wówczas nie tylko za usługę, ale również za towar płaci się 7%, a nie 22% podatku VAT, zwykle nie trzeba też się troszczyć o transport, a na zakupiony towar otrzymuje się nawet dwuletnią gwarancję.
Drzwi wewnętrzne
 (fot. Stolarka Wołomin)

Drzwi wewnętrzne zapewniają domownikom prywatność, dzieląc przestrzeń domu na pomieszczenia. Izolują je akustycznie i termicznie, stanowią także istotny element wystroju wnętrz: starannie dobrane, mogą być ich dekoracją.

 

Wybór drzwi wewnętrznych jest bardzo bogaty: mnóstwo jest wzorów, rozmaitość materiałów i wielkie zróżnicowanie sposobów wykończenia. Zakup drzwi to inwestycja na lata, warto zatem zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd i cenę, ale także właściwości, starannie też dobierać klamki, zawiasy i szyby.

 

Przed podjęciem decyzji warto przeglądać katalogi, radzić się fachowców, można także szukać praktycznych rad na budowlanych forach internetowych.

Z czego składają się drzwi

Najkrócej mówiąc – ze skrzydła (lub skrzydeł), ościeżnicy (niepoprawnie nazywanej futryną) i okuć, czyli zawiasów i klamki.

 

Skrzydła drzwiowe. Zależnie od tego, jak ukształtowana jest krawędź ich styku z ościeżnicą, mogą być przylgowe – z wycięciami zwiększającymi powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy i bezprzylgowe – z krawędzią gładką, bez wycięć.

 

Ościeżnica to rama wykonana z drewna, stali lub płyt MDF. Mocuje się ją w murze ościeży, czyli w otworze drzwiowym. Styki między ościeżnicą a murem zakrywa się listwami ozdobnymi. Ościeżnice mogą być stałe, grubości 6 lub 10 cm, lub regulowane, dające się dopasować do każdej grubości ściany za pomocą listew obejmujących. Ościeżnice regulowane są droższe niż stałe, ale łatwiejsze w montażu.

 

Okucia – klamki, pokrętła, zawiasy, zamki (także otwierane kluczem), elementy ozdobne (rozetki, szyldy), prowadnice, szyny i elementy toczne – to detale decydujące o wyglądzie i funkcjonalności drzwi. Na komfort użytkowania drzwi w znacznym stopniu wpływają zawiasy: od nich zależy, czy drzwi otwierają się łatwo i cicho. Ważna jest zresztą nie tylko ich jakość, ale też odpowiednie zamocowanie.

 

Do większości skrzydeł drzwiowych stosuje się dwa zawiasy, niekiedy też trzeci pomiędzy nimi. Można wybrać takie, które umożliwiają regulację wysokości zawieszenia skrzydła. Są też specjalne zawiasy do drzwi wahadłowych, które samoczynnie zamykają skrzydła.

 

Zawiasy mogą być wykonane z mosiądzu, stali lub materiału kwasoodpornego. O ich wyglądzie decyduje sposób wykończenia, mogą być piaskowane, matowe, polerowane, malowane proszkowo lub chromowane.

 

Klamki. produkowane są w wielkiej rozmaitości wzorów i stylów – od historyzujących do bardzo nowoczesnych, a nawet – rzec można – futurystycznych. Warto jednak pamiętać, że klamka jest elementem pracującym, w którym oprócz wyglądu liczą się solidność konstrukcji i wygoda użytkowania.

 

Podobnie jak zawiasy, klamki mogą być wykonane z różnych materiałów: stali nierdzewnej, mosiądzu, czasem z aluminium. Dostępne są także klamki wykonane z dwóch rodzajów materiału (na przykład metalu łączonego z drewnem czy szkłem). Powierzchnia części metalowych może być różnie wykończona: matowa, błyszcząca, niklowana, patynowana lub pozłacana.

 

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu: Dzielą i łączą

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje