Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2005
Energia odnawialna
Rys. 1 - Składniki promieniowania słonecznegoWykorzystanie energii odnawialnej cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Z jednej strony wpływ na to mają rosnące koszty utrzymania budynków, z drugiej – większa świadomość społeczeństwa odnośnie zanieczyszczenia środowiska. Rozwojowi paliw ekologicznych sprzyja także polityka Unii Europejskiej. Do 2010 roku ilość energii pochodzącej z...
Rys. 1 - Składniki promieniowania słonecznego

Wykorzystanie energii odnawialnej cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Z jednej strony wpływ na to mają rosnące koszty utrzymania budynków, z drugiej – większa świadomość społeczeństwa odnośnie zanieczyszczenia środowiska. Rozwojowi paliw ekologicznych sprzyja także polityka Unii Europejskiej. Do 2010 roku ilość energii pochodzącej z energetyki odnawialnej powinna wzrosnąć do 12% w bilansie energetycznym.
W Polsce zaś udział ten powinien wynieść 7,5%.

Prawie cała wytwarzana energia pochodzi z paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu. W procesie spalania powstają pyły, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i tlenki azotu. Związków tych produkowanych jest tak dużo, że środowisko naturalne nie jest w stanie ich przetworzyć, przez co zanieczyszczają wodę, powietrze i glebę. Powodują powstawanie wielu niekorzystnych zjawisk, m.in. kwaśnych deszczy i ocieplanie się klimatu.

 

Żeby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, musimy zredukować zużycie paliw kopalnych. Dlatego w budownictwie należy wprowadzać technologie energooszczędne i materiałooszczędne, oraz stosować rozwiązania techniczne, które zmniejszą zużycie paliwa na ogrzewanie czy klimatyzację budynków. Rozwiązaniem najbardziej „proekologicznym” jest wykorzystanie do ogrzewania energii odnawialnej, dzięki czemu zmniejszy się zużycie paliw kopalnych. Niestety, są to inwestycje bardzo drogie i dlatego niewiele osób się na nie decyduje.

 

Wymagania wprowadzone przez Unię Europejską zobowiązują Polskę do wykorzystania od 2010 roku 7,5% energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym kraju. Oznacza to, że zainteresowanie niekonwencjonalnymi źródłami energii będzie w Polsce rosło i może doczekamy się konkretnych możliwości dofinansowania takich inwestycji.

 

Rodzaje niekonwencjonalnych źródeł energii

 

Do pierwotnych źródeł energii odnawialnej zalicza się energię związaną z aktywnością Słońca, geotermią wnętrza Ziemi i z grawitacyjnym oddziaływaniem Księżyca. Ich wspólną cechą charakterystyczną jest to, że nie ulegają wyczerpywaniu się w czasie. Źródła te, w wyniku naturalnych przemian zachodzących w przyrodzie, powodują powstawanie innych form energii, takich jak energia wody, biomasy, wiatru.

 

W skali małych systemów grzewczych największe znaczenie ma energia Słońca wykorzystywana w kolektorach słonecznych, fotoogniwach i w pasywnych systemach ogrzewania budynków, a także do wzrostu biomasy. Energię wody i Słońca wykorzystuje się w pompach ciepła.

 

Słońce źródłem energii

 

Słońce codziennie dostarcza na Ziemię ogromne ilości energii w postaci promieniowania słonecznego. Jednak nie cała ilość energii dociera do powierzchni, część jej ulega rozproszeniu w atmosferze, a część odbiciu rys. 1.

 

Ilość energii słonecznej docierającej do powierzchni uzależniona jest od pogody na danym obszarze (zachmurzenia), szerokości geograficznej (kąta padania promieniowania), zanieczyszczenia powietrza. Im więcej dni pochmurnych, im dalej od równika, im bliżej centrów wielkich miast, tym ilość docierającej do powierzchni Ziemi energii jest mniejsza.

 

Do najbardziej popularnych urządzeń wykorzystujących energię słoneczną należą kolektory słoneczne i fotoogniwa. Fotoogniwa, zwane inaczej bateriami słonecznymi, służą do wytworzenia napięcia elektrycznego, a kolektory pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do celów grzewczych. Promieniowanie słoneczne można wykorzystywać także w sposób pasywny, czyli do bezpośredniego ogrzewania budynku, wody itp.

Tomasz Pabur

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 9/2005
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje