Powinno być gładko

Powinno być gładko
Alergik nawet w prosto urządzonym wnętrzu, dzięki kolorystyce ścian, oświetleniu i umiejętnie dobranej podłodze może osiągnąć niezwykłe efekty aranżacyjne (fot. Kronopol) Na ściany najlepsze są wodorozcieńczalne farby akrylowe. Dają trwałą powłokę, która nadaje się do mycia i bez problemu utrzymamy w czystości nawet ścianę szczególnie narażoną na zabrudzenia (fot. Filius)Słyszy się...
Alergik nawet w prosto urządzonym wnętrzu, dzięki kolorystyce ścian, oświetleniu i umiejętnie dobranej podłodze może osiągnąć niezwykłe efekty aranżacyjne (fot. Kronopol)
Na ściany najlepsze są wodorozcieńczalne farby akrylowe. Dają trwałą powłokę, która nadaje się do mycia i bez problemu utrzymamy w czystości nawet ścianę szczególnie narażoną na zabrudzenia (fot. Filius)

Słyszy się nieraz o przypadkach groźnych zatruć u osób, które przebywały w niedawno remontowanych pomieszczeniach. Oczywiście, w rzadko której ścianie i podłodze tkwi aż takie zło. Jednak alergik, który jest nadzwyczaj wrażliwy, może zareagować ostrymi objawami na nową podłogę czy świeżo wykończoną ścianę.

Objawy alergiczne wywołują substancje i materiały organiczne, tym bardziej agresywne mogą więc być związki chemiczne. A występują one we wszelkiego rodzaju materiałach wykończeniowych, do których należą farby, lakiery, kleje, tapety i różnego rodzaju wykładziny podłogowe. Warto zauważyć, że objawy uczulenia na określone substancje chemiczne, mogą pojawić się u każdego człowieka (oraz zwierzęcia!) i niekoniecznie musi to być zdiagnozowany alergik. Największe zagrożenie występuje w trakcie stosowania materiałów wykończeniowych lub układania wykładzin. Czasami, dla pełnego bezpieczeństwa, pomieszczenie będzie potrzebowało nawet kwarantanny.

 

Jeśli mamy do czynienia z substancjami chemicznymi, powinniśmy przestrzegać zasad bezpiecznego ich stosowania. Najważniejsze jest dobre wentylowanie pomieszczeń, w miarę możliwości należy też zadbać o ochronę ciała (oczu – okulary, ust i nosa – maski, rąk – rękawice, całości ciała – kombinezony). Nie wolno też tracić czujności, gdy stosujemy materiały powszechnie uważanie za bezpieczne dla alergików (drewno, korek, szkło, kamień, płytki ceramiczne). Może się bowiem zdarzyć, że trzeba je będzie umocować preparatami zawierającymi potencjalnie szkodliwe substancje.

 

Przyjazne ściany

 

Zawsze podkreśla się, że w otoczeniu alergika musi być jak najmniej sprzętów, powinny przeważać powierzchnie gładkie, na których osadza się mniej kurzu i łatwo utrzymać je w czystości. Ściany, które wykończono nowoczesnymi tynkami gipsowymi (lub płytami gipsowo-kartonowymi), znakomicie wpisują się w takie zalecenia. Gorzej wypadają tu ściany wykończone tradycyjnymi tynkami mineralnymi (np. cementowo-wapiennymi, zawierającymi ziarenka piasku), które charakteryzują się pewną chropowatością. Ale i wśród nowoczesnych tynków spotykamy fantazyjne faktury oraz tynki strukturalne, i tych alergikom nie polecamy.

 

Ścianę, o najbardziej nawet gładkim tynku, trzeba będzie jednak czymś pokryć.

 

Farby. W sprzedaży są specjalne farby dla alergików, które teoretycznie nie zawierają żadnych substancji uczulających. Na ich opakowaniach producenci umieszczają specjalne oznakowania. Na puszkach farb krajowych może to być Znak Ekologiczny lub rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Farby niemieckie i skandynawskie legitymują się Znakiem Błękitnego Anioła.

 

Neutralne dla alergików są farby dyspersyjne (nazywane emulsyjnymi), wodorozcieńczalne, czyli niezawierające żadnych rozpuszczalników. Ich podstawowymi składnikami są żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe, które tworzą trwałe, jednorodne i paroprzepuszczalne powłoki. Ściany pomalowane takimi farbami ponadto są odporne na zabrudzenia i można je bez ograniczeń zmywać wodą lub środkami czyszczącymi. Ich dodatkowymi zaletami są łatwość w nakładaniu oraz szybkie schnięcie. Jednak i w tym przypadku nie wolno zapominać o wietrzeniu pomieszczeń (przez 1-2 dni).

 

Tapety. Najlepsze dla alergików są zmywalne tapety papierowe o gładkiej powierzchni. Niektórzy mogą mieć zastrzeżenia, że pod tapetami mogą się zagnieździć i rozwijać grzyby oraz pleśnie. Obawy mogą być uzasadnione, ale tylko w przypadku pomieszczeń niskich, ze złą wentylacją, gdzie może dojść do nadmiernego zawilgocenia. Optymalną wartością wilgotności względnej jest 60%. Powyżej tego poziomu tworzy się w pokoju mikroklimat bardzo korzystny dla grzybów i pleśni, mniej korzystny dla człowieka, a zdecydowanie niepożądany dla alergika. Żeby pod tapetami nic się nie zagnieździło (dotyczy to również kurzu i roztoczy), trzeba je wyjątkowo starannie ułożyć i pilnować, żeby nie odklejały się rogi. Na rynku dostępne są też aseptyczne tapety firmy Muraspec, które zawierają preparat o nazwie „Bio-Pruf”. Uniemożliwia on rozwój niektórych mikroorganizmów, takich jak bakterie i grzyby. W zasadzie są one przeznaczone dla szpitali, ale nikt nie twierdzi, że nie można ich użyć w domu alergika.

 

Kleje do tapet. Niemal wszystkie zawierają substancje grzybobójcze i środki hamujące rozwój pleśni, co powinno dodatkowo uspokoić tych, którzy boją się „niespodzianek” pod tapetami.

 

Kleje jednak mogą też zawierać karboksymetylocelulozę – niektórzy reagują na tę substancję alergicznym, tzw. kontaktowym, zapalaniem skóry. W takiej sytuacji najlepiej układać tapety w rękawiczkach.

 

Boazeria. Nie jest szczególnie zalecana jako otoczenie alergika. Boazeria w formie forniru na płycie wiórowej, sklejce lub płycie pilśniowej zawiera na ogół kleje, które wydzielają formaldehyd i inne substancje szkodliwe dla zdrowia.

 

Korek. Jest znakomitą alternatywą dla tapet, a już na pewno dla boazerii. Korek izoluje ściany przed wilgocią, jest odporny na grzyby, pleśnie i inne mikroorganizmy. Odpowiednio zaimpregnowany (woskiem lub lakierem) będzie również odporny na zmywanie. Okładziny korkowe mają właściwości antystatyczne (nie elektryzują się, więc nie przyciągają kurzu). Ściany też skorzystają na korku, gdyż umożliwia im tzw. oddychanie.

 

Płytki ceramiczne i kamienne. Raczej nie spotkamy ich na ścianach w pokojach, gdyż to zdecydowanie kuchenny i łazienkowy element wykończenia. Są odpowiednie dla alergików, a zaprawy, którymi się je przykleja, po wyschnięciu są całkowicie neutralne.

Kamienna podłoga i niewielki dywan – znaomite rozwiązanie w domu alergika (fot. Nolte)
Wykładziny z PVC "wychodzą" z kuchni i łazienek. Ta niebieska (imitująca deski podłogowe pomalowane niebieskim lakierem) będzie się znakomicie prezentowała również w przytulnym pokoju (fot. Gerflor)

Przyjazna podłoga

 

W tej materii alergik może czuć się nieco pokrzywdzony, szczególnie, gdy lubi miękkie wykończenie podłogi. Otóż takim osobom nie poleca się do domów wykładzin dywanowych. Z dywanami też bywa różnie, bowiem wełna (znajdująca się w wielu takich wyrobach) jest dla niektórych groźnym alergenem. Nie pozostaje zatem nic innego, jak stąpanie po twardej podłodze lub przygotowanie się na niedogodności zdrowotne.

 

Wykładziny dywanowe. Mają to do siebie, że gromadzi się w nich kurz i roztocza. Nie pomoże też nasączanie wykładzin substancjami zabijającymi wszelkie mikroorganizmy, gdyż alergikom najbardziej szkodzą nie tyle żyjątka, co ich odchody, które, niestety, są odporne na niszczenie środkami chemicznymi.

 

Jeżeli alergik chce w miarę normalnie funkcjonować w domu wyłożonym dywanami i wykładzinami (najlepiej z tworzywa sztucznego), powinien być przygotowany na bardzo częste ich trzepanie oraz pranie. Niestety, czyszczenie wykładzin będzie wymagało specjalnego osprzętu do odkurzacza (lub odkurzacza z dużą siłą ssącą, nie wspominając o takich udogodnieniach, jak centralny odkurzacz, odkurzacze z filtrem HEPA, agregaty wodne lub parowe). Pranie dywanów i wykładzin domowymi sposobami niesie za sobą ich zbytnie zawilgocenie. Natychmiast powstaną warunki do rozwoju pleśni i roztoczy.

 

Zamiast układania wykładziny w całym pokoju, możemy ją zastąpić niewielkimi bawełnianymi dywanikami lub chodnikami 4. Są niekłopotliwe przy częstym trzepaniu oraz praniu.

 

Wykładziny winylowe (PVC). Nie chłoną kurzu ani żadnych mikroorganizmów. Mają łatwą do utrzymania czystości powierzchnię. Chociaż przyzwyczailiśmy się, że podłoga z PVC najlepiej nadaje się do kuchni lub łazienki, to jednak proponowane przez producentów wzory, imitujące różne rodzaje posadzek drewnianych bądź kamiennych, rozszerzają ich wykorzystanie również do salonów i pokojów.

 

Linoleum. Jest to wykładzina produkowana na bazie oleju lnianego, mączki drzewnej i żywic naturalnych. Różne kolory uzyskuje się przez dodanie pigmentów barwiących. Materiał wykazuje właściwości antystatyczne, a więc nie przylegają do niego trwale żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy. Bardzo łatwo zatem utrzymać podłogę w czystości. Osoby o wrażliwym układzie oddechowym muszą pamiętać, że nowe wykładziny z linoleum (także z PVC), wydzielają bardzo intensywny zapach, który może być czynnikiem podrażniającym.

 

Płytki ceramiczne, gres, kamień. Tak wykończona podłoga jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Jedynym jej słabym punktem są fugi – zawilgocone sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Niektóre płytki można układać bezfugowo, a tam gdzie to nie jest możliwe, warto spoiny zabezpieczyć specjalnym preparatem.

 

Korek. Ten przeznaczony na podłogę ma te same cechy, co korek przeznaczony na ściany. Ewentualnie płyty korka mogą być nieco grubsze. Poza wszelkimi zaletami takich powierzchni, uzyskamy dodatkowo wyjątkowo twardą posadzkę – twardszą nawet od parkietu bukowego, która dzięki sprężystości korka będzie również odporna na miejscowe naciski (np. po wgnieceniu przez szpilkę pantofla nie pozostanie ślad).

 

Panele. Są coraz powszechniejszą alternatywą dla tradycyjnych parkietów i desek podłogowych.

 

Spotykamy panele z drewna, korka, tworzyw sztucznych oraz z materiałów drewnopochodnych. Te ostatnie mogą zawierać formaldehyd! Panele są wykończone fabrycznie, zatem nie trzeba ich już pokrywać żadnymi lakierami (mogącymi zawierać szkodliwe substancje). Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, z myciem na mokro włącznie.

 

Parkiet. Efekt ten sam, co w przypadku paneli, a wymaga dużo więcej pracy podczas montażu: układania, przyklejania, cyklinowania, lakierowania lub woskowania. Alergik najwięcej obaw może mieć na etapie lakierowania. Tu należy pamiętać, żeby stosować wyłącznie lakiery wodorozcieńczalne. Ich składnikami są żywice naturalne lub syntetyczne, a także różne związki chemiczne – podczas schnięcia z lakieru wyparowuje woda pełniąca tu funkcję rozcieńczalnika, a na podłodze tworzy się twarda powłoka. Jeśli chodzi o woski oparte na składnikach naturalnych, też trzeba uważać na ich skład, gdyż niektóre substancje mogą zawierać silne alergeny. W domu naszego alergika parkiet wyraźnie przegrywa z panelami podłogowymi.

 

Substancje chemiczne. W stanie stałym na ogół są bezpieczne. Dopiero rozpuszczone uwalniają toksyczne gazy, które mogą powodować uczulenia. Po intensywnym wietrzeniu przestają działać drażniąco. Alergicy mogą reagować na związki chemiczne zawarte w materiałach budowlanych i dekoratorskich przy każdym kontakcie z nimi. Przed przystąpieniem do prac, a jeszcze lepiej przed zakupem danego produktu, należy dokładnie przeczytać informację o wyrobie, przeanalizować jego skład chemiczny, zwrócić uwagę na ewentualne ostrzeżenia lub rekomendacje producenta.

opracowanie: Karol Gawron

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kryształowo czysta kranówka?
Filtry mogą uzdatniać wodę wchodzącą do budynku oraz doprowadzoną do poszczególnych urządzeńWoda jak z górskiego potoku, to nierealne marzenie. Jednak powinniśmy zadbać o to, aby była zdrowa i jak najczystsza. Wiele substancji znajdujących się w wodzie pitnej może powodować różnorodne reakcje alergiczne. Zdrową i czystą wodę uzyskamy, stosując odpowiednie filtry i...
Kryształowo czysta kranówka?
Czym ogrzać dom?
Nowoczesny kocioł gazowy może być zamontowany w pomieszczeniu mieszkalnym (fot. Ulrich) Gaz płynny magazynujemy na dworze w takich zbiornikach (fot. Shell Gas)Pytanie Czytelnika Droga redakcjo! Za chwilę stanę się dumnym posiadaczem własnego domu. Zanim jednak się wprowadzę, muszę wykonać kilka przeróbek. Między innymi czeka mnie wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania. Na...
Czym ogrzać dom?
Osuszanie ścian
Plamy wilgoci na styku podłogi i ściany świadczą o konieczności podjęcia robót remontowych Układanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej metodą podcinania murów na przykładzie ściany piwnicznej Zasada działania metod iniekcyjnych przy uszczelnianiu ścian piwnicznychZawilgocone ściany zewnętrzne to zmora wielu starych, a czasami i nowych budynków. Ich skuteczne osuszenie i zaizolowanie leży więc w interesie...
Osuszanie ścian
Wymiana okien i drzwi
Osadzając okna i drzwi trzeba zostawić określony luz Dobrej jakości okno to nie tylko mocna rama, ale też szyba, która nie zniekształca obrazu (fot. MS więcej niż OKNA)Od starych okien wieje? Znudziły Ci się niemodne już drzwi? Decyzja jest oczywista: wymieniamy. Najtrudniej jest wybrać odpowiedni wyrób, bo sama wymiana nie jest...
Wymiana okien i drzwi
Pompy ciepła
Tak wygląda pompa ciepła (fot. Viessmann)Niektórzy mogą dopatrywać się bardzo skomplikowanego działania ogrzewania pompą ciepła. A tu trzeba potraktować dosłownie ów mechanizm – pompa ciepła, bo pobiera z wnętrza ziemi ciepło i dostarcza je do instalacji grzewczej domu. Wychodzi tanio w eksploatacji, a inwestycja wcale nie musi być tak droga,...
Pompy ciepła
Pozwolenie na budowę
Wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana (w skrajnych przypadkach karana przymusową rozbiórką obiektu). Co można zmienić w projekcie katalogowym? Bez pisemnej zgody autora dokumentacji katalogowej możliwe...
Pozwolenie na budowę
Wybór projektu
Na które strony świata powinny być skierowane okna poszczególnych pomieszczeń? Kuchnia – najlepiej, żeby okno było skierowane na północ lub wschód. W kuchni zazwyczaj jest cieplej niż w pozostałej części domu i nie musi być ona dodatkowo ogrzewana przez słońce. Poza tym wskazane jest, żeby z kuchni widoczne było wejście na posesję i miejsce zabaw...
Wybór projektu
Budowa domu do stanu "zero"
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze zbrojenia? Zbrojenie ław fundamentowych powinno się składać z 4 prętów średnicy 12 mm, połączonych strzemionami średnicy 4,5-6 mm. Pręty tworzą szkielet przestrzenny ustawiony w osi ławy fundamentowej lub bezpośrednio pod ścianą nośną. Pręty i strzemiona muszą być sztywno połączone drutem wiązałkowym, przez spawanie lub zgrzewanie....
Budowa domu do stanu "zero"
Dom na kredyt
Raty stałe czy malejące? Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Czy stać mnie na private banking? Te pytania często zadaje sobie inwestor szukający pieniędzy na budowę domu. Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Indywidualny inwestor może zaciągnąć kredyt zarówno w złotówkach, jak i walucie obcej – najczęściej w dolarach amerykańskich (USD), euro...
Dom na kredyt
Kurz znika w domu alergika
Nie trzeba bardzo skomplikowanych instalacji w ścianach i wielu gniazd ssących, żeby centralny odkurzacz okazał się niezwykle wszechstronnym i pożytecznym urządzeniem. Na rysunku czerwonym kolorem oznaczono przebieg rur w ścianach i stropach (rys. wg Husky) Końcówki są tak skonstruowane, że można nimi wyczyścić każdą powierzchnię (fot. Klimawent)Kurz jest wrogiem alergików, można...
Kurz znika w domu alergika
Rozjaśniają mrok
Ażurowe klosze lamp tworzą interesujące efekty świetlne (fot. Galeria Ruffles) Alabastrowa kolumna i taka sama lampka z podświetlonym korpusem to bardzo elegancki detal (fot. Ramko)Lampy, zastępując światło słoneczne, przede wszystkim pozwalają przedłużyć czas naszej aktywności. Ponadto są ważnym elementem wystroju wnętrza, a ich umiejętne wykorzystanie pozwala budować nastrój. Wyposażanie domu w lampy...
Rozjaśniają mrok
ABC
Alergia jest nadmierną reakcją obronną organizmu na daną substancję - alergen. Uczulić się (stać się alergikiem) można na prawie wszystko. Dotychczas rozpoznano już kilka tysięcy najczęstszych alergenów. Czy mnie to dotyczy? Niestety tak. Na początku XX wieku, w krajach Europy Zachodniej alergików było mniej niż 1 promil. W latach 70. odsetek ten...
ABC
ABC
Alergia jest nadmierną reakcją obronną organizmu na daną substancję - alergen. Uczulić się (stać się alergikiem) można na prawie wszystko. Dotychczas rozpoznano już kilka tysięcy najczęstszych alergenów. Czy mnie to dotyczy? Niestety tak. Na początku XX wieku, w krajach Europy Zachodniej alergików było mniej niż 1 promil. W latach 70. odsetek ten...
ABC
I czuć, i widać
Czasami rozmiar zawilgocenia i wywołane nim spustoszenie widoczne są dopiero po zrobieniu „odkrywki” (fot. Deitermann) Przy sporadycznie zaparowanych oknach nie ma co wpadać w panikę, ale taka ilość wykraplającej się na szybie pary wodnej świadczy już o problemie z wilgocią (fot. Stowarzyszenie Polska Wentylacja)Tak jak wilgoć jest wszechobecna w powietrzu, tak...
I czuć, i widać
Sucho nad głową
Układ izolacji w dachu Bryty folii paroszczelnej muszą być szczelnie połączone (fot. Dorken Delta Folie)Zdrowy dom musi być suchy. I nie chodzi tu tylko o ściany czy fundamenty. Bardzo ważna jest taka izolacja dachu, aby nie przedostawała się do wnętrza woda opadowa, a "produkowana" w każdym gospodarstwie domowym para wodna mogła...
Sucho nad głową
Zdrowe ciepło
Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od rodzaju ogrzewania Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego (fot. Kisan)Jeszcze niedawno nie było problemu, bo nie było alternatywy. Ale sposób ogrzewania domu może przyczynić się do polepszenia warunków życia alergika – we własnym domu mamy na to wpływ. Sposób ogrzewania jest o tyle istotny dla alergika, że...
Zdrowe ciepło
Z filtrem na straży
Schemat przykładowej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli z zastosowaniem rekuperatora (rys. Lindab) Schemat działania rekuperatoraPowietrze, którym oddychają alergicy jest zanieczyszczone wieloma alergenami. Niewiele można na to poradzić – jedynie blokować objawy alergii. Jednak we własnym domu odpowiednio dbając o jakość powietrza możemy sobie zapewnić prawie komfortowe warunki. Różne aspekty takiego komfortu...
Z filtrem na straży
Izolacje termiczne i akustyczne
Przykład dość taniej i poprawnie zaprojektowanej ściany dwuwarstwowej ocieplonej metodą lekką-mokrą Ściana ocieplona metodą lekką-suchą to idealny sposób ocieplania starych budynków Przykład taniej, efektownej i skutecznej ściany trójwarstwowejPrawie wszystkie przegrody budynku muszą spełniać odpowiednie wymagania pod względem izolacyjności cieplnej i akustycznej. Oczywiście, inne kryteria będą dotyczyły okien, a inne połaci dachowych lub...
Izolacje termiczne i akustyczne
Ogrodzenie na 11 sposobów
Każdy właściciel domu ogradza swoją posesję. Zaznacza granice własności a niekiedy chce się popisać przed sąsiadami zasobnością portfela. Ładne ogrodzenie jednak wcale nie musi być drogie, liczy się bowiem przede wszystkim pomysł. Jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie nie było takie samo, jak płot sąsiadów, możemy połączyć gotowe elementy - przęsła...
Ogrodzenie na 11 sposobów
Czym pokryć dach?
Pytanie Czytelnika Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Na razie więc mam jeszcze czas na przemyślenia. Zastanawiam się nad rodzajem pokrycia dachu. Wprawdzie więźba została zaprojektowana do dachówek, ale znajomi namawiają mnie na blachodachówki, ponieważ są tańsze i, podobno, w związku z tym tańsza może być więźba. Porównywalne w kosztach powinny...
Czym pokryć dach?
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz