Dom na kredyt

Dom na kredyt
Raty stałe czy malejące? Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Czy stać mnie na private banking? Te pytania często zadaje sobie inwestor szukający pieniędzy na budowę domu. Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Indywidualny inwestor może zaciągnąć kredyt zarówno w złotówkach, jak i walucie obcej – najczęściej w dolarach amerykańskich (USD), euro...

Raty stałe czy malejące? Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej? Czy stać mnie na private banking? Te pytania często zadaje sobie inwestor szukający pieniędzy na budowę domu.

 

Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej?

 

Indywidualny inwestor może zaciągnąć kredyt zarówno w złotówkach, jak i walucie obcej – najczęściej w dolarach amerykańskich (USD), euro (EUR) lub frankach szwajcarskich (CHF), ale także w funtach brytyjskich (GBP), koronach duńskich (DKK), szwedzkich (SEK) i norweskich (NOK). Kredyt walutowy jest nieco niżej oprocentowany od złotowego, jednak ryzyko kursowe, a takiego nie można wykluczyć w perspektywie wieloletniej spłaty, ponosi kredytobiorca. Warto więc pokusić się o poradę doradcy finansowego i przeanalizować zmiany kursu danej waluty, np. w ciągu kilku minionych lat. W trakcie trwania umowy kredytowej istnieje możliwość zmiany waluty, czyli przewalutowania, ale za taką usługę, w niektórych bankach, poniesiemy dodatkowe koszty. Polacy chętniej zaciągają dzisiaj kredyty w obcej walucie, a szczególnie we frankach szwajcarskich. Jednak według niektórych analityków, w Szwajcarii może w tym roku dojść do wzrostu inflacji, a także do podwyżki stóp procentowych (niewielka była już w grudniu 2005 r.). Złotówka prawdopodobnie będzie się umacniać. W efekcie kredyt byłby droższy, zarówno we frankach szwajcarskich, jak i złotówkach.

 

Co powinna zawierać umowa kredytowa?

 

Umowa kredytowa powinna zawierać przede wszystkim:
  • strony umowy;
  • przeznaczenie kredytu;
  • kwotę kredytu;
  • walutę, w jakiej został udzielony;
  • wysokość oprocentowania i prowizji;
  • ewentualne warunki zmiany kredytu;
  • termin i zasady spłaty kredytu;
  • warunki zmiany/rozwiązania umowy kredytowej.

 

Gdzie szukać kredytu?

 

Ubiegając się o kredyt na dom lub działkę, mamy do wyboru:
  • bank uniwersalny, który dokonuje wszystkich czynności bankowych;
  • bank hipoteczny specjalizujący się w udzielaniu takich kredytów;
  • biuro pośrednictwa kredytowego (brokera), które przedstawia ofertę kilku banków.

 

Raty stałe czy malejące?

 

Wprzypadku rat malejących kapitał podzielony jest na równe części, a odsetki naliczane są od pozostałej, niespłaconej kwoty. W związku z tym są coraz mniejsze. W przypadku rat stałych, zwanych też annuitetowymi (łac. annuity), raty miesięczne kapitałowe i odsetkowe są stałe. Bardziej korzystne są raty malejące, jednak wymagają dużych wydatków na początku okresu kredytowego. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej sytuacji odsetki będą korygowane o stawki indeksów międzybankowych (trzymiesięczne lub półroczne, rzadziej roczne). Indeksy międzybankowe to średnia stopa oprocentowania kredytów oferowana przez banki. Poszczególne waluty są przypisane konkretnym indeksom: WIBOR dla złotówki, LIBOR dla franka szwajcarskiego, dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego, EURIBOR dla euro, STIBOR dla korony szwedzkiej, OIBOR dla norweskiej, CIBOR dla duńskiej.

 

Ile kosztuje kredyt?

 

Zanim podpiszemy wieloletnią umowę kredytową, warto pamiętać, że na całkowite zadłużenie składa się:
- kapitał;
- oprocentowanie;
- opłaty dodatkowe.

 

Kapitał to kwota, która jest nam potrzebna do sfinansowania inwestycji. Oprocentowanie jest ceną, jaką zapłacimy za przydzielony kredyt. Wysokość odsetek jest naliczana na podstawie:
- decyzji zarządu banku lub indeksów międzybankowych;
- marży, czyli zysku banku (indywidualnie negocjowanej z każdym klientem).

 

W niektórych bankach można zaciągnąć kredyt nawet na 35 lat, jednak wiek kredytobiorcy i okres spłaty w sumie nie mogą przekroczyć 65 lat. Im dłuższy okres spłaty kredytu – tym niższe raty miesięczne, ale w sumie wyższe odsetki. Na tym nie koniec. Poza kredytem i odsetkami, czeka nas szereg opłat dodatkowych.

 

Z jakimi dodatkowymi opłatami należy się liczyć?

 

Pojęcie „opłaty dodatkowe” brzmi nieco enigmatycznie i dobrze jest dokładnie wypytać o nie przed podpisaniem umowy kredytowej. Najczęściej spotkamy się z dodatkowymi kwotami za czynności:
- związane z obsługą kredytu,
- notarialne,
- skarbowe,
- ubezpieczeniowe,
- nadzór.
Na pocieszenie należy dodać, że nigdy wszystkie opłaty nie występują jednocześnie. Oprócz opłat, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wartości procentowe opłat dodatkowych.

 

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku kredytowego?

 

O tym decyduje bank, ale zazwyczaj do wniosku należy dołączyć m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach (na formularzu banku), wypis z rejestru gruntów, wypis z księgi wieczystej gruntu, pisemną informację o przeznaczeniu działki (musi być budowlana). W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą potrzebne będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS-u o niezaleganiu z płatnościami, miesięczne deklaracje (PIT-5 lub PIT-5L), PIT za ubiegły rok, kopia REGON-u oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów za ubiegły rok.

 

W jaki sposób jest wypłacany kredyt?

 

Kredyt wypłacany jest w kolejnych częściach – transzach – po każdorazowym upewnieniu się przez bank, że budowa postępuje zgodnie z harmonogramem prac. W tym celu bank zazwyczaj wysyła na plac budowy swojego pracownika albo rzeczoznawcę. Zdarza się też, że wystarczą tylko zdjęcia budowanego obiektu i wgląd do dziennika budowy. Sporządzany na podstawie kosztorysu harmonogram powinien być dołączony do umowy kredytowej. Kredytodawcy mogą też wymagać udokumentowania wydanych środków, np. do 50% wypłaconej gotówki lub kosztorysu powykonawczego. Transze wypłacane są na dwa sposoby: w walucie obcej lub przeliczone na złotówki. W czasie budowy przysługuje karencja (odroczenie) – nie spłacamy kredytu, a jedynie odsetki od wypłacanych kwot. Okres karencji trwa średnio dwa lata.

 

Czy stać cię na private banking?

 

Jest to indywidualna usługa bankowa skierowana do VIP-ów, czyli najzamożniejszej klienteli banku. W praktyce wystarczy udokumentowany miesięczny dochód rzędu 5000-6000 zł netto. Oferta jest skrojona, na miarę”, w związku z czym warunki są negocjowane oddzielnie. Można wówczas, na przykład, zaciągnąć kredyt w walucie standardowo niedostępnej – powiedzmy – w jenach japońskich albo dostać niższą marżę banku.

 

Dlaczego bank musi wiedzieć o Tobie wszystko?

 

Bank, przed udzieleniem kredytu, ocenia zdolność kredytową kredytobiorcy, czyli możliwość spłaty przez niego zadłużenia. Bierze pod uwagę m.in. miesięczne przychody gospodarstwa domowego, ilość osób na utrzymaniu, wiek, wykonywany zawód, perspektywy zatrudnienia, posiadane obciążenia kredytowe, miesięczne koszty utrzymania domu i samochodu oraz pozostałe wydatki konsumpcyjne – wyżywienie, opiekę medyczną, odzież i rozrywki kulturalne. Należy liczyć się z tym, że potencjalny kredytodawca zażąda wkładu własnego – zwykle na poziomie 20%. Nie oznacza to jednak, że sfinansowanie całej inwestycji nie jest możliwe. Przeciwnie, banki coraz częściej i chętniej przychylają się do takiego rozwiązania, pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia tego wkładu – raz na 5 lat. Jeśli w tym czasie zostanie spłacona równowartość wkładu, nie trzeba wykupować następnej polisy. I to jest korzystne rozwiązanie, bowiem oszczędności lepiej w tym czasie zainwestować. Oprócz gotówki wkładem własnym może być działka. Po wstępnej, pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, bank proponuje wysokość kredytu, którą negocjuje z klientem. Następnie szacowana jest wartość bankowo-hipoteczna (nie mylić z rynkową!) przyszłej nieruchomości. Jest to wartość będąca zabezpieczeniem udzielanego kredytu, wyceniana przez rzeczoznawców. I tak strony zawierają umowę kredytową: kredytodawca przekazuje określoną kwotę pieniędzy za pewną cenę (oprocentowanie plus prowizja), kredytobiorca natomiast przeznacza gotówkę na zasadach określonych w umowie i zobowiązuje się do terminowej spłaty rat.

 

A może refinansowanie lub konsolidacja?

 

Kredytem refinansowym możemy zastąpić dotychczasowy kredyt, ale uzyskany na korzystniejszych warunkach, np. w innym banku. Przy okazji można wziąć większą kwotę niż wartość planowanej inwestycji, i to na dowolny cel. Szacuje się, że przy kosztach hipotecznych (m.in. przy zmianie wpisu w księdze wieczystej), opłacalna jest różnica w oprocentowaniu rzędu 1,2-1,5%. Z kolei kredyt konsolidacyjny hipoteczny polega na połączeniu w jeden kilku dotychczasowych kredytów (np. samochodowego) i pożyczek (np. gotówkowej) oraz debetu na koncie (czy spłat ratalnych). Oprocentowanie takiego kredytu kształtuje się na poziomie 3,5-4% i zwykle jest udzielany na 20 lat. Jego wysokość może sięgać 60-70% wartości nieruchomości, będącej zabezpieczeniem pożyczonej kwoty. W przypadku spłaty domu – do jego wartości.

 

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kryształowo czysta kranówka?
Filtry mogą uzdatniać wodę wchodzącą do budynku oraz doprowadzoną do poszczególnych urządzeńWoda jak z górskiego potoku, to nierealne marzenie. Jednak powinniśmy zadbać o to, aby była zdrowa i jak najczystsza. Wiele substancji znajdujących się w wodzie pitnej może powodować różnorodne reakcje alergiczne. Zdrową i czystą wodę uzyskamy, stosując odpowiednie filtry i...
Kryształowo czysta kranówka?
Czym ogrzać dom?
Nowoczesny kocioł gazowy może być zamontowany w pomieszczeniu mieszkalnym (fot. Ulrich) Gaz płynny magazynujemy na dworze w takich zbiornikach (fot. Shell Gas)Pytanie Czytelnika Droga redakcjo! Za chwilę stanę się dumnym posiadaczem własnego domu. Zanim jednak się wprowadzę, muszę wykonać kilka przeróbek. Między innymi czeka mnie wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania. Na...
Czym ogrzać dom?
Osuszanie ścian
Plamy wilgoci na styku podłogi i ściany świadczą o konieczności podjęcia robót remontowych Układanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej metodą podcinania murów na przykładzie ściany piwnicznej Zasada działania metod iniekcyjnych przy uszczelnianiu ścian piwnicznychZawilgocone ściany zewnętrzne to zmora wielu starych, a czasami i nowych budynków. Ich skuteczne osuszenie i zaizolowanie leży więc w interesie...
Osuszanie ścian
Wymiana okien i drzwi
Osadzając okna i drzwi trzeba zostawić określony luz Dobrej jakości okno to nie tylko mocna rama, ale też szyba, która nie zniekształca obrazu (fot. MS więcej niż OKNA)Od starych okien wieje? Znudziły Ci się niemodne już drzwi? Decyzja jest oczywista: wymieniamy. Najtrudniej jest wybrać odpowiedni wyrób, bo sama wymiana nie jest...
Wymiana okien i drzwi
Pompy ciepła
Tak wygląda pompa ciepła (fot. Viessmann)Niektórzy mogą dopatrywać się bardzo skomplikowanego działania ogrzewania pompą ciepła. A tu trzeba potraktować dosłownie ów mechanizm – pompa ciepła, bo pobiera z wnętrza ziemi ciepło i dostarcza je do instalacji grzewczej domu. Wychodzi tanio w eksploatacji, a inwestycja wcale nie musi być tak droga,...
Pompy ciepła
Pozwolenie na budowę
Wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana (w skrajnych przypadkach karana przymusową rozbiórką obiektu). Co można zmienić w projekcie katalogowym? Bez pisemnej zgody autora dokumentacji katalogowej możliwe...
Pozwolenie na budowę
Wybór projektu
Na które strony świata powinny być skierowane okna poszczególnych pomieszczeń? Kuchnia – najlepiej, żeby okno było skierowane na północ lub wschód. W kuchni zazwyczaj jest cieplej niż w pozostałej części domu i nie musi być ona dodatkowo ogrzewana przez słońce. Poza tym wskazane jest, żeby z kuchni widoczne było wejście na posesję i miejsce zabaw...
Wybór projektu
Budowa domu do stanu "zero"
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze zbrojenia? Zbrojenie ław fundamentowych powinno się składać z 4 prętów średnicy 12 mm, połączonych strzemionami średnicy 4,5-6 mm. Pręty tworzą szkielet przestrzenny ustawiony w osi ławy fundamentowej lub bezpośrednio pod ścianą nośną. Pręty i strzemiona muszą być sztywno połączone drutem wiązałkowym, przez spawanie lub zgrzewanie....
Budowa domu do stanu "zero"
Kurz znika w domu alergika
Nie trzeba bardzo skomplikowanych instalacji w ścianach i wielu gniazd ssących, żeby centralny odkurzacz okazał się niezwykle wszechstronnym i pożytecznym urządzeniem. Na rysunku czerwonym kolorem oznaczono przebieg rur w ścianach i stropach (rys. wg Husky) Końcówki są tak skonstruowane, że można nimi wyczyścić każdą powierzchnię (fot. Klimawent)Kurz jest wrogiem alergików, można...
Kurz znika w domu alergika
Rozjaśniają mrok
Ażurowe klosze lamp tworzą interesujące efekty świetlne (fot. Galeria Ruffles) Alabastrowa kolumna i taka sama lampka z podświetlonym korpusem to bardzo elegancki detal (fot. Ramko)Lampy, zastępując światło słoneczne, przede wszystkim pozwalają przedłużyć czas naszej aktywności. Ponadto są ważnym elementem wystroju wnętrza, a ich umiejętne wykorzystanie pozwala budować nastrój. Wyposażanie domu w lampy...
Rozjaśniają mrok
ABC
Alergia jest nadmierną reakcją obronną organizmu na daną substancję - alergen. Uczulić się (stać się alergikiem) można na prawie wszystko. Dotychczas rozpoznano już kilka tysięcy najczęstszych alergenów. Czy mnie to dotyczy? Niestety tak. Na początku XX wieku, w krajach Europy Zachodniej alergików było mniej niż 1 promil. W latach 70. odsetek ten...
ABC
ABC
Alergia jest nadmierną reakcją obronną organizmu na daną substancję - alergen. Uczulić się (stać się alergikiem) można na prawie wszystko. Dotychczas rozpoznano już kilka tysięcy najczęstszych alergenów. Czy mnie to dotyczy? Niestety tak. Na początku XX wieku, w krajach Europy Zachodniej alergików było mniej niż 1 promil. W latach 70. odsetek ten...
ABC
I czuć, i widać
Czasami rozmiar zawilgocenia i wywołane nim spustoszenie widoczne są dopiero po zrobieniu „odkrywki” (fot. Deitermann) Przy sporadycznie zaparowanych oknach nie ma co wpadać w panikę, ale taka ilość wykraplającej się na szybie pary wodnej świadczy już o problemie z wilgocią (fot. Stowarzyszenie Polska Wentylacja)Tak jak wilgoć jest wszechobecna w powietrzu, tak...
I czuć, i widać
Sucho nad głową
Układ izolacji w dachu Bryty folii paroszczelnej muszą być szczelnie połączone (fot. Dorken Delta Folie)Zdrowy dom musi być suchy. I nie chodzi tu tylko o ściany czy fundamenty. Bardzo ważna jest taka izolacja dachu, aby nie przedostawała się do wnętrza woda opadowa, a "produkowana" w każdym gospodarstwie domowym para wodna mogła...
Sucho nad głową
Zdrowe ciepło
Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od rodzaju ogrzewania Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego (fot. Kisan)Jeszcze niedawno nie było problemu, bo nie było alternatywy. Ale sposób ogrzewania domu może przyczynić się do polepszenia warunków życia alergika – we własnym domu mamy na to wpływ. Sposób ogrzewania jest o tyle istotny dla alergika, że...
Zdrowe ciepło
Z filtrem na straży
Schemat przykładowej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli z zastosowaniem rekuperatora (rys. Lindab) Schemat działania rekuperatoraPowietrze, którym oddychają alergicy jest zanieczyszczone wieloma alergenami. Niewiele można na to poradzić – jedynie blokować objawy alergii. Jednak we własnym domu odpowiednio dbając o jakość powietrza możemy sobie zapewnić prawie komfortowe warunki. Różne aspekty takiego komfortu...
Z filtrem na straży
Powinno być gładko
Alergik nawet w prosto urządzonym wnętrzu, dzięki kolorystyce ścian, oświetleniu i umiejętnie dobranej podłodze może osiągnąć niezwykłe efekty aranżacyjne (fot. Kronopol) Na ściany najlepsze są wodorozcieńczalne farby akrylowe. Dają trwałą powłokę, która nadaje się do mycia i bez problemu utrzymamy w czystości nawet ścianę szczególnie narażoną na zabrudzenia (fot. Filius)Słyszy się...
Powinno być gładko
Izolacje termiczne i akustyczne
Przykład dość taniej i poprawnie zaprojektowanej ściany dwuwarstwowej ocieplonej metodą lekką-mokrą Ściana ocieplona metodą lekką-suchą to idealny sposób ocieplania starych budynków Przykład taniej, efektownej i skutecznej ściany trójwarstwowejPrawie wszystkie przegrody budynku muszą spełniać odpowiednie wymagania pod względem izolacyjności cieplnej i akustycznej. Oczywiście, inne kryteria będą dotyczyły okien, a inne połaci dachowych lub...
Izolacje termiczne i akustyczne
Ogrodzenie na 11 sposobów
Każdy właściciel domu ogradza swoją posesję. Zaznacza granice własności a niekiedy chce się popisać przed sąsiadami zasobnością portfela. Ładne ogrodzenie jednak wcale nie musi być drogie, liczy się bowiem przede wszystkim pomysł. Jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie nie było takie samo, jak płot sąsiadów, możemy połączyć gotowe elementy - przęsła...
Ogrodzenie na 11 sposobów
Czym pokryć dach?
Pytanie Czytelnika Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Na razie więc mam jeszcze czas na przemyślenia. Zastanawiam się nad rodzajem pokrycia dachu. Wprawdzie więźba została zaprojektowana do dachówek, ale znajomi namawiają mnie na blachodachówki, ponieważ są tańsze i, podobno, w związku z tym tańsza może być więźba. Porównywalne w kosztach powinny...
Czym pokryć dach?
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz