Podłoga, która lubi prąd

Podłoga, która lubi prąd

Kabel jednożyłowy układa się tak, aby połączyć jego początek z końcem Kabel dwużyłowy składa się z dwóch przewodów: zasilającego i powrotnego. Zaletą kabla dwużyłowego jest niski poziom generowanych zakłóceń. Pola magnetyczne wytwarzane przez dwie żyły wzajemnie się znoszą, bo są wytwarzane przez prądy o jednakowej wartości płynące w przeciwnych kierunkach Tabela 1...

Kabel jednożyłowy układa się tak, aby połączyć jego początek z końcem
Kabel dwużyłowy składa się z dwóch przewodów: zasilającego i powrotnego. Zaletą kabla dwużyłowego jest niski poziom generowanych zakłóceń. Pola magnetyczne wytwarzane przez dwie żyły wzajemnie się znoszą, bo są wytwarzane przez prądy o jednakowej wartości płynące w przeciwnych kierunkach
Tabela 1 - Najmniejsze dopuszczalne odstępy między przewodami grzejnymi

Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, ciepły oraz komfortowy dom bez grzejników na ścianach i tradycyjnej instalacji grzewczej, to nie mrzonka. A gdy zdecydujemy się na zainstalowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego to dodatkowo pozbędziemy się jeszcze kotła.

 

Ogrzewanie elektryczne jest często jedynym rozwiązaniem, gdy do domu nie można doprowadzić gazu ziemnego, nie ma miejsca na zbiornik z gazem płynnym czy olejem opałowym. Energia elektryczna jest dostępna praktycznie wszędzie, a uzyskanie wymaganego przydziału mocy zwykle nie sprawia większych problemów. Ogrzewanie domu prądem jest wygodne i bezpieczne, nie ma spalin i ryzyka wybuchu. Nie ma konieczności składowania opału (węgla, drewna, gazu płynnego czy oleju), ani usuwania produktów spalania (np. popiołu czy spalin). Energia cieplna wytwarzana jest w miejscu jej użytkowania, nie ma więc strat przesyłu ciepła. System nie wymaga prac konserwacyjnych. Trwałość dobrze wykonanego systemu określa się na 50 lat. Za tym sposobem ogrzewania przemawia też łatwość wykonania instalacji i niezbyt wysokie koszty inwestycyjne.

 

Trzeba policzyć

 

Podstawową wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego są wysokie opłaty za energię w porównaniu z innymi nośnikami. Koszty eksploatacyjne można w pewnym stopniu obniżyć wybierając ogrzewanie akumulacyjne (kable grzejne muszą zostać przykryte grubą warstwą betonu (7-15 mm), które pobiera energię w godzinach, gdy obowiązuje tańsza, nocna taryfa. Ogrzewanie to jest w stanie zakumulować tyle energii cieplnej, ile wystarczy do ogrzewania pomieszczenia w czasie obowiązywania droższej taryfy. Masa akumulacyjna wolno stygnie, ale i wolno się nagrzewa. Zalecane jest więc do pomieszczeń, w których przez długi czas temperatura ma być utrzymywana na stałym poziomie.

 

System może współpracować ze sterownikiem, który nie tylko utrzymuje nastawioną przez użytkownika temperaturę, ale też określa czas potrzebny na zgromadzenie energii w podłodze. Uwzględniana jest przy tym temperatura podłogi i na zewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, obniżające opłaty za energię elektryczną, ale opłaca się je stosować tylko wówczas, gdy mamy możliwość skorzystania z nocnej, tańszej taryfy energetycznej.

 

Do domów nowych i remontowanych

 

System elektrycznego ogrzewania podłogowego składa się z elementów grzejnych umieszczonych w podłodze, czujników temperatury oraz termostatów, które sterują pracą systemu i umożliwiają regulację temperatury w pomieszczeniu. Elementem grzejnym mogą być kable, maty lub folie grzejne. Gdy przez ich elementy oporowe przepływa prąd nagrzewają się i oddają ciepło, które jest następnie przez podłogę przekazywane do otoczenia.

 

W nowych domach najczęściej układa się kable grzejne, zbudowane z:

  • drutu oporowego (zwanego też żyłą grzejną),
  • izolacji z tworzywa sztucznego,
  • ekranu (zwykle miedzianego), który eliminuje pole elektryczne i jest zabezpieczeniem przeciwporażeniowym,
  • osłony z tworzywa sztucznego.

Kable mogą mieć jedną żyłę grzejną, którą płynie prąd (tzw. jednożyłowe), lub dwie (tzw. dwużyłowe). Kabel jednożyłowy trzeba tak ułożyć, aby połączyć jego początek z końcem. Tworzy się wówczas zamknięty obwód elektryczny i możliwy jest przepływ prądu. Kabel dwużyłowy składa się z dwóch równoległych przewodów: zasilającego i powrotnego. Jeden jego koniec podłącza się do zasilania, a drugi jest fabrycznie zwarty.

 

Kable mogą mieć różną długość i moc na metr – od 10 do 25 W/m. Kupuje się je w zwojach od kilku do kilkudziesięciu metrów długości. Od mocy kabla zależy to, jak gęsto trzeba go będzie ułożyć, żeby pokryć zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu. Odstępy między przewodami najczęściej wynoszą 10-20 cm, nie powinny być jednak mniejsze niż 5 cm. Odstępy te są zależne m. in. od rodzaju posadzki, jaką będzie przykryte ogrzewanie. (tabela 1)

3 Maty grzejne są łatwe do układania, dodatkowo bez problemu dają się przycinać do wymaganych wymiarów (fot. Elektra)
W foliach grzejnych moduły działają niezależnie i awaria jednego nie spowoduje zakłócenia pracy całego zestawu (fot. Devi)
Koszty eksploatacyjne będą niższe dzięki termostatowi regulującemu temperaturę pomieszczenia. Można zamontować kilka termostatów dla poszczególnych pomieszczeń, można je także połączyć w sieć (fot. Devi)

W starych, remontowanych domach częściej instaluje się maty lub folie grzejne. Nadają się one do układania na istniejących posadzkach, terakocie lub klepce. Dzięki nim można poprawić komfort cieplny w pomieszczeniu, bez konieczności podnoszenia poziomu podłogi i dodatkowego obciążania stropu.

 

Maty grzejne składają się z siatki wykonanej z włókna szklanego, w którą wpleciony jest kabel grzejny o małym przekroju. Są cienkie, mają około 3 mm grubości. Ich moc określana jest w odniesieniu na metr kwadratowy powierzchni. Najczęściej oferowane są maty o mocy 100 W/m2 – przeznaczone do dogrzewania pomieszczeń. Jeśli mają być jedynym źródłem ciepła, powinny mieć większą moc, czyli 150-160 W/m2. Maty sprzedawane są w odcinkach o stałej szerokości, np. 0,5 m. Długość i całkowitą moc dopasowuje się do indywidualnych potrzeb. Mogą być zasilane jedno- lub dwustronnie.

 

Folie grzejne wykonane są z drutów aluminiowych o płaskim przekroju, zatopionych w folii poliestrowej. Mają bardzo małą grubość, około 0,2 mm. Kupuje się je w zestawach, składających się z modułów grzewczych. Moc jednostkowa to 60-90 W/m2. Istnieje możliwość cięcia zestawów dowolnej długości, zależnie od potrzeb.

 

Każdy producent dokładnie określa sposób ułożenia przewodów i wykonania warstwy betonowej, którą się je przykrywa. Inaczej układa się kable grzejne, a inaczej maty czy folie.

 

Regulacja systemu

 

Aby ogrzewanie podłogowe działało sprawnie i ekonomicznie, trzeba zastosować układy regulujące. Będą one sterować pracą systemu zależnie od wymaganej w pomieszczeniu temperatury przez włączanie i wyłączanie zasilania. Ogrzewanie podłogowe nie działa zbyt szybko. Ma to związek ze stosunkowo niewysoką temperaturą powierzchni grzejnej – około 30°C. Zanim ciepło z dużej, ale niezbyt ciepłej powierzchni, zacznie być odczuwane w pomieszczeniu musi upłynąć trochę czasu. Ale jest ono też powoli oddawane. Po nagrzaniu podłogi, regulator wyłącza zasilanie, aż do momentu, w którym temperatura powietrza lub podłogi spadnie poniżej żądanej wartości.

 

Ogrzewanie podłogowe musi mieć termostat, który zapewni komfort cieplny i zmniejszy koszty eksploatacyjne. Najprostsze termostaty wyposażone są w czujniki podłogowe i powietrzne, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Te bardziej skomplikowane wyposażone są w mikroprocesor z zegarem sterującym. Za ich pomocą można ogrzać pomieszczenie do żądanej temperatury w określonym czasie, sumować koszty ogrzewania, programować ustawienia w cyklu dobowym czy tygodniowym.

 

Regulatory z czujnikami temperatury powietrza stosowane są zwykle, gdy ogrzewanie jest podstawowym systemem grzewczym domu i ważne jest odpowiednie utrzymanie określonej temperatury powietrza w pomieszczeniach. Regulatory z czujnikami podłogowymi zalecane są do systemów uzupełniających, np. tylko do kuchni lub łazienki. Dzięki nim można utrzymać żądaną temperaturę podłogi.

 

Możliwe jest zamontowanie kilku termostatów w jednym budynku. W każdym pomieszczeniu można ustawić inną temperaturę. Termostaty mogą być połączone w sieć, którą steruje się za pomocą komputera i telefonu komórkowego.

 

Regulatory najczęściej umieszcza się wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia, na wysokości 1,5 m nad podłogą w puszce instalacyjnej. Do puszki doprowadza się podtynkowo: przewody zasilające, przewody „zimne” kabla grzejnego, przewód czujnika podłogowego lub powietrznego. Wybierając miejsce na puszkę instalacyjną, trzeba kierować się względami praktycznymi (łatwy dostęp, ograniczona długość przewodów "zimnych") i estetycznymi – regulator temperatury będzie widoczny na ścianie.

Andrzej Zubek

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 10/2005

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Dobra woda zdrowia doda
Urządzenia do uzdatniania wody (fot. Klarwod)Czasami widujemy (najczęściej na filmach), jak ktoś bierze do ręki szklankę, napełnia ją "kranówką" i bez żadnych zastrzeżeń, wypija ją. U nas może to wyzwalać grymas, żeby nie rzec wstręt, na myśl o składzie chemicznym wody. Dlatego warto to zmienić...Bez względu na to, czy pobieramy wodę...
Dobra woda zdrowia doda
M(a)usująca wanna
Gdy planujemy „salon” łazienkowy można zainstalować wannę w miejscu centralnym (fot. Pamos Polska) Wanny z hydromasażem wcale nie muszą być duże – najmniejsze mają niecałe 1,5 m (fot Hydro Top) Wanny w rozmiarach XL mogą pomieścić kilka osób (fot. Pool Spa) Taka wanna zapewnia dużą liczbę pozycji terapeutycznych, ma też wypłycone siedzisko dla...
M(a)usująca wanna
Powietrze dla kominka
Schemat prowadzenia przewodu wentylacyjnego doprowadzającego powietrze do kominka Wzmacnianie stropów za pomocą włókien węglowych Wzmacnianie stropów za pomocą warstwy nadbetonu Wzmacnianie stropów za pomocą dodatkowych belek stropowychŻeby kominek nie przysparzał kłopotów, trzeba zadbać przynajmniej o dwie rzeczy: solidną podstawę oraz odpowiednią ilość powietrza, niezbędnego do podtrzymania procesu spalania. Kominki otwarte buduje się rzadko,...
Powietrze dla kominka
Chować pod parapet?
Charakterystyczne dla grzejników żeliwnych są duże przekroje wewnętrzne, a więc małe opory przepływu. Dlatego są szczególnie zalecane do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody.Ciężkie, żeliwne grzejniki, skrzętnie skrywane pod parapetami i wymyślnymi osłonami to już na szczęście przeszłość. Dzisiaj możemy instalować grzejniki, których nie trzeba ukrywać, a wręcz przeciwnie, ze względu...
Chować pod parapet?
Wanna a waga stropu
Wanna z bąbelkami to znakomite urządzenie, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W zasadzie, im większa tym lepiej, gdyż, podobnie jak w saunie, przyjemniejsze i relatywnie tańsze, są kąpiele grupowe. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozmiarem wanny wzrasta nie tylko ciężar samego urządzenia, ale przede wszystkim masa niezbędnej do kąpieli wody (nawet do 2 ton!). A to już dla konstrukcji budynku obojętne nie jest.
Wanna a waga stropu
ABC - Grzejniki
Co trzeba wiedzieć przed wyborem grzejników?To, jakie grzejniki będziemy wybierać, zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie, czy jest, instalacja grzewcza w naszym domu. Do instalacji typu otwartego, zwykle współpracujących z kotłem na paliwa stałe, a które powszechnie stosowane były w starych budynkach, najlepiej nadają się żeliwne grzejniki członowe....
ABC - Grzejniki
Garażowe wrota
W bramie uchylnej profile boczne są jednocześnie prowadnicami Brama segmentowa boczna przesuwa się na lewą (lub prawą) ścianę w prowadnicach podłogi, nadproża i ścianyLewe skrzydło, prawe skrzydło a na środku wielka, ciągle rdzewiejąca, kłódka. Na szczęście taki obraz drzwi do garażu przeszedł dawno do lamusa. Współczesne bramy garażowe wyposażone są w wymyślne...
Garażowe wrota
Jednostka do wszystkiego
Jeżeli w rączce odkurzacza nie ma wyłącznika, to jego uruchomienie nastąpi po wetknięciu węża do gniazda (fot. Borysowski & Spółka)Rozwiązania techniczne nowoczesnych urządzeń i instalacji domowychmają jeden cel – ułatwić nam codzienne czynności. Jedną z nich jest utrzymanie w domu czystości. Może to być całkiem przyjemne i lekkie zajęcie, pod...
Jednostka do wszystkiego
Jaki dom taka rynna
Nie mieszamy w systemie orynnowania i wszystkie elementy kompletujemy z tego samego materiału (fot. Domus Ducting) Rynna tytanowa (fot. Rheinzink) Rynny z miedzi są najdroższe, ale za to ich trwałość wyliczana jest na 150 lat (fot. Alpodach)Pytanie CzytelnikaMam zadecydować, z jakiego materiału ma być wykonane orynnowanie mojego domu. Przy wyborze wszelkich materiałów...
Jaki dom taka rynna
Test na inteligentny... dom
Podstawową cechą domu inteligentnego jest integracja instalacji i urządzeń elektrycznych, które w klasycznym wykonaniu pracują jako odrębne (fot. Merten) Ścienny panel dotykowy (fot. ABB) Użytkownik może otrzymywać informacje o stanie poszczególnych instalacji np. na ekranie palmtopa (fot. Merten)Pytanie CzytelnikaPrzygotowuję się do generalnego remontu międzywojennej willi. W domu wymieniane będą wszystkie instalacje, więc architekt...
Test na inteligentny... dom
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?Ten rodzaj ogrzewania zapewnia najbardziej komfortowy dla organizmu człowieka równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Zawsze będziemy mieć tu do czynienia z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa. Czyli zupełnie odwrotne zjawisko, niż to, które występuje przy punktowym ogrzewaniu grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom, bo nie powoduje...
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Z wodą w podłodze
Układanie kabli Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem, ale najczęściej zaleca się układanie ich w przedziale 10-30 cm (fot. Kisan)W ciągu ostatnich 20 lat wodne ogrzewanie podłogowe stało się w Europie bardzo modnym systemem ogrzewania i prawie każdy nowo wznoszony dom jednorodzinny, przynajmniej w części, jest w...
Z wodą  w podłodze
A może sauna?
Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex) Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy...
A może sauna?
ABC Wellness
Co to jest wellness?Prekursorem wellness jest dr Halbert Dunn, lekarz, który w 1959 roku ogłosił teorię terapii prowadzonej poprzez zdrowy, harmonizujący sfery ciała i ducha, styl życia. W owym czasie popularność zdobywał fitness i wellness początkowo był postrzegany jako jego odmiana, wzbogacona o elementy wpływające na rozwój duchowy człowieka. Jednak...
ABC Wellness
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Jakie mamy w Polsce napięcie?Wraz z wejściem do Unii Europejskiej w Polsce zaczęła obowiązywaćPolska Norma PN-IEC 60038:1999 „Napięcia znormalizowane IEC”. Zgodnie z normą napięcie wynosi 230/400 V ±10% (poprzednio 220/380 V).230 V – napięcie fazowe400 V – napięcie międzyfazoweCzy pioruny są nadal groźne?Wyładowania atmosferyczne są niewątpliwie zagrożeniem dla instalacji...
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Prąd w domu
Instalacja TN-S (a), TN-C (b) TN-C-S (c)Instalacja elektryczna jest łatwiejsza w wykonaniu i tańsza niż większość innych instalacji, chociaż jest niezmiernie ważna. Należy wykonać ją zgodnie z wymaganiami obowiązujących obecnie norm, z zabezpieczeniami przed porażeniem prądem i przepięciami. I nie warto tu zbyt oszczędzać - koszty instalacji elektrycznej są niewielkie...
Prąd w domu
ABC - Kominki
Czy zainstalowanie kominka jest trudne?Przy obecnej ofercie rynkowej oraz rozwiązaniach technicznych na pewno nie i właściwie sami wyznaczamy sobie trudność tego przedsięwzięcia. Kominek można zbudować od podstaw, ale raczej odchodzi się dzisiaj od tradycyjnych kominków otwartych (ich grzanie jest nieekonomiczne). Korzystniej jest zabudować wkład kominkowy lub do starego kominka zamontować...
ABC - Kominki
Gorący mebel
W domu o otwartym układzie wnętrz najlepiej wykorzystujemy ciepło pieca wolno stojącego (fot. Synergia Oze) Nowoczesny piec wolno stojący to naprawdę gorący mebel (fot. Ekkom) Niektóre piece są wykończone płytą, na której można podgrzewać potrawy (fot. Ekkom) W tym piecu spala się pelety. I ciekawostka, nie wymaga podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego i...
Gorący mebel
Kominek z wsadem i wkładem
Kominki żeliwne z otwartymi lub zamkniętymi paleniskami często są też przykładem pięknego, tradycyjnego wzornictwa (fot. Odlewnia Żeliwa Bolimów) Przykładowa konstrukcja kominka, w której zastosowano izolację wewnętrzną z płyty z wełny skalnej jednostronnie pokrytej folią aluminiową (rys. Paroc) Obieg powietrza wokół grzejącego kominka Drzwiczki wkładów i kaset kominkowych mogą być bardziej tradycyjne, ale trzeba...
Kominek  z wsadem i wkładem
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz