Pytanie Czytelnika Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Na razie więc mam jeszcze czas na przemyślenia. Zastanawiam się nad rodzajem pokrycia dachu. Wprawdzie więźba została zaprojektowana do dachówek, ale znajomi namawiają mnie na blachodachówki, ponieważ są tańsze i, podobno, w związku z tym tańsza może być więźba. Porównywalne w kosztach powinny...
Pytanie Czytelnika
Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Na razie więc mam jeszcze czas na przemyślenia. Zastanawiam się nad rodzajem pokrycia dachu. Wprawdzie więźba została zaprojektowana do dachówek, ale znajomi namawiają mnie na blachodachówki, ponieważ są tańsze i, podobno, w związku z tym tańsza może być więźba. Porównywalne w kosztach powinny być też gonty bitumiczne. W takim razie, co wybrać?
Optymalne dopasowanie pokrycia do konstrukcji dachu pozwoli nie tylko uzyskać pożądany efekt architektoniczny, ale wpłynie również na obniżenie kosztów budowy. Z kolei kształt i nachylenie połaci dachowych narzucają w dużym stopniu materiały, jakie możemy wykorzystać do pokrycia. Decydują o tym względy techniczne (zapewnienie szczelności, możliwość kształtowania, mocowania) oraz ekonomiczne (ilość powstających odpadów).
Redakcja BD
Przy wyborze pokrycia koszty inwestycyjne są, oczywiście, bardzo istotnym elementem. Niemniej nie jedynym, gdyż musimy uwzględnić też m.in. charakter otoczenia domu i miejscowy mikroklimat. Na działkach zadrzewionych pokrycie powinno być odporne na porastanie mchem i wytrzymałe na uderzenia spadających gałęzi. W środowisku o dużym zanieczyszczeniu powietrza oraz w rejonach nadmorskich należy stosować pokrycia o dużej odporności na korozję. W strefie obfitych opadów śniegu najlepiej sprawdzają się dachy o dużym nachyleniu i z gładkim, śliskim pokryciem.
Kształt a rodzaj pokrycia
Na dachy o kącie nachylenia połaci poniżej 15° należy stosować pokrycia gwarantujące dużą szczelność (papy, blachy płaskie). Przy większych pochyleniach dach można pokryć blachodachówką, gontami bitumicznymi, płytami falistymi. Natomiast drobnowymiarowymi dachówkami ceramicznymi lub cementowymi najlepiej pokrywać dachy o większym kącie nachylenia. Możliwe jest pokrycie dachu o małym nachyleniu np. dachówkami cementowymi, ale trzeba ułożyć pod nimi papę, która zapewni szczelność. Przy dachach o skomplikowanej powierzchni warto dobierać materiały pokryciowe drobnowymiarowe (dachówki) lub te, których odcięte fragmenty można będzie jeszcze wykorzystać. Przy doborze pokrycia musimy również brać pod uwagę powierzchnie łukowe, np. nad lukarnami typu „wole oko”. W zależności od promienia krzywizny, jako pokrycie można tu zastosować małe dachówki (np. karpiówkę), gonty bitumiczne lub blachę płaską.
Na dachach spadzistych pokrycie dachowe nie musi być absolutnie szczelne, co nie oznacza, że może przez nie przenikać woda. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu połaci, woda opadowa szybko spływa po powierzchni i nie przedostaje się przez połączenia zachodzących na siebie elementów pokrycia. Natomiast na dachach płaskich lub o niewielkim nachyleniu, szczelność pokrycia gwarantują jedynie materiały łączone ze sobą przez klejenie, lutowanie lub szczelne szwy zaginane, tzw. rąbki.
Koszty
Dokładne porównanie kosztów różnych wariantów pokrycia dachowego możliwe jest jedynie dla konkretnego dachu. Decyduje nie tylko jednostkowa cena m2 materiału pokryciowego, ale również ceny akcesoriów, rodzaju podłoża, kształtu i wytrzymałości więźby. Przy dachach o nieskomplikowanej konstrukcji można przyjąć, że koszt całkowity pokrycia i konstrukcji dachowej przy zastosowaniu popularnych materiałów, wyniesie 120-150 zł/m2 powierzchni połaci dachowej. Koszty te wzrosną, jeśli dach ma skomplikowany kształt, liczne lukarny i załamania. Koszty można obniżyć, rezygnując z systemowych akcesoriów i zastąpić np. drogie dachówki krawędziowe obróbką blacharską. Bez ryzyka popełnienia błędów możemy układać tylko gonty bitumiczne lub płyty faliste.