ABC - Grzejniki

ABC - Grzejniki
Co trzeba wiedzieć przed wyborem grzejników?To, jakie grzejniki będziemy wybierać, zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie, czy jest, instalacja grzewcza w naszym domu. Do instalacji typu otwartego, zwykle współpracujących z kotłem na paliwa stałe, a które powszechnie stosowane były w starych budynkach, najlepiej nadają się żeliwne grzejniki członowe....

Co trzeba wiedzieć przed wyborem grzejników?

 

To, jakie grzejniki będziemy wybierać, zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie, czy jest, instalacja grzewcza w naszym domu. Do instalacji typu otwartego, zwykle współpracujących z kotłem na paliwa stałe, a które powszechnie stosowane były w starych budynkach, najlepiej nadają się żeliwne grzejniki członowe. Do instalacji typu zamkniętego, gdzie obieg wody wymusza pompa, a średnice rur są mniejsze, można zamontować praktycznie każdy rodzaj grzejników. W tym przypadku warto jednak zainwestować w grzejniki o małej pojemności wodnej, szybko reagujące na zmiany temperatury czynnika grzewczego. Takie cechy mają stalowe grzejniki płytowe czy konwektory.

 

Przy wybieraniu grzejników nie wolno zapomnieć, z jakiego materiału wykonana jest instalacja c.o. Dotyczy to szczególnie grzejników aluminiowych, których nie powinno się łączyć w jednej instalacji z rurami lub innymi elementami (np. wymiennikiem ciepła czy innymi grzejnikami) wykonanymi z miedzi. Grzejniki stalowe, żeliwne i miedziane mogą pracować w każdej instalacji, zarówno z tworzyw sztucznych, miedzi czy stali. Trzeba jednak pamiętać, że w miejscach łączenia miedzi z innymi materiałami, powinno się stosować przekładki dielektryczne.

 

Grzejniki muszą też pasować do parametrów naszej instalacji. Producenci podają moc grzejników dla określonych parametrów (temperatury wody zasilającej, temperatury wody powrotnej oraz wewnętrznej temperatury pomieszczenia), np. 70/55/20°C. Jeśli w naszej instalacji parametry te mają inną wartość, wówczas trzeba przeliczyć obliczoną wcześniej moc grzejników (za pomocą współczynników korekcyjnych) i dopiero wybierać grzejnik.

 

Gdzie najlepiej instalować grzejniki?

 

Zgodnie z teorią - powinno się je umieszczać na ścianach najchłodniejszych, a więc będą to ściany zewnętrzne. A ponieważ okno ma prawie trzykrotnie większy współczynnik przenikania ciepła, to dlatego właśnie pod nim jest najlepsze miejsce na nasz grzejnik. Jeśli umieścimy grzejniki na ścianie wewnętrznej, wówczas nastąpi nadmierne wychłodzenie w pobliżu ścian zewnętrznych. Długość grzejnika powinna być zbliżona do szerokości okna, nieco krótsza od parapetu. Warunkiem prawidłowej pracy grzejnika jest pozostawienie 10-centymetrowej odległości między górną krawędzią grzejnika a parapetem oraz dolną krawędzią a podłogą.

 

Praktyka pokazuje, że nowoczesny grzejnik, szczególnie w wydaniu płytowym lub rurkowym można zainstalować na wybranej ścianie, traktując go tym samym jako szczególny element aranżacji wnętrza. Trzeba też ściśle przestrzegać ostrzeżeń producentów planując montaż grzejnika w łazience.

 

Jak dobrać moc grzejników?

 

Jeśli chcemy mieć pewność, że grzejniki, które zainstalujemy w domu, zapewnią oczekiwany komfort cieplny, powinniśmy zlecić wykonanie projektu instalacji centralnego ogrzewania. W projekcie uwzględnione będą wszystkie parametry, które mają wpływ na straty ciepła w pomieszczeniu, a więc i na moc grzejników.

 

Gdy chcemy sami podjąć decyzję, trzeba podejść do sprawy szacunkowo. Informacji o mocy grzejników dostarczy nam orientacyjne wyliczenie zapotrzebowania na ciepło w domu. Trzeba też przeanalizować zwyczaje domowników. Jeśli będziemy korzystać z zaworów termostatycznych (zmniejszając temperaturę w dzień, kiedy nas nie ma i podwyższając ją wieczorem) trzeba szacunkową moc grzejników zwiększyć o 15%.

 

Najpierw ustalamy wysokość grzejnika, a potem, korzystając podczas zakupu z tabeli, wyjdzie nam jego długość. Może się zdarzyć, że trzeba będzie na przykład zrezygnować z planowanego grzejnika jednopłytowego na rzecz krótszego dwupłytowego.

W czym możemy wybierać?

 

W brew pozorom, dzisiaj to jest bardzo istotne pytanie. Oferta producentów jest bowiem bardzo bogata. Możemy wybierać w modelach od tradycyjnych grzejników żeliwnych po nowoczesne grzejniki płytowe, konwektorowe i niezwykle ozdobne oraz funkcjonalne grzejniki elektryczne.

 

Grzejniki członowe zbudowane są z jednakowych, połączonych ze sobą elementów zwanych członami (ogniwami, żeberkami). Grzejniki te mają najczęściej od 6 do 10 członów, ale możemy zamówić praktycznie dowolną konfigurację (chociaż liczba członów nie powinna przekraczać 25). W tej grupie do wyboru są grzejniki żeliwne, aluminiowe i stalowe. Współczesne żeliwne grzejniki członowe są odporne na korozję oraz zmiany ciśnienia w instalacji. Duża pojemność wodna takich grzejników, a przy tym mała przewodność cieplna żeliwa sprawiają, że charakteryzują się one dużą bezwładnością cieplną - powoli się nagrzewają, ale i powoli stygną.

 

Aluminiowe grzejniki członowe charakteryzują się małą pojemnością wodną i bardzo dobrą przewodnością cieplną. Szybko reagują na zmiany temperatury czynnika grzewczego. Dobrze sprawdzają się we współpracy z zaworami termostatycznymi. Stalowe grzejniki członowe z wyglądu podobne są do żeliwnych. Mają dużą pojemność wodną, nie nadają się więc do układów zautomatyzowanych. Ich moc cieplna jest mniejsza niż grzejników innych typów o analogicznych wymiarach.

 

Drugą grupę stanowią stalowe grzejniki płytowe. Zbudowane są z arkuszy blachy stalowej, zgrzewanych ze sobą w taki sposób, że tworzą się między nimi pionowe i poziome kanały, przez które przepływa gorąca woda. Mają małą bezwładność cieplną, szybko reagują na zmiany zachodzące w układzie c.o.

 

Trzecia grupa to grzejniki konwektorowe. Od innych grzejników odróżnia je sposób oddawania ciepła - głównie na drodze konwekcji. Składają się z wymiennika ciepła oraz obudowy. Konstrukcja obudowy zapewnia właściwą cyrkulację powietrza: zimne powietrze napływa dołem, a ciepłe - wypływa górną kratką nawiewną. Powierzchnia zewnętrzna konwektorów stykająca się z powietrzem jest znacznie większa od powierzchni kontaktującej się z wodą. Dzięki temu, przy temperaturze czynnika grzewczego około 90°C, temperatura obudowy może być niższa (około 40-60°C). Grzejniki konwektorowe mają małą pojemność wodną. Są polecane do nowoczesnych instalacji c.o., gdzie we współpracy z automatyką (m.in. zaworami termostatycznymi) szybko mogą reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło. Do wad trzeba im zaliczyć mniej korzystny, niż w przypadku grzejników płytowych, rozkład temperatury w pomieszczeniu: pod sufitem gromadzi się ciepłe powietrze.

 

Grzejnikami elektrycznymi, podobnymi do tradycyjnego kaloryfera lub grzejnika płytowego, bądź w wydaniu rurowym, ogrzejemy każde, nawet najbardziej wymagające, wnętrze. Znakomicie sprawdzają się w systemie łączonym z ogrzewaniem podłogowym.

 

Zasilane bokiem czy dołem?

 

To wyniknie ze sposobu prowadzenia instalacji. Do grzejników zasilanych od dołu podłączymy instalację wychodzącą z podłogi lub ze ściany tuż pod grzejnikiem. Te zasilane z boku pasują do instalacji prowadzonych po wierzchu lub w ścianach. Tu warto dodać, że grzejniki zasilane od dołu są trochę droższe.

 

Grzejniki zasilane z boku najczęściej podłącza się jednostronnie - po tej samej stronie znajdują się przewody zasilający i powrotny. W grzejnikach zasilanych od dołu, przewód zasilający powinien być podłączony do króćca bardziej oddalonego od krawędzi grzejnika, powrotny do zlokalizowanego bliżej.

 

To jaki do łazienki?

 

Obecnie, w większości łazienek montuje się grzejniki rurkowe, zwane też drabinkowymi. Zapewniają odpowiednią temperaturę w łazience, są również ich ozdobą i mogą służyć jako suszarka, wieszak czy ażurowa ścianka. Mogą mieć bardzo różne kształty, chociaż wszystkie zbudowane są podobnie: mają dwa pionowe przewody (kolektory) połączone poziomymi rurkami. Można je montować w różny sposób: zawiesić tradycyjnie na ścianie, ustawić na nóżkach prostopadle do niej, czy zamontować w rogu łazienki. Modele obrotowe można po przymocowaniu do ściany ustawiać w różnych pozycjach. Podłącza się je do instalacji c.o., tak jak zwykłe grzejniki. Do grzejników wodnych można dodatkowo zamontować grzałkę elektryczną, dzięki której będą mogły pracować poza sezonem grzewczym. W łazienkach dobrze sprawdzają się grzejniki elektryczne, które znakomicie, zgodnie z potrzebami, zapewniają komfort cieplny w tak wymagającym pomieszczeniu jakim jest łazienka.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Dobra woda zdrowia doda
Urządzenia do uzdatniania wody (fot. Klarwod)Czasami widujemy (najczęściej na filmach), jak ktoś bierze do ręki szklankę, napełnia ją "kranówką" i bez żadnych zastrzeżeń, wypija ją. U nas może to wyzwalać grymas, żeby nie rzec wstręt, na myśl o składzie chemicznym wody. Dlatego warto to zmienić...Bez względu na to, czy pobieramy wodę...
Dobra woda zdrowia doda
Podłoga, która lubi prąd
Kabel jednożyłowy układa się tak, aby połączyć jego początek z końcem Kabel dwużyłowy składa się z dwóch przewodów: zasilającego i powrotnego. Zaletą kabla dwużyłowego jest niski poziom generowanych zakłóceń. Pola magnetyczne wytwarzane przez dwie żyły wzajemnie się znoszą, bo są wytwarzane przez prądy o jednakowej wartości płynące w przeciwnych kierunkach Tabela 1...
Podłoga, która lubi prąd
M(a)usująca wanna
Gdy planujemy „salon” łazienkowy można zainstalować wannę w miejscu centralnym (fot. Pamos Polska) Wanny z hydromasażem wcale nie muszą być duże – najmniejsze mają niecałe 1,5 m (fot Hydro Top) Wanny w rozmiarach XL mogą pomieścić kilka osób (fot. Pool Spa) Taka wanna zapewnia dużą liczbę pozycji terapeutycznych, ma też wypłycone siedzisko dla...
M(a)usująca wanna
Powietrze dla kominka
Schemat prowadzenia przewodu wentylacyjnego doprowadzającego powietrze do kominka Wzmacnianie stropów za pomocą włókien węglowych Wzmacnianie stropów za pomocą warstwy nadbetonu Wzmacnianie stropów za pomocą dodatkowych belek stropowychŻeby kominek nie przysparzał kłopotów, trzeba zadbać przynajmniej o dwie rzeczy: solidną podstawę oraz odpowiednią ilość powietrza, niezbędnego do podtrzymania procesu spalania. Kominki otwarte buduje się rzadko,...
Powietrze dla kominka
Chować pod parapet?
Charakterystyczne dla grzejników żeliwnych są duże przekroje wewnętrzne, a więc małe opory przepływu. Dlatego są szczególnie zalecane do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody.Ciężkie, żeliwne grzejniki, skrzętnie skrywane pod parapetami i wymyślnymi osłonami to już na szczęście przeszłość. Dzisiaj możemy instalować grzejniki, których nie trzeba ukrywać, a wręcz przeciwnie, ze względu...
Chować pod parapet?
Wanna a waga stropu
Wanna z bąbelkami to znakomite urządzenie, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W zasadzie, im większa tym lepiej, gdyż, podobnie jak w saunie, przyjemniejsze i relatywnie tańsze, są kąpiele grupowe. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozmiarem wanny wzrasta nie tylko ciężar samego urządzenia, ale przede wszystkim masa niezbędnej do kąpieli wody (nawet do 2 ton!). A to już dla konstrukcji budynku obojętne nie jest.
Wanna a waga stropu
Garażowe wrota
W bramie uchylnej profile boczne są jednocześnie prowadnicami Brama segmentowa boczna przesuwa się na lewą (lub prawą) ścianę w prowadnicach podłogi, nadproża i ścianyLewe skrzydło, prawe skrzydło a na środku wielka, ciągle rdzewiejąca, kłódka. Na szczęście taki obraz drzwi do garażu przeszedł dawno do lamusa. Współczesne bramy garażowe wyposażone są w wymyślne...
Garażowe wrota
Jednostka do wszystkiego
Jeżeli w rączce odkurzacza nie ma wyłącznika, to jego uruchomienie nastąpi po wetknięciu węża do gniazda (fot. Borysowski & Spółka)Rozwiązania techniczne nowoczesnych urządzeń i instalacji domowychmają jeden cel – ułatwić nam codzienne czynności. Jedną z nich jest utrzymanie w domu czystości. Może to być całkiem przyjemne i lekkie zajęcie, pod...
Jednostka do wszystkiego
Jaki dom taka rynna
Nie mieszamy w systemie orynnowania i wszystkie elementy kompletujemy z tego samego materiału (fot. Domus Ducting) Rynna tytanowa (fot. Rheinzink) Rynny z miedzi są najdroższe, ale za to ich trwałość wyliczana jest na 150 lat (fot. Alpodach)Pytanie CzytelnikaMam zadecydować, z jakiego materiału ma być wykonane orynnowanie mojego domu. Przy wyborze wszelkich materiałów...
Jaki dom taka rynna
Test na inteligentny... dom
Podstawową cechą domu inteligentnego jest integracja instalacji i urządzeń elektrycznych, które w klasycznym wykonaniu pracują jako odrębne (fot. Merten) Ścienny panel dotykowy (fot. ABB) Użytkownik może otrzymywać informacje o stanie poszczególnych instalacji np. na ekranie palmtopa (fot. Merten)Pytanie CzytelnikaPrzygotowuję się do generalnego remontu międzywojennej willi. W domu wymieniane będą wszystkie instalacje, więc architekt...
Test na inteligentny... dom
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?Ten rodzaj ogrzewania zapewnia najbardziej komfortowy dla organizmu człowieka równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Zawsze będziemy mieć tu do czynienia z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa. Czyli zupełnie odwrotne zjawisko, niż to, które występuje przy punktowym ogrzewaniu grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom, bo nie powoduje...
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Z wodą w podłodze
Układanie kabli Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem, ale najczęściej zaleca się układanie ich w przedziale 10-30 cm (fot. Kisan)W ciągu ostatnich 20 lat wodne ogrzewanie podłogowe stało się w Europie bardzo modnym systemem ogrzewania i prawie każdy nowo wznoszony dom jednorodzinny, przynajmniej w części, jest w...
Z wodą  w podłodze
A może sauna?
Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex) Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy...
A może sauna?
ABC Wellness
Co to jest wellness?Prekursorem wellness jest dr Halbert Dunn, lekarz, który w 1959 roku ogłosił teorię terapii prowadzonej poprzez zdrowy, harmonizujący sfery ciała i ducha, styl życia. W owym czasie popularność zdobywał fitness i wellness początkowo był postrzegany jako jego odmiana, wzbogacona o elementy wpływające na rozwój duchowy człowieka. Jednak...
ABC Wellness
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Jakie mamy w Polsce napięcie?Wraz z wejściem do Unii Europejskiej w Polsce zaczęła obowiązywaćPolska Norma PN-IEC 60038:1999 „Napięcia znormalizowane IEC”. Zgodnie z normą napięcie wynosi 230/400 V ±10% (poprzednio 220/380 V).230 V – napięcie fazowe400 V – napięcie międzyfazoweCzy pioruny są nadal groźne?Wyładowania atmosferyczne są niewątpliwie zagrożeniem dla instalacji...
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Prąd w domu
Instalacja TN-S (a), TN-C (b) TN-C-S (c)Instalacja elektryczna jest łatwiejsza w wykonaniu i tańsza niż większość innych instalacji, chociaż jest niezmiernie ważna. Należy wykonać ją zgodnie z wymaganiami obowiązujących obecnie norm, z zabezpieczeniami przed porażeniem prądem i przepięciami. I nie warto tu zbyt oszczędzać - koszty instalacji elektrycznej są niewielkie...
Prąd w domu
ABC - Kominki
Czy zainstalowanie kominka jest trudne?Przy obecnej ofercie rynkowej oraz rozwiązaniach technicznych na pewno nie i właściwie sami wyznaczamy sobie trudność tego przedsięwzięcia. Kominek można zbudować od podstaw, ale raczej odchodzi się dzisiaj od tradycyjnych kominków otwartych (ich grzanie jest nieekonomiczne). Korzystniej jest zabudować wkład kominkowy lub do starego kominka zamontować...
ABC - Kominki
Gorący mebel
W domu o otwartym układzie wnętrz najlepiej wykorzystujemy ciepło pieca wolno stojącego (fot. Synergia Oze) Nowoczesny piec wolno stojący to naprawdę gorący mebel (fot. Ekkom) Niektóre piece są wykończone płytą, na której można podgrzewać potrawy (fot. Ekkom) W tym piecu spala się pelety. I ciekawostka, nie wymaga podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego i...
Gorący mebel
Kominek z wsadem i wkładem
Kominki żeliwne z otwartymi lub zamkniętymi paleniskami często są też przykładem pięknego, tradycyjnego wzornictwa (fot. Odlewnia Żeliwa Bolimów) Przykładowa konstrukcja kominka, w której zastosowano izolację wewnętrzną z płyty z wełny skalnej jednostronnie pokrytej folią aluminiową (rys. Paroc) Obieg powietrza wokół grzejącego kominka Drzwiczki wkładów i kaset kominkowych mogą być bardziej tradycyjne, ale trzeba...
Kominek  z wsadem i wkładem
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz