Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od rodzaju ogrzewania
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego (fot. Kisan)Jeszcze niedawno nie było problemu, bo nie było alternatywy. Ale sposób ogrzewania domu może przyczynić się do polepszenia warunków życia alergika – we własnym domu
mamy na to wpływ.
Sposób ogrzewania jest o tyle istotny dla alergika, że...
Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od rodzaju ogrzewania
Jeszcze niedawno nie było problemu, bo nie było alternatywy. Ale sposób ogrzewania domu może przyczynić się do polepszenia warunków życia alergika – we własnym domu
mamy na to wpływ.
Sposób ogrzewania jest o tyle istotny dla alergika, że ma wpływ na zawartość kurzu i wszelkich pyłów w powietrzu.
Ruch powietrza
Dla osób uczulonych ważne jest, żeby ciepło z urządzeń grzejnych rozchodziło się przede wszystkim przez promieniowanie, a nie przez konwekcję (unoszenie). Ogrzewanie konwekcyjne polega na tym, że ciepło jest przekazywane bezpośrednio owiewającemu je powietrzu. A wraz z ogrzanym powietrzem unoszą się wszelkie, najczęściej niepożądane, drobinki. Wiadomo, że w takiej sytuacji im wyżej, tym więcej zanieczyszczonego alergenami powietrza.
Ogrzewanie przez promieniowanie to emisja ciepła (w postaci fal elektromagnetycznych) z powierzchni grzejnych. Przenika ono swobodnie przez powietrze, wnika w ściany, meble oraz sprzęty domowe. W tym typie ogrzewania nie występuje intensywny ruch powietrza i dlatego zalecane jest ono do domów, których mieszkańcami są alergicy. Niektórzy od razu wskażą jego wadę – utrzymywanie się wyższej temperatury w pobliżu grzejnika.
Nie tylko kurz unoszący się w powietrzu może powodować pogorszenie samopoczucia alergika. Trzeba bowiem pamiętać, że przy temperaturze powyżej 60°C, na powierzchniach grzejnych może zacząć dochodzić do rozkładu (tzw. sucha destylacja) pyłów organicznych, czemu będzie towarzyszyło zjawisko ich przypiekania. Jest to oczywista reakcja chemiczna, podczas której może wydzielać się np. amoniak i inne substancje. Nie będą one obojętne dla wrażliwego alergika, a i u zdrowego człowieka mogą podrażnić błony śluzowe nosa, może też wystąpić uczucie suchości w ustach. Zatem, analizując rodzaj ogrzewania w aspekcie zdrowotnym, należy przewidzieć takie rozwiązanie, aby temperatura powierzchni grzejnych nie przekraczała granicy owych 60°C.
Nie widać a grzeje
Ze względu na specyfikę rozkładu temperatury w pomieszczeniu uważa się, że ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia człowiekowi największy komfort. Oczywiście, układ temperatury będzie inny dla każdej powierzchni grzewczej.
W ogrzewaniu płaszczyznowym źródłem ciepła mogą być ściana, sufit lub podłoga. Zgodnie z cechą promieniowania, powodującą że najcieplej jest przy grzejniku, trzeba pilnować, by temperatura przy suficie nie była wyższa niż 50°C, przy ścianach 35°C i podłodze 26°C. Przekroczenie tych wartości spowoduje pogorszenie komfortu przebywania w danym pomieszczeniu. W szczególnych przypadkach dopuszcza się dla ogrzewania podłogowego odstępstwo od tych zasad. I tak, w łazience przy podłodze może być 30°C, w czasie dużych mrozów w pokojach mieszkalnych 29°C, a w strefach przyokiennych oraz w łazience 35°C.
Chyba nie tylko u nas, spośród trzech rodzajów ogrzewania płaszczyznowego, najpopularniejsze jest ogrzewanie podłogowe. Zawsze będziemy mieć tu do czynienia z regułą: ciepłe nogi – zimna głowa (czyli całkiem odwrotne zjawisko, niż to, które występuje przy punktowym ogrzewaniu grzejnikami). Warto też przy okazji dodać, że taka instalacja działa bardzo długo, bo materiały są eksploatowane w niskich temperaturach i ciśnieniu.
Koszty inwestycyjne wodnego ogrzewania podłogowego są wyższe niż koszty instalacji z grzejnikami. Jednak ponosimy za to niższe koszty eksploatacyjne, gdyż możemy sterować systemem i dopasowywać go do aktualnych potrzeb. Ogrzewanie podłogowe elektryczne inwestycyjnie jest tańsze w porównaniu z systemem tradycyjnych grzejników czy z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Niestety, koszty eksploatacyjne są wyższe i obarczone dużym ryzykiem zmian z powodu rosnących cen energii elektrycznej.
Zaletą ogrzewania elektrycznego jest mała bezwładność cieplna. Pomieszczenie szybko się nagrzewa i szybko wychładza. Dlatego system ten jest bardzo popularny w łazienkach.
W domach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe częściej stosuje się w układach mieszanych – w części pomieszczeń montuje się ogrzewanie podłogowe, a w pozostałych instaluje tradycyjne grzejniki wodne lub grzejniki elektryczne.
W zasadzie, ogrzewanie płaszczyznowe powinno się planować dla nowo budowanego domu. W ogrzewanie podłogowe można, oczywiście, wyposażyć dom już zamieszkały i tu chyba jedyną słuszną opcją, dla wybranych pomieszczeń, będzie ogrzewanie elektryczne.
Wbrew powszechnie panującej opinii ogrzewanie podłogowe nie ogranicza wyboru materiału na posadzkę. Praktycznie możliwości są dowolne. W przypadku alergika należy się kierować wskazaniami zdrowotnymi, własnymi preferencjami i – najważniejsze – uważać na oznaczenia, mówiące o dopuszczeniu danego materiału do współpracy z ogrzewaniem podłogowym.
Zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest również to, że z domu, czy z wybranych pomieszczeń znikają grzejniki (to także bardziej eleganckie wnętrza!), na których uwielbia zbierać się kurz i brud (przy zbyt wysokiej temperaturze grzejnika również niebezpieczny dla zdrowia). Ale i z grzejnikami, szczególnie z tymi w nowoczesnym wydaniu, nawet alergik może żyć w zgodzie.