Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2006
Ogrodzenie na 11 sposobów
Każdy właściciel domu ogradza swoją posesję. Zaznacza granice własności a niekiedy chce się popisać przed sąsiadami zasobnością portfela. Ładne ogrodzenie jednak wcale nie musi być drogie, liczy się bowiem przede wszystkim pomysł. Jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie nie było takie samo, jak płot sąsiadów, możemy połączyć gotowe elementy - przęsła...

Każdy właściciel domu ogradza swoją posesję. Zaznacza granice własności a niekiedy chce się popisać przed sąsiadami zasobnością portfela. Ładne ogrodzenie jednak wcale nie musi być drogie, liczy się bowiem przede wszystkim pomysł. Jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie nie było takie samo, jak płot sąsiadów, możemy połączyć gotowe elementy - przęsła z zaprojektowanymi samodzielnie murowanymi słupkami.

Jest wiele materiałów, z których wykonuje się ogrodzenia, jednak zawsze powinny one pasować do bryły budynku i urządzenia ogrodu. Możliwości jest dużo - poczynając od wymurowania ogrodzenia, a kończąc na zamówieniu elementów kutych. Ciągle jednak najpopularniejsza, bo najtańsza jest siatka. Chociaż i ona jest stale ulepszana.

 

Ogrodzeniowe ABC

 

Ogrodzenie składa się ze słupków i łączących je segmentów (paneli), zwanych także przęsłami. Jedynie siatka jest produkowana w dłuższych odcinkach i sprzedawana w rulonach.

 

Pod całością ogrodzenia można wykonać podmurówkę. Warto, bo wtedy nie podkopie się pod spodem pies. Do stabilnego zakotwienia słupków ogrodzeniowych na ogół wystarczą stopy fundamentowe.

 

Płot może być w całości wykonany z tego samego materiału lub słupki z jednego, zaś panele z innego. Stosuje się drewno, aluminium, stal (siatka, pręty, profile zamknięte i otwarte), żeliwo, elementy drobnowymiarowe, jak cegły, bloczki oraz beton a także PVC.

 

Słupki osadza się we wspomnianych stopach fundamentowych, na ciągłej podmurówce, albo wkopuje w ziemię. Sposób posadowienia zależy w dużej mierze od rodzaju ogrodzenia i wagi przęseł. Jeżeli słupki są z zamkniętych profili metalowych, muszą być szczelnie zakryte od góry, aby do wnętrza nie dostawała się woda. Wielu producentów stosuje tzw. kapturki z mrozoodpornego tworzywa sztucznego.

 

Jakie słupki?

 

Drewniane wykonywane z odpowiednio przyciętych okrąglaków. Materiał powinien być impregnowany ciśnieniowo. Dolną część słupka, która może mieć kontakt z ziemią, warto dodatkowo zabezpieczyć, np. owijając papą lub smarując lepikiem.

 

Metalowe - są to najczęściej rury o przekroju okrągłym, rzadziej elementy o przekroju prostokątnym, kwadratowym oraz kątowniki. Można kupić słupki ocynkowane, które po zbudowaniu ogrodzenia powinno się pomalować farbą podkładową, chroniącą przed korozją, a następnie nawierzchniową - na dowolny kolor. Droższe są słupki pokryte tworzywem - dobierzmy kolor pasujący do reszty ogrodzenia. Słupki metalowe łączy się z również metalowymi przęsłami spawaniem lub skręcając śrubami.

 

Murowane - najczęściej betonowy, zbrojony rdzeń otacza warstwa cegieł lub płytek elewacyjnych. Słupki takie są bardzo mocne i atrakcyjne wizualnie, jednak zdecydowanie najdroższe.

 

Betonowe (prefabrykowane) przygotowywane są fabrycznie. Stosowane podczas budowy ogrodzeń z segmentów betonowych mają specjalne rowki, w które wsuwa się przęsła. Są zdecydowanie tańsze (i lżejsze) od słupków murowanych.

 

Jak osadzić słupki?

 

Słupki lekkie (drewniane, metalowe) wymagają jedynie wkopania w ziemię. Nie jest konieczne (ale w przypadku elementów metalowych wskazane) wykonanie podmurówki. Słupki betonowe i murowane muszą być osadzone na solidnej podstawie i wymagają przygotowania odpowiednich, betonowych fundamentów.

 

Słupki umieszczone w narożach ogrodzenia powinny mieć wzmocnienia. Do słupków drewnianych i metalowych stosuje się skośne podpory. W narożach trzeba zastosować po dwie, a po jednym wzmocnieniu wymagają metalowe słupki bramy lub furtki. Słupki betonowe i murowane powinny być jedynie bardziej solidnie utwierdzone w podłożu.

 

Budowę ogrodzenia rozpoczyna się od zaplanowania rozmieszczenia wszystkich słupków. Odstępy między nimi powinny wynosić ok. 2,5 m. Jeśli kupujemy gotowe przęsła, ich wymiar warunkuje odległość między słupkami. Najczęściej okazuje się, że jeden segment ogrodzenia jest krótszy od pozostałych. Umieszczamy go z tyłu posesji, w mało widocznym miejscu.

 

Uwaga. Osadzanie słupków zaczyna się od naroży działki oraz miejsc, w których znajdzie się brama i furtka.

Popularna siatka

 

Nie jest to na tyle efektowny produkt, aby był przedmiotem "pomysłu na ogrodzenie". Jednak, ponieważ siatka jest tania, łatwo dostępna, a ogrodzenie można wykonać samemu, warto o niej wspomnieć. Jest wytwarzana z drutu o średnicy od 2,2 do 5,5 mm, jako splatana lub zgrzewana. Drut łączy się w oczka proste lub ustawione diagonalnie. Siatka może być tylko ocynkowana - tę trzeba malować co kilka lat. Albo ocynkowana i powlekana tworzywem w różnych kolorach (najczęściej zielona, biała, niebieska) - stosuje się PVC lub poliester, lub lakierowana proszkowo. Siatka powlekana jest znacznie trwalsza i nie wymaga odnawiania. Siatka sprzedawana jest w zwojach o długości 15 oraz 25 m i wysokości od 1 do 4 m. Można kupić rulony zafoliowane, dzięki czemu siatkę łatwiej transportować, a powleczenie nie ulegnie uszkodzeniu. Siatkę mocuje się do stalowych słupków.

 

Po zakotwieniu słupków przytwierdzamy do nich siatkę. Służą do tego obejmy lub drut wiązałkowy. Następnie trzeba siatkę naciągnąć. W tym celu w górnym rzędzie oczek umieszcza się linkę stalową, którą napręża się przy pomocy tzw. napinaczy. Można użyć urządzenia przenośnego lub kupić takie napinacze, które pozostawia się na siatce. Dzięki temu w dowolnej chwili możemy poprawić ogrodzenie.

 

Warto wiedzieć

 

Przepisy określają że ogrodzenie musi być ażurowe od wysokości 60 cm ponad poziomem terenu. Łączna powierzchnia prześwitów w każdym przęśle musi wynosić nie mniej niż 25%, aby nie był utrudniony przepływ powietrza.

 

Ogrodzenie do wysokości 180 cm nie może być zwieńczone żadnymi ostrymi elementami (np. drut kolczasty czy wystające pręty). Musi być w nim umieszczona furtka o szerokości min. 90 cm i brama - min. 240 cm; nie mogą mieć progów i muszą otwierać się do wewnątrz.

 

Ogrodzenie budowane od strony ulicy wymaga zgody gminnego wydziału architektury. Dołączamy szkic ogrodzenia, mapę z zaznaczonym jego przebiegiem i oświadczenie o prawie do gruntu. Również zamiar budowy ogrodzenia między posesjami, wyższego niż 220 cm, musi być zgłoszony do gminnego wydziału architektury. Budowę można zacząć po 30 dniach od zgłoszenia, pod warunkiem, że urząd nie wniesie sprzeciwu.

 

Bramy i furtki

 

Bramy i furtki mogą być metalowe, z tworzywa lub drewniane. Zwykle sprzedaje się je ze wszystkimi koniecznymi do montażu dodatkami (zamki, zawiasy, ograniczniki itd.). Instaluje się je tak, by otwierały się w stronę posesji.

 

Bramy przesuwne są szczególnie przydatne na małych działkach. Skrzydło przesuwa się na rolkach, po zamocowanej od strony posesji szynie. Spotykane jest również rozwiązanie bezszynowe (tzw. brama samonośna), wtedy cała konstrukcja opiera się na przymocowanej do ogrodzenia listwie - ślizgaczu. Dzięki tym rozwiązaniom nawet ciężkie i długie skrzydło łatwo otworzymy.

 

Wadą bram na szynie jest ich częste blokowanie się. Minimalna ilość zabrudzeń, np. piasku na szynie może utrudnić lub uniemożliwić ruch skrzydła.

 

Bramy rozwierane jedno- i dwuskrzydłowe otwierają się przez obrót skrzydeł wokół pionowych osi przechodzących przez mocujące je zawiasy. Wynika z tego konieczność przygotowania bardzo solidnych słupków, na których brama jest zawieszona.

 

Bramy dwuskrzydłowe wyposaża się w rygle blokujące jedno ze skrzydeł - pionowe pręty wchodzące w odpowiednie otwory w podłożu.

 

Furtki wyposaża się w połączone z domofonem rygle elektryczne. Dzięki temu możliwe jest ich zdalne otwieranie z wnętrza posesji. Oczywiście, elektrozamki uzupełnione są zamkami mechanicznymi.

1

Elementy płotu lamelowego możemy kupić w każdym markecie budowlanym. Mogą nie mieć prześwitów lub być ozdobione ażurami. Górna krawędź – prosta, wygięta łukowo w górę lub w dół.

 

Drewno powinno być impregnowane ciśnieniowo. Niemniej ogrodzenie powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. Malujemy farbami, bejcami lub lazurami do drewna. Uwaga. Muszą być wodoodporne. Kolor – dowolny. Może być kryjący lub transparentny. W drugim przypadku pozostaną widoczne słoje drewna. Płot lamelowy bez trudu wykonamy samodzielnie, a jego wygląd zależy od naszej inwencji.

 

Koszt ogrodzenia: ok. 135 zł/m.b., furtka – ok. 180 zł.

2

Efektowny, niezbyt wysoki płot z drewnianych sztachet, wykonanych na zamówienie i pomalowanych kryjącą farbą do drewna, przeznaczoną do stosowania na zewnątrz. Jeśli ktoś chce zrobić płot samodzielnie, to łatwiejszy do wykonania będzie taki z prostych sztachet. Ich szerokość bywa różna. Wykorzystamy po prostu niezbyt grube deski, przycięte jedynie na długość, lub przetniemy deski wzdłuż, wtedy sztachety będą wąskie. Warto tak przyciąć materiał, aby przęsła były wygięte łukowo. Odmianą ogrodzenia ze sztachet, jest płot, określany mianem farmerskiego. Sztachety zastępują deski o nierównych, nieheblowanych bokach. Uwaga. Z krawędzi desek musimy usunąć korę. Taki płot pasuje do dużej posesji za miastem.

 

Koszt ogrodzenia: 100-120 zł/m.b. (wys. 100 cm), furtka – 250-300 zł, brama – 600-750 zł.
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny