Wodna przyjemność

Wodna przyjemność
Z dobrodziejstw hydromasażu coraz więcej osób korzysta nie tylko podczas pobytu w sanatoriach i ośrodkach spa. Dzięki coraz przystępniejszym cenom specjalnych wanien, paneli i kabin można się nim cieszyć także na co dzień – we własnych domach.
Wodna przyjemność
 (fot. Poolspa)

Hydromasaż nie tylko relaksuje i odpręża. Działa również korzystnie na organizm, dotlenia go i pomaga w leczeniu wielu schorzeń.

 

Ciepła woda i rytmiczny masaż rozszerzają naczynia krwionośne, powodując szybsze krążenie krwi. Stymulują także wydzielanie endorfin, któremu towarzyszy uczucie błogości. Dzięki temu można wypocząć, co z kolei przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie. Hydromasaż uśmierza bóle kręgosłupa, stawów, łagodzi niektóre z objawów cukrzycy, leczy także migrenę i bezsenność.

 

Ponadto łagodzi dolegliwości spowodowane przez naderwania ścięgien, zwichnięcia, nadmierne forsowanie mięśni i przyspiesza ich odnowę po męczących treningach. Masaż wodny działa też korzystnie na skórę: nawilża ją, dotlenia, wygładza i czyni sprężystą, a więc nadaje jej o kilka lat młodszy wygląd.

 

Hydromasaż nie jest zalecany jedynie osobom starszym i kobietom w ciąży. Osoby chore na serce i cukrzycę nie powinny z niego korzystać bez konsultacji z lekarzem.

 

Wśród produktów z hydromasażem stosowanych do użytku domowego, dostępne są wanny z hydromasażem, kabiny masażowo-parowe, panele do masażu oraz małe wanny spa.

Wanny z hydromasażem

W zależności od wyposażenia i klasy, wanny z hydromasażem oferowane są z systemem masażu wodnego lub z systemem masażu wodno-powietrznego.

 

Masaż wodny. Polega na działaniu strumieni wody wypływających przez dysze zainstalowane w ścianach i na dnie wanny. Pompa tłocząca wodę jest zainstalowana pod wanną. Dysz może być kilka lub kilkanaście, a ich rodzaj i rozmieszczenie zależą od stopnia zaawansowania urządzenia. Za pomocą regulatora – manualnego albo elektronicznego – można zwiększać lub zmniejszać siłę masażu. W niektórych dyszach jest możliwość indywidualnego, ręcznego ustawiania siły i kierunku strumienia wody.

 

Masaż powietrzny. Zwany inaczej perełkowym, polega na wtłaczaniu przez dmuchawę powietrza do wanny napełnionej wodą. Tworzące się dzięki temu drobne pęcherzyki powietrza delikatnie masują skórę. Powietrze może być doprowadzane do wanny na dwa sposoby:
  • przez połączone ze sobą rurki – do dysz powietrznych w dnie wanny. W wannie zwykle instaluje się od 4 do 18 takich dysz;
  • do komory powietrznej pod dnem wanny (ma ona podwójne dno), a stamtąd rozchodzi się przez małe otworki w dnie wanny. Liczba otworków zawiera się w granicach między 60 a 140.
W zależności od modelu, wanny z masażem powietrznym mają dmuchawę z podgrzewaczem powietrza, regulacją natężenia nadmuchu oraz z możliwością ustawienia masażu pulsacyjnego.

 

Powietrze ozonowane. Bardziej zaawansowane technologicznie systemy masażu powietrznego wyposażone są w ozonator, który zwiększa efektywność masażu perełkowego przez ozonowanie powietrza. Ozonowane powietrze pomaga w leczeniu żylaków, chorób skóry, a także w usuwaniu rozstępów, cellulitu i zmarszczek. Dotlenia skórę, poprawia jej koloryt oraz wspomaga pracę układu krążenia. Ma także działanie bakteriobójcze, co w praktyce oznacza łatwe utrzymanie wanny z hydromasażem i jej urządzeń w czystości.

 

Fale ultradźwiękowe. Masaż falami ultradźwiękowymi umożliwiają specjalne dysze wodne z ich emiterami. Fale te wnikają głęboko do warstw podskórnych ciała i powodują kurczenie się oraz rozszerzanie komórek, przez co rozgrzewają tkanki, poprawiają ich ukrwienie i elastyczność skóry. Dysze mogą być nieruchome lub wirujące – do głębokiego masowania ciała strumieniem śrubowym (doskonałe do masowania karku). Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu.

 

Uwaga! Kiedy kupuje się wannę, warto zwrócić uwagę na liczbę i rozmieszczenie dysz: powinny być zainstalowane w takich miejscach, by wypływający z nich strumień wody masował kręgosłup, plecy, kark oraz nogi. Im dysz jest więcej, tym lepiej.

 

Agnieszka Kołogrecka, Olimpia Wolf

Pełna wersja artykułu: Wodna przyjemność

Pozostałe artykuły z tego numeru
Urządzenia na miarę nowego wieku
Nawet ludzie przekonani o zaletach pomp ciepła ulegają często obiegowym opiniom, których korzenie sięgają przeważnie odległych czasów. Czasów, kiedy urządzenia te były traktowane jak ciekawostka techniczna, a parametry ich działania zdecydowanie odbiegały od tych, z jakimi mamy do czynienia obecnie.
Urządzenia na miarę nowego wieku
Dzielą i łączą
Wszystkie elementy do drzwi wewnętrznych najwygodniej kupić w jednym miejscu. Bardziej opłaca się kupować drzwi wraz z montażem, wówczas nie tylko za usługę, ale również za towar płaci się 7%, a nie 22% podatku VAT, zwykle nie trzeba też się troszczyć o transport, a na zakupiony towar otrzymuje się nawet dwuletnią gwarancję.
Dzielą i łączą
Podgrzewacze
W jakie urządzenie wyposażyć domową instalację wodną, by zapewnić stały dopływ ciepłej wody? Do wyboru oprócz kotła dwufunkcyjnego i jednofunkcyjnego z zasobnikiem, mamy niezależne podgrzewacze, elektryczne lub gazowe. Który sposób jest tańszy i w jakich warunkach się sprawdzi?
Podgrzewacze
Ogrzewanie podłogowe
Tylko w łazience i w korytarzu czy na całym parterze? Wodne czy elektryczne? Które jest mniej kłopotliwe w układaniu, które tańsze w eksploatacji i w konfiguracji z jakim źródłem ciepła jest najbardziej ekonomiczne?
Ogrzewanie podłogowe
Roślinne rzeźby ogrodowe
Drzewa i krzewy przycinamy, aby je odmłodzić, usunąć chore i obumarłe gałęzie lub pobudzić kwitnienie. Jest jednak również rodzaj cięcia roślin, dzięki któremu stają się one ogrodowymi rzeźbami.
Roślinne rzeźby ogrodowe
Deszczowe wybory
Materiał, z jakiego będzie wykonany system rynnowy, można wybrać samemu. Kolor i kształt orynnowania też. Resztę, czyli obliczenie powierzchni dachu, dobór średnic rur spustowych i przekrojów rynien oraz montaż, warto oddać w ręce specjalisty.
Deszczowe wybory
Dachówki - na celowniku
Im lżejsze pokrycie dachowe, tym mniej obciąża więźbę. Czy skoro więźba jest znacznie mniej obciążona, to może być dużo lżejsza i tańsza? Otóż nie: bo pod lekkie pokrycia potrzebne są często wcale nielekkie podkłady, a ponadto każdy dach musi wytrzymać obciążenia wiatrem i śniegiem.
Dachówki - na celowniku
Układ doskonały
Ogromne szafy w każdym pokoju, a na ubrania wciąż brakuje miejsca… Przestronna garderoba, ale brak pomieszczenia na gabinet… Dowiedzmy się, jak praktycznie i efektownie zapobiec podobnym błędom.
Układ doskonały
Łazienkowe wy(prze)obrażenia
Pierwszy krok – wybierz przybory sanitarne i materiały na ściany i podłogę. Drugi – narysuj łazienkę w skali. Trzeci – wytnij z papieru kształty przyborów sanitarnych i rozmieść je na planie. Jeśli zrobisz to dobrze, łazienka będzie wygodna i funkcjonalna. Potem wybierz wykonawcę i przedstaw mu swoje czekiwania. Końcowy efekt? Piękna łazienka.
Łazienkowe wy(prze)obrażenia
Okna połaciowe czy lukarny?
Pytanie czytelnika: Rodzice mają dwupiętrowy dom z nieużytkowym poddaszem. Wkrótce się pobieramy i rodzice zaproponowali nam adaptację nieużytkowego poddasza na mieszkanie: trzeba zdemontować stary dach, zbudować ścianę kolankową i wykonać nową więźbę dachową.
Okna połaciowe czy lukarny?
Elektroniczna gosposia
Nie można ich zaprogramować tak, aby poszły za nas do pracy. Ale bez wymówek i zwlekania przejmą nasze obowiązki w domu. Instalacje inteligentne – po kolei o tym, czym są, do czego służą i jakie korzyści przynoszą.
Elektroniczna gosposia
Okienne niuanse
Powłoka niskoemisyjna. Podwójny system otwierania. Pakiet szybowy z szybą hartowaną. Takie określenia znajdziemy w katalogach i na stronach internetowych wybranych producentów okien. Co warto o tym wszystkim wiedzieć?
Okienne niuanse
Ścieki... Nie słychać i nie czuć
Jaka powinna być instalacja kanalizacyjna? Nie może się zatykać, a działać powinna tak, by nie było jej słychać ani czuć – słowem tak, by się jej nie zauważało.
Ścieki... Nie słychać i nie czuć
Zanim popłynie z kranu
Zanim zlecimy wykonanie domowej instalacji, musimy zdecydować, skąd będziemy czerpać wodę, dokąd ma być w domu doprowadzona, a także – jak będzie podgrzewana. Błędy w instalacji wodociągowej mogą być bardzo uciążliwe w codziennym życiu, warto więc zadbać o to, by została wykonana właściwie i służyła dobrze wiele lat.
Zanim popłynie z kranu
Grawitacyjna do lamusa!
Energooszczędność budynku oznacza nieskomplikowaną architekturę, doskonale zaizolowane ściany i dach, montaż energooszczędnych okien i nowoczesnego systemu grzewczego, rezygnację z balkonów będących często mostkami termicznymi. Dom – zgodnie z założeniami – zaczyna przypominać szczelny termos. Ale brak skutecznej wentylacji w takim budynku może sprawić, że nie będzie on energooszczędny, a życie w nim będzie po prostu nieprzyjemne.
Grawitacyjna do lamusa!
Grzejniki
Płytowe, żeberkowe, konwektorowe czy może ozdobne... Jakie wybrać? Możliwości jest wiele, ale zanim zdecydujemy się na konkretny typ, dowiedzmy się, czym się różnią, do jakich pomieszczeń są zalecane i czy mogą współpracować z naszą instalacją c.o.
Grzejniki
Kotły c.o.
Kocioł na gaz czy na olej? A jeśli na paliwo stałe, to na jakie? Dylematów przy podjęciu decyzji o sposobie ogrzewania domu jest sporo. Przede wszystkim warto kierować się niskimi kosztami eksploatacyjnymi i niekłopotliwą obsługą kotła.
Kotły c.o.
W czereśniowym sadzie
Ten dom powstał ze skąpstwa – śmieje się Barbara. Znaczy to tyle, że o budowie zadecydował rachunek ekonomiczny. Szczęśliwie w ślad za ekonomią przyszły satysfakcje innej natury: poczucie przestrzeni i kameralnego odosobnienia, zadowolenie z obcowania z przyrodą, czasem – zwyczajny święty spokój...
W czereśniowym sadzie
W czereśniowym sadzie
Ten dom powstał ze skąpstwa – śmieje się Barbara. Znaczy to tyle, że o budowie zadecydował rachunek ekonomiczny. Szczęśliwie w ślad za ekonomią przyszły satysfakcje innej natury: poczucie przestrzeni i kameralnego odosobnienia, zadowolenie z obcowania z przyrodą, czasem – zwyczajny święty spokój...
W czereśniowym sadzie
Najnowsze wydanie