Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2006
Z filtrem na straży
Schemat przykładowej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli z zastosowaniem rekuperatora (rys. Lindab) Schemat działania rekuperatoraPowietrze, którym oddychają alergicy jest zanieczyszczone wieloma alergenami. Niewiele można na to poradzić – jedynie blokować objawy alergii. Jednak we własnym domu odpowiednio dbając o jakość powietrza możemy sobie zapewnić prawie komfortowe warunki. Różne aspekty takiego komfortu...
Schemat przykładowej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli z zastosowaniem rekuperatora (rys. Lindab)
Schemat działania rekuperatora

Powietrze, którym oddychają alergicy jest zanieczyszczone wieloma alergenami. Niewiele można na to poradzić – jedynie blokować objawy alergii. Jednak we własnym domu odpowiednio dbając o jakość powietrza możemy sobie zapewnić prawie komfortowe warunki.

Różne aspekty takiego komfortu poruszone w naszym raporcie potwierdzają, że nie nakładami środków finansowych, a bardziej zdroworozsądkowym podejściem do tematu można osiągnąć bardzo dobre efekty.

 

Najważniejsza jest wentylacja. Jest to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Wentylacja jest konieczna, ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu.

 

Na początku musimy zdecydować, które alergeny są dla nas bardziej szkodliwe. Jeśli będą to mikroorganizmy unoszące się w domowym powietrzu, alergik mieszka w okolicy o stosunkowo niewielkim zanieczyszczeniu przemysłowym, zaś w pobliżu nie występują w dużej ilości rośliny, których zarodniki mogą mu zagrażać – wystarczy wówczas zadbać o dobrze działającą wentylację grawitacyjną. Jeżeli jest odwrotnie, lub źle jest w każdym z tych przypadków, wiadomo, że do pomieszczeń mieszkalnych musi zostać doprowadzone powietrze odfiltrowane ze wszelkich zanieczyszczeń. Wówczas problem rozwiąże tylko zastosowanie wentylacji mechanicznej, w postaci central wentylacyjnych, rekuperatorów czy klimatyzacji.

 

Wentylacja grawitacyjna

 

Polega na wykorzystaniu naturalnych zjawisk fizycznych. Dzięki różnicom temperatury oraz gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku – przy wspomaganiu siłą wiatru – świeże powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności w oknach i drzwiach lub przez specjalne nawiewniki, a wydostaje się przez kratki oraz kanały wentylacyjne. Skuteczność takiej wentylacji zatem nie może być stała, gdyż zależy od warunków atmosferycznych. Na jej działanie ma również wpływ rozmieszczenie pomieszczeń w domu, konstrukcja budynku oraz jego otoczenie.

 

Ciepłe powietrze, jako lżejsze, jest wypierane przez zimne. Jeżeli w górnej części pomieszczenia umieścimy kratkę wyciągową z kanałem wyprowadzonym ponad dach, wówczas powietrze napływające przez szczeliny w stolarce budowlanej będzie wypierało ciepłe powietrze na zewnątrz. Na rynku dostępne są nawiewniki z regulacją ręczną lub automatyczną – nawiewniki higrosterowane oraz nawiewniki automatycznie reagujące na różnicę ciśnienia panującego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Nawiewników nigdy nie da się zamknąć całkowicie, a stopień ich otwarcia zależy od wilgotności w pomieszczeniu (im jej więcej, tym szczelina jest większa).

 

Wadą wentylacji grawitacyjnej jest uzależnienie jej efektywności od temperatury zewnętrznej. Najlepiej działa, gdy różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej wynosi co najmniej 8°C. Najkorzystniejsze warunki dla niej są zimą przy silnych mrozach, natomiast latem – przy wysokich temperaturach na zewnątrz – różnica temperatury i gęstości powietrza zanika.

 

W systemach grawitacyjnych jakość świeżego powietrza w budynku jest taka sama, jak na zewnątrz – nie jest to pokrzepiająca informacja dla mieszkańców miast, okręgów przemysłowych oraz dla osób uczulonych na pyłki drzew i traw. Wynika z niej, że wentylacja grawitacyjna nie zawsze będzie rozwiązaniem do domu alergika. Ale to nie kłopot, gdyż sytuacja znacznie może się poprawić, gdy zastosujemy dodatkowo np. urządzenia oczyszczające powietrze, nawilżacze, osuszacze i jonizatory.

 

Wentylacja mechaniczna

 

Gdy zdecydujemy się na takie właśnie rozwiązanie, wymiana powietrza będzie zawsze niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Istotą tego rodzaju wentylacji jest wymuszony poprzez wentylator przepływ powietrza. Najprostszym rozwiązaniem jest wentylacja wywiewna polegająca na zainstalowaniu wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. Wówczas powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności okien i drzwi lub przez nawiewniki, podobnie jak w wentylacji naturalnej, ale to zanieczyszczone jest mechanicznie wyrzucane z domu na zewnątrz. Jednak wciąż jesteśmy uzależnieni od samoczynnego dopływu powietrza. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, w której zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza jest możliwe dzięki wentylatorowi.

 

Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców. Regulacja takiego systemu może odbywać się automatycznie. Montując rekuperatory (urządzenia wentylacyjne) można dodatkowo odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, a zatem oszczędzać zimą cenną energię. Można także zastosować filtry zatrzymujące zanieczyszczenia dostające się do budynku z zewnątrz. To alergicy z pewnością docenią.

 

Rekuperatory

 

Jeżeli mamy alergię na pyłki traw, kwiatów, drzew lub na inne zanieczyszczenia niesione z powietrzem zewnętrznym, wiadomo że nie powinniśmy go bezpośrednio wpuszczać do wnętrza domu. Możemy wówczas zastosować rekuperator – centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła.

 

W skład takiego systemu wchodzi układ przewodów nawiewno-wywiewnych z kratkami wentylacyjnymi zlokalizowanymi w pomieszczeniach. Centrala zbudowana jest z wymiennika ciepła, dwóch wentylatorów oraz dwóch filtrów powietrza. Powietrze zewnętrze jest wstępnie oczyszczone przed wymiennikiem ciepła, a następnie w nim podgrzane. Za wymiennikiem znajduje się filtr, który dokładnie usuwa z powietrza drobne zanieczyszczenia. Następnie, kanałami i kratkami nawiewnymi, powietrze dostarczane jest do pomieszczeń. Zanieczyszczone powietrze usuwane jest z nich przez kratki wywiewne za pomocą wentylatora. Po drodze, w wymienniku, oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu, a następnie jest wyrzucane poza budynek. Zaletą tego sytemu jest stała wymiana powietrza. W okresie podwyższonego stężenia zanieczyszczeń na zewnątrz można mieć szczelnie zamknięte okna i drzwi.

 

Wilgotność powietrza w zimie zwiększymy poprzez rozbudowanie centrali o sekcję nawilżania (wilgotność poniżej 30% może powodować wysychanie błon śluzowych nosa i sprzyjać pogorszeniu samopoczucia, ale zahamowany zostaje rozwój roztoczy). Uwaga. Rekuperatory wymagają serwisowania oraz wymiany filtrów.

opracowanie: Tomasz Pabur, Monika Czechowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Z filtrem na straży
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny