Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2005
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni
Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz
Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeń

Gdy przewidzieliśmy w domu przestronne wnętrza, gdzie duży i otwarty salon wraz z przedpokojem wyłożymy kamienną posadzką, ogrzewanie podłogowe będzie tu idealnym rozwiązaniem.

Główną zaletą ogrzewania podłogowego, nazywanego potocznie podłogówką jest możliwość uzyskania w pomieszczeniu optymalnego rozkładu temperatury. Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni. Przy temperaturze podłogi 24°C temperatura na wysokości głowy wynosi około 19°C, zaś pod sufitem nie przekracza 16°C. Ciepło nie krąży wokół ścian, tylko rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu.

 

I tu warto przypomnieć, że we wnętrzach ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami, całe ciepło ulatuje do góry. Powoduje to przegrzanie górnych części pomieszczeń, przy jednoczesnym niedogrzaniu dolnych i im zwiększa się odległość od grzejnika tym jest chłodniej, co może być nawet przyczyną dużego dyskomfortu. W tym przypadku ogrzane powietrze płynie do góry, a następnie wzdłuż sufitu i ścian ku dołowi. A więc głowę mamy w cieple a nogi w chłodzie.

 

Drugą zaletą ogrzewania podłogowego jest jego trwałość. Producenci oceniają ją na 50 lat użytkowania, oczywiście pod warunkiem prawidłowo wykonanej instalacji.

 

System można precyzyjnie regulować. Temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach można ustawić niezależnie, co pozwala na 20% oszczędność energii w porównaniu z tradycyjną instalacją grzejnikową.

 

Zanim zapadnie decyzja

 

Nie w każdym domu, jako podstawowe i jedyne źródło ciepła, można zastosować ogrzewanie podłogowe. Jest to możliwe tylko w domach dobrze zaizolowanych termicznie - energooszczędnych. Jeśli w domu straty ciepła przez ściany zewnętrzne, podłogę, dach czy wentylację są zbyt duże, samo ogrzewanie podłogowe nie zapewni wymaganej w pomieszczeniach temperatury. Trzeba wówczas zainstalować dodatkowe elementy grzejne.

 

O ogrzewaniu podłogowym naszego domu trzeba podjąć decyzję na początku jego koncepcji - trzeba uwzględnić ten zamiar w projekcie budowlanym.

 

W zależności od nośnika energii ogrzewanie podłogowe dzielimy na:

  • wodne - pod posadzką ułożone są rury, w których krąży ciepła woda, ogrzana w kotle lub innym źródle ciepła,
  • elektryczne - w podłodze ułożone są elektryczne kable, maty lub folie grzejne i podłączone do zasilania, 230 lub 400 V,
  • powietrzne - ciepłe powietrze rozprowadzane jest siecią kanałów, zakończonych nawiewnikami. Powietrze ogrzewane jest nagrzewnicą, której moc dostosowana jest do zapotrzebowania na ciepło budynku.

Aby w pełni cieszyć się zaletami i możliwościami takiego ogrzewania, trzeba zlecić wykonanie projektu inżynierowi z uprawnieniami. Koszty wykonania projektu nie są wysokie w porównaniu z nakładami finansowymi, jakie trzeba ponieść na wykonanie systemu oraz zakup automatyki. Jeśli późniejsze poprawki w ogóle będą możliwe, to na pewno będą kosztowne. W projekcie określone są m.in. parametry pracy instalacji, materiał rur, ich średnice i grubość ścianek, sposób ułożenia w pomieszczeniu, w tym także odległość między przewodami, rozmieszczenie rozdzielaczy i sposób regulacji systemu.

 

Moc grzejnika podłogowego określa się na podstawie zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło oblicza się dzieląc normatywne zapotrzebowanie na ciepło i na wentylację przez powierzchnie ogrzewane. Przy założonej temperaturze powietrza +20°C wartości te nie powinny przekraczać 100 W/m2. Przyjmuje się, że optymalne wartości zapotrzebowania na ciepło wynoszą 120-150 W/m2 dla łazienek i przedsionków, a 80-100 W/m2 dla pozostałych pomieszczeń, zawsze w odniesieniu do całkowitej powierzchni pomieszczenia.

 

Elementów grzejnych nie można układać na całej powierzchni podłogi. W łazience nie montuje się ich pod wanną, brodzikiem czy miską ustępową. W pozostałych pomieszczeniach pod szafami oraz innymi meblami ustawionymi bezpośrednio na podłodze lub, gdy ich nóżki mają mniej niż 5 cm. Jest to ograniczenie wymuszające wczesną (na etapie projektu) aranżację wnętrz i możliwość wprowadzenia tylko niewielkich zmian w przyszłości. W pomieszczeniach, w których znaczną część podłogi zajmują meble konieczne staje się więc stosowanie dodatkowych źródeł ciepła.

Andrzej Zubek

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 10/2005

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje