Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2006
Sucho nad głową
Układ izolacji w dachu Bryty folii paroszczelnej muszą być szczelnie połączone (fot. Dorken Delta Folie)Zdrowy dom musi być suchy. I nie chodzi tu tylko o ściany czy fundamenty. Bardzo ważna jest taka izolacja dachu, aby nie przedostawała się do wnętrza woda opadowa, a "produkowana" w każdym gospodarstwie domowym para wodna mogła...
Układ izolacji w dachu
Bryty folii paroszczelnej muszą być szczelnie połączone (fot. Dorken Delta Folie)

Zdrowy dom musi być suchy. I nie chodzi tu tylko o ściany czy fundamenty. Bardzo ważna jest taka izolacja dachu, aby nie przedostawała się do wnętrza woda opadowa, a "produkowana" w każdym gospodarstwie domowym para wodna mogła swobodnie wydostać się na zewnątrz.

Odpowiednio izolowany dach w znacznym stopniu uchroni przed zawilgoceniem wnętrze domu. Każdy będzie tu zdrowszy, a przede wszystkim alergik.

 

O tym, że ocieplany dach trzeba izolować przed wilgocią wie właściwie każdy inwestor. Natomiast konieczność izolowania również połaci nieocieplanych nie jest już tak oczywista. Powiedzmy więc jasno. Teoretycznie w takim przypadku nie jest potrzebna ochrona przed wilgocią, pod warunkiem, że samo pokrycie dachu jest odpowiednio szczelne. Niemniej znamy przecież sytuacje, kiedy z powodu wychłodzenia dachu od strony poddasza często wręcz skrapla się para wodna. Może ona wsiąkać w izolację termiczną ułożoną na stropie i powodować jej zawilgocenie. Dlatego również w przypadku dachu nieocieplonego warto na krokwiach ułożyć odpowiednią folię paroprzepuszczalną, nazywaną folią wstępnego krycia (FWK).

 

Folie paroprzepuszczalne

 

Układamy je na każdym dachu, którego poddasze będzie ocieplane - nad warstwą ocieplenia. Jak wspomnieliśmy, warto również stosować je na nieużytkowych strychach, jeśli pokryciem dachu mają być blachodachówki, dachówki ceramiczne lub cementowe. Folie te nazywane są również foliami dachowymi lub membranami dachowymi.

 

W przypadku dachów ocieplanych folie paroprzepuszczalne pełnią kilka funkcji:
  • są tymczasowym pokryciem dachu (należy zastosować folię wytrzymałą na rozerwanie, np. zbrojoną, i ułożyć docelowe pokrycie nie później niż po 4 miesiącach);
  • chronią przed przeciekami;
  • umożliwiają odparowanie wilgoci z warstwy ocieplenia;
  • zapobiegają wydmuchiwaniu włókien z ocieplenia przez wiatr.
Folie wstępnego krycia są używane jako podkład pod pokrycie i coraz częściej zastępują papę ułożoną na deskowaniu. Można je stosować w sytuacjach, gdy nie jest wymagany sztywny podkład - przy pokrywaniu dachu blachami, blachodachówką lub bitumicznymi płytami falistymi.

 

Folie wstępnego krycia wytwarza się z tworzyw sztucznych - z polietylenu (twardego i miękkiego), polipropylenu, poliestru i poliuretanu. Są mocne i odporne na odkształcenia.

 

Istotną cechą folii FWK jest ich paroprzepuszczalność. Decyduje ona bowiem o miejscu, w którym powinna się znaleźć dana folia (patrz ramka). Folie o wysokiej paroprzepuszczalności (700-4000 g/m2/24h) są produkowane jako jednowarstwowe z polietylenu HDPE oraz jako dwuwarstwowe z polietylenu i poliestru. Z kolei folie niskoparoprzepuszczalne (do 700 g/m2/24h) wytwarzane są z folii polietylenowej lub membrany polipropylenowej zbrojonych siatką z polietylenu, polipropylenu HDPE lub włókna szklanego. Bardzo niską paroprzepuszczalność mają folie z warstwą antykondensacyjną, wchłaniającą nadmiar wilgoci z powietrza. Warstwa ta podczas układania folii musi znaleźć się od strony wnętrza domu.

 

Folie FWK można pozostawić na dachu, jako jego tymczasowe pokrycie, przez 4 tygodnie do 5 miesięcy. Tę informację umieszczają producenci na swoich wyrobach. Czas zależy od tego, w jakim stopniu folia jest odporna na promienie UV. Najdłużej wytrzymają dwuwarstwowe folie z poliestrem, najkrócej folie polietylenowe.

 

Włókniny - (inaczej membrany dachowe) to szczególny rodzaj folii. Pomiędzy dwiema warstwami włókniny polipropylenowej jest polietylen lub błona polipropylenowa. Niektóre włókniny są wzmacniane siatką polietylenową. Mają wysoką paroprzepuszczalność (3000-4000 g/m2/24h), co pozwala kłaść je bezpośrednio na termoizolacji - nie jest potrzebna szczelina wentylacyjna.

 

Folie paroszczelne

 

Konieczność stosowania folii paroszczelnej przy izolowaniu połaci dachowych wynika z możliwości kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej. Wprawdzie, jeśli od zewnątrz ułożono folię o wysokiej paroprzepuszczalności, a w pomieszczeniach utrzymuje się prawidłowa wilgotność powietrza, zjawisko takie jest mało prawdopodobne. Jednak na wypadek zaistnienia niesprzyjających warunków, powinno się założyć folię paroszczelną, która ochroni przed zawilgoceniem nie tylko izolację, ale przede wszystkim konstrukcję dachu.

 

Folie paroszczelne produkowane są głównie z polietylenu, jako jedno- lub kilkuwarstwowe. Umieszczane w niektórych rodzajach folii zbrojenie z siatki z polietylenu o wysokiej gęstości zwiększa ich odporność na rozerwanie. Warto zwrócić uwagę na folie z warstwą aluminium. Zastosowanie metalu sprawia, że skutecznie odbijają promieniowanie cieplne z wnętrza domu. Dzięki temu pełnią jednocześnie funkcję termoizolacyjną. Szczególną cechę mają także folie wzmacniane włókniną (wiskozowo-celulozową lub polipropylenową). Wchłaniają bowiem wilgoć - 160-400 g/m2 - a następnie odparowują ją przy wyższej temperaturze powietrza.

opracowanie: Hanna Czerska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Sucho nad głową
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny