Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2005
Dach - piąta elewacja domu
Wybór pokrycia dachowego to wybór na lata. Może służyć nawet kilku pokoleniom – trwałość niektórych materiałów sięga aż trzech wieków. Dach nie tylko wpływa istotnie na koszty budowy, ale w dużej mierze decyduje o urodzie domu.Decyzję o wyborze pokrycia dachowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Co zatem należy...

Wybór pokrycia dachowego to wybór na lata. Może służyć nawet kilku pokoleniom – trwałość niektórych materiałów sięga aż trzech wieków. Dach nie tylko wpływa istotnie na koszty budowy, ale w dużej mierze decyduje o urodzie domu.

Decyzję o wyborze pokrycia dachowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Co zatem należy wziąć pod uwagę?

 

Ciężar pokrycia. Im cięższe pokrycie, tym większe przekroje krokwi, a zatem droższa konstrukcja – dachówki ceramiczne i cementowe są ciężkie, blachy natomiast lekkie.

 

Konstrukcja dachu. Dachówki bitumiczne wymagają sztywnego podkładu, natomiast ceramiczne rusztu (ołatowania).

 

Rodzaj obróbek blacharskich i dobór rynien. Sąsiedztwo niektórych metali jest niedopuszczalne – np. aluminium z miedzią albo tytancynku z pokryciami bitumicznymi.

 

Kąt nachylenia połaci. Im mniejszy spadek dachu, tym konieczne szczelniejsze pokrycie, a czasem dodatkowe zabezpieczenie.

 

Stopień skomplikowania kształtu dachu. Przy kryciu elementami drobnowymiarowymi, np. dachówkami ceramicznymi, pozostaje niewiele odpadów, natomiast wielkowymiarowe, np. arkusze blachy, nadają się do dużych połaci. "Wole oczka", lukarny i duża liczba płaszczyzn podwyższają koszt.

 

Elementy dodatkowe istotnie mogą wpłynąć na koszt całkowity.

 

Tradycja regionu i stylistyczna spójność domu. Niektóre regiony, miasta – np. Zakopane – mają narzuconą stylistykę, zapisaną w planie zagospodarowania miejscowego.

 

Konieczność konserwacji. Niektóre pokrycia wymagają odświeżenia powierzchni co kilka lat, inne – np. strzecha – starzeją się" naturalnie.

 

Na koniec jeszcze jedno. Nie bez znaczenia jest cena pokrycia, jednak jej rozpatrywanie ma sens w oparciu przynajmniej o trwałość – czy posłuży jednemu, czy kilku pokoleniom.

Rys.1 - Z blachy można uzyskać dowolne kształty. Tu - połączenie na rąbek stojący (fot. Umicore)

Dachówki ceramiczne i cementowe

 

Jeden z najstarszych materiałów pokryciowych – znany już od XIV wieku, nieszkodliwy przy tym dla zdrowia. Dobrze tłumią hałasy, są nienasiąkliwe, a niewielkie wymiary pozwalają na krycie dachów o bardzo wyszukanej formie.

 

Najczęściej spotyka się karpiówkę – wyglądem przypomina łuskę karpia, esówkę – o przekroju litery "S" oraz mnicha-mniszkę – wklęsła mniszka i wypukły mnich swoją nazwę zawdzięczają częstemu kryciu budowli sakralnych.

 

Istnieją także regionalne odmiany dachówek: romańska, marsylka, flamandzka, jak również ozdobne ręcznie wytwarzane lub wielkoformatowe. Dachówki dzielą się na proste i zakładkowe rys 1.

 

Dobre jakościowo dachówki powinny mieć gładką powierzchnię, dokładnie do siebie przylegać, a po opukaniu wydawać charakterystyczny, czysty dźwięk. Mogą być w kolorze surowca, barwione w masie oraz glazurowane (szkliwione), angobowane.

 

Zarówno glazura, jak i angoba zwiększają odporność na zabrudzenia i wilgoć, jednak glazurowanie daje lepsze efekty i silniejszy połysk.

 

Naprawa pokrycia tego typu nie wymaga skomplikowanych działań, jedynie wymiany uszkodzonego elementu. We znaki mogą dać się mikroorganizmy (mchy, porosty, glony), które chętnie obrastają północne strony, miejsca zacienione a także niewłaściwie wentylowane dachy – co można traktować jako sygnał zawilgocenia połaci. "Nieproszonych gości" najlepiej usunąć wodą pod ciśnieniem lub specjalnym preparatem.

 

Pokrycia cementowe i włóknisto-cementowe

 

Dachówki cementowe doskonale imitują ceramiczne, a przy tym są lżejsze i znacznie tańsze. To, co je odróżnia od tradycyjnego pokrycia, to bardziej "chropawa" powierzchnia i nieco większe wymiary. Wytwarzane są z cementu, piasku oraz wody z dodatkiem pigmentów i plastyfikatorów.

 

Zwykle bywają barwione w masie, pokryte dodatkowo farbą akrylową, akrylowo-silikatową lub akrylowo-polimerową. Malarska powłoka zabezpiecza przed zabrudzeniem (powierzchnia jest bardziej gładka) i zmniejsza nasiąkliwość.

 

Dachówki cementowe układa się podobnie, jak ceramiczne, a uszkodzone elementy po prostu wymienia na nowe. Porosty i mchy można zwalczyć specjalnymi preparatami lub wodą, a dodatkowo odświeżyć co pewien czas warstwą farby.

 

Pokrycia blaszane swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim lekkości, a także łatwemu montażowi i relatywnie niskiej cenie.

 

Występują w postaci blachy dachówkowej (blachodachówka), trapezowej, falistej oraz płaskiej. Istnieje także rodzaj dachówki z wbudowaną łatą nośną. W zależności od rodzaju, zdobią dachy o spadku od 12 do 90°.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje