Kurz znika w domu alergika

Kurz znika w domu alergika

Nie trzeba bardzo skomplikowanych instalacji w ścianach i wielu gniazd ssących, żeby centralny odkurzacz okazał się niezwykle wszechstronnym i pożytecznym urządzeniem. Na rysunku czerwonym kolorem oznaczono przebieg rur w ścianach i stropach (rys. wg Husky) Końcówki są tak skonstruowane, że można nimi wyczyścić każdą powierzchnię (fot. Klimawent)Kurz jest wrogiem alergików, można...

Nie trzeba bardzo skomplikowanych instalacji w ścianach i wielu gniazd ssących, żeby centralny odkurzacz okazał się niezwykle wszechstronnym i pożytecznym urządzeniem. Na rysunku czerwonym kolorem oznaczono przebieg rur w ścianach i stropach (rys. wg Husky)
Końcówki są tak skonstruowane, że można nimi wyczyścić każdą powierzchnię (fot. Klimawent)

Kurz jest wrogiem alergików, można w nim bowiem znaleźć "odpadki" z całego domu, które są znakomitym pożywieniem dla roztoczy.

 

Odkurzanie jest coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Za oczekiwaniami użytkowników idą rozwiązania techniczne. Dotyczy to modeli tradycyjnych odkurzaczy, jak i instalacji centralnego odkurzania. Ponieważ to drugie rozwiązanie należy również do zagadnień budowlanych, przyjrzyjmy się, na czym ono polega.

 

Centralny odkurzacz

 

Albo inaczej - instalacja centralnego odkurzania. Brzmi poważnie, ale to nic innego, jak odkurzacz różniący się od tradycyjnego tym, że jest zamontowany w domu gdzieś na stałe. Nie potrzebujemy ciągnąć za sobą całego urządzenia. Mamy bowiem do czynienia z rurami ukrytymi w ścianach, a odkurzanie pomieszczeń umożliwia kilkumetrowy, lekki wąż ssący, wtykany do gniazd umieszczonych w ścianach. Odkurzacz w tym przypadku nazywany jest jednostką centralną. Ma ona, oczywiście, trochę inne rozwiązania techniczne, jest bardziej zaawansowana i mocniejsza od tradycyjnego odkurzacza, chociaż może niewiele różnić się od niego gabarytami.

 

Dlaczego centralny odkurzacz jest polecany do domu alergika? Otóż powietrze zasysane przez jednostkę centralną wyrzucane jest rurą wylotową poza budynek, a więc raz na zawsze pozbywamy się wraz z nim roztoczy i innych mikrobów. Trzeba podkreślić właśnie tę różnicę w stosunku do odkurzania tradycyjnym sprzętem. Chociaż producenci wyposażają je w coraz nowocześniejsze filtry, pozostaje faktem, że wydmuchują one powietrze w odkurzanym pomieszczeniu. Wraz z nim rozpylają się drobiny brudu, które przeniknęły przez filtr.

 

Centralny odkurzacz ma jeszcze kilka zalet. Odkurzaniu nie towarzyszy warkot urządzenia (jednostkę centralną umieszcza się zazwyczaj poza częścią mieszkalną, np. w garażu, piwnicy, na strychu, w pomieszczeniu gospodarczym), a szum zasysanego powietrza jest na tyle cichy, że nie przeszkadza nawet w słuchaniu niezbyt głośno nastawionego radia. Nie trzeba też taszczyć ciężkiego urządzenia po schodach, żeby wysprzątać piętrowy dom. Wymienne końcówki do węża ssącego są tak konstruowane, by umożliwić odkurzanie każdej, nawet nietypowej powierzchni. Zbiornik na śmieci można opróżniać co kilka miesięcy, choć warto robić to częściej.

 

Szczegóły przedsięwzięcia

 

Jednostkę centralną montuje się poza częścią mieszkalną, by praca silnika była niesłyszalna. Urządzenie można zawiesić na ścianie, na takiej wysokości, by wygodnie opróżniać zbiornik z kurzu. Wylot rury transportującej oczyszczone powietrze poza budynek powinien znajdować się maksimum 6 m od jednostki centralnej (większa odległość zmniejszy efektywność wyrzutu). Od jednostki centralnej są rozprowadzane instalacyjne przewody ssące. Rury prowadzi się w ścianach, dlatego najlepiej uwzględnić to w projekcie domu. Oczywiście, centralny odkurzacz można zainstalować w domu już zamieszkałym, ale wiąże się to z kuciem ścian. Koszty też będą większe od wykonania takiej instalacji w trakcie budowy.

 

Przewody ssące instalowane w ścianach domów jednorodzinnych mają zazwyczaj średnicę 2 cali (ok. 52 mm) i wykonane są z tworzywa sztucznego. Wraz z nimi prowadzi się kable elektryczne, by z dowolnego miejsca móc sterować pracą odkurzacza. Przewody można poprowadzić od jednostki centralnej do każdego gniazda lub łączyć je równolegle - od gniazda do gniazda. Gniazda są zasilane napięciem o wartości 12 lub 24 V.

 

Rury łączy się na długości poprzez klejenie, a rozgałęzienia, łagodnie i łukowo, wykonuje się ze specjalnie wyprofilowanych kształtek. W tej instalacji powietrze, pędzące z prędkością 100 km/h, powinno napotykać na jak najmniejszy opór. Warto jeszcze dodać, że wewnętrzne ścianki przewodów ssących często są pokryte środkiem uniemożliwiającym przyleganie kurzu.

 

Rurę wieńczy w ścianie eleganckie gniazdo. Włożony do niego wąż ssący automatycznie uruchamia odkurzacz. Są też rozwiązania, w których pracą odkurzacza sterujemy z rączki węża. Węże są długie, dlatego nie ma potrzeby prowadzić przewodów do każdego pomieszczenia - wystarczy umieścić gniazda w strategicznych punktach, z których łatwo wysprzątamy określone partie domu. Najlepiej wyprowadzać gniazda blisko futryn (i nisko nad podłogą) w przedpokojach. Duże pomieszczenia powinny mieć własne gniazda. W kuchni, gdzie na ziemię spada najwięcej okruchów i innych małych odpadków, przyda się gniazdo nazywane automatyczną szufelką - poziomy otwór znajdujący się tuż przy podłodze, którego działanie uruchamia się oddzielnym przyciskiem.

 

Względy zdrowotne trudno kłaść na szali obok kosztów takiej inwestycji. Wiadomo, że instalacja trochę kosztuje, ale w ogólnym budżecie budowy domu (lub w skali rocznych wydatków na zdrowie) nie będą to aż tak wielkie koszty. A gdy rozłożymy je na etapy...

 

Instalację centralnego odkurzacza można realizować stopniowo. W trakcie budowy przeprowadzamy tylko rury w ścianach (ok. 1/5 kosztów całego przedsięwzięcia). Następnym krokiem jest kupienie jednostki centralnej z podstawowym osprzętem - będzie to wydatek kilku tysięcy złotych - największy do poniesienia jednorazowo. Z czasem dokupimy różne końcówki i specjalne separatory, które rozszerzą funkcjonalność naszego odkurzacza.

W tym odkurzaczu zamontowany jest rewelacyjny filtr HEPA i jak widać nie ma on wpływu na wielkość urządzenia (fot. Dyson, AGED)

Odkurzacz (nie)tradycyjny

 

Skuteczną walkę z roztoczami podejmiemy dzięki tradycyjnym odkurzaczom wyposażonym w wodne filtry, agregaty parowe oraz w funkcje piorące, i są już raczej bliższe zaletom odkurzacza centralnego niż podobne do swojego pierwowzoru.

 

Odkurzacz z filtrem wodnym - w urządzeniach tych zbiornik ze śmieciami zraszany jest wodną mgiełką. Woda nie tylko wiąże kurz w odkurzaczu, dzięki czemu minimalizowana jest jego ilość w wyrzucanym powietrzu, ale również powietrze w pomieszczeniu jest nawilżane oraz ujemnie jonizowane.

 

Wymyślenie filtrów HEPA (High Efficiency Particulate Arresting) jest dla odkurzaczy nieocenione. Ich skuteczność filtracji sięga nawet 99%. Wchłaniają z powietrza cząstki o średnicy od 0,01 mikrona, może również pochłaniać gazy i opary. Niektóre odkurzacze wyposażone są w worki na kurz z aktywnym węglem, co poszerza ich funkcje absorpcyjne, z likwidacją przykrych zapachów włącznie.

 

Odkurzacze piorące z filtrem też mają wysoką skuteczność w usuwaniu kurzu (97-99%). Ich praca przebiega etapami. Najpierw maszyna pracuje na sucho. Jest to etap trzepania, podczas którego (do 4000 razy na minutę!) powietrze jest silnie wdmuchiwane w czyszczoną powierzchnię i natychmiast zasysane z powrotem. Chodzi tu o wywołanie wibracji materiału, które spowodują wytrącenie cząsteczek brudu. Podczas tego "suchego" etapu usuniemy tylko luźne cząstki brudu - te na stałe związane z powierzchnią (lepkie osady tłuszczu, dymu, olejów itd.) zostaną potraktowane ostrzej w trakcie etapu "mokrego". Podczas tzw. szamponowania (często detergentami), na czyszczone powierzchnie zostanie nałożona warstwa aktywnej piany z równoczesnym jej wczesywaniem w materiał. Urządzenie błyskawicznie zbiera brudną pianę i nie ma się wrażenia, że pozostają po niej mokre miejsca.

 

Podobna jest zasada działania odkurzacza wyposażonego w agregat parowy. Jednak efekt osiągamy w inny sposób. Agregat wytwarza parę, która pod wysokim ciśnieniem kierowana jest na (a raczej w) oczyszczane powierzchnie. Para rozpuszcza, a aparat wciąga zanieczyszczenia pochodzenia organicznego i nieorganicznego, ponadto dezynfekuje, zabija roztocza oraz zarodki pleśni. Para nie zawiera żadnych środków czyszczących, zatem nawilżone nią przy okazji pomieszczenie będzie wyjątkowo przyjazne alergikowi. Końcówki przewidziane do takich urządzeń umożliwią wysprzątanie każdej powierzchni z zakątkami włącznie, znajdziemy też coś do oczyszczenia rur i grzejników.

 

Na koniec warto dodać, że dobrej marki odkurzacze (nie)tradycyjne to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy (nawet 7000) złotych - najdroższe są modele piorące i z agregatami na parę. Jednostki centralne do odkurzaczy to też kilka tysięcy złotych. Instalacja to 1/5 całkowitych kosztów przedsięwzięcia. Nikogo nie będziemy tu przekonywać o "wyższości świąt jednych nad drugimi". Polecamy natomiast analizę wad i zalet oraz całkowitych kosztów każdej z tych możliwości. Do kalkulacji zabraknie tylko ceny zdrowia, ale ono jest na szczęście bezcenne...

opracowanie: Monika Czechowska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kryształowo czysta kranówka?
Filtry mogą uzdatniać wodę wchodzącą do budynku oraz doprowadzoną do poszczególnych urządzeńWoda jak z górskiego potoku, to nierealne marzenie. Jednak powinniśmy zadbać o to, aby była zdrowa i jak najczystsza. Wiele substancji znajdujących się w wodzie pitnej może powodować różnorodne reakcje alergiczne. Zdrową i czystą wodę uzyskamy, stosując odpowiednie filtry i...
Kryształowo czysta kranówka?
Czym ogrzać dom?
Nowoczesny kocioł gazowy może być zamontowany w pomieszczeniu mieszkalnym (fot. Ulrich) Gaz płynny magazynujemy na dworze w takich zbiornikach (fot. Shell Gas)Pytanie Czytelnika Droga redakcjo! Za chwilę stanę się dumnym posiadaczem własnego domu. Zanim jednak się wprowadzę, muszę wykonać kilka przeróbek. Między innymi czeka mnie wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania. Na...
Czym ogrzać dom?
Osuszanie ścian
Plamy wilgoci na styku podłogi i ściany świadczą o konieczności podjęcia robót remontowych Układanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej metodą podcinania murów na przykładzie ściany piwnicznej Zasada działania metod iniekcyjnych przy uszczelnianiu ścian piwnicznychZawilgocone ściany zewnętrzne to zmora wielu starych, a czasami i nowych budynków. Ich skuteczne osuszenie i zaizolowanie leży więc w interesie...
Osuszanie ścian
Wymiana okien i drzwi
Osadzając okna i drzwi trzeba zostawić określony luz Dobrej jakości okno to nie tylko mocna rama, ale też szyba, która nie zniekształca obrazu (fot. MS więcej niż OKNA)Od starych okien wieje? Znudziły Ci się niemodne już drzwi? Decyzja jest oczywista: wymieniamy. Najtrudniej jest wybrać odpowiedni wyrób, bo sama wymiana nie jest...
Wymiana okien i drzwi
Pompy ciepła
Tak wygląda pompa ciepła (fot. Viessmann)Niektórzy mogą dopatrywać się bardzo skomplikowanego działania ogrzewania pompą ciepła. A tu trzeba potraktować dosłownie ów mechanizm – pompa ciepła, bo pobiera z wnętrza ziemi ciepło i dostarcza je do instalacji grzewczej domu. Wychodzi tanio w eksploatacji, a inwestycja wcale nie musi być tak droga,...
Pompy ciepła
Pozwolenie na budowę
Wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana (w skrajnych przypadkach karana przymusową rozbiórką obiektu). Co można zmienić w projekcie katalogowym? Bez pisemnej zgody autora dokumentacji katalogowej możliwe...
Pozwolenie na budowę
Wybór projektu
Na które strony świata powinny być skierowane okna poszczególnych pomieszczeń? Kuchnia – najlepiej, żeby okno było skierowane na północ lub wschód. W kuchni zazwyczaj jest cieplej niż w pozostałej części domu i nie musi być ona dodatkowo ogrzewana przez słońce. Poza tym wskazane jest, żeby z kuchni widoczne było wejście na posesję i miejsce zabaw...
Wybór projektu
Budowa domu do stanu "zero"
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze zbrojenia? Zbrojenie ław fundamentowych powinno się składać z 4 prętów średnicy 12 mm, połączonych strzemionami średnicy 4,5-6 mm. Pręty tworzą szkielet przestrzenny ustawiony w osi ławy fundamentowej lub bezpośrednio pod ścianą nośną. Pręty i strzemiona muszą być sztywno połączone drutem wiązałkowym, przez spawanie lub zgrzewanie....
Budowa domu do stanu "zero"
Dom na kredyt
Raty stałe czy malejące? Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Czy stać mnie na private banking? Te pytania często zadaje sobie inwestor szukający pieniędzy na budowę domu. Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Indywidualny inwestor może zaciągnąć kredyt zarówno w złotówkach, jak i walucie obcej – najczęściej w dolarach amerykańskich (USD), euro...
Dom na kredyt
Rozjaśniają mrok
Ażurowe klosze lamp tworzą interesujące efekty świetlne (fot. Galeria Ruffles) Alabastrowa kolumna i taka sama lampka z podświetlonym korpusem to bardzo elegancki detal (fot. Ramko)Lampy, zastępując światło słoneczne, przede wszystkim pozwalają przedłużyć czas naszej aktywności. Ponadto są ważnym elementem wystroju wnętrza, a ich umiejętne wykorzystanie pozwala budować nastrój. Wyposażanie domu w lampy...
Rozjaśniają mrok
ABC
Alergia jest nadmierną reakcją obronną organizmu na daną substancję - alergen. Uczulić się (stać się alergikiem) można na prawie wszystko. Dotychczas rozpoznano już kilka tysięcy najczęstszych alergenów. Czy mnie to dotyczy? Niestety tak. Na początku XX wieku, w krajach Europy Zachodniej alergików było mniej niż 1 promil. W latach 70. odsetek ten...
ABC
ABC
Alergia jest nadmierną reakcją obronną organizmu na daną substancję - alergen. Uczulić się (stać się alergikiem) można na prawie wszystko. Dotychczas rozpoznano już kilka tysięcy najczęstszych alergenów. Czy mnie to dotyczy? Niestety tak. Na początku XX wieku, w krajach Europy Zachodniej alergików było mniej niż 1 promil. W latach 70. odsetek ten...
ABC
I czuć, i widać
Czasami rozmiar zawilgocenia i wywołane nim spustoszenie widoczne są dopiero po zrobieniu „odkrywki” (fot. Deitermann) Przy sporadycznie zaparowanych oknach nie ma co wpadać w panikę, ale taka ilość wykraplającej się na szybie pary wodnej świadczy już o problemie z wilgocią (fot. Stowarzyszenie Polska Wentylacja)Tak jak wilgoć jest wszechobecna w powietrzu, tak...
I czuć, i widać
Sucho nad głową
Układ izolacji w dachu Bryty folii paroszczelnej muszą być szczelnie połączone (fot. Dorken Delta Folie)Zdrowy dom musi być suchy. I nie chodzi tu tylko o ściany czy fundamenty. Bardzo ważna jest taka izolacja dachu, aby nie przedostawała się do wnętrza woda opadowa, a "produkowana" w każdym gospodarstwie domowym para wodna mogła...
Sucho nad głową
Zdrowe ciepło
Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od rodzaju ogrzewania Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego (fot. Kisan)Jeszcze niedawno nie było problemu, bo nie było alternatywy. Ale sposób ogrzewania domu może przyczynić się do polepszenia warunków życia alergika – we własnym domu mamy na to wpływ. Sposób ogrzewania jest o tyle istotny dla alergika, że...
Zdrowe ciepło
Z filtrem na straży
Schemat przykładowej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli z zastosowaniem rekuperatora (rys. Lindab) Schemat działania rekuperatoraPowietrze, którym oddychają alergicy jest zanieczyszczone wieloma alergenami. Niewiele można na to poradzić – jedynie blokować objawy alergii. Jednak we własnym domu odpowiednio dbając o jakość powietrza możemy sobie zapewnić prawie komfortowe warunki. Różne aspekty takiego komfortu...
Z filtrem na straży
Powinno być gładko
Alergik nawet w prosto urządzonym wnętrzu, dzięki kolorystyce ścian, oświetleniu i umiejętnie dobranej podłodze może osiągnąć niezwykłe efekty aranżacyjne (fot. Kronopol) Na ściany najlepsze są wodorozcieńczalne farby akrylowe. Dają trwałą powłokę, która nadaje się do mycia i bez problemu utrzymamy w czystości nawet ścianę szczególnie narażoną na zabrudzenia (fot. Filius)Słyszy się...
Powinno być gładko
Izolacje termiczne i akustyczne
Przykład dość taniej i poprawnie zaprojektowanej ściany dwuwarstwowej ocieplonej metodą lekką-mokrą Ściana ocieplona metodą lekką-suchą to idealny sposób ocieplania starych budynków Przykład taniej, efektownej i skutecznej ściany trójwarstwowejPrawie wszystkie przegrody budynku muszą spełniać odpowiednie wymagania pod względem izolacyjności cieplnej i akustycznej. Oczywiście, inne kryteria będą dotyczyły okien, a inne połaci dachowych lub...
Izolacje termiczne i akustyczne
Ogrodzenie na 11 sposobów
Każdy właściciel domu ogradza swoją posesję. Zaznacza granice własności a niekiedy chce się popisać przed sąsiadami zasobnością portfela. Ładne ogrodzenie jednak wcale nie musi być drogie, liczy się bowiem przede wszystkim pomysł. Jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie nie było takie samo, jak płot sąsiadów, możemy połączyć gotowe elementy - przęsła...
Ogrodzenie na 11 sposobów
Czym pokryć dach?
Pytanie Czytelnika Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Na razie więc mam jeszcze czas na przemyślenia. Zastanawiam się nad rodzajem pokrycia dachu. Wprawdzie więźba została zaprojektowana do dachówek, ale znajomi namawiają mnie na blachodachówki, ponieważ są tańsze i, podobno, w związku z tym tańsza może być więźba. Porównywalne w kosztach powinny...
Czym pokryć dach?
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz