Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2005
Drzwi zewnętrzne i antywłamaniowe
Drzwi do domu powinny być mocne i dobrze osadzone, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo domownikom. W domach jednorodzinnych osłaniają przed wiatrem i deszczem, więc muszą być szczelne i ciepłe. Dobrane do elewacji są wizytówką domu oraz jego mieszkańców.Drzwi wejściowe – także antywłamaniowe – mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Nie wpływa to...

Drzwi do domu powinny być mocne i dobrze osadzone, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo domownikom. W domach jednorodzinnych osłaniają przed wiatrem i deszczem, więc muszą być szczelne i ciepłe. Dobrane do elewacji są wizytówką domu oraz jego mieszkańców.

Drzwi wejściowe – także antywłamaniowe – mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Nie wpływa to na ich wytrzymałość. Ale szersze, efektowne drzwi bardziej "zapraszają" do domu.

 

Standardowe skrzydło drzwiowe jest prostokątem – na zamówienie można je zwieńczyć łukiem. Zamontowane nad drzwiami lub po bokach przeszklenia korzystnie wpłyną na wygląd drzwi, dodając im lekkości.

 

Drzwi mogą być otwierane na zewnątrz lub do środka. Otwierane na zewnątrz są szczelniejsze, gdyż podmuchy silnego wiatru dociskają skrzydło do ościeżnicy. Może się jednak zdarzyć, że zalegający śnieg utrudni otwieranie drzwi, dlatego warto je zadaszyć lub umieścić we wnęce. Z kolei drzwi otwierające się do wewnątrz zajmują sporo miejsca w sieni. Ma to szczególne znaczenie, gdy jest ona niewielka, a na ścianie przy wejściu umieścimy wieszak na płaszcze.

 

Drzwi zewnętrzne

 

Niezależnie od konstrukcji i zastosowanego materiału minimalna szerokość drzwi według rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wynosi 90 cm, wysokość 200 cm, a grubość 54 mm. Wyroby fabryczne mają znormalizowane wymiary. Jeśli jednak zależy nam na szerokich drzwiach, to w ofertach producentów są dwuskrzydłowe. Szerokość drugiego skrzydła nie jest określona przepisami.

 

Drzwi zewnętrzne powinny być odpowiednio ciche i ciepłe. Współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2K).

 

Izolacyjność akustyczna drzwi w dużym stopniu zależy od wypełnienia skrzydła i jego masy. Zastosowane rozwiązania technologiczno-materiałowe pozwalają na uzyskanie współczynnika izolacyjności akustycznej w granicach 47 dB (np. drzwi z PVC z panelami wygłuszającymi; im wyższa liczba, tym lepiej). Dla porównania: współczynnik równy 27 dB zagłusza odgłosy kąpieli. Prawidłowo wykonane drzwi powinny mieć współczynnik izolacyjności akustycznej bliski 29 dB.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje