Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2008
Wodna przyjemność
Z dobrodziejstw hydromasażu coraz więcej osób korzysta nie tylko podczas pobytu w sanatoriach i ośrodkach spa. Dzięki coraz przystępniejszym cenom specjalnych wanien, paneli i kabin można się nim cieszyć także na co dzień – we własnych domach.
Wodna przyjemność
 (fot. Poolspa)

Hydromasaż nie tylko relaksuje i odpręża. Działa również korzystnie na organizm, dotlenia go i pomaga w leczeniu wielu schorzeń.

 

Ciepła woda i rytmiczny masaż rozszerzają naczynia krwionośne, powodując szybsze krążenie krwi. Stymulują także wydzielanie endorfin, któremu towarzyszy uczucie błogości. Dzięki temu można wypocząć, co z kolei przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie. Hydromasaż uśmierza bóle kręgosłupa, stawów, łagodzi niektóre z objawów cukrzycy, leczy także migrenę i bezsenność.

 

Ponadto łagodzi dolegliwości spowodowane przez naderwania ścięgien, zwichnięcia, nadmierne forsowanie mięśni i przyspiesza ich odnowę po męczących treningach. Masaż wodny działa też korzystnie na skórę: nawilża ją, dotlenia, wygładza i czyni sprężystą, a więc nadaje jej o kilka lat młodszy wygląd.

 

Hydromasaż nie jest zalecany jedynie osobom starszym i kobietom w ciąży. Osoby chore na serce i cukrzycę nie powinny z niego korzystać bez konsultacji z lekarzem.

 

Wśród produktów z hydromasażem stosowanych do użytku domowego, dostępne są wanny z hydromasażem, kabiny masażowo-parowe, panele do masażu oraz małe wanny spa.

Wanny z hydromasażem

W zależności od wyposażenia i klasy, wanny z hydromasażem oferowane są z systemem masażu wodnego lub z systemem masażu wodno-powietrznego.

 

Masaż wodny. Polega na działaniu strumieni wody wypływających przez dysze zainstalowane w ścianach i na dnie wanny. Pompa tłocząca wodę jest zainstalowana pod wanną. Dysz może być kilka lub kilkanaście, a ich rodzaj i rozmieszczenie zależą od stopnia zaawansowania urządzenia. Za pomocą regulatora – manualnego albo elektronicznego – można zwiększać lub zmniejszać siłę masażu. W niektórych dyszach jest możliwość indywidualnego, ręcznego ustawiania siły i kierunku strumienia wody.

 

Masaż powietrzny. Zwany inaczej perełkowym, polega na wtłaczaniu przez dmuchawę powietrza do wanny napełnionej wodą. Tworzące się dzięki temu drobne pęcherzyki powietrza delikatnie masują skórę. Powietrze może być doprowadzane do wanny na dwa sposoby:
  • przez połączone ze sobą rurki – do dysz powietrznych w dnie wanny. W wannie zwykle instaluje się od 4 do 18 takich dysz;
  • do komory powietrznej pod dnem wanny (ma ona podwójne dno), a stamtąd rozchodzi się przez małe otworki w dnie wanny. Liczba otworków zawiera się w granicach między 60 a 140.
W zależności od modelu, wanny z masażem powietrznym mają dmuchawę z podgrzewaczem powietrza, regulacją natężenia nadmuchu oraz z możliwością ustawienia masażu pulsacyjnego.

 

Powietrze ozonowane. Bardziej zaawansowane technologicznie systemy masażu powietrznego wyposażone są w ozonator, który zwiększa efektywność masażu perełkowego przez ozonowanie powietrza. Ozonowane powietrze pomaga w leczeniu żylaków, chorób skóry, a także w usuwaniu rozstępów, cellulitu i zmarszczek. Dotlenia skórę, poprawia jej koloryt oraz wspomaga pracę układu krążenia. Ma także działanie bakteriobójcze, co w praktyce oznacza łatwe utrzymanie wanny z hydromasażem i jej urządzeń w czystości.

 

Fale ultradźwiękowe. Masaż falami ultradźwiękowymi umożliwiają specjalne dysze wodne z ich emiterami. Fale te wnikają głęboko do warstw podskórnych ciała i powodują kurczenie się oraz rozszerzanie komórek, przez co rozgrzewają tkanki, poprawiają ich ukrwienie i elastyczność skóry. Dysze mogą być nieruchome lub wirujące – do głębokiego masowania ciała strumieniem śrubowym (doskonałe do masowania karku). Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu.

 

Uwaga! Kiedy kupuje się wannę, warto zwrócić uwagę na liczbę i rozmieszczenie dysz: powinny być zainstalowane w takich miejscach, by wypływający z nich strumień wody masował kręgosłup, plecy, kark oraz nogi. Im dysz jest więcej, tym lepiej.

 

Agnieszka Kołogrecka, Olimpia Wolf

Pełna wersja artykułu: Wodna przyjemność

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje