Odkurzacze z filtrem HEPA

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Odkurzacze z filtrem HEPA

W obecnych czasach proponujących nam coraz nowsze modele urządzeń, które spełniają skutecznie te same funkcje istniejących na rynku od lat odkurzaczy, nasuwa się refleksja, czy rzeczywiście nowy produkt jest jeszcze w stanie w istotny sposób różnić się od mieszkającego u nas od pięciu lat, w pełni funkcjonalnego odpowiednika. 

Odkurzacz
(fot. Electrolux/ZUS 3990)

W przypadku odkurzaczy, poza rzecz jasna poziomem hałasu i zużyciem prądu; cechą, którą poprawiać można niemal w nieskończoność, jest wydajność filtrowania zanieczyszczeń. Na cóż bowiem nam odkurzacz, który pochłania kurz, by potem go wypuścić (choć oczywiście w mniejszej ilości)? Albo taki, który owszem, pochłania kurz, ale pozostawia wszechobecne pyłki roślin i odchody roztoczy, tak znienawidzone przez alergików…

Filtr HEPA - wojskowa technologia

Rozwiązaniem tych dolegliwości jest zastosowanie bardzo skutecznego filtru. Odpowiednie filtry są znane od czasów II wojny światowej, jednak do domowych odkurzaczy trafiły stosunkowo niedawno, bo wymagają dużej mocy ssącej.

Do niedawna wszystkie te filtry określano mianem HEPA, jednak od maja 2010 r. obowiązuje nowa norma zgodnie z którą mniej skutecznym klasom filtrów HEPA (H10, H11, H12) nadano nowe oznaczenie – EPA (odpowiednio E10, E11, E12).

Oczywiście w sklepach jeszcze długo spotkamy stare, utarte oznaczenie i gdy zapytamy o odkurzacz z filtrem HEPA sprzedawca pokaże nam urządzenie z filtrem EPA.

Trudna sztuka wyboru

Nawet nieco mniej skuteczne filtry oznaczane zgodnie z nową normą skrótem EPA są i tak o wiele lepsze od tych stosowanych w tradycyjnych odkurzaczach. Wyposażone w nie urządzenia są więc nadal godne uwagi – jeszcze kilka miesięcy temu sprzedano je jako odkurzacze z filtrem HEPA.

Jednak sam skuteczny filtr (EPA lub HEPA) to tylko jedna z cech dobrego odkurzacza. Cóż z dobrego filtru, jeśli np. znaczna część powietrza w ogóle go ominie? Ponadto nie mniej ważna od skuteczności jest wygoda użytkowania.

Poznać, aby zrozumieć

Wbrew obiegowej opinii, filtr EPA/HEPA nie jest starszym bratem sitka. Zasada jego działania jest inna i opiera się na połączeniu trzech mechanizmów: przechwycenia, zderzenia i dyfuzji. Pierwsze dwa są bardzo skuteczne dla cząsteczek o średnicy powyżej 0,4 μm. Trzeci doskonale radzi sobie z tymi, których średnica mniejsza jest od 0,1 μm. Najbardziej problematyczne dla filtra są cząsteczki o średnicy około 0,3 μm; istnieje nawet stosowny termin nazywający ich rozmiar – MPPS (Most Penetrating Particle Size). To właśnie skuteczność filtra w ich zatrzymywaniu determinuje jego klasę, zgodnie z normą PN-EN 1822- 1:2009:

 

Klasa EPA/HEPA skuteczność filtracji %
całkowita miejscowa
E10 ≥ 85  -
E11 ≥ 95  -
E12 ≥ 99,5  -
H13 ≥ 99,95 ≥ 99,75
H14 ≥ 99,995 ≥ 99,975


Nie należy ufać zapewnieniom, że jakiś filtr jest równie dobry jak filtr EPA lub HEPA. Najpewniej nie został on w ogóle zbadany lub nie spełnił powyższych wymagań. Tabela pokazuje również, że choć dawną klasę HEPA podzielono, to zachowano ciągłą numerację, tak by - zgodnie z intuicją – wyższa liczba zawsze oznaczała większą skuteczność.

Odkurzacz
(fot. Philips/FC9256)

Kolejną cechą różniącą poszczególne rodzaje filtrów EPA/HEPA jest możliwość ich mycia. Nowoczesne odkurzacze mają zmywalne filtry, które jednak są o wiele droższe niż te, które z założenia należy wymieniać. Zatem, jeśli taki filtr, oczywiście po dłuższej niż w przypadku zwykłego eksploatacji, ulegnie zniszczeniu, należy być przygotowanym na relatywnie wysokie koszty jego wymiany – dobrze jest poznać je przed zakupem konkretnego modelu odkurzacza.

Odkurzacze bezworkowe

Warto wspomnieć również o odkurzaczach bezworkowych (cyklonowych), które ze względu na swoją konstrukcję oszczędzają filtrowi uderzeń dużych cząsteczek zanieczyszczeń, co zwiększa jego żywotność. Zazwyczaj nie oznacza to jednak ostatecznie tańszej eksploatacji, gdyż filtry EPA/HEPA do odkurzaczy bezworkowych są droższe niż te do zwykłych.

Co więc zyskujemy, decydując się na zakup odkurzacza bezworkowego? Stałą moc ssącą (powinna wynosić min. 300 W), która w zwykłych odkurzaczach spada wraz z zapełnianiem worka, a co za tym idzie – stałą wydajność filtra, który takiej mocy wymaga. Ergo – lepsze czyszczenie i filtrację. Pogodzić musimy się jednak z opróżnianiem pojemnika z kurzem, nieopakowanym w papierowy worek.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Odkurzacze workowe

Odkurzacz
(fot. Samsung/SC9580)

Decydując się na odkurzacz workowy, należy zwrócić uwagę – nomen omen – na worek. Bowiem to właśnie ten element odpowiada za to, w jakim stopniu zanieczyszczenia zostaną w nim zatrzymane, a w jakim powędrują wraz z powietrzem do filtra. Worki lepszej jakości zatrzymują znaczną część zanieczyszczeń i dzięki temu przedłużają życie filtra. Są jednak droższe od tych najprostszych, co nie powinno dziwić.

Teoria za nami, co na rynku?

Mając już pewną wiedzę na temat odkurzaczy, przystąpić możemy do krytycznej oceny ofert najpoważniejszych na rynku producentów. Ilość dostępnych produktów przyprawić może o zawrót głowy, dlatego już na początku zastosować trzeba pewne ograniczenia, którymi będziemy się kierować. A zatem wybrać, czy odkurzacz ma być workowy, czy bezworkowy, jak również znaleźć jego dodatkowe cechy, które są dla nas najistotniejsze.

Mogą być nimi: filtr klasy minimum E12, cicha praca odkurzacza i – rzecz jasna – jego cena. W artykule Ranking odkurzaczy z filtrem HEPA przedstawimy tabele zawierające odkurzacze workowe spełniające te warunki, podzielone na 4 kategorie cenowe: do 400 zł, do 600 zł, do 800 zł oraz droższe, jak również odkurzacze bezworkowe: do 500 zł, do 700 zł oraz droższe.

Całej prawdy pokazać się nie da

Zrezygnowaliśmy z umieszczania w tabelach nazw dołączanych przez producentów końcówek ssących, rozlicznych systemów sterujących obiegiem powietrza w odkurzaczu itp. Nie wynika to z faktu, że uznajemy te dane za nieistotne, a z tego, iż w zestawieniu tym stanowiłyby jedynie puste, nieporównywalne określenia. Nie należy jednak zapominać, że dodatkowe wyposażenie odkurzacza ma istotny wpływ zarówno na wygodę użytkowania, jak i cenę urządzenia, zaś zastosowany system przepływu powietrza – na jakość filtracji. Są to kwestie, które wymagają samodzielnego zbadania przed podjęciem decyzji o zakupie, podobnie jak dostępność i ceny dedykowanych worków i filtrów.

A i ta, którą pokazać można, wymaga interpretacji

Oceniając odkurzacze na podstawie zawartych w tabelach danych, należy mieć też świadomość, że maksymalna głośność odkurzacza jest nierozerwalnie związana z jego maksymalną mocą ssania. Niekiedy więc lepszym wyborem okazuje się być odkurzacz głośniejszy, ale o większej mocy, ponieważ dzięki regulacji można w nim samodzielnie wybrać złoty środek między hałasem a wydajnością; podczas gdy ciche modele dokonają tego wyboru za nas, pracując z niższą maksymalną mocą ssania.

 

Krzysztof Chrząszcz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość FiltryPlus.pl

29 Lis 2020, 08:12

Są dwa rodzaje filtrów hepa Filtry zmywalne i niezmywalne. Jeżeli widzimy, że filtr Hepa to „gąbka” w żadnym wypadku nie powinniśmy go myć ani odkurzacz. Badania wykazały, że takie działanie może tylko i wyłącznie zniszczyć nasz filtr aniżeli pomóc.

time image

22 Lis 2019, 16:04

Dalej dużą popularnością cieszą się urządzenia typu Split produkowane przez Vacu-Maid w USA. Coraz większym uznaniem klientów cieszą się urządzenia z filtrami kartrydżowymi, np. produkowane przez Sistamair modele Tecno-Style i Tecno R-evolution. Zapraszamy z zapoznaniem się ...

time image

05 Lis 2019, 21:39

a jakie odkurzacze sa teraz popularne?

time image

24 Paź 2019, 09:59

Dzień dobry,    Nie zrozumie alergika, ten kto nigdy nie miał alergii, parafrazując stare powiedzenie. Odkurzacze przenośne muszą być wyposażone w wymyślne metody filtracji oczyszczające wydmuchiwane powietrze, bo w przeciwnym wypadku otrzymujemy rozpyloną zawiesinę ...

time image

23 Paź 2019, 11:08

Żadnej chmury nie widzę. Może wynika to z tego, że odkurzacz i filtr są regularnie czyszczone, no i nie przeciążane. Nie mam żadnych chodników, kraników i dywaników, będących naturalnym zapleczem dla kurzu, w przedpokoju i kuchni płytki  (po odkurzaniu zmywane na mokro) a ...

Gratuluję, ja tez mam Odpalasz ten odkurzacz i opisz mi pierwsze wrażenie. U mnie na przykład idzie w górę chmura kurzu

time image

22 Paź 2019, 13:43

Dnia 30.08.2019 o 09:09, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:   W tych domowych stosowanie filtra HEPA raczej mija się z celem.    Odkurzacz z filtrem HEPA mam chyba już ponad 15 lat. Taki domowy. Działa bez problemu i działa dobrze. Ach, ...

Święte słowa. I tu wkraczają producenci i dostawcy odkurzania centralnego. Wspominałem już o tym. Teraz nawiążę do kolejnego zagadnienia. Odkurzacze przenośne mają ograniczaną moc z uwagi na dziwnie pojęte oszczędzanie energii. Jednostki centralne nadal dysponują mocą ponad ...

time image

Gość Iwona

07 Wrz 2019, 21:13

Jak ktoś ma w domu zwierzaki to radze sie przyjrzeć solidnie parametrom. Jednak moc ssania musi byc minimum te 1200W jak w workowym zilanie. Nie o to przeciez chodzi zeby wyziewać z siebie ducha przy odkurzaniu

Dnia 22.10.2014 o 09:44, Gość weronika napisał: Witam. Stoję przed wyborem odkurzacza, ale totalnie się na tym nie znam. Jaki parametr filtru hepa powinnam wybrać? Dodam, że będzie to sprzęt do użytku domowego, a mieszkam z alergikiem. Jaki odkurzacz pochłonie, jak ...

time image

Gość Alex

30 Sie 2019, 06:49

A jak to wygląda, jeśli chodzi o sprzątanie sierści zwierząt? Ciekawa jestem czy takie odkurzacze s filtrem HEPA nadają się do tego. Dopiero zaczęłam oglądać różne strony z nimi, aby się zdecydować na zakup. N

time image

Gość MaciejSzcz

20 Maj 2015, 08:09

A może ktoś orientuje się jaki jest średni koszt (póki co sprawdziłem tylko tam gdzie kupowałem inne filtry

time image

Gość weronika

22 Paź 2014, 07:44

Witam. Stoję przed wyborem odkurzacza, ale totalnie się na tym nie znam. Jaki parametr filtru hepa powinnam wybrać? Dodam, że będzie to sprzęt do użytku domowego, a mieszkam z alergikiem. Jaki odkurzacz pochłonie, jak największą liczbę zanieczyszczeń i pozwoli żyć w czystości? Pomóżcie

time image

Gość TERESA

20 Kwi 2013, 07:17

BARDZO DOBRY TEKST, TERAZ MOGĘ KUPOWAC ODKURZACZ

time image

18 Lis 2010, 23:07

pisałem wcześniej - centralny odkurzacz - jak zsyp na śmieci w blokuA to co sprawda się w szpitalach albo w hotelach - niekoniecznie w domkuPozdrawiam

time image

Gość Leon

01 Paź 2010, 09:21

Chyba artykuł na zamówienie. Miałem taki odkurzacz i praktycznie nie nadawał się do użytku. Po krótkim odkurzaniu filtr zapychał się i nie można było odkurzać. Filtr można było myć, ale nie na tym polega odkurzanie by co parę machnięć szczotką rozbierać urządzenie i wkurzać ...

time image

Gość Rainbow

01 Paź 2010, 08:33

A co z odkurzaczami \"Rainbow\"? Jakie są ich zalety i wady?..

time image

Gość Robert

30 Wrz 2010, 12:17

"zużyciem PRĄDU" ?? Jaki specjalista to pisał .. chyba od ... nie będę kończyć ....

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje