Garażowe wrota

Garażowe wrota
W bramie uchylnej profile boczne są jednocześnie prowadnicami Brama segmentowa boczna przesuwa się na lewą (lub prawą) ścianę w prowadnicach podłogi, nadproża i ścianyLewe skrzydło, prawe skrzydło a na środku wielka, ciągle rdzewiejąca, kłódka. Na szczęście taki obraz drzwi do garażu przeszedł dawno do lamusa. Współczesne bramy garażowe wyposażone są w wymyślne...
W bramie uchylnej profile boczne są jednocześnie prowadnicami
Brama segmentowa boczna przesuwa się na lewą (lub prawą) ścianę w prowadnicach podłogi, nadproża i ściany

Lewe skrzydło, prawe skrzydło a na środku wielka, ciągle rdzewiejąca, kłódka. Na szczęście taki obraz drzwi do garażu przeszedł dawno do lamusa. Współczesne bramy garażowe wyposażone są w wymyślne układy mechaniczne lub pneumatyczne, "nafaszerowane" są elektrycznością i elektroniką, a na dodatek... wyglądają niezwykle efektownie.

Tradycyjne bramy rozwierane, proste w wykonaniu i konserwacji, niewymagające skomplikowanych mechanizmów oraz automatyki, zapewne jeszcze długo pozostaną w użyciu, tym bardziej, że nowoczesne materiały czynią z nich całkiem estetyczny element "wykończenia" garażu. Jednak ich wadą jest to, iż otwarcie skrzydeł wymaga dużo miejsca, co czasami może się kłócić z koncepcją zagospodarowania przydomowej przestrzeni. Na dodatek nie do każdej bramy rozwieranej można zamontować napęd elektryczny.

 

Producenci nowoczesnych bram garażowych oferują nam dzisiaj bramy uchylne (płytowe), segmentowe (sekcyjne) i rolowane (roletowe, żaluzjowe) - ich podział wynika za sposobu otwierania. Dobrze jest dokonać wyboru naszych wrót wspólnie z architektem na etapie projektowania, by uwzględnić obowiązujące nas przepisy administracyjne, warunki, w jakich garaż będzie funkcjonować i nasze oczekiwania estetyczno-funkcjonalne. Najtaniej będzie nas kosztować brama uchylna, najdrożej rolowana. Dopłacimy także do każdej bramy o wymiarach niestandardowych. Ceną będą również rządzić zastosowane materiały i rozwiązania techniczne, ale o tym po kolei...

 

Do góry

 

Zasada działania bramy uchylnej - sztywnej płyty - polega na jej przesuwaniu się po ościeżnicy pionowo do góry; płyta po otwarciu znajduje się w położeniu poziomym pod sufitem. Podczas otwierania i zamykania wysuwa się do przodu. Mechanizmy takich bram gwarantują precyzyjne wyważenie skrzydła, co umożliwia ręczną obsługę z minimalnym tylko wysiłkiem. Podstawową zaletą bramy uchylnej jest prosta i trwała konstrukcja. Szkielet skrzydła bramy oraz ościeżnica robione są z kształtowników stalowych, zabezpieczonych antykorozyjnie przez cynkowanie. Płyty wykonane są zazwyczaj z profilowanej blachy stalowej. W skrzydle bramy uchylnej można wykonać tzw. drzwi serwisowe, które umożliwiają wejście do garażu bez konieczności otwierania całej bramy. Producenci oferują wersje bram ocieplane i bez izolacji termicznej. W wolno stojącym garażu nie trzeba stosować bramy z izolacją.

 

W celu wyeliminowania zjawiska piszczących rolek, na których porusza się mechanizm bramy, warto sprawdzić, czy w wybranym typie bramy możemy je sami nasmarować, czy trzeba będzie czekać na serwisanta. Dodajmy, że płynny i cichy ruch bramy zapewniają rolki teflonowe, o czym trzeba pamiętać przy rozpatrywaniu zalet naszej bramy. Nie zaszkodzi też sprawdzić, czy producent zaopatrzył ją w zabezpieczenie przed pęknięciem mechanizmu i opadnięciem skrzydła, jak również w amortyzujący układ unieruchamiający otwartą bramę, co zapobiega samoczynnemu zamykaniu. Te ostatnie zabezpieczenia uwolnią nas od ryzyka przytrzaśnięcia palców.

 

Oszczędność przestrzeni

 

Bramy segmentowe są znakomitym rozwiązaniem, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię garażu, a otwieranie i zamykanie będzie możliwe nawet wtedy, gdy samochód prawie dotyka zderzakiem powierzchni bramy. Nazywane są też bramami sekcyjnymi, gdyż skrzydło bramy składa się z segmentów połączonych specjalnymi zawiasami. Dolny segment standardowo wyposażony jest w zamaskowane szczeliny wentylacyjne i uszczelkę progową. Bramy segmentowe montuje się wewnątrz garażu, bezpośrednio za otworem wjazdowym. Otwierają się pionowo do góry i od posadzki do sufitu poruszają po szynach. Konstrukcja układu prowadzącego wykonana jest z materiałów ocynkowanych, odpornych na korozję. Cichą i niezawodną pracę zapewniają łożyskowane rolki z tworzyw sztucznych zamontowane na ruchomych zawiasach.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest brama segmentowa boczna, która łączy zalety bramy uchylnej (nie ma szyn podsufitowych) i sekcyjnej (nie zajmuje miejsca przed garażem). Jednocześnie nie wymagają żadnego mechanizmu wspomagającego otwieranie. Pasują do każdego planu garażu i do każdego rozwiązania nadproża, również łukowego. Maksymalna szerokość wjazdu to aż 12 m!

 

Bramy segmentowe są zdecydowanie szczelniejsze od uchylnych, dlatego znakomicie sprawdzają się w garażach ogrzewanych. Praktycznym rozwiązaniem są pionowe segmenty, częściowo otwarte pełnią funkcję drzwi serwisowych.

 

Jeśli chodzi o materiały, z których są wykonywane, to najczęściej spotyka się segmenty z paneli stalowych wypełnionych pianką poliuretanową lub wersje z panelami wykonanymi z drewna (różne gatunki). Bramy segmentowe boczne na ogół oferowane są z litego drewna lub profili aluminiowych. W panelach mogą być uwzględnione przeszklenia. Taką bramę można wyposażyć w automatykę ze zdalnym sterowaniem.

Brama segmentowa przesuwa się do góry na rolkach – najpierw prowadnice ścienne, potem sufitowe
Brama rolowana zwija się na wał zamontowany w kasecie
Na najwyższej półce cenowej jest brama rolowana, ale czasami względy architektoniczne determinują taki właśnie wybór (fot. WIŚNIOWSKI)
Trzypunktowy system ryglujący (fot. Siebau)

Rolowane droższe

 

Jest to rozwiązanie najdroższe, zatem należy go rozpatrywać właściwie wówczas, gdy względy architektoniczne uniemożliwiają zastosowanie innego typu bramy. Bramy rolowane działają podobnie jak roleta lub żaluzja okienna: skrzydło bramy nawijane jest na osłonięty (lub bezskrzynkowy) wał napędowy umieszczony nad nadprożem. Konstrukcja skrzydła wykonana z profili stalowych lub aluminiowych gwarantuje wytrzymałość, a zastosowanie pianki poliuretanowej jako wypełnienia, usztywnia ją i stanowi izolację cieplną. Brama wyposażona jest standardowo w siłownik elektryczny, można ją wzbogacić zestawem zdalnego sterowania z fotokomórkami. Oczywiście, jej konstrukcja umożliwia obsługę ręczną korbą w przypadku braku prądu.

 

Pancerze bram dostępne są w kilku kolorach, spotyka się też modele wykonane z profili przeszklonych. Większość producentów oferuje bramy o rozmiarach typowych. Na zamówienie kupimy bramę prawie każdej wielkości, ale w ofertach najczęściej podawane dopuszczalne maksymalne wymiary otworu to szer. 5000 mm i wys. 3000 mm.

 

Z czego brama

 

Do produkcji ościeżnic i elementów mocujących bram garażowych używa się przede wszystkim stali i aluminium. Wypełnieniem skrzydła bramy może być blacha stalowa, profilowane deski lub płyty drewnopochodne. Producenci oferują też modele do samodzielnego wypełnienia.

 

Wszystkie części metalowe narażone na utlenianie (czyli rdzewienie) powinny być ocynkowane.

 

Odpowiednio zabezpieczone przed korozją konstrukcje z aluminium, jako elementy o znacznie mniejszej wadze niż stalowe, szczególnie nadają się do produkcji bram roletowych.

 

Bramy metalowe zazwyczaj są pokryte powlekaną proszkowo farbą. Producenci oferują swoje własne kolory (zazwyczaj jest to biały, brązowy, szary, ciemnozielony lub ochra), ale za dopłatą można sobie zażyczyć bramę w kolorze wybranym spośród 210 odcieni palety RAL.

 

Brama z drewna elegancko dopasuje się do stylistyki drzwi wejściowych (najlepiej wówczas użyć do jej wypełnienia takiego samego gatunku drewna lub imitującego na taki gatunek, jak drewno drzwi wejściowych). Deski wypełniające płaszcz bramy powinny być, co najmniej, zaimpregnowane i tym samym zabezpieczone przed sinicą oraz szkodnikami drewna. Dopiero tak zabezpieczoną powierzchnię można malować na dowolny kolor lub bejcować i lakierować - jeśli chce się pozostawić widoczną strukturę drewna.

 

Bramy odpowiedniej grubości (np. 40 mm), ocieplone pianką poliuretanową zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dodatkową zaletą ocieplenia jest fakt, iż wyeliminowane zostaje zjawisko kondensacji pary wodnej na całej konstrukcji. Współczynnik przenikania ciep-ła dla tak wykonanej bramy wynosi

 

U = 0,95 W/m2K. Warto zaznaczyć, że pianka poliuretanowa daje dwa razy lepszą izolację termiczną niż stosowane przez niektórych producentów wkłady styropianowe. Dodatkowo materiał ten usztywnia konstrukcję, powodując że brama staje się bardziej odporna na wgniecenia.

 

Zimą możemy mieć kłopoty z otwarciem garażu, warto więc pod progiem oraz w elementach ścian okalających skrzydło zamontować kable przeciwoblodzeniowe. Na całej długości wszystkich krawędzi brama powinna być wyposażona w elastyczne uszczelnienie, a uszczelki zamontowane między segmentami dadzą ochronę przed przenikaniem wilgoci i chłodu do wnętrza pomieszczenia.

 

Ręcznie lub pilotem

 

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy sposób zamykania naszej bramy garażowej, musimy cały mechanizm koniecznie wyposażyć w wielosprężynowy układ zabezpieczający, z ochroną przed przytrzaśnięciem palców 6. Mechanizm zamykający bramę to rygiel połączony popychaczami z obrotowym uchwytem pozwalającym na ręczne otwieranie i zamykanie skrzydła. Obrót uchwytu wprawia w ruch popychacz, który w zależności od kierunku obrotu odryglowuje lub zaryglowuje bramę. Zamek blokuje możliwość obrotu uchwytu. W bramach otwieranych elektronicznie rygle są uruchamiane przez silniczek.

 

Wszystkie bramy mogą być otwierane ręcznie lub przy pomocy zdalnie obsługiwanych napędów. Automaty z dodatkowymi funkcjami pozwalają na zapalanie światła, otwieranie dodatkowo bramy wjazdowej, zmianę kodu dostępu czy zwalnianie przy zamykaniu bramy (tzw. ciche zamykanie). Trzeba jednak pamiętać, że każda dodatkowa funkcja pilota sprzężona z bramą podnosi koszt urządzenia.

Karol Gawron

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Ciepło od podłogi
Nasze samopoczucie jest najbardziej komfortowe, gdy mamy ciepłe nogi, a głowa znajduje się w chłodniejszej przestrzeni Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym systemem grzewczym, ale dobrze jest go wesprzeć kominkiem lub grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też przed jego ułożeniem zaplanować aranżację wnętrz Przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami następuje przegrzanie górnych części pomieszczeńGdy przewidzieliśmy w domu...
Ciepło od podłogi
Dobra woda zdrowia doda
Urządzenia do uzdatniania wody (fot. Klarwod)Czasami widujemy (najczęściej na filmach), jak ktoś bierze do ręki szklankę, napełnia ją "kranówką" i bez żadnych zastrzeżeń, wypija ją. U nas może to wyzwalać grymas, żeby nie rzec wstręt, na myśl o składzie chemicznym wody. Dlatego warto to zmienić...Bez względu na to, czy pobieramy wodę...
Dobra woda zdrowia doda
Podłoga, która lubi prąd
Kabel jednożyłowy układa się tak, aby połączyć jego początek z końcem Kabel dwużyłowy składa się z dwóch przewodów: zasilającego i powrotnego. Zaletą kabla dwużyłowego jest niski poziom generowanych zakłóceń. Pola magnetyczne wytwarzane przez dwie żyły wzajemnie się znoszą, bo są wytwarzane przez prądy o jednakowej wartości płynące w przeciwnych kierunkach Tabela 1...
Podłoga, która lubi prąd
M(a)usująca wanna
Gdy planujemy „salon” łazienkowy można zainstalować wannę w miejscu centralnym (fot. Pamos Polska) Wanny z hydromasażem wcale nie muszą być duże – najmniejsze mają niecałe 1,5 m (fot Hydro Top) Wanny w rozmiarach XL mogą pomieścić kilka osób (fot. Pool Spa) Taka wanna zapewnia dużą liczbę pozycji terapeutycznych, ma też wypłycone siedzisko dla...
M(a)usująca wanna
Powietrze dla kominka
Schemat prowadzenia przewodu wentylacyjnego doprowadzającego powietrze do kominka Wzmacnianie stropów za pomocą włókien węglowych Wzmacnianie stropów za pomocą warstwy nadbetonu Wzmacnianie stropów za pomocą dodatkowych belek stropowychŻeby kominek nie przysparzał kłopotów, trzeba zadbać przynajmniej o dwie rzeczy: solidną podstawę oraz odpowiednią ilość powietrza, niezbędnego do podtrzymania procesu spalania. Kominki otwarte buduje się rzadko,...
Powietrze dla kominka
Chować pod parapet?
Charakterystyczne dla grzejników żeliwnych są duże przekroje wewnętrzne, a więc małe opory przepływu. Dlatego są szczególnie zalecane do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody.Ciężkie, żeliwne grzejniki, skrzętnie skrywane pod parapetami i wymyślnymi osłonami to już na szczęście przeszłość. Dzisiaj możemy instalować grzejniki, których nie trzeba ukrywać, a wręcz przeciwnie, ze względu...
Chować pod parapet?
Wanna a waga stropu
Wanna z bąbelkami to znakomite urządzenie, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W zasadzie, im większa tym lepiej, gdyż, podobnie jak w saunie, przyjemniejsze i relatywnie tańsze, są kąpiele grupowe. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozmiarem wanny wzrasta nie tylko ciężar samego urządzenia, ale przede wszystkim masa niezbędnej do kąpieli wody (nawet do 2 ton!). A to już dla konstrukcji budynku obojętne nie jest.
Wanna a waga stropu
ABC - Grzejniki
Co trzeba wiedzieć przed wyborem grzejników?To, jakie grzejniki będziemy wybierać, zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie, czy jest, instalacja grzewcza w naszym domu. Do instalacji typu otwartego, zwykle współpracujących z kotłem na paliwa stałe, a które powszechnie stosowane były w starych budynkach, najlepiej nadają się żeliwne grzejniki członowe....
ABC - Grzejniki
Jednostka do wszystkiego
Jeżeli w rączce odkurzacza nie ma wyłącznika, to jego uruchomienie nastąpi po wetknięciu węża do gniazda (fot. Borysowski & Spółka)Rozwiązania techniczne nowoczesnych urządzeń i instalacji domowychmają jeden cel – ułatwić nam codzienne czynności. Jedną z nich jest utrzymanie w domu czystości. Może to być całkiem przyjemne i lekkie zajęcie, pod...
Jednostka do wszystkiego
Jaki dom taka rynna
Nie mieszamy w systemie orynnowania i wszystkie elementy kompletujemy z tego samego materiału (fot. Domus Ducting) Rynna tytanowa (fot. Rheinzink) Rynny z miedzi są najdroższe, ale za to ich trwałość wyliczana jest na 150 lat (fot. Alpodach)Pytanie CzytelnikaMam zadecydować, z jakiego materiału ma być wykonane orynnowanie mojego domu. Przy wyborze wszelkich materiałów...
Jaki dom taka rynna
Test na inteligentny... dom
Podstawową cechą domu inteligentnego jest integracja instalacji i urządzeń elektrycznych, które w klasycznym wykonaniu pracują jako odrębne (fot. Merten) Ścienny panel dotykowy (fot. ABB) Użytkownik może otrzymywać informacje o stanie poszczególnych instalacji np. na ekranie palmtopa (fot. Merten)Pytanie CzytelnikaPrzygotowuję się do generalnego remontu międzywojennej willi. W domu wymieniane będą wszystkie instalacje, więc architekt...
Test na inteligentny... dom
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?Ten rodzaj ogrzewania zapewnia najbardziej komfortowy dla organizmu człowieka równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Zawsze będziemy mieć tu do czynienia z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa. Czyli zupełnie odwrotne zjawisko, niż to, które występuje przy punktowym ogrzewaniu grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom, bo nie powoduje...
ABC - Ogrzewanie płaszczyznowe
Z wodą w podłodze
Układanie kabli Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem, ale najczęściej zaleca się układanie ich w przedziale 10-30 cm (fot. Kisan)W ciągu ostatnich 20 lat wodne ogrzewanie podłogowe stało się w Europie bardzo modnym systemem ogrzewania i prawie każdy nowo wznoszony dom jednorodzinny, przynajmniej w części, jest w...
Z wodą  w podłodze
A może sauna?
Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex) Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy...
A może sauna?
ABC Wellness
Co to jest wellness?Prekursorem wellness jest dr Halbert Dunn, lekarz, który w 1959 roku ogłosił teorię terapii prowadzonej poprzez zdrowy, harmonizujący sfery ciała i ducha, styl życia. W owym czasie popularność zdobywał fitness i wellness początkowo był postrzegany jako jego odmiana, wzbogacona o elementy wpływające na rozwój duchowy człowieka. Jednak...
ABC Wellness
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Jakie mamy w Polsce napięcie?Wraz z wejściem do Unii Europejskiej w Polsce zaczęła obowiązywaćPolska Norma PN-IEC 60038:1999 „Napięcia znormalizowane IEC”. Zgodnie z normą napięcie wynosi 230/400 V ±10% (poprzednio 220/380 V).230 V – napięcie fazowe400 V – napięcie międzyfazoweCzy pioruny są nadal groźne?Wyładowania atmosferyczne są niewątpliwie zagrożeniem dla instalacji...
ABC - Elektryczność i oświetlenie
Prąd w domu
Instalacja TN-S (a), TN-C (b) TN-C-S (c)Instalacja elektryczna jest łatwiejsza w wykonaniu i tańsza niż większość innych instalacji, chociaż jest niezmiernie ważna. Należy wykonać ją zgodnie z wymaganiami obowiązujących obecnie norm, z zabezpieczeniami przed porażeniem prądem i przepięciami. I nie warto tu zbyt oszczędzać - koszty instalacji elektrycznej są niewielkie...
Prąd w domu
ABC - Kominki
Czy zainstalowanie kominka jest trudne?Przy obecnej ofercie rynkowej oraz rozwiązaniach technicznych na pewno nie i właściwie sami wyznaczamy sobie trudność tego przedsięwzięcia. Kominek można zbudować od podstaw, ale raczej odchodzi się dzisiaj od tradycyjnych kominków otwartych (ich grzanie jest nieekonomiczne). Korzystniej jest zabudować wkład kominkowy lub do starego kominka zamontować...
ABC - Kominki
Gorący mebel
W domu o otwartym układzie wnętrz najlepiej wykorzystujemy ciepło pieca wolno stojącego (fot. Synergia Oze) Nowoczesny piec wolno stojący to naprawdę gorący mebel (fot. Ekkom) Niektóre piece są wykończone płytą, na której można podgrzewać potrawy (fot. Ekkom) W tym piecu spala się pelety. I ciekawostka, nie wymaga podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego i...
Gorący mebel
Kominek z wsadem i wkładem
Kominki żeliwne z otwartymi lub zamkniętymi paleniskami często są też przykładem pięknego, tradycyjnego wzornictwa (fot. Odlewnia Żeliwa Bolimów) Przykładowa konstrukcja kominka, w której zastosowano izolację wewnętrzną z płyty z wełny skalnej jednostronnie pokrytej folią aluminiową (rys. Paroc) Obieg powietrza wokół grzejącego kominka Drzwiczki wkładów i kaset kominkowych mogą być bardziej tradycyjne, ale trzeba...
Kominek  z wsadem i wkładem
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz