Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2005
ABC Wellness
Co to jest wellness?Prekursorem wellness jest dr Halbert Dunn, lekarz, który w 1959 roku ogłosił teorię terapii prowadzonej poprzez zdrowy, harmonizujący sfery ciała i ducha, styl życia. W owym czasie popularność zdobywał fitness i wellness początkowo był postrzegany jako jego odmiana, wzbogacona o elementy wpływające na rozwój duchowy człowieka. Jednak...

Co to jest wellness?

 

Prekursorem wellness jest dr Halbert Dunn, lekarz, który w 1959 roku ogłosił teorię terapii prowadzonej poprzez zdrowy, harmonizujący sfery ciała i ducha, styl życia. W owym czasie popularność zdobywał fitness i wellness początkowo był postrzegany jako jego odmiana, wzbogacona o elementy wpływające na rozwój duchowy człowieka. Jednak oba pojęcia są wyraźnie różne. Fitness skupia się wyłącznie na żmudnych, często ciężkich, ćwiczeniach fizycznych mających za zadanie podniesienie sprawności. Proces ten wymaga długotrwałych wyrzeczeń i zachowania diety.

 

Całkowitym przeciwieństwem jest wellness. Jest to postępowanie łatwe i przyjemne. Jego podstawowym zadaniem jest, aby ciało człowieka, poprzez odprężenie, czerpało nową energię. Dzisiaj, wobec stresów codziennego życia, takie podejście nabiera szczególnego znaczenia. Proces ten zależy nie tylko od sprawności fizycznej, ma bowiem również silne podstawy psychologiczne. A więc, przez wellness rozumiemy równowagę ciała i ducha, harmonijne połączenie kondycji fizycznej, duchowej oraz umysłowej.

 

Uprawianie wellness oznacza przede wszystkim kontakt z wodą, parą i temperaturą. Niestety, jest to możliwe tylko dzięki odpowiednim urządzeniom. Rozwiązania techniczne poszły za oczekiwaniami użytkowników i umożliwiają dzisiaj urządzenie centrum wellness w domu. Jest to wygodniejsze i przyjemniejsze niż publiczne korzystanie z takich miejsc.

 

Z czego powinno składać się domowe centrum wellness?

 

Kąpiel z masażem wodnym jest nie tylko przyjemna, ale też i zdrowa. Masując odpowiednie punkty na ciele można wyeliminować przewlekłe bóle pleców, ramion, krzyża, bóle stawów, migreny, bezsenność, stany niepokoju czy stres. Hydromasaż można wspomóc, wzbogacając kąpiel o określony zapach (tzw. aromaterapia) lub poddać się kojącemu działaniu światła (światłoterapia, czyli chromoterapia). Natomiast kąpiel w gorącym powietrzu odpręża, relaksuje, a także wzmacnia i oczyszcza organizm. Zażywanie sauny poprawia krążenie krwi i działa korzystnie na układ hormonalny.

 

Składając te elementy łatwo wywnioskować, że dla naszego domowego centrum zdrowia konieczna jest wanna lub natrysk z hydromasażem, a dodatkowe korzyści da nam sauna. Można problem takiego wyposażenia rozwiązać tradycyjnie, czyli zainstalować poszczególne urządzenia, a można też zainwestować w nowoczesną kabinę masażowo-parową, która łączy w jednym kilka funkcji.

 

Uzupełnieniem takiego zestawu mogą być urządzenia podnoszące ogólną sprawność fizyczną (rower, bieżnia, atlas) oraz, lubiane zwłaszcza przez kobiety, łóżko opalające.

 

Jakiego masażu możemy oczekiwać w domowym centrum wellness?

 

Hydromasaż, czyli kąpiel, podczas której strumienie wody lub pary pod ciśnieniem masują ciało - relaksują, dają uczucie odprężenia i lepsze samopoczucie, a także leczą.

 

W dostępnych rozwiązaniach technicznych stosowane są przede wszystkim trzy rodzaje hydromasażu: wodny, wodno-powietrzny oraz powietrzny.

 

Masaż wodny jest najbardziej klasyczny - ani delikatny, ani zbyt intensywny. Pobudza i poprawia ukrwienie skóry. Jest szczególnie polecany przy dolegliwościach mięśniowych. W takim urządzeniu woda krąży w układzie zamkniętym, a jej przepływ wymuszony jest przez pompę i kierowany w stronę dysz (zwanych potocznie jetami), rozmieszczonych w wannie, kabinie lub na panelu. Stamtąd, pod ciśnieniem, woda kierowana jest na określone punkty ciała.

 

Jeśli do wody dopływającej do dyszy dołączymy powietrze, otrzymamy bardziej intensywny masaż wodno-powietrzny. Pompa wodna pobiera wodę przez ssak, a następnie wtłacza ją z powrotem do wanny przez dysze. Dmuchawa zaś kieruje powietrze do kanałów powietrznych. Dzięki zasysanemu powietrzu, przy tej samej ilości wody, uzyskuje się efekt zwiększenia siły strumienia wylatującego z dysz. Jest to najbogatsza wersja masażu, gdyż ciało masowane jest ze wszystkich stron.

 

Najdelikatniejszą odmianą masażu jest masaż powietrzny, zwany też perełkowym. Przy tym typie masażu powietrze może być wtłaczane w postaci drobnych pęcherzyków przez dysze lub przez perforowane dno wanny.

 

Nowym rodzajem masażu jest masaż falami ultradźwiękowymi. Ultradźwięki mają częstotliwość bezpieczną dla zdrowia. Podczas masażu wnikają one głęboko do wnętrza ciała, aż do warstw tkanek podskórnych i powodują kurczenie i rozszerzanie komórek. Taki masaż poprawia elastyczność tkanek i zapobiega nieestetycznym zmianom naskórka (np. cellulitisowi).

 

Na koniec wypada jeszcze dodać, że chociaż hydromasaż jest zalecany dla zdrowia, to muszą z nim uważać osoby z nadciśnieniem i chorobami serca. W takich wypadkach dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza.

 

Czy domowe centrum wellness jest kosztowną inwestycją?

 

Wszystko zależy od naszych wyborów i podejmowania decyzji w odpowiednim momencie. Kupno panelu do hydromasażu trudno nawet nazwać inwestycją. Rzecz ma się inaczej, gdy planujemy montaż większych urządzeń bądź szykujemy oddzielne pomieszczenie na wellness. Inwestycja będzie mniej kosztowna, gdy już na etapie projektu zaplanujemy poprowadzenie koniecznych instalacji (elektrycznych, wodnych i wentylacyjnych). Wówczas montaż samych urządzeń i wyposażenie pomieszczenia może nastąpić w każdym dogodnym momencie. O koszcie inwestycji zadecydują oczywiście ceny urządzeń, zapraszamy zatem do analizy naszego info rynku na str. 150, 155 i 160.

 

Czy można urządzić kącik zdrowia na niewielkiej przestrzeni?

 

Oczywiście, że tak. Jeżeli mamy już w łazience kabinę prysznicową, wystarczy zamontować w niej panel do hydromasażu. Kabiny prysznicowe, również masażowo-parowe, mają różne wymiary, a te najmniejsze z pewnością zmieszczą się do małej łazienki (szczególnie te w wersji narożnej).

 

Najmniejsze sauny gotowe mają wymiary 120x120 cm, a więc również nie wymagają specjalnie wielkich powierzchni - wystarczy łazienka, która ma 5 m2. Poza tym sauna wcale nie musi znajdować się w łazience. Jeżeli będą to dobrze wentylowane pomieszczenia, można ustawić ją w piwnicy lub na strychu.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje