Izolacje termiczne i akustyczne

Izolacje termiczne i akustyczne
Przykład dość taniej i poprawnie zaprojektowanej ściany dwuwarstwowej ocieplonej metodą lekką-mokrą Ściana ocieplona metodą lekką-suchą to idealny sposób ocieplania starych budynków Przykład taniej, efektownej i skutecznej ściany trójwarstwowejPrawie wszystkie przegrody budynku muszą spełniać odpowiednie wymagania pod względem izolacyjności cieplnej i akustycznej. Oczywiście, inne kryteria będą dotyczyły okien, a inne połaci dachowych lub...
Przykład dość taniej i poprawnie zaprojektowanej ściany dwuwarstwowej ocieplonej metodą lekką-mokrą
Ściana ocieplona metodą lekką-suchą to idealny sposób ocieplania starych budynków
Przykład taniej, efektownej i skutecznej ściany trójwarstwowej

Prawie wszystkie przegrody budynku muszą spełniać odpowiednie wymagania pod względem izolacyjności cieplnej i akustycznej. Oczywiście, inne kryteria będą dotyczyły okien, a inne połaci dachowych lub ścian działowych.

Właściwego wyboru typu izolacji dokonuje zazwyczaj architekt, ale w projektach katalogowych (tzw. typowych), często spotykamy kilka wariantów rozwiązań. Warto zatem dowiedzieć się, które są najlepsze, aby mieć przeświadczenie, że podjęliśmy najbardziej korzystną decyzję.

 

Ściany fundamentowe i piwniczne

 

Wszystkie elementy budynku znajdujące się pod powierzchnią gruntu, muszą być bardzo odporne na wilgoć. W przypadku ścian fundamentowych i piwnicznych (zewnętrznych) wskazane jest również zadbanie o ich odpowiednią izolacyjność termiczną. Izolacyjnością akustyczną można się tu nie przejmować, ponieważ otaczający przegrodę grunt jest wystarczająco dobrym izolatorem dźwięków, podobnie jak duża masa ścian nośnych budynku. Poza tym, w piwnicy rzadko znajdują się pomieszczenia mieszkalne. Wyjątkiem są piwnice wyniesione ponad poziom terenu (czasami nawet na pełną wysokość kondygnacji), ale wtedy są to już ściany zewnętrzne, a nie właściwe ściany piwniczne.

 

Materiałami godnymi polecenia do izolacji termicznej ścian podziemnych są polistyren ekstrudowany i ekspandowany (czyli styropian) oraz pianka poliuretanowa. Są stosunkowo twarde, odporne na wilgoć i charakteryzują się dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła – λ = 0,027-0,045 W/(mK), co oznacza, że grubość warstwy potrzebnej do spełnienia wymagań normy cieplnej izolacji może wynosić zaledwie 8-12 cm. Jednak w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się najczęściej styropian, ponieważ jest materiałem najtańszym.

 

Płyty styropianu o gęstości co najmniej 20 kg/m3 są wystarczająco odporne na ściskanie (przy dużych obciążeniach) i odporne na uszkodzenia, na które są narażone podczas zasypywania wykopów. Warto przy tym stosować wyroby o frezowanych krawędziach (na zakład lub pióro i wpust), ponieważ znacznie ułatwia to i przyspiesza pracę, a także wpływa na lepszą jakość izolacji – brak mostków termicznych. Powinno się także używać wyrobów o małej nasiąkliwości – na poziomie 0,2-0,4%. Dla porównania, chłonność standardowego styropianu zanurzonego w wodzie, po upływie 24 godzin wynosi około 1,5 % w stosunku objętościowym. W wielu przypadkach, dużym ułatwieniem mogą być płyty z papą asfaltową. Przyklejona fabrycznie izolacja bitumiczna, wystająca z dwóch stron poza styropian, umożliwia wykonanie szczelnego zakładu. Dzięki temu, w łatwy sposób można układać kolejne warstwy izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej.

 

Podczas układania płyt styropianowych należy bardzo uważać, aby nie doszło do ich przypadkowego kontaktu ze smołą, wszystkimi lepikami smołowymi, benzyną, olejem silnikowym, parafinowym czy rozpuszczalnikami organicznymi, takimi jak aceton, terpentyna, benzen i ksylen. Nawet w obecności oparów tych związków chemicznych (nie dotyczy to pianki poliuretanowej) styropian po prostu zanika.

 

Ściany zewnętrzne

 

W domach jednorodzinnych ściany zewnętrzne pełnią wiele funkcji. Zwykle są to ściany nośne, zatem powinny być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Muszą być także ciepłe – czego z kolei nie zapewnia większość materiałów nośnych. Jeżeli budynek ma stanąć w „głośnym” otoczeniu, na pewno jego ściany zewnętrzne powinny mieć bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, często większą, niż wynikałoby to z tzw. prawa masy, czyli ciężaru zastosowanych materiałów (ściany masywne o dobrej izolacyjności na dźwięki powietrzne powinny ważyć co najmniej 300 kg/m2). Poza tym, powinny być estetyczne oraz trwałe, a wielu inwestorów chciałoby także, żeby były paroprzepuszczalne, tanie i jak najcieńsze, bo wtedy zwiększa się powierzchnia użytkowa domu. Tak złożone wymagania powodują, że właściwie nie ma jednego idealnego materiału, z którego można wybudować ściany zewnętrzne domu. Potrzebny jest zatem kompromis. Ściana drewnianego domu szkieletowego może mieć na przykład grubość tylko 20-25 cm (w zależności od wykończenia) i będzie wykazywała dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną dzięki warstwie wełny mineralnej lub włókien celulozy grubości co najmniej 10 cm.

 

Ściany jednowarstwowe – wykonuje się zwykle z materiałów bardzo lekkich (250-400 kg/m3), takich jak pustaki z keramzytobetonu ze szczelinami wypełnionymi styropianem czy bloczki z betonu komórkowego. Przy ścianie grubości 36 cm, nawet z obustronnym otynkowaniem, masa powierzchniowa przegrody wyniesie zaledwie 150-210 kg/m2. Pod względem akustycznym taki rodzaj ścian to dobry wybór, ale dla domów budowanych w stosunkowo cichej okolicy (wskaźnik izolacyjności akustycznej RA2R<40 dB). Natomiast, pod względem izolacyjności termicznej, ściany z pustaków wypełnionych styropianem chyba długo jeszcze pozostaną liderem (można uzyskać współczynnik przenikania ciepła U=0,19 W/(m2K), a z betonu komórkowego U=0,25-0,30 W/(m2K)).

 

Należy jednak pamiętać, że dobre parametry cieplne ścian bardzo łatwo zniweczyć przez złe wykonawstwo. Technologie te są bowiem bardzo wrażliwe na błędy, zwłaszcza te popełniane przy elementach wzmacniających, jak nadproża i wieńce.

 

Ściany jednowarstwowe z cięższych odmian betonu komórkowego, pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych mają lepsze właściwości akustyczne, ale gorsze termiczne (U=0,30-0,50 W/(m2K)). Dla niektórych inwestorów bywa to jednak kryterium decydującym pomimo, iż grubość przegród może dochodzić nawet do 50 cm.

 

Ściany dwuwarstwowe – to rozwiązanie, w którym, dzięki oddzieleniu funkcji nośnej od izolacyjnej, uzyskuje się bardzo dobre parametry cieplne przegrody – niezależnie od metody wykonania. Zastosowanie warstwy styropianu lub wełny mineralnej grubości 12-18 cm powoduje, że niezależnie od rodzaju ściany nośnej, współczynnik U = 0,15-0,30 W/(m2K). Jednak ze względu na izolacyjność akustyczną, sposób realizacji ściany i rodzaj zastosowanych materiałów mają bardzo duże znaczenie.

 

Należy pamiętać, że metoda lekka-mokra (z użyciem styropianu) zwykle powoduje pogorszenie właściwości akustycznych przegrody nawet o kilka decybeli. W takim przypadku ścianę nośną grubości przynajmniej 25 cm warto wykonywać z materiałów o dużej masie (beton, cegła pełna lub wapienno-piaskowa, czyli silikatowa). Wtedy, nawet po obłożeniu jej styropianem, wskaźnik izolacyjności akustycznej pozostanie na dość wysokim poziomie (RA2R>45 dB). Ze względów akustycznych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest metoda lekka-sucha, w której materiałem izolacyjnym jest półtwarda wełna mineralna lub szklana (o gęstości 80-120 kg/m3), układana pomiędzy listwami rusztu nośnego. Można stosować ewentualnie włókna celulozy, choć prace musimy zlecić firmie specjalistycznej. Włóknista struktura materiału powoduje znaczną poprawę izolacyjności przegrody, niezależnie od tego, z jak lekkich materiałów będzie wykonana warstwa nośna.

 

Ściany trójwarstwowe – to najlepsze rozwiązanie zarówno pod względem termicznym jak i akustycznym. Zastosowanie warstwy wełny mineralnej grubości 12-15 cm, szczeliny wentylacyjnej o szerokości 3 cm oraz dwóch dość masywnych ścian powoduje, że w każdym przypadku przegrody te mają wskaźnik izolacyjności akustycznej RA2R>48 dB, zaś współczynnik przenikania ciepła U = 0,20-0,30 W/(m2K). Szczeliny wentylacyjnej nie trzeba wykonywać, gdy zastosujemy izolację z włókien celulozy.

 

Grubość ściany trójwarstwowej wynosi 40-55 cm. Koszt wykonania takich ścian rzeczywiście będzie wyższy, ale tylko przy zastosowaniu elewacji klinkierowych lub kamiennych. Użycie cegieł wapienno-piaskowych, licowych lub zwykłego tynku (np. kolorowego) sprawi, że ich koszt będzie porównywalny z wieloma ścianami jedno- i dwuwarstwowymi.

Tadeusz Lipski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Izolacje termiczne i akustyczne
Pozostałe artykuły z tego numeru
Kryształowo czysta kranówka?
Filtry mogą uzdatniać wodę wchodzącą do budynku oraz doprowadzoną do poszczególnych urządzeńWoda jak z górskiego potoku, to nierealne marzenie. Jednak powinniśmy zadbać o to, aby była zdrowa i jak najczystsza. Wiele substancji znajdujących się w wodzie pitnej może powodować różnorodne reakcje alergiczne. Zdrową i czystą wodę uzyskamy, stosując odpowiednie filtry i...
Kryształowo czysta kranówka?
Czym ogrzać dom?
Nowoczesny kocioł gazowy może być zamontowany w pomieszczeniu mieszkalnym (fot. Ulrich) Gaz płynny magazynujemy na dworze w takich zbiornikach (fot. Shell Gas)Pytanie Czytelnika Droga redakcjo! Za chwilę stanę się dumnym posiadaczem własnego domu. Zanim jednak się wprowadzę, muszę wykonać kilka przeróbek. Między innymi czeka mnie wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania. Na...
Czym ogrzać dom?
Osuszanie ścian
Plamy wilgoci na styku podłogi i ściany świadczą o konieczności podjęcia robót remontowych Układanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej metodą podcinania murów na przykładzie ściany piwnicznej Zasada działania metod iniekcyjnych przy uszczelnianiu ścian piwnicznychZawilgocone ściany zewnętrzne to zmora wielu starych, a czasami i nowych budynków. Ich skuteczne osuszenie i zaizolowanie leży więc w interesie...
Osuszanie ścian
Wymiana okien i drzwi
Osadzając okna i drzwi trzeba zostawić określony luz Dobrej jakości okno to nie tylko mocna rama, ale też szyba, która nie zniekształca obrazu (fot. MS więcej niż OKNA)Od starych okien wieje? Znudziły Ci się niemodne już drzwi? Decyzja jest oczywista: wymieniamy. Najtrudniej jest wybrać odpowiedni wyrób, bo sama wymiana nie jest...
Wymiana okien i drzwi
Pompy ciepła
Tak wygląda pompa ciepła (fot. Viessmann)Niektórzy mogą dopatrywać się bardzo skomplikowanego działania ogrzewania pompą ciepła. A tu trzeba potraktować dosłownie ów mechanizm – pompa ciepła, bo pobiera z wnętrza ziemi ciepło i dostarcza je do instalacji grzewczej domu. Wychodzi tanio w eksploatacji, a inwestycja wcale nie musi być tak droga,...
Pompy ciepła
Pozwolenie na budowę
Wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana (w skrajnych przypadkach karana przymusową rozbiórką obiektu). Co można zmienić w projekcie katalogowym? Bez pisemnej zgody autora dokumentacji katalogowej możliwe...
Pozwolenie na budowę
Wybór projektu
Na które strony świata powinny być skierowane okna poszczególnych pomieszczeń? Kuchnia – najlepiej, żeby okno było skierowane na północ lub wschód. W kuchni zazwyczaj jest cieplej niż w pozostałej części domu i nie musi być ona dodatkowo ogrzewana przez słońce. Poza tym wskazane jest, żeby z kuchni widoczne było wejście na posesję i miejsce zabaw...
Wybór projektu
Budowa domu do stanu "zero"
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze zbrojenia? Zbrojenie ław fundamentowych powinno się składać z 4 prętów średnicy 12 mm, połączonych strzemionami średnicy 4,5-6 mm. Pręty tworzą szkielet przestrzenny ustawiony w osi ławy fundamentowej lub bezpośrednio pod ścianą nośną. Pręty i strzemiona muszą być sztywno połączone drutem wiązałkowym, przez spawanie lub zgrzewanie....
Budowa domu do stanu "zero"
Dom na kredyt
Raty stałe czy malejące? Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Czy stać mnie na private banking? Te pytania często zadaje sobie inwestor szukający pieniędzy na budowę domu. Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Indywidualny inwestor może zaciągnąć kredyt zarówno w złotówkach, jak i walucie obcej – najczęściej w dolarach amerykańskich (USD), euro...
Dom na kredyt
Kurz znika w domu alergika
Nie trzeba bardzo skomplikowanych instalacji w ścianach i wielu gniazd ssących, żeby centralny odkurzacz okazał się niezwykle wszechstronnym i pożytecznym urządzeniem. Na rysunku czerwonym kolorem oznaczono przebieg rur w ścianach i stropach (rys. wg Husky) Końcówki są tak skonstruowane, że można nimi wyczyścić każdą powierzchnię (fot. Klimawent)Kurz jest wrogiem alergików, można...
Kurz znika w domu alergika
Rozjaśniają mrok
Ażurowe klosze lamp tworzą interesujące efekty świetlne (fot. Galeria Ruffles) Alabastrowa kolumna i taka sama lampka z podświetlonym korpusem to bardzo elegancki detal (fot. Ramko)Lampy, zastępując światło słoneczne, przede wszystkim pozwalają przedłużyć czas naszej aktywności. Ponadto są ważnym elementem wystroju wnętrza, a ich umiejętne wykorzystanie pozwala budować nastrój. Wyposażanie domu w lampy...
Rozjaśniają mrok
ABC
Alergia jest nadmierną reakcją obronną organizmu na daną substancję - alergen. Uczulić się (stać się alergikiem) można na prawie wszystko. Dotychczas rozpoznano już kilka tysięcy najczęstszych alergenów. Czy mnie to dotyczy? Niestety tak. Na początku XX wieku, w krajach Europy Zachodniej alergików było mniej niż 1 promil. W latach 70. odsetek ten...
ABC
ABC
Alergia jest nadmierną reakcją obronną organizmu na daną substancję - alergen. Uczulić się (stać się alergikiem) można na prawie wszystko. Dotychczas rozpoznano już kilka tysięcy najczęstszych alergenów. Czy mnie to dotyczy? Niestety tak. Na początku XX wieku, w krajach Europy Zachodniej alergików było mniej niż 1 promil. W latach 70. odsetek ten...
ABC
I czuć, i widać
Czasami rozmiar zawilgocenia i wywołane nim spustoszenie widoczne są dopiero po zrobieniu „odkrywki” (fot. Deitermann) Przy sporadycznie zaparowanych oknach nie ma co wpadać w panikę, ale taka ilość wykraplającej się na szybie pary wodnej świadczy już o problemie z wilgocią (fot. Stowarzyszenie Polska Wentylacja)Tak jak wilgoć jest wszechobecna w powietrzu, tak...
I czuć, i widać
Sucho nad głową
Układ izolacji w dachu Bryty folii paroszczelnej muszą być szczelnie połączone (fot. Dorken Delta Folie)Zdrowy dom musi być suchy. I nie chodzi tu tylko o ściany czy fundamenty. Bardzo ważna jest taka izolacja dachu, aby nie przedostawała się do wnętrza woda opadowa, a "produkowana" w każdym gospodarstwie domowym para wodna mogła...
Sucho nad głową
Zdrowe ciepło
Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od rodzaju ogrzewania Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego (fot. Kisan)Jeszcze niedawno nie było problemu, bo nie było alternatywy. Ale sposób ogrzewania domu może przyczynić się do polepszenia warunków życia alergika – we własnym domu mamy na to wpływ. Sposób ogrzewania jest o tyle istotny dla alergika, że...
Zdrowe ciepło
Z filtrem na straży
Schemat przykładowej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli z zastosowaniem rekuperatora (rys. Lindab) Schemat działania rekuperatoraPowietrze, którym oddychają alergicy jest zanieczyszczone wieloma alergenami. Niewiele można na to poradzić – jedynie blokować objawy alergii. Jednak we własnym domu odpowiednio dbając o jakość powietrza możemy sobie zapewnić prawie komfortowe warunki. Różne aspekty takiego komfortu...
Z filtrem na straży
Powinno być gładko
Alergik nawet w prosto urządzonym wnętrzu, dzięki kolorystyce ścian, oświetleniu i umiejętnie dobranej podłodze może osiągnąć niezwykłe efekty aranżacyjne (fot. Kronopol) Na ściany najlepsze są wodorozcieńczalne farby akrylowe. Dają trwałą powłokę, która nadaje się do mycia i bez problemu utrzymamy w czystości nawet ścianę szczególnie narażoną na zabrudzenia (fot. Filius)Słyszy się...
Powinno być gładko
Ogrodzenie na 11 sposobów
Każdy właściciel domu ogradza swoją posesję. Zaznacza granice własności a niekiedy chce się popisać przed sąsiadami zasobnością portfela. Ładne ogrodzenie jednak wcale nie musi być drogie, liczy się bowiem przede wszystkim pomysł. Jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie nie było takie samo, jak płot sąsiadów, możemy połączyć gotowe elementy - przęsła...
Ogrodzenie na 11 sposobów
Czym pokryć dach?
Pytanie Czytelnika Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Na razie więc mam jeszcze czas na przemyślenia. Zastanawiam się nad rodzajem pokrycia dachu. Wprawdzie więźba została zaprojektowana do dachówek, ale znajomi namawiają mnie na blachodachówki, ponieważ są tańsze i, podobno, w związku z tym tańsza może być więźba. Porównywalne w kosztach powinny...
Czym pokryć dach?
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz