Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2008
Układ doskonały
Ogromne szafy w każdym pokoju, a na ubrania wciąż brakuje miejsca… Przestronna garderoba, ale brak pomieszczenia na gabinet… Dowiedzmy się, jak praktycznie i efektownie zapobiec podobnym błędom.

Wstępny rekonesans

Poradnik urządzania domu - garderoby
 (fot. Poliform)
Przed podjęciem decyzji o sposobie przechowywania ubrań i innych rzeczy dobrze jest wcześniej zrobić ich listę. Należy umieścić na niej wszystko to, co ma być schowane.

 

Poza przestrzenią na ubiór codzienny – bieliznę, koszule, bluzki, spodnie, sukienki, garnitury itp., trzeba też, o czym często się zapomina, wygospodarować miejsce na: deskę do prasowania, żelazko, odkurzacz, ręczniki, obrusy, pościel, walizki, torby podróżne czy sprzęt sportowy.

 

Jeśli na przechowywanie sprzętu i dużych gabarytowo waliz oraz toreb przeznaczyliśmy oddzielne pomieszczanie, to nie ma problemu.

 

Często jednak brakuje nam takiego składzika i w konsekwencji rzeczy używane sezonowo trafiają na strych lub do piwnic, deska do prasowania zajmuje przestrzeń w którymś z pokojów, odkurzacz dzieli półki z butami, a walizki i torby zajmują miejsce w szafach z ubraniami lub w niezagospodarowanych kątach pokojów.

 

W ten sposób nieustannie mamy do czynienia z bałaganem i tracimy czas na szukanie potrzebnej rzeczy. Uporządkujmy zatem tę całość.

Szafy wolno stojące

Powszechna niegdyś opinia o tym, że szafy wolno stojące są niefunkcjonalne – dziś jest już nieaktualna. Dawniej rzeczywiście szafy te były źle wyposażone i nieodpowiednio zaprojektowane – miały za mało bądź za dużo półek, a ich rozmieszczenie nie zapewniało wygody. Dziś bez trudu, nawet samodzielnie, można zaradzić tym problemom, wzbogacając stare szafy o nowe kosze, szuflady czy wysuwane półki. To rozwiązanie ma jednak sens jedynie wówczas, gdy szafy, które miałyby ulec modernizacji, są naprawdę wyjątkowe i szkoda się ich pozbywać.

 

Odnawianie natomiast zużytych szaf, wykonanych, np. ze sklejki lub płyt drewnopodobnych, jest nieopłacalne. W takim przypadku lepiej zdecydować się na nowy mebel. Producenci oferują solidnie wykonane szafy wolno stojące w korzystnych cenach. Mogą mieć one, podobnie jak te do zabudowy, przesuwne drzwi – dzięki którym dawny problem z niezagospodarowaną przestrzenią potrzebną do ich otwarcia został wyeliminowany. Ponadto różnorodność dostępnych modeli sprawia, że z łatwością można dobrać szafę do każdego wnętrza.

 

Szafa wolno stojąca
Za:
  • nie ma konieczności wyznaczania na nią miejsca już na etapie projektu domu;
  • można ją w każdej chwili przestawić lub zabrać w czasie przeprowadzki.
Przeciw:
  • drzwi rozwieralne szafy wolno stojącej zajmują miejsce w pokojach i holach, ograniczając tym samym ich powierzchnię i możliwości aranżacyjne.

Zabudowa wnęki

Szafy wnękowe pozwalają efektywnie wykorzystać przestrzeń. Bez problemu też można dostosować ich wyposażenie do własnych potrzeb. Najprostszy model takiej szafy to zabudowana półkami i zasłonięta drzwiami wnęka. Można zrezygnować z wykańczania podłogi, sufitu, ścianek bocznych i tylnej – dzięki czemu nie traci się na pojemności mebla, a koszty jego wykonania są niższe. Jednak by we wnętrzu szafy się nie kurzyło i łatwo było utrzymać w niej czystość, warto ściany okleić zmywalną tapetą, a na podłodze ułożyć dowolny materiał posadzkowy, umożliwiający jego łatwe mycie.

 

Zabudowę wnęki można wykonać za pomocą modułowych systemów meblowych. W ich skład wchodzą gotowe elementy – korpusy szaf, drążki, ramy z regulowanymi nóżkami, kosze, półki, wiszące pojemniki, które dowolnie zestawia się ze sobą. Elementy te stosuje się nie tylko do wypełnienia wnęk, ale także do zabudowy pomieszczenia garderoby lub do renowacji szaf wolno stojących.

 

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu: Układ doskonały

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje