Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2005
Z wodą w podłodze
Układanie kabli Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem, ale najczęściej zaleca się układanie ich w przedziale 10-30 cm (fot. Kisan)W ciągu ostatnich 20 lat wodne ogrzewanie podłogowe stało się w Europie bardzo modnym systemem ogrzewania i prawie każdy nowo wznoszony dom jednorodzinny, przynajmniej w części, jest w...
Układanie kabli
Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem, ale najczęściej zaleca się układanie ich w przedziale 10-30 cm (fot. Kisan)

W ciągu ostatnich 20 lat wodne ogrzewanie podłogowe stało się w Europie bardzo modnym systemem ogrzewania i prawie każdy nowo wznoszony dom jednorodzinny, przynajmniej w części, jest w nie wyposażony.

Chociaż może być jedynym systemem grzewczym w domu, to częściej stosuje się je w układach mieszanych. Oznacza to, że ogrzewanie podłogowe montuje się najczęściej na parterze w salonie, jadalni, kuchni oraz łazienkach, czyli w pomieszczeniach wykładanych okładzinami ceramicznymi lub naturalnym kamieniem. Natomiast grzejniki instaluje się na piętrze, w sypialniach czy pokojach z większą ilością mebli.

 

Dlaczego wodne?

 

Dużą zaletą wodnego ogrzewania podłogowego jest jego energooszczędność. Można bowiem obniżyć temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu nie zmniejszając przy tym komfortu cieplnego. Gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu będzie obniżona o 2-3°C, oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie domu sięgnie 10-15%.

 

Obniżenie kosztów eksploatacyjnych jest możliwe również dzięki temu, że układ ogrzewania podłogowego jest zasilany wodą o niższej temperaturze niż w przypadku tradycyjnych systemów z grzejnikami. Jest to system niskotemperaturowy, a to oznacza, że temperatura wody zasilającej nie przekracza 55°C. Pozwala to na zastosowanie, jako źródła ciepła, wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych, a także nowoczesnych, niekonwencjonalnych urządzeń, takich jak pompy ciepła. Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się we współpracy z kotłami kondensacyjnymi, które osiągają najwyższą sprawność właśnie w instalacjach o niskich parametrach pracy.

 

Tak więc, system wodnego ogrzewania podłogowego może być stosowany w domach ogrzewanych gazem, olejem opałowym, albo niekonwencjonalnymi nośnikami energii.

 

Aby dobrze grzało...

 

Wodne ogrzewanie podłogowe musi być starannie zaprojektowane i wykonane. Już na etapie projektu trzeba ustalić rozmieszczenie mebli i innych sprzętów oraz ewentualne ułożenie dywanów, aby precyzyjnie określić rzeczywistą wielkość powierzchni grzejnej. Projektant ogrzewania powinien ustalić z architektem rozmieszczenie szczelin dylatacyjnych. Musi też zaprojektować strefy brzegowe, w miejscach gdzie jest to wymagane, np. przy ścianach z dużymi przeszkleniami, przy wyjściach na tarasy czy balkony.

 

Instalację należy wykonać zgodnie

 

z projektem technicznym i przestrzegać dokładnie zaleceń producenta systemu. Lepiej cały system nabyć u jednego producenta, mimo, że taniej byłoby poszczególne materiały i urządzenia kupić u różnych dostawców. Materiały te mogą ze sobą źle współpracować, co może doprowadzić do nieprawidłowej pracy instalacji. Wiele firm tylko pod warunkiem wykonania systemu przez przeszkolonych instalatorów i z materiałów przez siebie wyprodukowanych udziela gwarancji. Czasami do uzyskania gwarancji konieczne jest wykonanie próby szczelności oraz sezonowanie posadzki do 21 dni po jej wykonaniu i sporządzenie protokołu z tych czynności w obecności inspektora nadzoru. Przed uruchomieniem instalacji trzeba ją dobrze odpowietrzyć. Nastawy na zaworach regulacyjnych poszczególnych pętli należy ustawić zgodnie z projektem.

 

Rury

 

Powinny być trwałe, odporne na odpowiednią temperaturę i ciśnienie. W praktyce oznacza to, że rury muszą być przystosowane do pracy w temperaturze do 70°C i ciśnieniu roboczym do 0,3 MPa. Muszą też być szczelne na dyfuzję tlenu, który może powodować korozję stalowych elementów instalacji, np. kotłów. Do ogrzewań podłogowych stosuje się: rury z tworzyw sztucznych z barierą antydyfuzyjną, wielowarstwowe z wkładką aluminiową oraz miedziane. Najczęściej używane tworzywa to polietylen sieciowany oraz polibutylen, rzadziej - polipropylen z uwagi na jego sztywność i trudności związane z montażem systemu. Średnice przewodów to 12, 14, 16, 17, 20 i 22 mm. Zwykle jeden producent oferuje przewody w dwóch, trzech wielkościach. Rury sprzedawane są w zwojach różnej długości. Wykonawca tak powinien dobierać długość przewodów, aby poszczególne pętle układane były z jednego odcinka. Dzięki temu unika się połączeń rur w podłodze, a wiadomo, że miejsca połączeń bardziej od innych narażone są na powstawanie nieszczelności.

 

Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem. Zaleca się, aby wynosiły od 10 do 30 cm 2. Im są mniejsze, tym bardziej wyrównana jest temperatura podłogi. Na 1 m2 powierzchni zwykle układa się średnio 5-10 metrów rur.

 

Rury układa się w pętle. W pomieszczeniu, zależnie od jego wielkości, może być jedna lub kilka pętli. Zwykle długość pojedynczej pętli nie może przekraczać 120 m. Pętle mogą mieć kształt spirali - rysunek a (rura powrotna i zasilająca ułożone są równolegle obok siebie) lub meandry - rysunek b. Zaletami ułożenia w spiralę jest to, że rury są gięte tylko pod katem 90° oraz na przemian występują rury o wyższej i niższej temperaturze. Pozwala to na uzyskanie w pomieszczeniu najbardziej równomiernego rozkładu temperatury. W praktyce stosowane są oczywiście kombinacje tych układów dostosowane do indywidualnych potrzeb. Często w strefach brzegowych, pod ścianą zewnętrzną lub oknami, rury układa się gęściej (odstępy mogą wynosić wówczas 7,5 cm, a nawet 5 cm). W miejscach tych są bowiem większe straty ciepła. Niekiedy przewody układa się gęściej, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest większe, np. w łazienkach.

Andrzej Zubek

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 10/2005

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny