ABC Wellness

ABC Wellness
Co to jest wellness?Prekursorem wellness jest dr Halbert Dunn, lekarz, który w 1959 roku ogłosił teorię terapii prowadzonej poprzez zdrowy, harmonizujący sfery ciała i ducha, styl życia. W owym czasie popularność zdobywał fitness i wellness początkowo był postrzegany jako jego odmiana, wzbogacona o elementy wpływające na rozwój duchowy człowieka. Jednak...

Co to jest wellness?

 

Prekursorem wellness jest dr Halbert Dunn, lekarz, który w 1959 roku ogłosił teorię terapii prowadzonej poprzez zdrowy, harmonizujący sfery ciała i ducha, styl życia. W owym czasie popularność zdobywał fitness i wellness początkowo był postrzegany jako jego odmiana, wzbogacona o elementy wpływające na rozwój duchowy człowieka. Jednak oba pojęcia są wyraźnie różne. Fitness skupia się wyłącznie na żmudnych, często ciężkich, ćwiczeniach fizycznych mających za zadanie podniesienie sprawności. Proces ten wymaga długotrwałych wyrzeczeń i zachowania diety.

 

Całkowitym przeciwieństwem jest wellness. Jest to postępowanie łatwe i przyjemne. Jego podstawowym zadaniem jest, aby ciało człowieka, poprzez odprężenie, czerpało nową energię. Dzisiaj, wobec stresów codziennego życia, takie podejście nabiera szczególnego znaczenia. Proces ten zależy nie tylko od sprawności fizycznej, ma bowiem również silne podstawy psychologiczne. A więc, przez wellness rozumiemy równowagę ciała i ducha, harmonijne połączenie kondycji fizycznej, duchowej oraz umysłowej.

 

Uprawianie wellness oznacza przede wszystkim kontakt z wodą, parą i temperaturą. Niestety, jest to możliwe tylko dzięki odpowiednim urządzeniom. Rozwiązania techniczne poszły za oczekiwaniami użytkowników i umożliwiają dzisiaj urządzenie centrum wellness w domu. Jest to wygodniejsze i przyjemniejsze niż publiczne korzystanie z takich miejsc.

 

Z czego powinno składać się domowe centrum wellness?

 

Kąpiel z masażem wodnym jest nie tylko przyjemna, ale też i zdrowa. Masując odpowiednie punkty na ciele można wyeliminować przewlekłe bóle pleców, ramion, krzyża, bóle stawów, migreny, bezsenność, stany niepokoju czy stres. Hydromasaż można wspomóc, wzbogacając kąpiel o określony zapach (tzw. aromaterapia) lub poddać się kojącemu działaniu światła (światłoterapia, czyli chromoterapia). Natomiast kąpiel w gorącym powietrzu odpręża, relaksuje, a także wzmacnia i oczyszcza organizm. Zażywanie sauny poprawia krążenie krwi i działa korzystnie na układ hormonalny.

 

Składając te elementy łatwo wywnioskować, że dla naszego domowego centrum zdrowia konieczna jest wanna lub natrysk z hydromasażem, a dodatkowe korzyści da nam sauna. Można problem takiego wyposażenia rozwiązać tradycyjnie, czyli zainstalować poszczególne urządzenia, a można też zainwestować w nowoczesną kabinę masażowo-parową, która łączy w jednym kilka funkcji.

 

Uzupełnieniem takiego zestawu mogą być urządzenia podnoszące ogólną sprawność fizyczną (rower, bieżnia, atlas) oraz, lubiane zwłaszcza przez kobiety, łóżko opalające.

 

Jakiego masażu możemy oczekiwać w domowym centrum wellness?

 

Hydromasaż, czyli kąpiel, podczas której strumienie wody lub pary pod ciśnieniem masują ciało - relaksują, dają uczucie odprężenia i lepsze samopoczucie, a także leczą.

 

W dostępnych rozwiązaniach technicznych stosowane są przede wszystkim trzy rodzaje hydromasażu: wodny, wodno-powietrzny oraz powietrzny.

 

Masaż wodny jest najbardziej klasyczny - ani delikatny, ani zbyt intensywny. Pobudza i poprawia ukrwienie skóry. Jest szczególnie polecany przy dolegliwościach mięśniowych. W takim urządzeniu woda krąży w układzie zamkniętym, a jej przepływ wymuszony jest przez pompę i kierowany w stronę dysz (zwanych potocznie jetami), rozmieszczonych w wannie, kabinie lub na panelu. Stamtąd, pod ciśnieniem, woda kierowana jest na określone punkty ciała.

 

Jeśli do wody dopływającej do dyszy dołączymy powietrze, otrzymamy bardziej intensywny masaż wodno-powietrzny. Pompa wodna pobiera wodę przez ssak, a następnie wtłacza ją z powrotem do wanny przez dysze. Dmuchawa zaś kieruje powietrze do kanałów powietrznych. Dzięki zasysanemu powietrzu, przy tej samej ilości wody, uzyskuje się efekt zwiększenia siły strumienia wylatującego z dysz. Jest to najbogatsza wersja masażu, gdyż ciało masowane jest ze wszystkich stron.

 

Najdelikatniejszą odmianą masażu jest masaż powietrzny, zwany też perełkowym. Przy tym typie masażu powietrze może być wtłaczane w postaci drobnych pęcherzyków przez dysze lub przez perforowane dno wanny.

 

Nowym rodzajem masażu jest masaż falami ultradźwiękowymi. Ultradźwięki mają częstotliwość bezpieczną dla zdrowia. Podczas masażu wnikają one głęboko do wnętrza ciała, aż do warstw tkanek podskórnych i powodują kurczenie i rozszerzanie komórek. Taki masaż poprawia elastyczność tkanek i zapobiega nieestetycznym zmianom naskórka (np. cellulitisowi).

 

Na koniec wypada jeszcze dodać, że chociaż hydromasaż jest zalecany dla zdrowia, to muszą z nim uważać osoby z nadciśnieniem i chorobami serca. W takich wypadkach dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza.

 

Czy domowe centrum wellness jest kosztowną inwestycją?

 

Wszystko zależy od naszych wyborów i podejmowania decyzji w odpowiednim momencie. Kupno panelu do hydromasażu trudno nawet nazwać inwestycją. Rzecz ma się inaczej, gdy planujemy montaż większych urządzeń bądź szykujemy oddzielne pomieszczenie na wellness. Inwestycja będzie mniej kosztowna, gdy już na etapie projektu zaplanujemy poprowadzenie koniecznych instalacji (elektrycznych, wodnych i wentylacyjnych). Wówczas montaż samych urządzeń i wyposażenie pomieszczenia może nastąpić w każdym dogodnym momencie. O koszcie inwestycji zadecydują oczywiście ceny urządzeń, zapraszamy zatem do analizy naszego info rynku na str. 150, 155 i 160.

 

Czy można urządzić kącik zdrowia na niewielkiej przestrzeni?

 

Oczywiście, że tak. Jeżeli mamy już w łazience kabinę prysznicową, wystarczy zamontować w niej panel do hydromasażu. Kabiny prysznicowe, również masażowo-parowe, mają różne wymiary, a te najmniejsze z pewnością zmieszczą się do małej łazienki (szczególnie te w wersji narożnej).

 

Najmniejsze sauny gotowe mają wymiary 120x120 cm, a więc również nie wymagają specjalnie wielkich powierzchni - wystarczy łazienka, która ma 5 m2. Poza tym sauna wcale nie musi znajdować się w łazience. Jeżeli będą to dobrze wentylowane pomieszczenia, można ustawić ją w piwnicy lub na strychu.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Dobra woda zdrowia doda
Urządzenia do uzdatniania wody (fot. Klarwod)Czasami widujemy (najczęściej na filmach), jak ktoś bierze do ręki szklankę, napełnia ją "kranówką" i bez żadnych zastrzeżeń, wypija ją. U nas może to wyzwalać grymas, żeby nie rzec wstręt, na myśl o składzie chemicznym wody. Dlatego warto to zmienić...Bez względu na to, czy pobieramy wodę...
Dobra woda zdrowia doda
Podłoga, która lubi prąd
Kabel jednożyłowy układa się tak, aby połączyć jego początek z końcem Kabel dwużyłowy składa się z dwóch przewodów: zasilającego i powrotnego. Zaletą kabla dwużyłowego jest niski poziom generowanych zakłóceń. Pola magnetyczne wytwarzane przez dwie żyły wzajemnie się znoszą, bo są wytwarzane przez prądy o jednakowej wartości płynące w przeciwnych kierunkach Tabela 1...
Podłoga, która lubi prąd
M(a)usująca wanna
Gdy planujemy „salon” łazienkowy można zainstalować wannę w miejscu centralnym (fot. Pamos Polska) Wanny z hydromasażem wcale nie muszą być duże – najmniejsze mają niecałe 1,5 m (fot Hydro Top) Wanny w rozmiarach XL mogą pomieścić kilka osób (fot. Pool Spa) Taka wanna zapewnia dużą liczbę pozycji terapeutycznych, ma też wypłycone siedzisko dla...
M(a)usująca wanna
Powietrze dla kominka
Schemat prowadzenia przewodu wentylacyjnego doprowadzającego powietrze do kominka Wzmacnianie stropów za pomocą włókien węglowych Wzmacnianie stropów za pomocą warstwy nadbetonu Wzmacnianie stropów za pomocą dodatkowych belek stropowychŻeby kominek nie przysparzał kłopotów, trzeba zadbać przynajmniej o dwie rzeczy: solidną podstawę oraz odpowiednią ilość powietrza, niezbędnego do podtrzymania procesu spalania. Kominki otwarte buduje się rzadko,...
Powietrze dla kominka
Chować pod parapet?
Charakterystyczne dla grzejników żeliwnych są duże przekroje wewnętrzne, a więc małe opory przepływu. Dlatego są szczególnie zalecane do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody.Ciężkie, żeliwne grzejniki, skrzętnie skrywane pod parapetami i wymyślnymi osłonami to już na szczęście przeszłość. Dzisiaj możemy instalować grzejniki, których nie trzeba ukrywać, a wręcz przeciwnie, ze względu...
Chować pod parapet?
Wanna a waga stropu
Wanna z bąbelkami to znakomite urządzenie, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W zasadzie, im większa tym lepiej, gdyż, podobnie jak w saunie, przyjemniejsze i relatywnie tańsze, są kąpiele grupowe. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozmiarem wanny wzrasta nie tylko ciężar samego urządzenia, ale przede wszystkim masa niezbędnej do kąpieli wody (nawet do 2 ton!). A to już dla konstrukcji budynku obojętne nie jest.
Wanna a waga stropu
ABC - Grzejniki
Co trzeba wiedzieć przed wyborem grzejników?To, jakie grzejniki będziemy wybierać, zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie, czy jest, instalacja grzewcza w naszym domu. Do instalacji typu otwartego, zwykle współpracujących z kotłem na paliwa stałe, a które powszechnie stosowane były w starych budynkach, najlepiej nadają się żeliwne grzejniki członowe....
ABC - Grzejniki
Garażowe wrota
W bramie uchylnej profile boczne są jednocześnie prowadnicami Brama segmentowa boczna przesuwa się na lewą (lub prawą) ścianę w prowadnicach podłogi, nadproża i ścianyLewe skrzydło, prawe skrzydło a na środku wielka, ciągle rdzewiejąca, kłódka. Na szczęście taki obraz drzwi do garażu przeszedł dawno do lamusa. Współczesne bramy garażowe wyposażone są w wymyślne...
Garażowe wrota
Jednostka do wszystkiego
Jeżeli w rączce odkurzacza nie ma wyłącznika, to jego uruchomienie nastąpi po wetknięciu węża do gniazda (fot. Borysowski & Spółka)Rozwiązania techniczne nowoczesnych urządzeń i instalacji domowychmają jeden cel – ułatwić nam codzienne czynności. Jedną z nich jest utrzymanie w domu czystości. Może to być całkiem przyjemne i lekkie zajęcie, pod...
Jednostka do wszystkiego
Jaki dom taka rynna
Nie mieszamy w systemie orynnowania i wszystkie elementy kompletujemy z tego samego materiału (fot. Domus Ducting) Rynna tytanowa (fot. Rheinzink) Rynny z miedzi są najdroższe, ale za to ich trwałość wyliczana jest na 150 lat (fot. Alpodach)Pytanie CzytelnikaMam zadecydować, z jakiego materiału ma być wykonane orynnowanie mojego domu. Przy wyborze wszelkich materiałów...
Jaki dom taka rynna
Test na inteligentny... dom
Podstawową cechą domu inteligentnego jest integracja instalacji i urządzeń elektrycznych, które w klasycznym wykonaniu pracują jako odrębne (fot. Merten) Ścienny panel dotykowy (fot. ABB) Użytkownik może otrzymywać informacje o stanie poszczególnych instalacji np. na ekranie palmtopa (fot. Merten)Pytanie CzytelnikaPrzygotowuję się do generalnego remontu międzywojennej willi. W domu wymieniane będą wszystkie instalacje, więc architekt...
Test na inteligentny... dom
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?Ten rodzaj ogrzewania zapewnia najbardziej komfortowy dla organizmu człowieka równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Zawsze będziemy mieć tu do czynienia z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa. Czyli zupełnie odwrotne zjawisko, niż to, które występuje przy punktowym ogrzewaniu grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom, bo nie powoduje...
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Z wodą w podłodze
Układanie kabli Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem, ale najczęściej zaleca się układanie ich w przedziale 10-30 cm (fot. Kisan)W ciągu ostatnich 20 lat wodne ogrzewanie podłogowe stało się w Europie bardzo modnym systemem ogrzewania i prawie każdy nowo wznoszony dom jednorodzinny, przynajmniej w części, jest w...
Z wodą  w podłodze
A może sauna?
Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex) Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy...
A może sauna?
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Jakie mamy w Polsce napięcie?Wraz z wejściem do Unii Europejskiej w Polsce zaczęła obowiązywaćPolska Norma PN-IEC 60038:1999 „Napięcia znormalizowane IEC”. Zgodnie z normą napięcie wynosi 230/400 V ±10% (poprzednio 220/380 V).230 V – napięcie fazowe400 V – napięcie międzyfazoweCzy pioruny są nadal groźne?Wyładowania atmosferyczne są niewątpliwie zagrożeniem dla instalacji...
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Prąd w domu
Instalacja TN-S (a), TN-C (b) TN-C-S (c)Instalacja elektryczna jest łatwiejsza w wykonaniu i tańsza niż większość innych instalacji, chociaż jest niezmiernie ważna. Należy wykonać ją zgodnie z wymaganiami obowiązujących obecnie norm, z zabezpieczeniami przed porażeniem prądem i przepięciami. I nie warto tu zbyt oszczędzać - koszty instalacji elektrycznej są niewielkie...
Prąd w domu
ABC - Kominki
Czy zainstalowanie kominka jest trudne?Przy obecnej ofercie rynkowej oraz rozwiązaniach technicznych na pewno nie i właściwie sami wyznaczamy sobie trudność tego przedsięwzięcia. Kominek można zbudować od podstaw, ale raczej odchodzi się dzisiaj od tradycyjnych kominków otwartych (ich grzanie jest nieekonomiczne). Korzystniej jest zabudować wkład kominkowy lub do starego kominka zamontować...
ABC - Kominki
Gorący mebel
W domu o otwartym układzie wnętrz najlepiej wykorzystujemy ciepło pieca wolno stojącego (fot. Synergia Oze) Nowoczesny piec wolno stojący to naprawdę gorący mebel (fot. Ekkom) Niektóre piece są wykończone płytą, na której można podgrzewać potrawy (fot. Ekkom) W tym piecu spala się pelety. I ciekawostka, nie wymaga podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego i...
Gorący mebel
Kominek z wsadem i wkładem
Kominki żeliwne z otwartymi lub zamkniętymi paleniskami często są też przykładem pięknego, tradycyjnego wzornictwa (fot. Odlewnia Żeliwa Bolimów) Przykładowa konstrukcja kominka, w której zastosowano izolację wewnętrzną z płyty z wełny skalnej jednostronnie pokrytej folią aluminiową (rys. Paroc) Obieg powietrza wokół grzejącego kominka Drzwiczki wkładów i kaset kominkowych mogą być bardziej tradycyjne, ale trzeba...
Kominek  z wsadem i wkładem
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz