Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2005
M(a)usująca wanna
Gdy planujemy „salon” łazienkowy można zainstalować wannę w miejscu centralnym (fot. Pamos Polska) Wanny z hydromasażem wcale nie muszą być duże – najmniejsze mają niecałe 1,5 m (fot Hydro Top) Wanny w rozmiarach XL mogą pomieścić kilka osób (fot. Pool Spa) Taka wanna zapewnia dużą liczbę pozycji terapeutycznych, ma też wypłycone siedzisko dla...
Gdy planujemy „salon” łazienkowy można zainstalować wannę w miejscu centralnym (fot. Pamos Polska)
Wanny z hydromasażem wcale nie muszą być duże – najmniejsze mają niecałe 1,5 m (fot Hydro Top)
Wanny w rozmiarach XL mogą pomieścić kilka osób (fot. Pool Spa)
Taka wanna zapewnia dużą liczbę pozycji terapeutycznych, ma też wypłycone siedzisko dla dziecka (fot. Kompleks)

Lecznicze właściwości wodnych terapii znane już były starożytnym Rzymianom. Ich Sanus Per Aquam (zdrowie przez wodę) przeszło długą drogę do współczesnych wanien SPA.

Prekursorami hydromasażu byli bracia JACUZZI, którzy w połowie lat 50. zastosowali w domowej wannie pompę napędzaną elektrycznie, która tłoczyła wodę pod ciśnieniem. Od ich nazwiska do dzisiaj wanny z hydromasażem potocznie określa się mianem jacuzzi.

 

Małe i duże

 

Wanny z hydromasażem produkowane są najczęściej z akrylu. Spotyka się - choć jest to rzadkość i to bardzo kosztowna - wanny z konglomeratów. Są one trwalsze, ale ich mankamentem jest masa - są ciężkie i wymagają podwyższonych parametrów wytrzymałościowych stropu. Natomiast akryl to materiał, który bardzo łatwo formować w różne kształty: owale, formy wielokątów, symetryczne lub nie. Z akrylu można też, dla najbardziej wymagających użytkowników, wyprofilować siedziska, podłokietniki, wgłębienia, półeczki, schodki itp. Na dodatek mamy do wyboru wanny w wielu kolorach, co pozwala dopasować je do każdej aranżacji naszego pomieszczenia wellness.

 

Najczęściej wanny montowane są w narożnikach łazienek (modele narożne symetryczne i asymetryczne) lub przy ścianie (modele prostokątne, pięcio- i sześciokątne). Najlepszym wyznacznikiem ergonomii wnętrza jest moda. Nie ma więc również kłopotów ze znalezieniem wanien wolno stojących do przestronnych salonów kąpielowych (modele okrągłe i owalne).

 

Panel sterowania umieszcza się z przodu wanny, dzięki czemu przewody nie są schowane w miejscach niedostępnych (przy ścianie).

 

Najmniejsze wanny mają niespełna 1,5 m długości. Największe - zaliczane jeszcze do wanien, a nie modeli typu "spa" - mierzą sobie nawet 3 m. Wanny spa, czyli minibaseny, mają po 2-3 m długości i szerokości. Warto pamiętać, że wielkość łączy się nierozerwalnie z pojemnością, a ta z kolei z możliwością przygotowania odpowiedniej ilości ciepłej wody do napełnienia wanny. Na pojemność wpływ ma także głębokość: można wybrać wannę płytką (35-37 cm) lub głęboką (powyżej 50 cm). Aby masaż był skuteczny, odległość ciała od dyszy powinna wynosić około 10 cm. Wielkość wanny ma także wpływ na to, ile osób będzie mogło z niej korzystać jednocześnie, a zgodnie z ofertą producentów, może to być nawet dla 5 osób.

 

Do wanien z hydromasażem szczególnie polecane są gotowe obudowy. Są one np. przymocowywane za pomocą magnesu, łatwe do demontażu. W razie awarii bez problemu można zdjąć obudowę i dostać się do pompy oraz innych elementów systemu. Zwykle obudowa wykonana jest z akrylu, ale niektórzy producenci oferują obudowy z drewna, a nawet ze stali nierdzewnej.

 

Dysze - im więcej tym lepiej

 

Jakość masażu zależy nie tylko od jego rodzaju, ale też od liczby dysz zamontowanych w wannie. Liczba dysz jest uzależniona przede wszystkim od kształtu i wielkości wanny. Najczęściej producenci proponują standardową liczbę dysz określonego rodzaju, a dodatkowe dysze - można zamówić jako opcję i trzeba za nie dopłacić. Aby hydromasaż przynosił odpowiednie efekty, w wannie powinny być co najmniej 3-4 dysze.

 

Te montowane w wannach różnią się wielkością i mocą z jaką wypływa z nich strumień wody. Właściwie każda firma ma swoje standardy. Są dysze regulowane - kierunek strumienia można kierować w dowolne miejsce ciała i dostosować go do indywidualnych potrzeb. Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu lub zwiększenie jego intensywności w otwartych. Dysze wirujące, tak zwane rolljety, służą do głębokiego masowania ciała sekwencyjnie zaprogramowanym strumieniem śrubowym.

 

Dysze mogą być montowane w specjalnych zagłębieniach lub równo z powierzchnią wanny. Montowane w zagłębieniach nie ograniczają w żaden sposób komfortu korzystania z kąpieli.

 

Rozmieszczenie dysz w ściankach wanny nie jest przypadkowe - są one tak ustawione, by efekt masażu był najlepszy. Zależnie od liczby dysz nakierowywane są one na najbardziej narażone na napięcie mięśnie ciała: kark, plecy, ramiona, uda, łydki i stopy. Więcej dysz sprawia, że masaż jest bardziej precyzyjny. Do masażu pleców wystarcza jedna duża dysza i kilka mniejszych (zwanych minidyszami) - rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach pleców. Masaż karku jest najefektywniejszy, gdy zastosujemy dysze wirujące. W rozmieszczeniu dodatkowych dysz pomoże z pewnością specjalista z firmy lub fizjoterapeuta - precyzyjnie określi gdzie i jakiej mocy masaż będzie najskuteczniejszy.

Piotr Walczak

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 10/2005

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje