Płytowe, żeberkowe, konwektorowe czy może ozdobne... Jakie wybrać? Możliwości jest wiele, ale zanim zdecydujemy się na konkretny typ, dowiedzmy się, czym się różnią, do jakich pomieszczeń są zalecane i czy mogą współpracować z naszą instalacją c.o.
Kiedy należy kupić, a kiedy zamontować grzejniki?
Choć ostatecznie grzejniki montuje się po zakończeniu prac wykończeniowych, to powinniśmy je kupić już na etapie prac instalacyjnych, co pozwoli na dokładne ustalenie miejsca ich zamocowania.
W jaki sposób działają grzejniki?
Typowy grzejnik oddaje ciepło przez konwekcję i promieniowanie
Grzejniki przekazują ciepło w wyniku konwekcji albo promieniowania. Konwekcja to inaczej ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejnik ogrzewa otaczające go powietrze i to ciepłe powietrze, jako lżejsze, unosi się, a na jego miejsce napływa od dołu powietrze chłodniejsze.
Promieniowanie polega na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych. Grzejnik oddający ciepło na drodze promieniowania ogrzewa nie powietrze, lecz powierzchnie (np. meble, ściany, a także ciała osób, które znajdują się w pomieszczeniu). W wyniku tego w niewielkim stopniu wzrasta również temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdyż część ciepła grzejnika przekazywana jest także przez konwekcję.
Typowo konwekcyjnym grzejnikiem jest konwektor, grzejniki płytowe przekazują ciepło zarówno na drodze konwekcji, jak i promieniowania, a ogrzewanie płaszczyznowe jest typowym systemem ogrzewania przez promieniowanie.
Jak dobiera się moc grzejnika?
Dobór mocy grzejnika zależy od zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia oraz parametrów pracy instalacji. Nie ma potrzeby precyzyjnego obliczania mocy grzejnika, bo warunki jego pracy będą ulegać ciągłym zmianom, a w każdym pomieszczeniu funkcjonować będą dodatkowe źródła ciepła, takie jak np. oświetlenie. Ponadto moc grzejników określa się dla ekstremalnie niskiej temperatury zewnętrznej (–20°C), która występują rzadko, a jeśli nawet, to przez krótki czas.
Wystarczające jest więc przyjęcie wskaźnikowej mocy grzejników, która w domach ocieplonych wynosi 50–70 W/m2. Moc taką powinien uzyskiwać grzejnik przy nominalnych parametrach pracy instalacji np. 70/50/20 i jeśli są one inne, to trzeba ją skorygować współczynnikiem podawanym przez producenta grzejników.