Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2005
Drzwi zewnętrzne i antywłamaniowe
Drzwi do domu powinny być mocne i dobrze osadzone, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo domownikom. W domach jednorodzinnych osłaniają przed wiatrem i deszczem, więc muszą być szczelne i ciepłe. Dobrane do elewacji są wizytówką domu oraz jego mieszkańców.Drzwi wejściowe – także antywłamaniowe – mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Nie wpływa to...

Drzwi do domu powinny być mocne i dobrze osadzone, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo domownikom. W domach jednorodzinnych osłaniają przed wiatrem i deszczem, więc muszą być szczelne i ciepłe. Dobrane do elewacji są wizytówką domu oraz jego mieszkańców.

Drzwi wejściowe – także antywłamaniowe – mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Nie wpływa to na ich wytrzymałość. Ale szersze, efektowne drzwi bardziej "zapraszają" do domu.

 

Standardowe skrzydło drzwiowe jest prostokątem – na zamówienie można je zwieńczyć łukiem. Zamontowane nad drzwiami lub po bokach przeszklenia korzystnie wpłyną na wygląd drzwi, dodając im lekkości.

 

Drzwi mogą być otwierane na zewnątrz lub do środka. Otwierane na zewnątrz są szczelniejsze, gdyż podmuchy silnego wiatru dociskają skrzydło do ościeżnicy. Może się jednak zdarzyć, że zalegający śnieg utrudni otwieranie drzwi, dlatego warto je zadaszyć lub umieścić we wnęce. Z kolei drzwi otwierające się do wewnątrz zajmują sporo miejsca w sieni. Ma to szczególne znaczenie, gdy jest ona niewielka, a na ścianie przy wejściu umieścimy wieszak na płaszcze.

 

Drzwi zewnętrzne

 

Niezależnie od konstrukcji i zastosowanego materiału minimalna szerokość drzwi według rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wynosi 90 cm, wysokość 200 cm, a grubość 54 mm. Wyroby fabryczne mają znormalizowane wymiary. Jeśli jednak zależy nam na szerokich drzwiach, to w ofertach producentów są dwuskrzydłowe. Szerokość drugiego skrzydła nie jest określona przepisami.

 

Drzwi zewnętrzne powinny być odpowiednio ciche i ciepłe. Współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2K).

 

Izolacyjność akustyczna drzwi w dużym stopniu zależy od wypełnienia skrzydła i jego masy. Zastosowane rozwiązania technologiczno-materiałowe pozwalają na uzyskanie współczynnika izolacyjności akustycznej w granicach 47 dB (np. drzwi z PVC z panelami wygłuszającymi; im wyższa liczba, tym lepiej). Dla porównania: współczynnik równy 27 dB zagłusza odgłosy kąpieli. Prawidłowo wykonane drzwi powinny mieć współczynnik izolacyjności akustycznej bliski 29 dB.

{mospagebreak}
Drzwi płytowe
Dzwi płycinowe

Ostatnia warstwa

 

Drzwi są produkowane z różnych materiałów. Niezależnie od tego o ich estetyce decyduje wykończenie.

 

Najpopularniejsze drzwi drewniane robi się z drewna sosnowego. Eleganckie zaś z drewna dębowego lub jesionowego. Na rynku są dostępne lite drzwi dębowe gładkie lub przeszklone, wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe klasy C. Zasobniejszym klientom producenci oferują drzwi z mahoniu, teku i palisandru. Estetykę drzwi drewianych zwiększają listwy i kasetony. Płyty drewniane po wypolerowaniu są najczęściej impregnowane i lakierowane. Dla uzyskania ostatecznego efektu używa się również farb akrylowych (transparentnych lub kryjących) oraz emalii chemoutwardzalnych. Płyty drewnopochodne – stosuje się grubą płytę wiórową HDF. Płyta może być płaska lub tłoczona. Drzwi takie wykańcza się fornirem drewnianym, dekoracyjną okleiną lub laminatem o barwie i strukturze drewna, maluje się lub lakieruje. Czasami stosuje się obustronne wykończenie skrzydeł sklejką wodoodporną z drewna krajowego lub egzotycznego, np. mahoniu czy teku.

 

Drzwi mogą być wzmocnione blachami stalowymi umieszczanymi pod okładzinami.

 

Drzwi z płytami metalowymi wypełnia się sztywną pianką poliuretanową. Zewnętrzne okładziny o grubości 0,5-0,6 mm mocuje się do drewnianych ramiaków i wykańcza folią z wytłoczonym rysunkiem drewna lub powłoką malarską. Niektóre wzory mają dodatkową dekorację (np. wytłoczone płyciny) lub przymocowaną twardą wodoodporną płytę HDF. W przypadku drzwi aluminiowych ramy i ościeżnice są zrobione z profili z tego materiału. Drzwi w wersji ciepłej – do pomieszczeń ogrzewanych – mają wkładkę termoizolacyjną. Profile są wystarczająco sztywne, zatem zbędne jest dodatkowe, wewnętrzne wzmacnianie. Powierzchnie skrzydeł i ościeżnic wykańcza się przez anodowanie lub malowanie proszkowe na połysk bądź mat.

 

Poszycie z blachy stalowej jest zwykle lakierowane, pokryte winylem lub okleiną drewnopodobną.

 

Drzwi z PVC – ościeżnice i szkielet drzwi tworzą profile z wysokoudarowego, utwardzonego PVC, podobne do stosowanych w produkcji okien. Profile są wzmacniane stalowymi lub aluminiowymi kształtownikami, wentylowane i uszczelniane pianką poliuretanową. Przestrzenie między profilami wypełnione są ozdobnymi płycinami z gładkich lub wytłaczanych paneli ocieplonych pianką poliuretanową bądź oszkleniem.

 

Ościeżnice i skrzydła pokryte są folią z powłoką akrylową, okleiną PVC klejoną na gorąco lub malowane farbą, albo barwione w czasie produkcji.

 

Miejsca zamontowania zamków mają stalowe wzmocnienia utrudniające przewiercenie profili.

 

Drzwi z płytami kompozytowymi z włókna szklanego są bardzo wytrzymałe i sztywne. Płyty, oprócz wytłoczeń płycinowych, wykończone są laminatami imitującymi wzór i kolor naturalnych gatunków drewna.

 

Konstrukcja drzwi

 

Drzwi wejściowe to dwa podstawowe elementy – ościeżnica i skrzydło drzwiowe, które może mieć konstrukcję płytową, płycinową lub płytowo-płycinową (patrz rysunki obok).

Ościeżnica składa się z dwóch elementów pionowych, zwanych stojakami i dwóch poziomych. Górnego, czyli części nadprożowej i dolnego – ślepego progu oraz listew maskujących miejsca mocujące ościeżnicę do ściany.

 

Skrzydło drzwiowe złożone jest z ramy, wypełnienia i okuć.

 

Przeszklenia – to naświetla, czyli dodatkowe, oszklone skrzydła lub wstawki w skrzydle głównym stałe albo otwierane, umieszczone z boku lub nad skrzydłami drzwiowymi. W drzwiach zewnętrznych stosuje się szyby dekoracyjne (kolorowe, ornamentowe, witrażowe), antywłamaniowe lub nawet kuloodporne .

 

Próg – element mający duży wpływ na szczelność drzwi wejściowych. Może to być profil aluminiowy lub kątownik stalowy. W drzwiach z PVC i aluminium proponuje się także inne rozwiązania, jak próg ze szczotką, uszczelką, okapnikiem.

 

Uszczelki montowane są na wcisk na całym obwodzie skrzydła. Wytwarzane są z gumy syntetycznej, termoplastycznego tworzywa lub silikonu.

{mospagebreak}
Rys. 1 - Zamek wpuszczany powinien być wyposażony w bolce ryglujące drzwi w ościeżnicy (fot. Witex Super-Lock)

Zamki

 

Najczęściej kupujemy drzwi z zainstalowanym już zamkiem wpuszczanym, który wmontowany jest we wnęce wrębu skrzydła drzwiowego razem z mechanizmem klamki lub zatrzasku. Zamki te mają potrójne, poczwórne lub pięciokrotne ryglowanie rys. 1. W wersjach wzmocnionych i antywłamaniowych wyposażone są w dodatkowe mechanizmy ryglujące w kilku miejscach na obwodzie skrzydła.

 

Wszystkie zamki mają wymienne wkładki. Gdy zgubimy klucz łatwo je wymienić. Niektóre firmy oferują wkładki uproszczone, wykorzystywane np. podczas remontu. Po zakończeniu prac wymienia się je na właściwe.

 

Jeśli chcemy założyć dodatkowy zamek wierzchni, zaleca się, by pochodził od innego producenta niż zamek wpuszczany. Innym zaleceniem jest liczba zamków w drzwiach. Nie należy zakładać więcej niż trzy. Od strony mieszkania powinny być zaopatrzone w pokrętła lub zasuwy.

 

Dokonując samodzielnie zakupu zamka należy upewnić się, w którą stronę otwierają się drzwi. Niektóre zamki nadają się tylko do drzwi prawo- inne do lewostronnych.

 

Okucia

 

Są to przede wszystkim zawiasy, klamki i rozetki do zamków oraz klamek. Mogą być wykonane z aluminium, mosiądzu, cynku lub połączenia tych metali z drewnem, szkłem i tworzywami sztucznymi. Okucia można kupić razem z drzwiami.

 

Zawiasy w niektórych drzwiach są osłonięte listwami maskującymi. W drzwiach zewnętrznych powinny być trzy zawiasy dopasowane do wymiarów i masy drzwi. Środkowy musi być umieszczony powyżej środka wysokości drzwi.

 

Klamki dostępne są w wielu wzorach, kolorach i z różnych materiałów, nie tylko metalowe. Mogą być typowe i robione na zamówienie. Również duża jest oferta rozetek – oczywiście, stanowiących całość wzorniczą z odpowiednią klamką. Taki – pozornie – drobiazg doda urody nawet zwyczajnym drzwiom.

Anna Grocholska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny