Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2005
Energooszczędna wentylacja
W projektach energooszczędnych budynków często zapomina się, że będą w nich mieszkać ludzie potrzebujący odpowiedniej ilości świeżego powietrza do zdrowego życia. Potem okazuje się, że samopoczucie mieszkańców jest bardzo złe, a poprawienie go wymaga albo dodatkowych nakładów finansowych na modernizację, albo zwiększonego zużycia energii na wentylację. Dlatego już na etapie...

W projektach energooszczędnych budynków często zapomina się, że będą w nich mieszkać ludzie potrzebujący odpowiedniej ilości świeżego powietrza do zdrowego życia. Potem okazuje się, że samopoczucie mieszkańców jest bardzo złe, a poprawienie go wymaga albo dodatkowych nakładów finansowych na modernizację, albo zwiększonego zużycia energii na wentylację. Dlatego już na etapie projektu domu należy uwzględnić zastosowanie w nim energooszczędnej wentylacji.

 

Świeże powietrze

 

W celu ograniczenia ilości traconego ciepła, w budynkach energooszczędnych stosowana jest szczelna stolarka budowlana, uniemożliwiająca niekontrolowany napływ powietrza świeżego z zewnątrz. Dawniej, mimo braku wentylacji mechanicznej i nieskutecznej – grawitacyjnej, nieszczelności w stolarce budowlanej powodowały wielokrotne, niekontrolowane zwiększenie ilości powietrza infiltrowanego z zewnątrz. Skutkowało to większym rozcieńczeniem szkodliwych zanieczyszczeń. Obecnie szczelne okna stały się zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców w przypadku braku wentylacji lub przy jej złym funkcjonowaniu.

 

Problem wentylacji w domach energooszczędnych ze szczelnymi oknami jest bardzo istotny. Okazuje się bowiem, że w takich budynkach ponad 50% strat ciepła związanych jest z koniecznością wentylowania pomieszczeń. Z tego powodu, zamiast tradycyjnego centralnego ogrzewania z kotłem, w budynkach energooszczędnych powinno być stosowane ogrzewanie powietrzne lub system wentylacyjny. Drugim argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest konieczność wykonania w takich domach wentylacji mechanicznej, gdyż zwykła wentylacja grawitacyjna przy szczelnej stolarce budowlanej nie będzie działać. Nie ma zaś potrzeby wykonywania dwóch niezależnych systemów – ogrzewania wodnego i wentylacji – oraz ponoszenia podwójnych kosztów inwestycyjnych. System dostarczający świeże powietrze może również ogrzewać budynek. Scentralizowany system nawiewu i wywiewu powietrza zapewni jego przepływ we wszystkich pomieszczeniach w sposób ciągły, niezależny od warunków atmosferycznych i pór roku.

 

Chory budynek

 

Prawidłowo działająca wentylacja powinna zapewnić w pomieszczeniach skład powietrza zbliżony do normalnego składu powietrza atmosferycznego. Temperatura powietrza w pomieszczeniach i jego wilgotność względna powinny być takie, aby mieszkańcy nie odczuwali nadmiernego ciepła ani chłodu. W powietrzu nie może być przykrego zapachu, a w przypadku jego powstawania np. nad kuchnią gazową – należy zastosować okap. Będzie on usuwał powietrze wraz z unoszącymi się z gotowania zapachami. Dodatkowo okap będzie usuwał spaliny powstające w trakcie spalania gazu w kuchence.

 

Występujące w pomieszczeniu zanieczyszczenia powietrza można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczamy cząsteczki stałe, tj. pył, kurz, dym tytoniowy, substancje uczulające w postaci zarodników i pleśni, bakterie oraz wirusy. Do drugiej – zanieczyszczenia chemiczne, takie jak dwutlenek i tlenek węgla, tlenki azotu (pochodzące z procesu spalania), aldehydy i formaldehydy (pochodzące z mebli, wykładzin podłogowych oraz ściennych, ścian i stropów).

 

Należy więc zweryfikować powszechne dążenie do ograniczania zużycia energii poprzez zmniejszanie ilości dopływającego do pomieszczeń powietrza świeżego. Zyskując na ograniczeniu kosztów energetycznych możemy zapłacić zdrowiem, ponosząc w efekcie dodatkowo koszty leczenia.

 

Energooszczędność a ilość powietrza świeżego

 

Zgodnie z zasadą ograniczania zużycia energii w budynkach energooszczędnych powinniśmy dążyć do zminimalizowania ilości świeżego powietrza doprowadzanego do budynku, ponieważ większa ilość generuje wyższe koszty jego ogrzewania zimą i ochładzania latem. Zgodnie z obowiązującymi normami wymagane jest dostarczenie 20 m3/h na osobę świeżego powietrza. Jednak eksperci zajmujący się problematyką wentylacji budynków zalecają, aby jego ilość wynosiła około 50 m3/h na osobę. Jak widać z przytoczonych wartości liczbowych koszty związane z zapewnieniem większej ilości świeżego powietrza będą wiązały się z 2,5-krotnym wzrostem kosztów związanych z wentylacją. Aby wybrnąć z tego problemu budynki podzielono na różne standardy w odniesieniu do ilości dostarczanego świeżego powietrza na osobę (standard umiarkowany – 20 m3/h, standard wysokiego komfortu – 54 m3/h). Decyzję dotyczącą standardu pozostawiono przyszłym właścicielom budynku.

Tomasz Pabur

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 9/2005
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje