Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2005
Oszczędny kocioł
Pokojowy regulator temperatury (fot. Siemens Building Technologies)Instalując ogrzewanie chcemy mieć pewność, że nie zawiedzie nas ono w zimie. Komfort obsługi, bezawaryjność, łatwość sterowania, a także zużycie paliwa to niezwykle ważne cechy urządzenia grzewczego. Kupując odpowiedni kocioł możemy przez wiele lat oszczędzać na kosztach ogrzewania.System centralnego ogrzewania składa się z trzech podstawowych...
Pokojowy regulator temperatury (fot. Siemens Building Technologies)

Instalując ogrzewanie chcemy mieć pewność, że nie zawiedzie nas ono w zimie. Komfort obsługi, bezawaryjność, łatwość sterowania, a także zużycie paliwa to niezwykle ważne cechy urządzenia grzewczego. Kupując odpowiedni kocioł możemy przez wiele lat oszczędzać na kosztach ogrzewania.

System centralnego ogrzewania składa się z trzech podstawowych elementów: źródła ciepła, przewodów i grzejników. W Polsce najbardziej popularne jest centralne ogrzewanie wodne – w kotle c.o. ogrzewana jest woda. I to właśnie kocioł ma największy wpływ na energooszczędność całego układu. Jeżeli chcemy płacić niewiele za ogrzewanie, musimy zainwestować w nowoczesny kocioł o wysokiej sprawności, a potem go eksploatować i konserwować zgodnie z zaleceniami producenta. Znacznie oszczędzając na zakupie kotła najczęściej płacimy później wysokie rachunki za zużyte paliwo.

 

Rodzaj paliwa. Jest podstawowym kryterium wyboru kotła. Kotły dzielimy na gazowe, olejowe oraz na paliwo stałe. Szczególnym rodzajem są kotły elektryczne i kotły na biomasę, omówione w następnych artykułach w tym raporcie.

 

Automatyka sterująca pracą kotła. Decyduje o kosztach eksploatacyjnych, ma bowiem za zadanie dostosowywać ilość wytwarzanego w procesie spalania ciepła do chwilowego zapotrzebowania na ciepło przez budynek, zapewniając jednocześnie jak najwyższą sprawność procesu spalania. Najprostszym, najtańszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest sterowanie pracą kotła w zależności od temperatury wody w obiegu grzewczym. Droższym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora temperatury w pomieszczeniu wiodącym (rysunek obok). Powinien on dodatkowo mieć programator z zegarem sterującym pracującym w cyklu dobowym lub tygodniowym. Najdroższym rozwiązaniem jest automatyka pogodowa, która oprócz pomiaru temperatury w pomieszczeniu wiodącym uwzględnia pomiar temperatury na zewnątrz budynku. Na podstawie tych obydwu pomiarów dobiera odpowiednią temperaturę wody grzewczej.

 

Dzięki programatorowi możemy zaprogramować godziny normalnej pracy kotła i pracy ze zmniejszoną mocą. Obniżając moc podczas nieobecności domowników powodujemy zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach i jednocześnie zużycia paliwa. Dostępne są dwa typy programatorów: z cyklem dobowym i tygodniowym. W programatorze dobowym określamy godziny pracy kotła w ciągu dnia, natomiast w programatorach tygodniowych możemy zaprogramować je oddzielnie dla każdego dnia tygodnia.

 

W przypadku kotła z zasobnikiem dochodzi dodatkowy regulator sterujący temperaturą wody w zasobniku. Układ ten może w sposób ciągły utrzymywać zadaną temperaturę ciepłej wody lub, jeśli będzie wyposażony w programator dobowy bądź tygodniowy, w określonych porach dnia.

Tomasz Pabur

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 9/2005
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny