Powietrze dla kominka

Powietrze dla kominka

Schemat prowadzenia przewodu wentylacyjnego doprowadzającego powietrze do kominka Wzmacnianie stropów za pomocą włókien węglowych Wzmacnianie stropów za pomocą warstwy nadbetonu Wzmacnianie stropów za pomocą dodatkowych belek stropowychŻeby kominek nie przysparzał kłopotów, trzeba zadbać przynajmniej o dwie rzeczy: solidną podstawę oraz odpowiednią ilość powietrza, niezbędnego do podtrzymania procesu spalania. Kominki otwarte buduje się rzadko,...

Schemat prowadzenia przewodu wentylacyjnego doprowadzającego powietrze do kominka
Wzmacnianie stropów za pomocą włókien węglowych
Wzmacnianie stropów za pomocą warstwy nadbetonu
Wzmacnianie stropów za pomocą dodatkowych belek stropowych

Żeby kominek nie przysparzał kłopotów, trzeba zadbać przynajmniej o dwie rzeczy: solidną podstawę oraz odpowiednią ilość powietrza, niezbędnego do podtrzymania procesu spalania.

Kominki otwarte buduje się rzadko, bo mają gorszą wydajność. Przez to, chociaż tchną ciepłem i tradycją, są nieekonomiczne, bo koszty uzyskania energii są przecież znacznie wyższe niż za czasów naszych przodków. Jednak, jedna rzecz się nie zmieniła – do podtrzymania ognia nadal potrzebna jest duża ilość powietrza.

 

Po co komu tyle powietrza?

 

We współcześnie budowanych lub modernizowanych domach architekci bardzo dbają o ograniczenie strat ciepła. Z tego względu, przegrody zewnętrzne najczęściej mają doskonałą izolacyjność termiczną i są bardzo szczelne. Wtedy, co prawda, ciepło nie „ucieka” z domu, ale dość często zdarzają się problemy z właściwą wentylacją budynku. Dawniej, świeże powietrze dostawało się do pomieszczeń w sposób naturalny, czyli głównie przez nieszczelności w oknach i drzwiach. Natomiast dzisiaj, do zachowania odpowiedniego bilansu powietrznego, potrzebne są systemy wentylacji mechanicznej lub przynajmniej nawiewniki.

 

Instalując w domu wkład kominkowy trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w jego pobliże trzeba doprowadzić 10 m3 powietrza w ciągu godziny na każdy 1 kW nominalnej mocy cieplnej. Oznacza to, że dla wkładu np. o mocy 10 kW potrzeba 100 m3 powietrza na godzinę, a kubatura pokoju o powierzchni 30 m2 wynosi zwykle 80-90 m3. Czyli, w mroźne dni, całe powietrze z takiego pokoju mogłoby zostać wyssane w mniej niż 1 godzinę. Brak odpowiednio dużych nawiewników doprowadziłby do powstania w domu podciśnienia. A to z kolei, mogłoby spowodować problemy z rozpaleniem i podtrzymaniem ognia, wydobywanie się dymu z kominka do pomieszczenia, czy wreszcie cofanie się powietrza z kanałów wentylacyjnych. Tyle chyba wystarczy, żeby zadbać o właściwą wentylację.

 

Dla porównania warto przytoczyć, że w kominkach otwartych do spalenia 1 kg drewna zużywane jest 200-2000 m3 powietrza (w zależności od wielkości otworu paleniska)!

 

Jak dostarczyć tlen do kominka?

 

W nowych domach – najlepiej wykonać odpowiedni kanał nawiewny. Można go poprowadzić pod podłogą parteru lub pod stropem piwnicy (rys obok). Ważne, żeby jego przekrój wynosił 200 cm2. W praktyce oznacza to zastosowanie rury o średnicy wewnętrznej 16 cm lub kanału kwadratowego o boku 14 cm. Przewód ten może być wykonany z blachy, aluminium lub PVC – to nie jest istotne, bo i tak najczęściej nie doprowadza się go bezpośrednio do komory spalania, a jedynie w pobliże kominka (wkładu). Natomiast, ważnymi elementami kanału nawiewnego są: przepustnica (szyber) zabezpieczająca pomieszczenie przed stratami ciepła, gdy kominek nie jest używany oraz kratki wentylacyjne instalowane na obu końcach, które uniemożliwiają (a przynajmniej utrudniają) przedostawanie się gryzoni i owadów do wnętrza domu. Nie mniej istotne jest miejsce usytuowania czerpni, czyli otworu wlotowego. Ogólnie można powiedzieć, że wskazane jest umieszczenie jej w ścianie zachodniej, ponieważ w Polsce jest to dominujący kierunek wiatrów. A chodzi o to, żeby powietrze było wtłaczane do przewodu a nie z niego zasysane, bo mogłoby to doprowadzić do wytworzenia podciśnienia i związanych z nim kłopotów. Wpływ na to ma także kształt i wielkość budynku, rzeźba terenu, a nawet rodzaj roślinności otaczającej dom. Z tego względu, miejsce czerpni za każdym razem powinno się ustalać oddzielnie dla każdego budynku.

 

W domach remontowanych – lub modernizowanych dość często kominka wcześniej w ogóle nie było. A wtedy problem z doprowadzeniem świeżego powietrza można rozwiązać umieszczeniem kominka (wkładu) przy ścianie zewnętrznej domu. Wystarczy przekuć ścianę w pobliżu paleniska. W otworze osadzić odpowiednią rurę, przepustnicę, kratki wentylacyjne i po kłopocie.

 

Nieco gorzej jest, gdy miejsce kominka wyznaczono w środku domu. Wtedy właściwie są dwa rozwiązania. W oknach lub w ścianach zewnętrznych można zainstalować nawiewniki o odpowiednio dobranym przekroju. To rozwiązanie ma pewne mankamenty natury estetycznej i praktycznej. Nie każdy bowiem zechce zaakceptować nawiewniki o dość dużej powierzchni, a poza tym, całe pomieszczenie musi się najpierw wychłodzić po to, żeby kominek mógł je ogrzać. Oznacza to, że w zimie różnica temperatury nad podłogą i pod sufitem może być całkiem duża.

 

Z tego względu, na przewód doprowadzający świeże powietrze, warto zaadaptować jeden z kanałów wentylacyjnych (lub wybudować nowy). Nie powinno to być trudne, ponieważ w środku domu wkład jest najczęściej instalowany w pobliżu istniejącego komina. Trzeba tylko pamiętać, żeby powietrze było pobierane z nieużytkowej, ale wentylowanej części poddasza. Czerpnia usytuowana ponad dachem może bowiem zasysać do wnętrza domu spaliny lub dym wydobywające się z tego samego komina.

 

A kominek na poddaszu?

 

To dość częste pytanie ludzi modernizujących swoje domy. Jest to oczywiście możliwe, ale muszą być spełnione przynajmniej dwa warunki:

  • efektywna długość przewodu dymowego (od wlotu do wylotu) musi mieć co najmniej 2 m, a przy adaptacji strychu, na którym kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż 30° może to być trudne do zrealizowania.
  • konstrukcja stropu lub dodatkowych wzmocnień musi być na tyle wytrzymała, żeby przenieść ciężar kominka wraz z obudową – czasami nawet 500 kg.

Drugi warunek może się okazać dość trudny do spełnienia zwłaszcza, gdy poddasze było projektowane jako nieużytkowe. Wtedy bowiem konstrukcja stropu zapewne była obliczana na obciążenie użytkowe wynoszące tylko 50 kg/m2, a nie na 150 kg/m2, jak to jest wymagane dla pomieszczeń mieszkalnych. Poza tym, trzeba jeszcze uwzględnić ciężar projektowanej posadzki, warstw podkładowych, izolacji akustycznej, elementów wzmacniających konstrukcję stropu oraz precyzyjnie ustalić miejsce usytuowania kominka. Dopiero wtedy konstruktor będzie mógł się zabrać do pracy. Jednak na tym nie koniec, bowiem na nośność stropu, w nie mniejszym stopniu, wpływają jego rozpiętość, rodzaj konstrukcji, a także jakość zastosowanych materiałów. Jeśli do tego jeszcze się doda różne sposoby podparcia (na ścianach, słupach, podciągach) to okaże się, że wyniki i możliwe sposoby realizacji przedsięwzięcia u każdego inwestora będą inne.

Tadeusz Lipski

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Dobra woda zdrowia doda
Urządzenia do uzdatniania wody (fot. Klarwod)Czasami widujemy (najczęściej na filmach), jak ktoś bierze do ręki szklankę, napełnia ją "kranówką" i bez żadnych zastrzeżeń, wypija ją. U nas może to wyzwalać grymas, żeby nie rzec wstręt, na myśl o składzie chemicznym wody. Dlatego warto to zmienić...Bez względu na to, czy pobieramy wodę...
Dobra woda zdrowia doda
Podłoga, która lubi prąd
Kabel jednożyłowy układa się tak, aby połączyć jego początek z końcem Kabel dwużyłowy składa się z dwóch przewodów: zasilającego i powrotnego. Zaletą kabla dwużyłowego jest niski poziom generowanych zakłóceń. Pola magnetyczne wytwarzane przez dwie żyły wzajemnie się znoszą, bo są wytwarzane przez prądy o jednakowej wartości płynące w przeciwnych kierunkach Tabela 1...
Podłoga, która lubi prąd
M(a)usująca wanna
Gdy planujemy „salon” łazienkowy można zainstalować wannę w miejscu centralnym (fot. Pamos Polska) Wanny z hydromasażem wcale nie muszą być duże – najmniejsze mają niecałe 1,5 m (fot Hydro Top) Wanny w rozmiarach XL mogą pomieścić kilka osób (fot. Pool Spa) Taka wanna zapewnia dużą liczbę pozycji terapeutycznych, ma też wypłycone siedzisko dla...
M(a)usująca wanna
Chować pod parapet?
Charakterystyczne dla grzejników żeliwnych są duże przekroje wewnętrzne, a więc małe opory przepływu. Dlatego są szczególnie zalecane do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody.Ciężkie, żeliwne grzejniki, skrzętnie skrywane pod parapetami i wymyślnymi osłonami to już na szczęście przeszłość. Dzisiaj możemy instalować grzejniki, których nie trzeba ukrywać, a wręcz przeciwnie, ze względu...
Chować pod parapet?
Wanna a waga stropu
Wanna z bąbelkami to znakomite urządzenie, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W zasadzie, im większa tym lepiej, gdyż, podobnie jak w saunie, przyjemniejsze i relatywnie tańsze, są kąpiele grupowe. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozmiarem wanny wzrasta nie tylko ciężar samego urządzenia, ale przede wszystkim masa niezbędnej do kąpieli wody (nawet do 2 ton!). A to już dla konstrukcji budynku obojętne nie jest.
Wanna a waga stropu
ABC - Grzejniki
Co trzeba wiedzieć przed wyborem grzejników?To, jakie grzejniki będziemy wybierać, zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie, czy jest, instalacja grzewcza w naszym domu. Do instalacji typu otwartego, zwykle współpracujących z kotłem na paliwa stałe, a które powszechnie stosowane były w starych budynkach, najlepiej nadają się żeliwne grzejniki członowe....
ABC - Grzejniki
Garażowe wrota
W bramie uchylnej profile boczne są jednocześnie prowadnicami Brama segmentowa boczna przesuwa się na lewą (lub prawą) ścianę w prowadnicach podłogi, nadproża i ścianyLewe skrzydło, prawe skrzydło a na środku wielka, ciągle rdzewiejąca, kłódka. Na szczęście taki obraz drzwi do garażu przeszedł dawno do lamusa. Współczesne bramy garażowe wyposażone są w wymyślne...
Garażowe wrota
Jednostka do wszystkiego
Jeżeli w rączce odkurzacza nie ma wyłącznika, to jego uruchomienie nastąpi po wetknięciu węża do gniazda (fot. Borysowski & Spółka)Rozwiązania techniczne nowoczesnych urządzeń i instalacji domowychmają jeden cel – ułatwić nam codzienne czynności. Jedną z nich jest utrzymanie w domu czystości. Może to być całkiem przyjemne i lekkie zajęcie, pod...
Jednostka do wszystkiego
Jaki dom taka rynna
Nie mieszamy w systemie orynnowania i wszystkie elementy kompletujemy z tego samego materiału (fot. Domus Ducting) Rynna tytanowa (fot. Rheinzink) Rynny z miedzi są najdroższe, ale za to ich trwałość wyliczana jest na 150 lat (fot. Alpodach)Pytanie CzytelnikaMam zadecydować, z jakiego materiału ma być wykonane orynnowanie mojego domu. Przy wyborze wszelkich materiałów...
Jaki dom taka rynna
Test na inteligentny... dom
Podstawową cechą domu inteligentnego jest integracja instalacji i urządzeń elektrycznych, które w klasycznym wykonaniu pracują jako odrębne (fot. Merten) Ścienny panel dotykowy (fot. ABB) Użytkownik może otrzymywać informacje o stanie poszczególnych instalacji np. na ekranie palmtopa (fot. Merten)Pytanie CzytelnikaPrzygotowuję się do generalnego remontu międzywojennej willi. W domu wymieniane będą wszystkie instalacje, więc architekt...
Test na inteligentny... dom
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?Ten rodzaj ogrzewania zapewnia najbardziej komfortowy dla organizmu człowieka równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Zawsze będziemy mieć tu do czynienia z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa. Czyli zupełnie odwrotne zjawisko, niż to, które występuje przy punktowym ogrzewaniu grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom, bo nie powoduje...
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Z wodą w podłodze
Układanie kabli Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem, ale najczęściej zaleca się układanie ich w przedziale 10-30 cm (fot. Kisan)W ciągu ostatnich 20 lat wodne ogrzewanie podłogowe stało się w Europie bardzo modnym systemem ogrzewania i prawie każdy nowo wznoszony dom jednorodzinny, przynajmniej w części, jest w...
Z wodą  w podłodze
A może sauna?
Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex) Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy...
A może sauna?
ABC Wellness
Co to jest wellness?Prekursorem wellness jest dr Halbert Dunn, lekarz, który w 1959 roku ogłosił teorię terapii prowadzonej poprzez zdrowy, harmonizujący sfery ciała i ducha, styl życia. W owym czasie popularność zdobywał fitness i wellness początkowo był postrzegany jako jego odmiana, wzbogacona o elementy wpływające na rozwój duchowy człowieka. Jednak...
ABC Wellness
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Jakie mamy w Polsce napięcie?Wraz z wejściem do Unii Europejskiej w Polsce zaczęła obowiązywaćPolska Norma PN-IEC 60038:1999 „Napięcia znormalizowane IEC”. Zgodnie z normą napięcie wynosi 230/400 V ±10% (poprzednio 220/380 V).230 V – napięcie fazowe400 V – napięcie międzyfazoweCzy pioruny są nadal groźne?Wyładowania atmosferyczne są niewątpliwie zagrożeniem dla instalacji...
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Prąd w domu
Instalacja TN-S (a), TN-C (b) TN-C-S (c)Instalacja elektryczna jest łatwiejsza w wykonaniu i tańsza niż większość innych instalacji, chociaż jest niezmiernie ważna. Należy wykonać ją zgodnie z wymaganiami obowiązujących obecnie norm, z zabezpieczeniami przed porażeniem prądem i przepięciami. I nie warto tu zbyt oszczędzać - koszty instalacji elektrycznej są niewielkie...
Prąd w domu
ABC - Kominki
Czy zainstalowanie kominka jest trudne?Przy obecnej ofercie rynkowej oraz rozwiązaniach technicznych na pewno nie i właściwie sami wyznaczamy sobie trudność tego przedsięwzięcia. Kominek można zbudować od podstaw, ale raczej odchodzi się dzisiaj od tradycyjnych kominków otwartych (ich grzanie jest nieekonomiczne). Korzystniej jest zabudować wkład kominkowy lub do starego kominka zamontować...
ABC - Kominki
Gorący mebel
W domu o otwartym układzie wnętrz najlepiej wykorzystujemy ciepło pieca wolno stojącego (fot. Synergia Oze) Nowoczesny piec wolno stojący to naprawdę gorący mebel (fot. Ekkom) Niektóre piece są wykończone płytą, na której można podgrzewać potrawy (fot. Ekkom) W tym piecu spala się pelety. I ciekawostka, nie wymaga podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego i...
Gorący mebel
Kominek z wsadem i wkładem
Kominki żeliwne z otwartymi lub zamkniętymi paleniskami często są też przykładem pięknego, tradycyjnego wzornictwa (fot. Odlewnia Żeliwa Bolimów) Przykładowa konstrukcja kominka, w której zastosowano izolację wewnętrzną z płyty z wełny skalnej jednostronnie pokrytej folią aluminiową (rys. Paroc) Obieg powietrza wokół grzejącego kominka Drzwiczki wkładów i kaset kominkowych mogą być bardziej tradycyjne, ale trzeba...
Kominek  z wsadem i wkładem
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz