Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2005
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?Ten rodzaj ogrzewania zapewnia najbardziej komfortowy dla organizmu człowieka równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Zawsze będziemy mieć tu do czynienia z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa. Czyli zupełnie odwrotne zjawisko, niż to, które występuje przy punktowym ogrzewaniu grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom, bo nie powoduje...

Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?

 

Ten rodzaj ogrzewania zapewnia najbardziej komfortowy dla organizmu człowieka równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Zawsze będziemy mieć tu do czynienia z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa. Czyli zupełnie odwrotne zjawisko, niż to, które występuje przy punktowym ogrzewaniu grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom, bo nie powoduje krążenia cząsteczek kurzu, a przy okazji, z domu znikają powierzchnie, na których łatwo osadza się brud i kurz, tak trudne do usuwania z całej powierzchni tradycyjnego grzejnika.

 

Trzeba również wspomnieć o trwałości takiej instalacji. Działa długo, bo materiały są eksploatowane w niskich temperaturach i ciśnieniu. Z tych ostatnich parametrów wynika kolejna zaleta – ekonomiczność eksploatacji. Tym bardziej, że ogrzewanie podłogowe wodne może być nawadniane przez wysokosprawne kotły kondensacyjne. Ta cecha plasuje ogrzewanie podłogowe wśród instalacji proekologicznych, to znaczy zasilanych przez ekologiczne źródła ciepła (również przez pompy ciepła).

 

Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, pasuje zatem do każdego wnętrza i dodaje mu elegancji, chociaż wymusza trwałe i wczesne zabiegi aranżacyjne wnętrz.

 

Dlaczego trzeba dobrze rozważyć inwestycję w ogrzewanie podłogowe?

 

Nie da się ukryć, że podroży ona budowę naszego domu. Pojawi się to już na etapie robienia obowiązkowego projektu instalacji, gdzie musi dojść do współpracy instalatora z architektem (zwiększa się grubość stropów, trzeba wybudować komin). Potem dojdą materiały i oprzyrządowanie technologiczne, urządzenia (wybór typu kotła o określonej mocy w przypadku ogrzewania wodnego) oraz wykonawstwo. Ogrzewanie na prąd może nieść ze sobą wzrost kosztów podczas eksploatacji wraz z podwyżkami cen energii.

 

Ogrzewanie podłogowe wykazuje dużą bezwładność (długo się nagrzewa), więc tu też trzeba brać na to poprawkę, licząc koszty eksploatacji.

 

Trzeba pamiętać, że po ułożeniu podłóg, instalacji nie da się zmienić. A ponieważ na powierzchniach, w których ułożona jest instalacja, nie stawia się urządzeń lub mebli, mamy również ograniczone możliwości w modyfikacji aranżacji wnętrz.

 

Czy ogrzewanie podłogowe można zainstalować w każdym domu?

 

Ogrzewanie podłogowe jest tak zwanym ogrzewaniem niskotemperaturowym – temperatura podłogi nie przekracza 26°C w pokojach i 34°C w łazienkach i przedpokojach. Może pełnić funkcję podstawowego i jedynego systemu grzewczego tylko w domach dobrze ocieplonych – energooszczędnych.

 

W domach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe częściej stosuje się w układach mieszanych. Na parterze w salonie, jadalni, kuchni oraz w łazienkach montuje się ogrzewanie podłogowe, a w pozostałych pomieszczeniach (np. sypialniach) lepiej zainstalować tradycyjne grzejniki.

 

Ogrzewanie podłogowe można zainstalować w domu już istniejącym i tu chyba jedyną słuszną opcją, dla wybranych pomieszczeń, będzie ogrzewanie elektryczne.

 

Wodne czy elektryczne – które wybrać?

 

Koszty inwestycyjne ogrzewania podłogowego wodnego są około 30-40% wyższe niż koszty instalacji z grzejnikami. Ponosimy za to niższe koszty eksploatacyjne, gdyż możemy regulować system i dopasowywać go do aktualnych potrzeb. Jeśli jeszcze zamiast tradycyjnego kotła zastosujemy kocioł kondensacyjny, albo inne nowoczesne źródło ciepła jakim jest pompa ciepła, oszczędności wydatków na ogrzewanie będą jeszcze większe.

 

Z kolei ogrzewanie podłogowe elektryczne, pod względem inwestycyjnym, jest zdecydowanie najtańsze w porównaniu z tradycyjnym systemem z grzejnikami czy z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Koszty te sprowadzają się do kosztu kabli i termoregulatorów. Nie potrzebny jest kocioł, ani komin. Niestety, koszty eksploatacyjne są dość wysokie, gdyż wciąż prąd elektryczny jest jednym z najdroższych nośników energii. Sposobem na obniżenie wydatków w tym rozwiązaniu może być ogrzewanie akumulacyjne z licznikiem dwutaryfowym.

 

Czy można ogrzewać powierzchnie na zewnątrz budynku?

 

Jak najbardziej i wówczas mamy do czynienia z elektrycznymi instalacjami ogrzewania przeciwoblodzeniowego. Stosuje się go do podgrzewania schodów, podjazdów, parkingów, tarasów czy chodników, a także rynien i rur spustowych w czasie mrozów. Podgrzewanie zapobiega oblodzeniu powierzchni i tworzeniu się sopli.

 

Można je układać w prawie każdym rodzaju nawierzchni: betonie, asfalcie, czy pod kostką brukową.

 

Czy ogrzewanie podłogowe ogranicza wybór posadzki?

 

I tak, i nie. Podłogę można wykończyć materiałami ceramicznymi, jak też panelami drewnianymi i parkietem. Trzeba jednak, wybierając którąś z opcji, kierować się określonymi regułami.

 

Posadzka, którą przykryjemy ogrzewanie podłogowe musi dobrze przewodzić ciepło, żeby nie była kolejną warstwą niepotrzebnej izolacji termicznej. Najlepiej nadają się do tego rzeczywiście posadzki ceramiczne lub kamienne (gres, terakota, marmur, granit). Płytki nie powinny jednak być zbyt duże (maksymalnie 30x30 cm) a fugi muszą być wykonane z zapraw elastycznych i powinny być szersze niż dla posadzek bez ogrzewania. Do wykończenia podłogi można użyć drewna, ale parkiet czy mozaika nie mogą być zbyt grube. Na ogrzewaniu podłogowym można też ułożyć wykładzinę lub dywan, ale tylko oznaczone specjalnym symbolem. Do przyklejania wykładzin stosuje się specjalne kleje, odporne na działanie temperatury 50°C.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje