Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2008
Grzejniki
Płytowe, żeberkowe, konwektorowe czy może ozdobne... Jakie wybrać? Możliwości jest wiele, ale zanim zdecydujemy się na konkretny typ, dowiedzmy się, czym się różnią, do jakich pomieszczeń są zalecane i czy mogą współpracować z naszą instalacją c.o.

Kiedy należy kupić, a kiedy zamontować grzejniki?

Choć ostatecznie grzejniki montuje się po zakończeniu prac wykończeniowych, to powinniśmy je kupić już na etapie prac instalacyjnych, co pozwoli na dokładne ustalenie miejsca ich zamocowania.

W jaki sposób działają grzejniki?

Typowy grzejnik oddaje ciepło przez konwekcję i promieniowanie
 Typowy grzejnik oddaje ciepło przez konwekcję i promieniowanie
Grzejniki przekazują ciepło w wyniku konwekcji albo promieniowania. Konwekcja to inaczej ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejnik ogrzewa otaczające go powietrze i to ciepłe powietrze, jako lżejsze, unosi się, a na jego miejsce napływa od dołu powietrze chłodniejsze.

 

Promieniowanie polega na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych. Grzejnik oddający ciepło na drodze promieniowania ogrzewa nie powietrze, lecz powierzchnie (np. meble, ściany, a także ciała osób, które znajdują się w pomieszczeniu). W wyniku tego w niewielkim stopniu wzrasta również temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdyż część ciepła grzejnika przekazywana jest także przez konwekcję.

 

Typowo konwekcyjnym grzejnikiem jest konwektor, grzejniki płytowe przekazują ciepło zarówno na drodze konwekcji, jak i promieniowania, a ogrzewanie płaszczyznowe jest typowym systemem ogrzewania przez promieniowanie.

Jak dobiera się moc grzejnika?

Dobór mocy grzejnika zależy od zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia oraz parametrów pracy instalacji. Nie ma potrzeby precyzyjnego obliczania mocy grzejnika, bo warunki jego pracy będą ulegać ciągłym zmianom, a w każdym pomieszczeniu funkcjonować będą dodatkowe źródła ciepła, takie jak np. oświetlenie. Ponadto moc grzejników określa się dla ekstremalnie niskiej temperatury zewnętrznej (–20°C), która występują rzadko, a jeśli nawet, to przez krótki czas.

 

Wystarczające jest więc przyjęcie wskaźnikowej mocy grzejników, która w domach ocieplonych wynosi 50–70 W/m2. Moc taką powinien uzyskiwać grzejnik przy nominalnych parametrach pracy instalacji np. 70/50/20 i jeśli są one inne, to trzeba ją skorygować współczynnikiem podawanym przez producenta grzejników.

 

Pełna wersja artykułu: Grzejniki
Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny