Tylko w łazience i w korytarzu czy na całym parterze? Wodne czy elektryczne? Które jest mniej kłopotliwe w układaniu, które tańsze w eksploatacji i w konfiguracji z jakim źródłem ciepła jest najbardziej ekonomiczne?
Co trzeba brać pod uwagę, planując ogrzewanie podłogowe?
Wykonanie ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowane, ale warto jego ułożenie powierzyć fachowcowi (fot. Tyco Thermal Controls)
Ogrzewanie podłogowe można stosować tylko w bardzo dobrze ocieplonych pomieszczeniach. Moc takiego ogrzewania jest bowiem ograniczona z jednej strony wolną od umeblowania powierzchnią podłogi, z drugiej – temperaturą dotykową, która nie powinna przekraczać 28°C w pomieszczeniach mieszkalnych i 32°C – w łazienkach.
Temperatura przekraczająca te wartości może być przyczyną złego samopoczucia (w szczególności puchnięcia i bólów nóg), powoduje też unoszenie się kurzu.
Ważne jest również planowane wykończenie podłogi, które w znaczący sposób wpływa na moc cieplną grzejnika podłogowego. Orientacyjnie można przyjąć, że z 1 m2 powierzchni grzejnej podłogi z okładziną z płytek ceramicznych uzyskamy ok. 80 W mocy, a z 1 m2 podłogi wykończonej parkietem drewnianym – tylko ok. 40 W.
Jakie są zalety i wady ogrzewania podłogowego?
Zaletą ogrzewania podłogowego jest zapewnienie korzystnego rozkładu temperatury w pomieszczeniu: w strefie przebywania ludzi jest najcieplej, pod sufitem – nieco chłodniej.
Dzięki temu w ogrzewanych w taki sposób pomieszczeniach można bez naruszania komfortu cieplnego mieszkańców zmniejszyć temperaturę o kilka stopni Celsjusza i zredukować w ten sposób zużycie energii o 5–10% w stosunku do ogrzewania grzejnikowego. Ogrzewanie podłogowe uwalnia pomieszczenia od szpecących grzejników pod oknami, ułatwia urządzanie wnętrz, sprzyja też uprawie roślin pokojowych.
Wadą ogrzewania podłogowego są przede wszystkim ograniczenia w wykończeniu posadzki (nie powinno się nad nim układać dywanów), a także w rozmieszczeniu mebli. Układ wymaga też bardziej rozbudowanej aparatury sterującej, a duża bezwładność cieplna utrudnia szybkie nagrzanie pomieszczenia po dłuższej przerwie.
W jaki sposób określa się moc podłogówki?
Moc ogrzewania podłogowego określa się na podstawie zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło. Jeśli w domu ma panować temperatura 20°C, orientacyjnie przyjmuje się, że wystarczy moc nieprzekraczająca 100 W/m2: