Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2008
Łazienkowe wy(prze)obrażenia
Pierwszy krok – wybierz przybory sanitarne i materiały na ściany i podłogę. Drugi – narysuj łazienkę w skali. Trzeci – wytnij z papieru kształty przyborów sanitarnych i rozmieść je na planie. Jeśli zrobisz to dobrze, łazienka będzie wygodna i funkcjonalna. Potem wybierz wykonawcę i przedstaw mu swoje czekiwania. Końcowy efekt? Piękna łazienka.
Łazienka
 (fot. Ceramika Paradyż)

Remont łazienki? Ale jaka ma być? Kolorowa, wystylizowana, a może całkiem prosta, klasyczna, bez dekoracji i zbędnych dodatków? Najpierw warto wszystko dokładnie zaplanować: wybrać styl i do niego dopasować dodatki.

 

Jeśli trzeba zainstalować nową umywalkę, wymienić wannę na prysznic czy wstawić bidet, najprawdopodobniej będzie trzeba doprowadzić także nowe rury z ciepłą i zimną wodą, nowe podłączenia do kanalizacji, a nawet system ogrzewania.

Instalacje

Kanalizacyjna

 

Często w czasie remontu okazuje się, że konieczna jest wymiana instalacji kanalizacyjnej, szczególnie tej wykonanej z rur żeliwnych. Instalację z PVC wymienia się rzadko i tylko wtedy, gdy jej dotychczasowy przebieg ogranicza podłączenie nowych przyborów sanitarnych.

 

Przebieg rur. Ustala się go na samym początku, uwzględniając istniejące piony i podejścia. Spadek rur. Powinien być jednakowy na całej długości odcinków poziomych i wynosić 2–3% (2–3 cm na każdy metr). Większy spadek nie jest wskazany, bo wtedy przepływ ścieków będzie wywoływał szumy. Zbyt mały natomiast może utrudniać spływ ścieków, a to sprzyja zatykaniu się instalacji.

 

Odległość sedesu od pionu. Nie może przekraczać trzech metrów.

 

Syfony. Chronią przed napływaniem gazów kanalizacyjnych do pomieszczeń, dlatego powinny być zamontowane między każdym przyborem sanitarnym a rurą odprowadzającą ścieki do kanalizacji. Syfon musi być zawsze wypełniony wodą.

 

Ścianki instalacyjne. Wykonuje się je wtedy, gdy instalacja jest za daleko odsunięta od pionu kanalizacyjnego lub gdy planuje się montaż wiszącej miski ustępowej.

 

Wentylacja. Każdy pion kanalizacyjny powinien być odpowietrzany za pomocą wywiewki lub zaworów napowietrzających.

 

Uwaga! Wielu inwestorów, by zminimalizować koszty modernizacji łazienki, świadomie rezygnuje z montażu wywiewki. Jest to niezgodne z przepisami i wcześniej czy później doprowadzi do wypływu gazów kanalizacyjnych do wnętrza.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełna wersja artykułu: Łazienkowe wy(prze)obrażenia

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje